تفاوت متریال و تکسچر

black-hat

Member
سلام به همه ی بچه های گل مجید آنلاین (ایشالا كه حالتون خوب باشه)
سوال1:تفاوت متریال و تکسچر اگه میشه مختصر توضیح بدبد(تنها چیزی که میدونم اینه که مثلا یه عکس دیوارو ست میکنم(material editor) رو باکس مثلا) ولی اصلا خوب در نمیاد هرچند با آپشناشم بازی میکنم(بامپ و ....)
2-سوال دومم در مورد تکسچریا متریال های هست که به مدل های لاو پلی(low poly) میدنه,که تکینیک خاصی داره کلا یه توضیحی بدید که سختی های کارش کجاست و چیه داستانش لطفا
http://cghub.com/images/view/124239/
http://cghub.com/images/view/148916/
2 تا لینک بالا 2تا نمونه هستش که منظورمو بهتر میرسونه مدلها خیلی سادن ولی بعد از عمل تکسچرینگ(اگه درست گفته باشم) خیلی جلوه ی قشنقی پیدا میکنه

خودمم نفهمیدم چی گفتم:green:

ممنون

madmaster_3d

Well-Known Member
خوب. در مورد سوال اولت. متریال یعنی ماده. مواد و ....
شما وقتی متریال ادیتور رو باز می کنی تعدادی گوی میبینی که مثلا رنگ طوسی دارن و می تونی رنگشون رو هم عوض کنی. این ها متریال هستن
تکسچر یعنی عکسی که قابلیت داره تو 3 دی به کار بره و زاویه دوربین مستقیم گرفته شده و کیفیتش هم معمولا خوبه. مثلا شما الان یک عکس از فرش خونت بگیری بندازی رو 3 دی خیلی قشنگ در نمیاد. ولی یک سری ملت با دوربین های خوب این عکس ها رو تهیه می کنن یا مجانی یا به صورت پولی می تونی از این تکسچر ها ( تصاویر مثلا چوب لباس چرم آهن آجر و.... ) استفاده کنی
این سایت یکی از بهترین سایت هایی هست که می تونی عضو بشی و تکسچر های خوبی داره تو هر زمینه. البته هر روز فقط 15 مگ می تونی دانلود کنی. تو گوگل هم بزنی مثلا metal texture کلی تکسچر آهن پیدا می کنی
www.cgtextures.com

خوب حالا میگی مثلا یک تکسچر رو میدی به یک باکس و اون رو خوب نشون نمیده. علتش این هستش که اون تکسچر می خوای روی کل اون باکس قرار بگیره. شما معمولا برای اینکه تکسچر خوب روی جسمت قرار بگیره باید از UV Maping تو modifre ها استفاده کنی. مثلا اگر باکس هست خوب باید از uv maping که رفتی گزینه box رو انتخاب کنی

خوب این روش برای چیزهای ساده جواب میده. حالا یک موقع شما یک کاراکتر داری. مثلا یک آدم. یا همین شمشیره. اگر تکسچرت رو بهش بدی حتی با uvmaping خیلی خوب خودش رو نشون نمیده . برای اینکه خودش رو خوب نشون بده شما باید کار رو انرپ کنی. من چند تا آموزش برات میزارم حتما اینها رو دانلود کن. که معنی انرپ unwrap رو خوب بقهمی.

آموزش wolvorine رو حتما دانلود کن
traptcg.com/tutorials/11

این آموزش abadoned tower رو هم فی تر ش ک ن م ی خواد که اجرا بشه بعد با internet download manager دانلودش کن و حتما ببین. آموزش فوق العاده ای هستش. مخصوصا برای ساخت تکسچر اینها.
cg.tutsplus.com/?s=abadoned+tower+water

اگر هم مکس رو تازه شروع کردی. آموزش شرکت digital tutors 2009 رو حتما بگیر. زیر 10 تومان پیدا می کنی. 8 تا دی وی دی هستش.

آخرین ویرایش:

black-hat

Member
خوب. در مورد سوال اولت. متریال یعنی ماده. مواد و ....
شما وقتی متریال ادیتور رو باز می کنی تعدادی گوی میبینی که مثلا رنگ طوسی دارن و می تونی رنگشون رو هم عوض کنی. این ها متریال هستن
تکسچر یعنی عکسی که قابلیت داره تو 3 دی به کار بره و زاویه دوربین مستقیم گرفته شده و کیفیتش هم معمولا خوبه. مثلا شما الان یک عکس از فرش خونت بگیری بندازی رو 3 دی خیلی قشنگ در نمیاد. ولی یک سری ملت با دوربین های خوب این عکس ها رو تهیه می کنن یا مجانی یا به صورت پولی می تونی از این تکسچر ها ( تصاویر مثلا چوب لباس چرم آهن آجر و.... ) استفاده کنی
این سایت یکی از بهترین سایت هایی هست که می تونی عضو بشی و تکسچر های خوبی داره تو هر زمینه. البته هر روز فقط 15 مگ می تونی دانلود کنی. تو گوگل هم بزنی مثلا metal texture کلی تکسچر آهن پیدا می کنی
www.cgtextures.com

خوب حالا میگی مثلا یک تکسچر رو میدی به یک باکس و اون رو خوب نشون نمیده. علتش این هستش که اون تکسچر می خوای روی کل اون باکس قرار بگیره. شما معمولا برای اینکه تکسچر خوب روی جسمت قرار بگیره باید از UV Maping تو modifre ها استفاده کنی. مثلا اگر باکس هست خوب باید از uv maping که رفتی گزینه box رو انتخاب کنی

خوب این روش برای چیزهای ساده جواب میده. حالا یک موقع شما یک کاراکتر داری. مثلا یک آدم. یا همین شمشیره. اگر تکسچرت رو بهش بدی حتی با uvmaping خیلی خوب خودش رو نشون نمیده . برای اینکه خودش رو خوب نشون بده شما باید کار رو انرپ کنی. من چند تا آموزش برات میزارم حتما اینها رو دانلود کن. که معنی انرپ unwrap رو خوب بقهمی.

آموزش wolvorine رو حتما دانلود کن
traptcg.com/tutorials/11

این آموزش abadoned tower رو هم فی تر ش ک ن م ی خواد که اجرا بشه بعد با internet download manager دانلودش کن و حتما ببین. آموزش فوق العاده ای هستش. مخصوصا برای ساخت تکسچر اینها.
cg.tutsplus.com/?s=abadoned+tower+water

اگر هم مکس رو تازه شروع کردی. آموزش شرکت digital tutors 2009 رو حتما بگیر. زیر 10 تومان پیدا می کنی. 8 تا دی وی دی هستش.
دستت درد نکنه داداش بابت جواب(مثل همیشه عالی):oops:
آره دیدم
digital tutors0 ولی کلا تا حالا رو مدلینگ کار میکردم دیدم نتیجه نمیده کفتم یه کمم رو تکسچر کار کنم شاید تاثیر بذاره روی زیبایی مدلینگ

madmaster_3d

Well-Known Member
خواهش می کنم. شما یک باکس بزار یک تکسچر یا متریال خوب بهش بدی قشنگ میشه. ولی یک ماشین بساز و متریال ندی زشت میشه. یعنی تکسچر خیلی خیلی تاثیر داره روی زیبایی کارت. موفق باشی

جدیدترین ارسال ها

بالا