تصاویر و توضیحاتی راجع به Apadana Studio 2

JavidX

Apadana Developer
سلام گرم به دوستان عزیز

اول از همه سال نو رو بهتون تبریک عرض می کنم و براتون آرزوی بهترین ها رو توی سال جدید دارم.

به مناسبت سال جدید من و پژمان تصمیم گرفتیم که تصاویری از کار رو براتون قرار بدیم و به همین جهت اقدام به زدن این تاپیک کردم تا یه قسمت های کوچیک اما مهمی از کار رو نشونتون بدم... من فعلا دو شات از کد ادیتور براتون میذارم و اگر لازم شد پژمان از قسمت های دیگه اگه صلاح بدونه شات میذاره.

موفق و پیروز باشید

JavidX

Apadana Developer
اولین شات ها رو با کد ادیتور قدرتمند آپادانا 2 شروع می کنم که خدا وکیلی خیلی وقتمون رو گرفت. به خصوص اون ادیتور اصلی کلی وقتم رو گرفت ولی خب می ارزید.

این دو تصویر نمونه ای از کدهای آپادانا رو نشون میدن که همونطور که می بینید نشون میده که شما خیلی کارها رو با جزئیات می تونید انجام بدید ولی انجام دادنشون الزامی نیست و بیشتر واسه کدنویسهای حرفه ای تر هستش که بازم همینم فوق العاده راحته و مثل آب خوردن هم میشه یادش گرفت! به عنوان مثال دستور For و یا Using.
خود تصاویر به اندازه ی کافی گویای سایر قسمت ها هستند.

موفق باشید

پیوست ها

• Untitled.png
    Untitled.png
    75.8 کیلوبایت · بازدیدها: 173
  • Untitled2.png
    Untitled2.png
    62.1 کیلوبایت · بازدیدها: 145

OMiD

Well-Known Member
با سلام خدمت دوستان و عرض تبریک سال نو.
با توجه به بحث های که اخیرا راجع به آپادانا داشتیم تصمیم گرفتیم که نمونه ای از محیط آپادانا رو به طور مختصر نمایش بدیم.
نقطه نظرها و پیشنهادات شما برای نسخه بعد در نظر گرفته میشود.
با تشکر تیم توسعه آپادانا

apadana2screenshotx0120120328.png

آخرین ویرایش:

OMiD

Well-Known Member
آیکون های تولبار کد ادیتور عوض شدند.
جاوید جان لطفا یه شات کوچیک از تولبارش با توضیح راجع به کار بعضی از قسمت های مهم کد ادیتور برا دوستان بزار.
حتم دارم خوششون میاد :)

JavidX

Apadana Developer
سلام

اینم از تولبر کد ادیتور.
Untitled.png
شرح کار کلید ها به طور خلاصه از چپ به راست:

1. بازکردن اسکریپت
  2. ذخیره کردن اسکریپت
  3. انتشار کد به صورت HTML که به صورت رنگی با فرمت html کد رو ذخیره می کنه.
  4. Undo
  5. Redo
  6. اجرا کردن ماکرو: ماکروی دخیره شده رو اجرا میکنه. ماکرو یه سری عملیات ترتیبیه که کاربر با استفاده از کیبورد انجام میده و میتونه این عملیات ها رو توی ماکرو ذخیره کنه و بعدا روی قسمت های دیگه ی کد اجرا کنه. ادیتور آپادانا تا 10 تا ماکرو رو میتونه ذخیره کنه و اون 1 که کنارش نوشته شده شماره ی ماکروئه.
  7. ضبط ماکرو
  8. توقف ماکرو
  9. ذخیره / ویرایش نشانه: میتونید نشونه روی خطوط مهم کد بذارید و بعدا از هر قسمت کد به اون خطوط پرش کنید که تا 10 تا قابل استفاده هست.
  10. پرش به نشانه
  11. جستجو
  12. جایگذاری
  13. فرمت کردن کد که کدها رو منظم می کنه (تنظیم فاصله ها و کوچک و بزرگی حروف)
  14. چک کردن املای رشته ها: که املای جملات درون رشته ها رو چک می کنه.
  15. چک کردن کد که ساینتکس کدها رو چک می کنه.
  16. کپی
  17. کات (بریدن)
  18. پیست (چسباندن)
  19. دیلت (حذف کد انتخاب شده)
منتظر نظرات دوستان هستم.
موفق باشید

خیلی جالب شده فقط شبیه فتوشاپ شده که سخته
کاش شبیه ورد 2007 می شد مثل آب خوردن بود
امیدوارم توویندوز هفت و هشتم بشه
بای

JavidX

Apadana Developer
خیلی جالب شده فقط شبیه فتوشاپ شده که سخته
کاش شبیه ورد 2007 می شد مثل آب خوردن بود
امیدوارم توویندوز هفت و هشتم بشه
بای
از لحاظ ظاهری یه قسمت هاییش شبیه به فتوشاپه ولی کار باهاش راحت تره چون اولا ابزارهاش به زیادی فتوشاپ نیست و ثانیا طوری طراحی شده که کاربر احساس سردرگمی نمیکنه. و البته یکی از ویژگی های خوب فتوشاپ اینه که با زدن یه کلید یه کار انجام میشه (استفاده از کلیدهای غیرترکیبی ضمن استفاده از کلیدهای ترکیبی)
اگه مثل ورد 2007 بود ساختنش هم مثل آب خوردن بود ولی خب ما کار خودمون رو سخت تر کردیم!
ممنون از نظرتون
موفق باشید

JavidX

Apadana Developer
سلام
میخوام با این پست حالتون رو جا بیارم! :دی
این پست راجع به
لیست اشیاء (Object List Box) آپادانا 2
لیست اشیاء آ2 یک لیست شامل اشیاء هر فرم هست که کارش خیلی دقیقه و تا نهایت رضایت، کاربر رو پیش میبره. دلیلش رو توی ویژگیهاش میتونید ببینید:

• چشم : برای ظاهر کردن و یا مخفی کردن شیء به کار میره. این چشم یه خاصیت جالبی که داره اینه که شما 20 تا شیء رو که بخواید مخفی کنید کلیک رو روی اولی نگه می دارید و درگ میکنید تا آخری تا همه رو مخفی یا نمایش بده دیگه لازم نیست به ترتیب روشون کلیک کنید. یکی از محاسن این چشم اینه که روی چشم کلیک کردن انتخابهاتون رو به هم نمیریزه.
  • انتخاب: با یک کلیک روی هر آیتم یا انتخاب اشیاء لیست انتخاب اشیاء رو اعلام میکنه.
    در حین تغییر حالت انتخاب بودن یا نبودن اگر یک شیء مورد تغییر قرار گرفته باشه (یعنی مثلا شما روی یک شیء کلیک کنید که انتخاب بشه) یک انیمیشن ساده و جالب روی اون آیتم اجرا میشه. با Ctrl و Shift که کاربردشون شبیه ویندوز هست میشه چند شیء انتخاب کرد. با دکمه های [ ] میتونید توی لیست انتخابهاتون رو تغییر بدید چیزی که بیلدر و آ1 ازش رنج میبردن وابستگی 90% به ماوس بود.
  • تغییر نام اشیاء: با دابل کلیک روی اسم شیء میشه اسمش رو تغییر داد (دقیقا روی اسمش) اگه اروری صورت بگیره (نام تکراری یا غیر مجاز) با یک بیب بهتون هشدار میده.
  • گروه بندی: که یکی از خواص جدید آ2 و مزیت نسبت به آ1 به حساب میاد. با یک دکمه شما میتونید گروهتون رو پس از انتخاب چند شیء تشکیل بدید. (ر.ک. تصویر پست OMiD)
    شما میتونید گروه ها رو توی هم تشکیل بدید، یا یک شیء از یک گروه رو با شیء از گروه های دیگه یا حتی بدون گروه رو با هم با همین دکمه، گروه بندی کنید و اگر گروه های مادر با هم متفاوت بودن مشخص کنیدکه زیر گروه باشه یا نباشه و زیر گروه چه گروهی باشه. هر گروه یک آیکان کنارش هست که باز بودن یا نبودنش رو مشخص میکنه که شما با این آیکان بدون به هم ریختن انتخاب ها میتونید گروه رو باز و بسته کنید. راه دیگه اینه که روی جایی از آیتم غیر از اسم گروه وقتی که انتخاب هست کلیک کنید تا باز و بسته بشه.
    کلیک کردن روی چشم مربوط به گروه ها کل آبجکت ها رو مخفی می کنه ولی اگر قبلاً چندتاشون مخفی یا ظاهر بودن ترتیبشون رو به هم نمیزنه یعنی دوباره اگر گروپ رو ظاهر کنید ممکنه همشون ظاهر نشن و ترتیب ظاهر بودنشون حفظ میشه مگه این که کلید Shift پایین باشه! در حالتی که شما بدون شیفت کلیک کنید چشم زیر گروه هایی که ظاهر بودن کم رنگ میشه ولی مخفی نمیشه!
  • Drag & Drop: یکی از جالب ترین خواص های لیست اشیاء همین هست که نسبت به آ1 و بیلدر به آ2 برتری میده. ویژگی هاش اینه:
    1. شما چند تا شیء رو چه تو گروه باشن چه نباشن، چه گروهاشون یکی باشه چه نباشه می تونید به یک جای خاص که میتونه یک گروه باشه درگ کنید!
    2. اگه همه اشیاء رو از گروه در بیارید اون گروه خود به خود حذف میشه!
    3. اگه یک شیء رو دقیقا رو آیتم خود گروپ بندازید میفته بعد از آخرین آیتم گروه.
خب دوستان این بود از لیست اشیاء آپادانا 2 امیدوارم که لذت برده باشین!
منتظر نظراتتون هستم.
پست بعدی راجع به Inspector آ2 خواهد بود...

آخرین ویرایش:

+Mohammad+

Well-Known Member
این ویژگی ها دقیقا همون ویژگی هایی هستند که ممکنه از نظر خیلی ها ریز باشن اما به نظر من همین ها هستن که به روند ساخت یه پروژه سرعت می بخشند...
در کل میشه گفت امکانات جالب و کاملا ضروری هستند
علی الخصوص برای آ2 که یه پروژه ی بزرگ محسوب میشه ، این ریزه کاری هاش به محبوبیتش اضافه می کنه!
یکی از ویژگی هایی که من کمتر جایی دیدم ، همون درگ کردن روی چشم هستش که به نظر من خیلی کارآمده و خیلی عالیه...
باز هم ممنون از این پستت جاوید جان...
ای کاش زود تر بیاد! :دی

JavidX

Apadana Developer
سلام به دوستان

این پست همونطور که قولش رو داده بودم در مورد Inspector با همون تنظیمات شیء می خوام صحبت کنم.
به لطف اینسپکتور اضافه کردن شیء جدید و بیشتر به آ2 خیلی راحت تر شده و همینطورم تنظیم کردن اشیاء راحت تر شده.

تصویر اینسپکتور رو توی پست OMiD می تونید ببینید.
اینسپکتور از چند گروه کلی تشکیل شده که هر کدام شامل چند خاصیت شیء انتخاب شده می باشند.
اسم شیء یکی از خواص موجود در اینسپکتور هست که به عبارت دیگه یکی از روش های تغییر نام اشیاء هست.

از جمله خواص:

• تغییر خواص چند شیء در یک لحظه: که به شما کمک میکنه به عنوان مثال سایز فونت چند شیء Text رو همزمان تغییر بدیم.
  • تغییر نام چند شیء: یکی از قابلیت های منحصر به فرد آ2 اینه که شما می تونید با نوشتن عبارت به عنوان مثال obj اشیاء انتخاب شده به ترتیب به اسم های obj, obj2,obj3,... تغییر نام پیدا می کنند.
  • دیالوگ های تعبیه شده: اینسپکتور برای خواص مختلف اشیاء دیالوگهای مختلفی رو درون خودش جا داده. مثلا برای خاصیت نوشته ی شیء Text یک ادیتور متن شامل چک کننده ی املا و یک سری امکانات دیگه داره ، برای رنگ یک دیالوگ انتخاب رنگ ، برای اسم فونت یک دیالوگ شامل پیش نمایش فونت و اسم فونت های نصب شده، برای انتخاب صداها یک دیالوگ برای باز کردن و تست صدا و ... قرار داده شده.
  • اینسپکتور باعث شده که احتمال قوی با پلاگین ها بشه اشیاءی ساخت که واسه ی خودشون تنظیمات داشته باشن. چیزی که بیلدر و آ1 نداشتن.
  • اینسپکتور یه خاصیت جالبی که داره اینه که بالفرض مثال شما وقتی میخواید یه خاصیتی رو که چند گزینه ای هست انتخاب کنید نظیر کیفیت نوشته ی شیء Text که 4 حالت از عادی تا بهترین حالت رو داره، می تونید روی خاصیتش کلیک کنید و وقتی انتخاب شد ماوس رو روی خود اینسپکتور یا صفحه ی دیزاین ببرید و با غلطک ماوس تنظیم دلخواهتون رو انتخاب کنید و در نهایت با زدن راست کلیک به تنظیم خاتمه بدید.
امیدوارم از این قسمت هم خوشتون اومده باشه.
ممنون از دوستان عزیزی که با نظراتشون به ما دلگرمی میدن.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

+Mohammad+

Well-Known Member
بالاخره باید با بیلدر تفاوت داشته باشه!!!!!!
مثل همیشه گل کاشتی جاوید جان...
خیلی خوشحالمون کردی
توضیح بعدی در مورد کدوم قسمته؟ :wink:

JavidX

Apadana Developer
بالاخره باید با بیلدر تفاوت داشته باشه!!!!!!
مثل همیشه گل کاشتی جاوید جان...
خیلی خوشحالمون کردی
توضیح بعدی در مورد کدوم قسمته؟ :wink:
ممنون دوست عزیز
فعلا چیزی مد نظرم نیست! هست تا با پیشرفت کار و ایجاد قسمت های جدید توی برنامه شما رو با قسمت های بعدی آشنا کنیم. آ2 مثل آ1 چیزهایی قراره داشته باشه که تا حالا توی هیچ برنامه ای دیده نشده پس منتظر باشید!

جدیدترین ارسال ها

بالا