ترور سوالي

alimohammad202

New Member

سلام عرض ميكنم خدمت همه دوستان گرام
ي 200 300 تا سوال داشتم ممنون ميشم اگه كسي بتونه كمكي كنه لطفا هر چي به خاطرتون رسيد بگين

1- طبق نظریه سه رنگی بودن چشم که میگه : سلولهای چشم66% به قرمز33% به سبز و1% به آبی حساسیت واکنش نشون میدن.
حالا من ی سوال دارم : حالا اگه ی رنگی از ی درصدی از این رنگها باشه میزان حساسیت چشم به آن رنگ به همون میزان درصد ترکیبی هست ؟

2-چرا همانRGBرا به جای cmy در ماشین چاپ قرار نمیدیم ؟

3- شکل ترام را میتوان از زیر لوپ تشخیص داد؟ راهش چیه ؟

4- در چاپ قاعده ای داریم که رنگ آبی با افزایش مژنتا و سایان افزایش میابد اما در فتوشاپ من هر چی تست کردم اصلا نشد بلکم گاهی با افزایش m و c ،آبی کاهش هم پیدا کردش تازه.

5- برای چاپ دیجیتال ppi باید چقد باشه ؟ مثلا برا چاپ یک عکس

6- در تعریف lpi داریم : lpi به تعداد ترام در هر اینچ خطی گویند.
و
در تعریف ppi داریم : به تعداد پیکسل در هر اینچ خطی ppi گویند،
پس نتیجتا باید lpi با ppi برابر باشه اما اینطور نیست. چرا ؟ هر چند پیکسل یک ترام است ؟

واقعا ي دنيا ممنونم

legendarp

Well-Known Member
سوال 1 : طبق نظریه رواشناسی رنگ یه همیچین چیزی که میگی صدق می کنه اما رنگهایی هم هست که چشم رو می زنه و به صورت منفی از درصد اصلی کم میشه اما اینها زیاد ربطه به چاپ نداره واسه طراجی خوبه
من بهتون پیشنهاد می کنم اطلاعاتتون رو در مورد روانشناسی رنگها بالا ببرید رنگها بعد از چشم به فکر و علاقه انسان ها بر می گردن و به چندین دسته تقسیم بندی میشند که همه این دسته ها زیر شاخه هایی دارند از رنگهای گرم و سرد گرفته که حتما می دونید تا زنگهای چشم گیر اشتها آور زننده و رنگهای آرامش بخش و ....
بحث در این مورد زیاده واسه یه شناخت کلی در مورد رنگ من بهتون پیشنها می کنم فیلم رنگشنهاسی که کمپانی CG academy داره رو حتما نگاه کنی و بقیش رو هم در مودر رواشنسی رنگها می تونید از کتابهای موجود و رایج توی بازار استفاده کنید می تونه واسطون مفید باشه
-----------------
سوال 2 : به خاطر اینکه آر جی بی از سه رنگ ترشکیل شده و شما توی این سه رنگ رنگ مشکی رو به صورت مستقل نمی بینیم درسته ؟ حالا رنگ آر جی بی پارامتر اندازه گیریش از 0 تا 255 هست در صورتی کیه رنگ مشکلی از 0 تا 100. خوب شما وقتی می خواهید توی کار آر جی بی رنگ مشکی رو تنها تولید کنید باید مقدار هر 3 رنگ رو صفر بزارید تا مشکی به دست بیاد بعد به نظرت باید یعنی توی ماشین چاپ رنگ نریزیم تا مشکی چاپ بشه که این ممکن نیست و اگر هم بخواهیم رنگ بریزیم که نمیشه مشکی نمیشه و خوب کلا جور در نمیاد یا واسه کارهای تک رنگ تکلیف ما چی هست ؟ کلا آر جی بی یا همون سه رنگ اصلی خودمون وقتی هم که تا انتهای یعنی تا 255 پر باشند رنگ سفید رو نتیج کار می دهند .
سه رنگ فقط برای پرینتر ها و چاهای دیجیتالی هست که سرعت و شفافیتی بیشتری بدهند و البته برای دنیای وب هست که فرمت رنگی 4 رنگ توش صدق نمیکنه و رنگهای توی دنیای وب کد بندی شده هستند .
خوب باید اینم بگم که همین 4 رنگ ما از همین سه رنگ آر جی بی به دست میاد.
اینهای دلایل ساده و قانع کننده کار بود و البته خیلی فکرهای دیگه شده که همین دلالیل کفایت می کنه واسه اثبات 4 رنگ بودن کار
----------
خوب اینچا برات تلفیق رنگها رو می زارم ببین که رنگهای آر جی بی روی رنگ میشکی وقتی به حالت اسکرین در میاد رنگهای 4 رنگ چاپ یعنی سی ام وای کی رو می ده و خودشون با هم تازه رنگ سفید رو میسازه
فکر کنم این عکس کاملا روشن کنه کل قضیه 3 رنگ و 4 رنگ رو
( باز اگر سوالی بود بگو کلا یه تاپیک بزنم رنگ شناسی رو تدرس کنم :D :green:
attachment.php

-----------------
ببین رنگ وقتی هست یعنی 100% وقتی نیست یعنی 0 درصد درسته ؟ مثلا رنگ مشکی اگر 100 باشه می گن مشکی هست اگر 0 باشه که می گن مشکی نیست
حالا اگر هر عددی از بین 1 تا 99% باشه میشه ترام
مثلا رنگ خاکستری میشه ترام 50% مشکی و همه هر 3 رنگ دیگه هم به چجز مشکی هم توی چاپ میشه ترام
تارم رو بدون لوپ هم میشه تشخیص داد که اصلا مشخص هست و با لوپ دیگه باید تخصصی بحث بشه
البته لوپی هم هست که آۀمانی اصل هست و من خودم به شخصه دیدیم و درصد ترام رو مشخص می کنه
واسه تشخیص بهتر ترام می تونی از رنگهای راهنما که در گوشه کار از 0 تا 100 برای هر 4 رنگ تعریف شده شده استفاه کنی و چیز آنچانان خاصی نیست بیشتر بر می گرده به تجربه و دیدین نمونه کارهای بسیار زیاد
--------------------
ببین اینجا واسط نحوه قاطی شدن رنگ آبی و قرمز رو می زارم
رنگ آبی چاپ اون آبی نیست که همه میشناسند میتوی توی اون تلفیق رنگی ببینیش خوب
خوب واسه اینکه به آبی آر جی بی که همون آبی معروف و همه شناخت هست نزدیک بشه رنگ قرمز باهاش تفیق میشه و البته این توی چاپ مشخص میشه که اهی رنگ آبی رو کم می کنند یا رنگ مشکی رو کم می کنند و رنگ قرمز به جاش زیاد می کنند که اون آبی که می خواهند رو بسازند که اینم کلیت کار هست و این یه اصل نیست یه چیزی دلخواه و تجربی هست و بستگی به طراحی کار ماشین چاپ نوع کاغذ و رنگ مورد استفاده داره و حتی اینکه ماشین چی تشخیصش چی هست و حتی اینکه ماشین 2 رنگ هس یا 4 رنگ و یا اینکه رنگهای به ترتیب 4 رنگ از کدوم برج ریخته شده که یه مبحث عملی رو با مثال زیاد رو می طلبه و در ای جا نمی گنجه وگرنه همش رو واسط می گفتم باید توی چاپخونه باشی و تجربی اینها روبه دست بیاری
attachment.php

--------------
سوال 5 : خوب همه مقدار هایی که می گی درست ولی کلا اینها و این مقدار ها برای ساخت و تولید طراحی استفاده نمیشه برای ساخت و تولید نمایشگر استفاده میشه
خوب شما واسه یه عکس به این موارد احتیاجی نداری دقت کنی
رزولویشن روی 300 باشه کیفیت مار رو زمانت می کنه
آین ها بیشتر جنبه تحقیقاتی برای رشته چاپ و الکترونیک رو داره که میتونی توی نت سرچ کنی و مطالب خوبی به دست بیاری >
در مورد سوال 6 هم همینه این مورد هم شکل مورد پنج هست بیشتر کار ما توی چاپ روی همون DPI و رزولویشن هست که هر دو اینها با هم رابطه مستقیم دارند رو هرچی بیشتر کیفیت کار بیشتر ولی بیشتر از 300 فرق خاصی نمی کنه
دی پی ای توی مبحث اسکن بیشتر کار برد دارد و مربوط به رشته عکاسی میشه تا اونجایی که من می دونم
----------
ترام به تکداد پیکس کاری نداره به مقدار رنگ پیکس کار داره توی صنعت چاپ
توی عکاسیش رو نمی دونم راستش شاید چیزی باشه ولی نمی دونم باید بپرسم از کسی
---------------------
خوب امیدوارم تا همینجای کار حداقل یکی از سوالات رو جواب داده باشم و هرچی می دونستم بهت گفتم
امیدوارم که به کارت اومده باشه
تخصص من چاپ هستش بیشتر در این مورد می تونم به سوالات راحت جواب بده
موفق باشید جیگر

پیوست ها

• color pack.jpg
    color pack.jpg
    94.1 کیلوبایت · بازدیدها: 37
  • 2.jpg
    2.jpg
    598.4 کیلوبایت · بازدیدها: 41
آخرین ویرایش:

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
با سلام
سوال 2: دوست عزیز سیستم rgb یا سیستم بازآفرینی افزایشی سیستمی هست که با نور رنگ ها سرو کار داره به همین خاطر از اون بیشتر در بازآفرینی رنگ ها در سیستم هایی که اساس کار اونها بر پایه ساخت رنگ با نور هست استفاده می شه. البته وسعت نور رنگهایی که با استفاده از این سیستم ساخته می شن بالاتر از سیستم چهار رنگ cmyk هست. از طرفی ما برای بازآفرینی رنگ ها بصورت رنگ دانه ها و در قالب مرکب ها باید فرآیندی عکس رو طی کنیم که یک فرآیند کاهشی هست تا با ترکیب و بواسطه تابش نور ما در نهایت قادر به دیدن رنگها در طیف قابل مشاهده رنگ ها بشیم. البته همین سیستم محدودیتهایی هم داره مثلا ما به دامنه محدودتری از رنگها دسترسی خواهیم داشت و نمی شه هر رنگی رو با این سیستم بازآفرینی کرد. از طرفی ساخت چهار رنگ یا مرکب اصلی به خالص ترین حد ممکن هم محدودیتهایی رو ایجاد می کنه. به همین خاطر هم هست که اصولا سیستم های کمکی ایجاد شدن تا محدودیتها برای بازآفرینی رنگ ها با سیستم پروسس یا cmyk تعدیل بشه. از طرفی اگر در بعضی سیستم های چاپ دیجیتالی از فایل rgb استفاده می شه این به این معنا هست که این سیستم ها قابلیت رندر کردن و یا به اصطلاح تبدیل اطلاعات فایل rgb به cmyk رو در قالب سیستم های مدیریت رنگ دارند کما اینکه بعضی سیستم ها این قابلیت رو پشتیبانی نمی کنند و ما ناچاریم فایل cmyk رو در اختیارشون بگذاریم. پس نهایتا چاپ در هر دو صورت با استفاده از چهار مرکب یا جوهر خواهد بود و قابلیت اون دسته از رسانه های چاپ دیجیتال که فایل rgb رو هم قبول می کنن یک قابلیت نرم افزاری در اون هاست.

سوال 3. این کار نیاز به دقت و تجربه داره. باید دنبال نواحی میانی یا 50 درصد ترام باشین تا بشه از روی تصویر چاپ شده فهمید که ترام دقیقا چه شکلی داشته. این نوع مشاهده ها جنبه کنترلی دارن و برای تشخیص کیفیت چاپ تصاویر هافتن یا سایه روشن پیوسته به خصوص کنترل دات گین یا چاقی نا متعادل ترام که عوامل مختلفی در اون دخیل هستند نقش اساسی رو ایفا می کنه. البته به غیر از لوپ ابزار کمکی و دقیق تری هم هستن مثله نوار شابلن های راهنما یا ترام سنج های نوری یا دیجیتال که می تونن کمک کنن شما رو.

سوال 5 تا آخر: دوست عزیزم سوالاتی که شما در این زمینه مطرح کردین مربوط به مبحث قدرت تفکیک یا رزلوشن هست که یه مبحث چند وجهیه مثه شیر که شیر پاکتی داریم شیر تو آشپزخونه شیر تو جنگلم داریم!!! بحث رزلوشن با توجه به نوع رسانه یا دستگاه و سیستمی که داریم ازش استفاده می کنیم فرق می کنه مثلا وقتی داریم از اسکنر حرف می زنیم رزلوشن به معنی دقت نمونه برداریه و وقتی از یه دستگاه چاپ بهره می گیریم صحبت از دقت در ساخت نقاط چاپی هست. این مسایل در واقع اگر وارده بحث دیجیتال کار بشیم کمی پیچیده می شن اما فرمول هایی هست که به ما کمک می کنن. من در بخش مطالب مهم شده انجمن چاپ یک پست قرار می دم که شما بتونی ازش استفاده کنی.

موفق باشی

alimohammad202

New Member
بسمه تعالي
سلام :)
اولا جيگر من نيستم ، موهات خيلي جيگرن كه محاسنت رو هم نوازش ميكنند
2 خيلي خوبه اگه ي تاپيك بزني و رنگ تدريس كني اما اينكه تاپيك بزني و رنگ تدرس كني نميدونم خوب باشه يا نه

:green:
حالا خارج از شوخي خيلي ازت ممنونم كه صبورانه جواب دادي همه رو
اين فیلم رنگشناسی که کمپانی CG academy از كجا گير ميتونم بيارم

بازم متشكرم ازت موفق باشي
راستي اين عكس rgb cmyk هم خيلي عاليه فك كنم dc شدم ي 2 3 ساعتي نگاهي اش كني ام

alimohammad202

New Member
بسمه تعالي
آقا فوق العاده ممنونم ازتون- خيلي سليس و علمي جوابمو دادين بسيار روون بود

فقط ي چيزي :sad:هر ترام چند پيكسله اصن چه ارتباطي دارن با هم ؟

ممنوم :)

جدیدترین ارسال ها

بالا