تفاوت كامل At با Atx...

mahdi_r

New Member
سلام
اگه راستشو بخواين خودم اطلاعاتي البته جزئي در اين مورد دارم ! ولي بايد كاملش كنم .
در ضمن وقت بسيار كمي هم دارم
اگه لطف كنيد به من كمك كنيد.اگه link هم سراغ داريد ممنون ميشم.:)

farshid17ir

New Member
dar kol at behtare!
chon switch e at be suratie ke kollan ejazeye vorude bargh ro nemide! ham phaz ro ghat mikone ham nul ro!
wa amma atx!
atx behtartare! chon tu xp rahat khamush mikonin faghat power ro mizanin ro niazi be shut down az start menu nist!!!! :D
wali bargh tu main mimune age bargh navasan kone mainetun misuze!

mahdi_r

New Member
خب به نظر ميرسه كه كسي تمايل نداره به سوال من جواب بده
در حالي كه فكر ميكردم ، جواب سوالم را كامل دريافت ميكنم....
به هر حال ممنون...
(;

ghoghnuse

Member
سلام
الله يحب الصابرين . كمي صبر پيشه كن دوست من .

اما جواب سوال شما :

بدون شك مهمترين قطعه سيستم شما برد اصلي ( motherboard , mainboard , system board ) است . مادربردها از جهت اندازه و محل قرار گرفتن اجزا در آنها به چند دسته تقسيم مي شوند . تفاوت form factor مادربردها در اندازه ، محل قرار گرفتن سوراخ پيچها ، محل قرار گرفتن port ها يا درگاهها بر روي مادر برد و همچين محل قرارگيري cpu و ram بر روي مادربرد است .
اما form factor هاي اصلي مادر بردها عبارتند از :
baby AT
full size AT
LPX
WTX
ITX
مادربرد AT :
at-mb-diagram.jpg

همچنين عنوان جديدتر عبارتند از :
ATX
micro-ATX
Flex_ATX
NLX
مادر برد ATX :
Motherboard-Diagram.jpg

مادربردها تغيرات بسياري را از مادربرد baby_AT كه در سيستمهاي IBM اوليه استفاده مي شدند تا كنون پشت سر گذاشته اند .
pc and AT
اولين مادربرد پرطرفدار كه در سال 1981 در كامپيوترهاي IBM استفاده شد ( advande techbology ) يا AT است . ابعاد اين مادر برد 9*11 اينچ است . از سال 1984 تا 1996 مادربرد baby -AT پرطرفدار ترين شكل مادر برد بوده است .و سپس فره ATX جايگزين آن شده است .

اما براي تشخيص مادربردهاي AT , ATX كافي است نگاهي به پشت كيس كامپيوتر خود بياندازيد . در مادربردهاي At تنها يك كانكتور مستقيما بر روي مادر برد قرار دارد و آن نيز كانكتور keyboard است و ساير پرتها مانند port پارالل ( lpt ) و سريال ( com port ) توسط كابل به مادربرد متصل ميشوند و كانكتور‌آنها معمولا در كنار كارتهاي صوتي و كارت گرافيكي مشاهده مي شود . اما در مادربردهاي ATX پورتهاي ياد شده مستقيما بر روي مادربرد قرار دارند . . همچنين در مادربردهاي ATX پرتهاي USB نيز مستقيما بر روي مادر برد قرار گرفته اند . اين پرتها معمولا در مادربردهاي AT موجود نبوده و بايد بصورت كارتهاي PCI جداگانه خريداري شده و به سيستم اضافه شود .
اما در مورد ergonomy يا محل قرارگرفتن قطعات مختلف بر روي مادر برد كه يكي ديگر از تفوتهاي اين دو فرم مختلف مادر برد است : در بردهاي AT معمولا CPU هنگام نصب مادربرد بر روي سيني سيستم در قسمت پايين راست مادربرد با فاصله از ram ها مشاهده مي شود . اما در مادر بردهاي ATX پردازنده معمولا در قسمت بالا چپ يا بالا مركز مادربرد بصورتي كه ram ها در سمت چپ آنو كارت گرافيكي در پايين آن قرار گرفته اند مشاهده ميشود .

تفوتهاي كلي شكل ساخت ( form factor ) مادربردهاي AT , ATX را ميتوان در موارد زير خلاصه كرد :
1 - built-in double high connector panel : در پشت مانيتور قسمتي براي قرارگرفتن كانكتور دستگاههاي ورودي و خروجي مانند موس ، صفحه كليد و پرينتر قرار گرفته و از اين پس دستگاههاي خارجي مستقيما به مادربرد متصل مي شوند .
2 - single main keyed power supply connector : محل اتصال كابل پاور به مادربرد تغيير كرده و اتصال آن نيبت به مادربردهاي AT بسيار ساده تر شده و به مانند مادربردهاي At نمي توان آنرا نادرست متصل كرد .
3 - relocated cpu and memory : محل قرار گرفتن سي پي يو و ram تغيير كرده و ارتباط آنها با كارتهاي گسترش مانند كارت گرافيكي ساده تر و سريعتر شده است . ديگر اينكه تعويض و upgrade كردن اين قطعات نيز بسيار ساده تر شده است .
3 - relocated internal i/o connector : محل اتصال كانكتورهاي داخلي مانند محل اتصال كابل ide ( هارد و سي دي رام ) و فلاپي بر روي مادر برد تغيير كرده و دور از محل slot ها قرار گرفته است . بنابراين به كابلهاي كوتاهتري براي اتصال آنها نياز بوده و براي تغيير محل آنها نيازي به باز كردن كارتها يا درايوها نمي باشد .
4 - improved cooling : محل قرار گرفتي سي پي يو و ram ها و ساير قسمتها به نحوي تنظيم شده كه گردش هوا را در داخل كيس آسانتر مي كند .
5- lover cost to manufacture : به دليل كاهش استفاده از كابلهاي اضافي در سيستم و مديريت توان مصرفي توسط سيستم عامل در مادربردهاي atx هزينه توليد آنها كاهش پيدا كرده است .
6 - پشتيباني از استاندارد ACPI ( additional power management setting : در مادربردهاي atx سيستم عامل و بايوس مي توانند توان مصرفي سيستم را مديريت كنند يعني سيستم عامل توانايي خاموش كردن كامل سيستم به وسيله فرمان هاي ارسال شده را خواهد داشت و لزومي به خاموش مردن سيستم توسك كليد روشن / خاموش روي كيس نمي باشد . يعني سيستم عامل ميتواند در صورت كارنكردن كاربران با سيستم ابترا سيستم را standby كرده و سپس بطور كامل آنرا خاموش كند ( hibernate ) . و يا بايوس توانايي روشن كردن سيستو را با استفاده از پاسهاي خارجي مانند تماس تلفت يا فشردن دكمه هاي صفحه كليد را خواهد داشت .

اميدوارم توضيحات به كار شما آمده باشد .

موفق باشيد .

بدرود .

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا