تفاوتهاي ميان بانک هاي اطلاعاتي Access و Sql Server

hdn

New Member
تفاوتهاي ميان بانک هاي اطلاعاتي Access و Sql Server در برنامه نويسي دلفي

مي خواستم ببينم تفاوتهاي ميان بانک هاي اطلاعاتي Access و Sql Server در برنامه نويسي دلفي چيست؟
من تا حالا فقط از بانک اطلاعاتي Access استفاده کرده ام و مي خواهم بدانم آيا لازمه Sql Server را ياد بگيرم؟
برای یاد گیری آسان Sql Server از کجا باید شروع کرد ؟
من آموزش ارتباط ذلفی با Sql Server2000 را خوندم ولی چون من روی سیستمم Sql Server2005 را نصب دارم به مشکل برخوردم !

DrXoX

Active Member
با سلام
بانک اطلاعاتی SqlServer از لحاظ کاربرد و امنیت خیلی از Access بهتره و الان تو ایران نرم افزار هایی که دارای بانک اطلاعاتی هستند، بیشتر بانک اطلاعاتیشون SqlServer هستش
اگر نیاز دارین که بانک اطلاعاتی داشته باشید که مثلا کابران اون خیلی زیاد و امنیت نیز مهم باشه پیشنهاد می کنم از SqlServer استفاده کنید ولی اگر از لحاظ امنیت مشکلی ندارید از بانک اطلاعاتی Access استفاده کنید ، بانک اطلاعاتیAccess هم امکانات زیادی داره ولی به امکانات SqlServer نمیرسه مثلا بانک اطلاعاتی در بعضی از مخابرات ها و... SqlServer هستش
پیشنهاد میکنم SqlServer رو هم یاد بگیرید شما که Access رو بلدین به راحتی میتونید Sqlserver رو هم یاد بگیرید
برای شروع میتونی از کتابSqlserver2000 نشر ناقوس استفاده کنی

روزي کـه تو آمــــدي به دنيا عــريان *** جمعي به تو خندان و تو بودي گريان
کاري بکن اي دوست که وقت رفتن *** جمعي به تو گريند و تو باشي خندان

farshid_mi

New Member
دلايل انتخاب Access بعنوان یک پایگاه داده

منبع سایت فرساران - آموزش تخصصی ، مشاوره ، آفیس : اکسل ، اکسس
http://www.farsaran.ir

يك برنامه كاربردي از دو بخش عمده ( ِDataBase و InterFace ) تشكيل شده است . پس از تجزيه و تحليل ، ابتدا اقدام به طراحي پايگاه داده يا همان database با نرم افزار مناسب مي شود و سپس زبان برنامه نويسي مناسب براي طراحي interface يا همان رابط كاربر انتخاب مي شود .
در زير تعدادي از پايگاه هاي داده و زبان هاي برنامه نويسي موجود كه لزوم هماهنگي آنها در پياده سازي يك نرم افزار كاربردي ضروري مي باشد آورده شده است .

: Database

FoxPro ( dbf)
Access ( mdb)
Microsoft SQL server ( mdf)
Oracle
Interface :
Visual FoxPro
Visual basic 6.0
Microsoft Access
VB.net
Delphi
Form Builder Oracle

در زير متداول ترين تركيب هاي database و Interface به ترتيب تداول آورده شده است:

SQL server + VB.net
SQL sever + Delphi
SQL server + Microsoft access
Access ( mdb ) + Microsoft access
SQL server + visual basic 6.0
Access ( mdb) + visual basic 6.0
Oracle + form builder Oracle
FoxPro(dbf) + Visual FoxPro

از نظر قدرت راه حل ( solution ) شماره 1 و 2 بر مابقي راه حل ها برتري دارد ليكن زمان و هزينه ساخت ، پيشتيباني و توسعه نرم افزار نيز به همان نسبت بالاتر مي باشد .
راه حل شماره 3 : در اين راه حل كه بهترين راه حل از بين راه حل هاي موجود مي باشد برنامه نويس با استفاده از بانك SQL server ، ضعف هاي احتمالي بانك اكسس را پوشش داده و مشكلات احتمالي برنامه را در شبكه به طور كامل حل كرده و با استفاده از ساخت فرم و گزارشات توسط اكسس سرعت ساخت برنامه را بسيار بالا برده و هزينه ساخت ، پشتيباني و توسعه برنامه را به شدت كاهش مي دهد ، لذا بسياري از شركت ها اين راه حل را براي ساخت برنامه هاي بزرگ خود برميگزينند .
راه حل شماره 4 پرسرعت ترين و كم هزينه ترين روش براي ساخت برنامه هاي تك كاربره و تحت شبكه (تا 5 كاربره) مي باشد .
با انتخاب راه حل شماره 5 ، براي ساخت برنامه اي كه كاملا شي گرا نبوده نيازمند مقدار زيادي كد نويسي مي باشيم كه هزينه ساخت برنامه را به شدت افزايش مي دهد .
با انتخاب راه حل شماره 6 ، كه به عنوان بدترين راه حل شناخته مي شود ، برنامه نويس علاوه بر حجم زيادي كد نويسي ، ضعف هاي احتمالي بانك اكسس را نيز متحمل مي شود .
هزينه پشتيباني و ساخت برنامه كاربردي از طريق راه حلِ گزينه 7 بسيار بالا مي باشد و در موارد خيلي خاص بكار مي رود . همچنين امكان پياده سازي و اجرايي نمودن بانك اطلاعاتي ساخته شده توسط راه حل گزينه 7 ، در كنار بانكهاي اطلاعاتي قديمي و آتي در يك سازمان بسيار دشوار مي باشد.
راه حل شماره 8 براي برنامه هاي كاملا خاص و داخلي و تك كاربره (single user) استفاده مي شود و براي برنامه هاي بزرگ متداول نمي باشد .

farhad110

Member
با سلام. خوش آمديد دوست عزيز
يك برنامه كاربردي از دو بخش عمده ( ِDataBase و InterFace ) تشكيل شده است
يك برنامه كاربردي قالب هاي مختلفي ميتونه داشته باشه و هميشه اينطور نيست. ممكنه شما يك برنامه بدون ديتابيس بنويسيد و البته ممكنه يك برنامه multitier بنويسيد كه اونوقت لايه هاي مياني هم بخش عمده ميشوند.
Graphical user interface يا GUI صحيح هست (اگر قرار هست اصطلاح به كار ببريد، نيازمند دقت بيشتري هست)
http://en.wikipedia.org/wiki/Gui
اقدام به طراحي پايگاه داده يا همان database با نرم افزار مناسب مي شود
نرم افزار مناسب رو معمولا با نام DataBase Management System يا DBMS مي شناسند
در زير متداول ترين تركيب هاي database و Interface به ترتيب تداول آورده شده است:

SQL server + VB.net
SQL sever + Delphi
SQL server + Microsoft access
Access ( mdb ) + Microsoft access
SQL server + visual basic 6.0
Access ( mdb) + visual basic 6.0
Oracle + form builder Oracle
FoxPro(dbf) + Visual FoxPro
تركيبات جالبي هست و البته تفسير هاي جالب تر
دوست من شما بر اساس تركيبات اين چنين نميتونيد قدرت يك برنامه كاربردي رو تاييد يا تكذيب كنيد. بايد ببينيد برنامه اي كه شما مينويسيد:
- قرار هست كه كجا مورد استفاده قرار بگيره؟
- كاربران نرم افزار چه كساني هستند؟
- نيازهاي آينده نرم افزار چيست؟
با در نظر گرفتن اين موارد ميتونيد برنامه كاربردي خودتون رو طراحي كنيد
http://www.farsaran.ir هم باز نميشود! چون در لينك به جاي ir نوشته بوديد it !
دلايل عرايض بنده اين بود كه چنين مطالبي رو در صورتي ذكر كنيد كه از صحت اونها اطمينان داشته باشيد
پيروز باشيد

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا