تاپیک جامعه پرسش و پاسخ مبحث نور

CG-Student

Member
تاپیک جامع پرسش و پاسخ مبحث نور

سلام دوستان
لطفا برای حفظ نظم انجمن پرسش های کوتاه مربوط به مبحث نورپردازی Lighting را در این تاپیک مطرح کنید
با تشکر

1-نور Directional Light در قسمت Attribute editor سپس قسمت Depth map shadow Atrribute گزینه bias به چه کاری میاد ؟؟

آخرین ویرایش:

CG-Student

Member
کدوم مدل سایه برای نور پردازی سنگین تر هست ؟
1- depth shadow map
یا
2- ray trace shadow
خوب به نظر خودم دومی ولی اصل سوال اینه که چقدر سنگین خواهد بود ؟ فرضا تو یه صحنه شلوغ و با وجود چند مدل سایه اینجوری میشه گفت نفس سی پی یو را میگیره ؟؟ برای انیمیشن های سبک بهتر نیست از همون depth shadow استفاده کنیم ؟

bubo3d

کاربر متخصص انیمیشن
خوب به نظر خودم دومی ولی اصل سوال اینه که چقدر سنگین خواهد بود ؟ فرضا تو یه صحنه شلوغ و با وجود چند مدل سایه اینجوری میشه گفت نفس سی پی یو را میگیره ؟؟ برای انیمیشن های سبک بهتر نیست از همون depth shadow استفاده کنیم ؟
سلام
خوب عزیز بستگی به کارت داره، اگه کیفیت اونقدر بالا نیست با همون depth ولی اگه میخوای کار خوبی خروجی بگیری باید از area shadow یا همون
ray trace shadow استفاده کرد تا کار زیباتر و طبیعی تر بشه.

CG-Student

Member
ببخشید میشه در مورد shadow linking در مایا یه دورنما بدید . من در حال دیدن introduction to lighting هستم و یکی از قسمت ها در مورد شادو لینکینگ صحبت می کنه و تا جایی که من دیدم تغییر در مورد سایه بود ولی چیز خاصی متوجه نشدم .
اگه امکانش هست مفصل توضیح بدید

CG-Student

Member
ببخشید در مورد volume light من وقتی فعالش می کنم نوری نمیبینم !! چجوری نورشو فعال کنم ؟

bubo3d

کاربر متخصص انیمیشن
ببخشید در مورد volume light من وقتی فعالش می کنم نوری نمیبینم !! چجوری نورشو فعال کنم ؟

سلام
در مورد vol light اگه منظورتون خود نور هست نه خاصیت باید بگم که این نور توی mental کار میکنه عزیز
ولی اگه میخوای به حجم نور برسی باید تو قسمت Light effect گزینه ی Light Fog رو بزنی تا بهش برسی عزیز

bubo3d

کاربر متخصص انیمیشن
نور Directional Light در قسمت Attribute editor سپس قسمت Depth map shadow Atrribute گزینه
bias به چه کاری میاد ؟؟

با تشکر از داوود جان
ببین عزیز والا من تا حالا نفهمیدم منظور اصلی سازنده های این جور نرم افزارها از گزینه ی base چیه. اگه شما عدد base رو بالا ببرید میبینید که سایه از قسمت پایین محو میشه و از بین میره، اگه این عدد رو حالت استانداردش باشه و شما توی صحنتون اجسام ریز داشته باشید نور سایه ای برای این اجسام ریز ایجاد نمیکنه چون عدد base نصبت به اندازه ی جسم ریزتون بالاتره حالا این عدد کجا به کار میاد من هنوز که هنوز نفهمیدم.

منظور bias همون فاصله سایه میشه اما تو یه چیز دیگه که فکر کنم کاربردداشته باشه تو جزئیات هم میشه استفاده کرد مثلا اگه میخواهید یک پشه که بدنش پر از جزیئات هست سایش حتی تو بدن خودش هم بیفته باید مقدار bias راکم و زیاد کنید اما به طور کلی کسی را ندیدم با این پارامتر کار کنه در مورد voloume light هم شما اگه میخوای نورشا ببینید اول نور را بزارید تو حالت منتال ری بعدش تو volume light را پر از object کنید بعد می بینید رو هر کدوم یک قسمتش نورانی میشه

davoodice

Well-Known Member
با سلام

در مایا volume light مثلا کره به این صورت کار میکنه که فقط اجسامی که در این کره باشند روشن میشوند و البته هر چه از مرکز volume به ه سمت بیرون بریم از شدت نور کم میشه تا جایی که اجسامی که بیرون از vollume light باشند کلا روشن نمیشوند.
اما تا یادم نرفته بگم که این نور هم در مایا software و هم منتال کار میکنه اما تو مایا 2013 کار نمیکنه :lol:

در مایا volumetic light فرق داره با volume light

Capture.JPG

اما bias (بایس) :
در بعضی مواقع استفاده از این نوع سایه باعث به وجود آمدن نویز یا به اصلاح self shadowing میشه که مجبور میشیم bias رو زیاد تر کنیم.

جدیدترین ارسال ها

بالا