تفاوت دستگاه برش لیزری و CNC چیست؟ کدام سودآورتر و بهتر است؟

amir.seo

New Member
1470900626956396-800x550.jpg


تفاوت دستگاه لیزر و cnc
اگر به فکر راه اندازی یک کارگاه برش و حکاکی هستید، به احتمال زیاد تفاوت دستگاه لیزر و cnc برای شما جالب خواهد بود می‌کنید که به شیوه‌های مختلف این تفاوت‌ها را درک کنید. در حقیقت، اگر با قابلیت دو دستگاه آشنا باشید و بدانید که حوزه فعالیت و استفاده از هر کدام از آنها به چه صورت است، خیلی راحت‌تر می‌توانید آنها را قضاوت کنید و تفاوت بین این دو دستگاه را درک کنید.

تفاوت در نحوه عملکرد
اولین چیزی که به درک تفاوت بین دستگاه لیزر و cnc کمک می‌کند، آشنایی با نحوه عملکرد آنهاست. دستگاه‌های cnc از یک ابزار برشی مانند فرز بهره می‌برند که با سرعت زیاد و با حرکت مکانیکی زمینه برش یک نمونه کار را فراهم می‌کند. این در حالی است که در دستگاه لیزر از اشعه لیزر استفاده می‌شود که با کمک سوزاندن و شکستن پیوند بین مولکولی مواد، برش را انجام می‌دهد.

تفاوت در نوع مواد قابل برش
از دیگر مواردی که تفاوت بین دستگاه cnc و دستگاه لیزر را نشان می‌دهد، مواد قابل برش با هر کدام از این دستگاه‌هاست. خوشبختانه دستگاه cnc محدودیت خاصی در این مورد ندارند و تنها ممکن است برای مواد تخصصی، دستگاه خاص ساخته شده باشد. معمولاً لیزر با توجه به تغییر در شدت آن، محدوده عملکردی وسیعی دارد. اما در مواردی مانند pvc که احتمال تولید گاز کلر هست، کاربرد دستگاه لیزر محدودیت دارد.

تفاوت در حرکت دستگاه
از لحاظ حرکت، نوع سیستم حرکتی دستگاه‌ها مشخص کننده تفاوت بین آنهاست. طبیعت از دستگاه cnc تحت کنترل نرم افزاری با سیستم کنترل عددی قرار دارد و بسیار هوشمند است. دستگاه لیزر اگر با کمک یک دستگاه cnc کنترل شود، از این لحاظ تفاوت خاصی ندارند. اما اگر به صورت دستی کنترل شود یا از سیستم دیگری بهره ببرد، محدودیت حرکتی آن بیشتر است.

تفاوت در عمر دستگاه
آخرین موردی که در تفاوت دستگاه لیزر و cnc باید بررسی شود، عمر دستگاه و قطعات آن است. به طور کلی، نازل لیزر با سطح قطعه تماس مستقیم ندارد و این باعث می‌شود که مشکلی از لحاظ فرسایش برای آنها وجود نداشته باشد. البته از آنجایی که تیوپ لیزر در این دستگاه‌ها با جریان برق کار می‌کند، پس از اتمام طول عمر مفید باید تعویض شود که قیمت آن نسبتاً بالا بوده و هزینه بر است.تفاوت دستگاه cnc با لیزر
یکی از روش‌هایی که به درک تفاوت بین دستگاههای مختلف کمک می‌کند، معرفی قابلیت‌ها و توانایی آنها است که نوعی مقایسه محسوب می‌شود. به همین دلیل، از این شیوه برای درک تفاوت دستگاه cnc با لیزر استفاده می‌کنیم آنها را از جهات مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دستگاه cnc چیست
دستگاه cnc به دستگاهی هوشمند گفته می‌شود که تحت کنترل یک نرم افزار هوشمند قرار دارد. اسم این دستگاه از واژه انگلیسی Computer numerical control برگرفته شده است که نشان دهنده تأثیر برنامه‌های کامپیوتری و کنترل عددی در حرکت آنهاست. این دستگاه‌ها برای برش‌های دقیق طراحی شده‌اند و ساختار آنها با توجه به مواد مختلف تغییر می‌کند. به عنوان مثال، برخی از این دستگاه‌ها برای برش سنگ، برخی برای برش فلز و برخی برای برش شیشه استفاده می‌شوند. در این دستگاه‌ها یک نرم افزار هوشمند وجود دارد که به عنوان مهمترین تفاوت دستگاه cnc با لیزر شناخته می‌شود.

دستگاه برش لیزر چیست
دستگاه لیزر، ماشین پیشرفته جهت تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی حرارتی است که آن را در قالب یک اشعه لیزر ارائه داده و از آن برای برش قطعه کار استفاده می‌شود. در دستگاه لیزر، یک قطعه تحت عنوان تیوب لیزر وجود دارد که منشأ اصلی تولید اشعه لیزر به شمار می‌رود. رسیدن جریان الکتریکی به این تیوب، باعث برانگیخته شدن عناصر داخل آن شده که با بازگشت آنها اشعه لیزر تولید می‌شود. گاهی این ابزار لیزری بر روی یک دستگاه cnc سوار می‌شود و تحت عنوان دستگاه cnc لیزر به بازار عرضه می‌شود.
https://powercam.ir/تفاوت-دستگاه-برش-لیزری-cnc-چیست؟-کدام-سو/
 

جدیدترین ارسال ها

بالا