تصاویر رنگی rgb - اما چاپ تک یا دو رنگ

aminaee

Member
یه نشریه 40 صفحه ای دانشجویی داریم.با ایندیزاین طراحی میکنم.کلی عکس رنگی (rgb) استفاده کردم.حالا میخوام تک رنگ یا دو رنگ چاپ کنم.

1.اگه بخوام تک رنگ چاپ کنم همینکه خروجی Pdf رو gray scale (سیاه و سفید) بگیرم درسته یا باید همهء عکسها رو یکی یکی مدشون رو grayscale کنم؟؟
2.اگه بخوام دو رنگ چاپ کنم باید تک تک عکسها رو در فتوشاپ cmyk کنم و رنگهای زاید رو صفر کنم؟ (3.اگه این کار رو نکنم و rgb بفرستم چاپخونه روی کیفیت خیلی تاثیر میذاره؟(اگه تاثیرش زیاد نباشه از خیر cmyk کردن تصاویر میگذرم)
ممنون

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
با اجازه ی امین جان.

درباره ی تک رنگ یا دو رنگ کار کردن مشکلی نیست. گمونم به خود چاپخونه هم توضیح بدی که مثلا تک رنگ یا دورنگ میخوای میتونن حتی برات از روی کار 4 رنگ 2 یا 3 رنگ رو حذف کنن.

مورد اینکه کار رو rgb بفرستی یا cmyk باید بگم که اگر میخوای چاپ دیجیتال کنی فرقی نداره مد کار چی باشه ولی اگر چاپ افست باشه باید حتما cmyk باشه و اگر rgb باشه رنگها کاملا بهم میریزه.

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
ممنون از دوست خویم سارا

همونطور که سارا گفتن اگر شما بخواهی از روش های چاپ غیر دیجیتال استفاده کنی باید تصویرت در مد cmyk ذخیره بشه . البته شما گفتین که قصد تک رنگ یا 2 رنگ چاپ کردن کاره خودتون رو دارین. در این صورت شما در حالت تک رنگ همونطور که خودتون گفتین باید از مد grayscale استفاده بکنید اما در حالت 2 رنگ یکی از پیشنهاد ها این می تونه باشه که شما تصاویرتون رو در حالت dutone (دوتن) ذخیره کنید ( برای این کار باید ابتدا تصاویر grayscale بشن و بعد به مد دوتن و در اونجا 2 رنگ درخواستی شما مشخص شده و بعد تصاویر در فرمت pdf ذخیره و وارد برنامه مورد نظر بشن ). بنابراین در حالت تک رنگ و دو رنگ ما با مد cmyk کاری نداریم.
نکته : عموما لیتوگرافی ها از روش خاص خودشون در رابطه با تصاویر 2 رنگ پشتیبانی می کنند پس بهترین پیشنهاد به شما مشورت با چاپخونه ، لیتوگرافی یا رابط کاری شما با اونها است.
توجه کنید که علاوه بر مد رنگ به رزلوشن عکس ها هم توجه کنید و اونرو روی 300 تنظیم کنید.
امیدوارم به مشکل برنخوری
امین زردوزی

aminaee

Member
ممنون از جوابهای عالی شما دوستان

:oops: دوستان عزیز این اولین کار منه پس لطفا کمکم کنید.خسته شدم.سه ماهه که یکه و تنها (البته با کمک انجمنها)دارم کار میکنم.باور کنید.
میدونم که طراحایی مثل شما باید سرشون شلوغ باشه ....ولی اگه یه مدت دست ما رو هم بگیرید ممنون میشم.(اگه میشه لطف کنید id بدید چت کنیم.اینطوری هم وقت گیره هم فهموندن مطالب مشکله)

چاپم افسته...دو رنگ چاپ میکنم...خب پس باید یکی یکی تصاویرم رو ببرم تو فتوشاپ و gray scale کنم.و از روشی که گفتید (دوتن)استفاده کنم .واقعا خیلی روش خوبیه:D.
از لیتوگرافی هم میپرسم امیدوارم اون دیگه گیر نده.

4 تا سوال کوچولو:
1.فرضا میخوام رنگ سیاه و سبز استفاده کنم.خب رنگ سبز ترکیبی از دو رنگ c,y و یا مثلا c,y,k است.اشکالی نداره که؟
2.کدوم رنگ به نظرتون بهتره برای چاپ دورنگ؟(سبز ،آبی،زرد،بنفش)
3.عکسهای معمولی (عکسهای داخل مقالات)بهتره سیاه و سفید باشن یا یه خورده رنگ بهشون بدم؟(تو چاپ کدوم قشنگ تر در میاد؟)
4.وقتی dpi عکسها رو 300 میکنم به نظرم یه خورده کیفیتشون کم میشه!!!مهم نیست؟نباید resize کنم؟

سارا خانم شما گفتید که خودشون میتونن یک یا دو رنگ رو حذف کنند.درسته ولی من میخوام مثلا تصویر 1 سیاه و سفید چاپ بشه و تصویر 2 مثلا سبز 90% باشه اگه رنگی بدم چاپخونه و اونا مثلا دو رنگ رو حذف کنند اونوقت تصویر 1 سیاه و سفید چاپ نمیشه. پس باید یکی یکی خودم کار کنم.درسته دیگه؟

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست شجاع من!
واسه اینکه شجاعتت کار دست خودت و دیگران نده یک باره دیگه بهت می گم که شما احتیاج به مشورت حضوری و گام به گام با کسی که می خواد زینک شما رو خروجی بگیره داری. این توصیه رو حتما و حتما قبل از انجام کار جدی بگیر تا به امید خدا مجبور به دوباره کاری یا ضرر و زیان نشی.
و اما جواب هات :
1. در مورد چگونگی ساخت رنگ ترکیبی لازم نیست نگران باشی. اجازه بده ساده بهت بگم که در پروژه شما مهم این هست که شما دست آخر به دو تا زینک برسی. بعد از اینکه این کار انجام شد چون رنگهای شما ترکیبی و خارج از سیستم چاپ ساخته می شن از لحاظ فن چاپ فرقی نمی کنه که چه رنگی باشه و در واقع می تونه هر رنگی که شما می خوای باشه. بنابراین فقط جنبه هنری اون باقی می مونه که شما باید تصمیم بگیری
2. دوست من اینکه چه رنگی خوبه ارتباط مستقیمی به اطلاع شما از مباحث ترکیب رنگ ها و در مجموع اطلاع شما از مبحث رنگ شناسی و به کاربردن اون در جهت محتوایی که می خوای ارائه بدی داره. در واقع این یک مبحث نظری نیست و باید خودت عملا به موشکافی و تصمیم در موردش بپردازی.

3 . شاید اگر من جای شما بودم همه اونهارو سیاه سفید می کردم مگر اینکه دلیل خاصی واسه 2 رنگ کردنشون دم دستم بود مثلا مشتری اینرو اکیدا می خواست و من اونوقت مجبور به انجامش می شدم. در کل این مساله هم به خودت مربوط می شه.

4. دوست من عکس های شما rgb هستن درسته؟ این rgb بودن فقط یک قسمت از اطلاعات تصویر دیجیتالی شما رو تشکیل می ده بخشی که مربوط به رنگ های تصویر شماست. اما هنوز مشخص نیست که فرمت تصاویر دیجیتالی شما چی هست؟ مثلا آیا jpg هست یا چیزه دیگه. اما گذشته از این حرف ها اینرو باید درک کنی که هر تصویر دیجیتالی واسه یک کاری خوبه. مثلا تصویری که از ابتدا در مد cmyk تصویر برداری شده و فرمتش هم tiff و رزلوشن مناسبی هم داره این تصویر واسه چاپ می تونه مناسب باشه. البته تازه فقط می تونه چون ممکنه مثلا اون تصویر از لحاظ تصویر برداری، نورپردازی یا چیزای دیگه ایراد داشته باشه و ... . به هر حال شما وقتی داری مد و فرمت و رزلوشن تصویرت رو تغییر می دی باید دائما کیفیت تصویرت رو زیر نظر بگیری و در صورت لزوم با نرم افزار اونرو بهبود بدی. اما این رو هم در نظر داشته باش که نرم افزار فقط بهبود دهنده هست و هر عدم کیفیتی رو نمی شه جبران کرد. بنابراین یک گرافیست رایانه ای ماهر اول همیشه دنبال یک تصویر خوب از هر نظر می گرده و بعد سراغ گزینه های دیگه می ره.

موفق باشی
امین زردوزی

GFX Master

مرسی امین جان.

امین کامل و خوب توضیح داد. منم یه سری نکته های اضافه تر به ذهنم رسید که در تکمیل صحبتای امین میگم.

درباره ی سوال اولت:
همونطوری که امین گفت رنگهای شما قبل از چاپ کردن طرح توسط ناظر چاپ ساخته میشه. واسه اینه که اکیدا توصیه میشه کار به چاپخونه ای تحویل داده بشه که ناظر چاپش فرد باتجربه ای باشه و بدونه هر رنگی رو با چه درصدی ترکیب کنه. مثلا شما ممکنه بخوای کارت رو با 2 رنگ مشکی - نقره ای چاپ کنی!! رنگ نقره ای رو میشه بگی با چه کدی میشه تو فتوشاپ ساخت!؟ واسه همینه که میگم چاپخونه خودش میتونه برات کار رو بصورت 2 رنگ یا تک رنگ چاپ کنه. شما حتی میتونی کار رو بصورت 2 رنگ مثلا مشکی - زرد طراحی کنی بعد به مسئول چاپ بگی میخوای کار بصورت مشکی - آبی چاپ بشه!! یعنی در اصل این ناظر چاپ هست که رنگ رو برای شما بصورت دستی میسازه و داخل قیف دستگاه چاپ میریزه وگرنه رنگی که شما توسط کامپیوتر ایجاد کردی فقط یه نمای کلی نشون میده!!
مگر اینکه شما بخوای چاپ دیجیتال انجام بدی. در این صورت دیگه ناظر چاپی وجود نداره که رنگ رو بصورت دستی بسازه و مستقیما خود دستگاه چاپ دیجیتال هست که کار رو چاپ و خروجی میده. واسه همین تو چاپ دیجیتال رنگا خیلی مهمه.
واسه همین خودت رو درگیر رنگ و اینکه حتما فلان رنگ خاص باشه نکن. سعی کن یه نمای کلی از کار ایجاد کنی و بیشتر وقتت رو روی این کار بذاری که با ناظر چاپ در ارتباط باشی و بهش بگی که دقیقا چه رنگی میخوای تا برات بسازه.

درباره ی سوال دوم:
دقیقا چیزی که امین میگه درسته. این برمیگرده به مبحث روانشناسی رنگ. مثلا شما برای یه طرح با موضوع عید و شادی و ... درست نیست از 2 رنگ قرمز - مشکی استفاده کنی! ولی ترکیب آبی - مشکی میتونه مناسب باشه. یا سبز - مشکی.
این دیگه برمیگرده به اینکه موضوع کار چیه.

درباره سوال سوم امین توضیح داد.

سوال چهارم:
به هیچ عنوان به هیچ عنوان و بازم میگم به هیچ عنوان عکسی رو که قراره چاپش کنید رزلوشن و سایز رو بیشتر نکنید!
بیشتر کردن مقدار رزلوشن توسط فتوشاپ به این معنی نیست که عکس شما کیفیتش بیشتر میشه! برعکس! وقتی شما رزلوشن رو زیاد میکنید سایز هم ناخودآگاه بیشتر میشه و چون عکس پیکسلی هست کیفیتش افت میکنه و تو چاپ اصلا خوب درنمیاد.
یه طراح خوب طبق گفته ی امین اول باید ابزار کافی و لازم رو در اختیار داشته باشه. یکی از این ابزارای مهم عکس با کیفیت هست که الان به اسم عکسای HQ یا همون High Quality میشناسن. این عکسا هم سایز بزرگی دارن مثلا 2000*3000 پیکسل و هم رزلوشن بالایی در حد 300 تا 350 dpi دارن. واسه همین میشه ازشون تو کارایی که برای چاپ هستن براحتی استفاده کرد. واسه همین سعی نکنید عکسای کوچیک رو که سایز و رزلوشن کوچیک دارن رو بزرگ کنید تا تو کار ازشون استفاده کنید چون مطمئنا افت کیفیت فاحشی بعد از چاپ دارن.

aminaee

Member
ممنون.شماها فوق العاده اید.

:oops:دقیقا جوابی رو میدید که آدم نیاز داره.{توقع نداشتم!}ممنونم.

تکرار می کنم اولین کارمه و خسته شدم و وقت هم ندارم.پس رنگ شناسی و ...رو بی خیال.مجله دانشجوییه.رنگ سبز رو انتخاب میکنم.امیدوارم خوب در بیاد.
اکثر عکسهای من rgb با پسوند jpg و resolotion 72-100dpi هستند.اکثر عکسهام رو یا از اینترنت گرفتم یا سیدی عکس یا
print screen از صفحه یا با گوشی !.کار سخت شد!حالا فرضا من این تصاویر وکتور و hq رو خریدم و تازه اون موقع شاید تصوری که من میخوام تو اون مجموعه نباشه ولی با یه سرچ گوگل راحت پیداش میکردم!االله اکبر.........چرا کسی زودتر به من نگفت؟!......یکی بگه من چیکار کنم؟

1.ظاهرا چاره ای نیست باید بخرم و از اول هرچی عکس گرفتم دوباره بگیرم.کدوم مجموعه عکس که تو بازار هست رو پیشنهاد میدید؟سارا خانم دربارهء امضاتون بیشتر توضیح نمیدید(قیمت ،چندروزه؟،تعدادو...)؟!:shock:

2.یه تعداد وکتور حاشیه و پس زمینه دارم (با پسوند bmp کیفیت 300dpi ) نیازی نیست که دیگه tif بشن؟
3.یه سری تصویر هم دارم (مجموعه عکس بهکامان 8cd) با پسوند wmf که فتوشاپ بازشون نمیکنه.ولی وقتی با یه نرم افزار دیگه تبدیل به jpg میکنم.رزولوشنشون 100 هست.از اینا استفاده کنم؟؟وکتورن؟

با مدیر چاپخونه صحبت کردم ولی هنوز موفق نشدم با ناظر و طراح صحبت کنم.(آخر شجاعت!)
همچنان کسی آیدی نمیده؟!
اگه مطالب بی ربط گفتم ببخشید:
500000 عکس مجید آنلاین:
http://forum.majidonline.com/showthread.php?p=591772#post591772
کینگ تصاویر
http://www.iranactor.com/BOOKS/1008.htm
100000 تصویر 1 دی وی دی 19هزارتومن
http://www.irshops.net/shop/product_info.php?products_id=26&osCsid=148d70f74dbac181292e552dc0133813
100000 تصویر 9500 هفت سیدی:
http://mymarket.ir/product.php?id=136
گالری تصاویر برداری 2200 تومن 1سیدی:
http://mymarket.ir/product.php?id=238
500000 تصویر 10و وکتور هزارتومن 4 دی وی دی

آخرین ویرایش:

GFX Master

این لینکهایی که دادی عکساشون به درد چاپ نمیخورن معمولا. مگر عکسای وکتورشون. چون معمولا dpi پایینی دارن و به درد استفاده تو وب میخورن.

برای امضا هم تو پیغام خصوصی توضیح دادم.

aminaee

Member
نمیدونم

:4: پس جواب 2 و 3 چی؟:neutral:

ولی تو بعضی ها گفته کیفیت 300dpi و حتی یکیشون تقریبا مثل همین چیزیه که تو فروشگاه مجید آنلاینه هست.:neutral:

9500 تومان - 7 عدد سی دی
کد:
[URL]http://mymarket.ir/product.php?id=136[/URL]
شامل بیش از 100000 عکس در زمینه های مختلف برای طراحان دارای قابلیث افزایش کیفیت تصویر تا 300dpi دارای قابلیث حذف بخشی ازتصویر و ... در این مجموعه تصاویر به طور طبقه بندی شده در دسترس کاربر می باشد.​
قابلیت Export کردن تصاویر با فرمت های مختلف از جمله : ...,wmf,tif,psd,bmp,PNG,jpg,gif

منم پیغام خصوصی براتون فرستادم.تفاوت مجموعه شما با مجموعه های توی بازار چیه؟

aminaee

Member
1اسفند 1387 :بالاخره تا حدودی راه افتادم! واقعا من قبلا چه سوالهایی میپرسیدم! اگه امروز یکی مثل خودم به طورم بخوره خفش میکنم! ممنون از صبر و حوصله ای که به خرج دادید.

آزمایشی یه عکس rgb فرستادم چاپ شد! اتفاق بدی نیفتاد، فقط رنگها کمی تا رنگهایی که در مانیتور میدیدم متفاوت چاپ شده بودند. زیاد مهم نبود چون عکس بود و نه طرح گرافیکی .

جدیدترین ارسال ها

بالا