تاثیر هارد ssd در سرعت رندر

archman3d

Member
سلام
دوستان کلا هارد اس اس دی چه تاثیر بر عمل کرد نرم افزار داره؟ لطفا کامل بحث رو برای من موشکافی کنید
ممنون

darklight

کاربر فعال
مهمترین کارکردش که سرعت لود کردن پروکسی ها، رفرنس ها، لینک ها و مپ ها در اول هر رندر هستش... اگه یه وقتی توی یه رندری هم رم سیستم کم بیاد و به قولی داینامیک مموری فعال بشه و رندر بیفته توی دور لودینگ و آنلودینگ، اونوقت مطمئنا داشتن یه SSD و یا حتی چند تا SSD در حالت Raid خیلی خیلی خیلی توی سرعت رندر نهایی تأثیر خواهد داشت. ولی در مورد بقیه موارد نظری ندارم و دوستان می تونن راهنمایی کنند.

در صورتی که سرعت هارد اس اس دی شما بالاتر از بقیه قطعات باشد ، مکرراً دچار مشکل بلو اسکرین خواهید شد، البته این صحبت قطعی نیست ، اما عدم برقراری سرعت لازمه در ارتباط بین سخت افزار ها قطعاً چنین مشکلی رو بوجود خواهد آورد ، طبق گفته خود شرکت مایکروسافت ، یکی از دلایل اصلی بلو اسکرین ، پایین بودن فضای رم مجازی بر روی هارد می باشد ، در صورتی که به طور مثال هارد شما اطلاعات رو خیلی سریع بر روی رم بار گزاری نماید ، و رم به موقع تخلیه نشود ، در واقع سرعت کاری و حجم رم سیستم ، پاسخگوی هارد شما نباشد ، بلو اسکرین پتانسیل بیشتری جهت روی دادن خواهد داشت.

نتیجه: صرفاً خرید هارد اس اس دی بدون توجه به مابقی سخت افزار های سیستم شما، احتمال وقوع مشکل را بهمراه خواهد داشت. و هارد اس اس دی ، نهایتاً در زمان های لودینگ عمل کرد خود را نشان خواهد داد، که کاملاً واضح و روشن است ( مانند پروکسی ها ، مپ ها و غیره که استاد خودم بطور کامل توضیح دادند)

darklight

کاربر فعال
در صورتی که سرعت هارد اس اس دی شما بالاتر از بقیه قطعات باشد ، مکرراً دچار مشکل بلو اسکرین خواهید شد، البته این صحبت قطعی نیست ، اما عدم برقراری سرعت لازمه در ارتباط بین سخت افزار ها قطعاً چنین مشکلی رو بوجود خواهد آورد ، طبق گفته خود شرکت مایکروسافت ، یکی از دلایل اصلی بلو اسکرین ، پایین بودن فضای رم مجازی بر روی هارد می باشد ، در صورتی که به طور مثال هارد شما اطلاعات رو خیلی سریع بر روی رم بار گزاری نماید ، و رم به موقع تخلیه نشود ، در واقع سرعت کاری و حجم رم سیستم ، پاسخگوی هارد شما نباشد ، بلو اسکرین پتانسیل بیشتری جهت روی دادن خواهد داشت.

من متوجه فرمایش شما نشدم ...
این مشکلی که فرمودید یعنی چی؟ همونطور که می دونید سرعت رم و درگاه DDR3 حدود 8 تا 20 گیگابایت بر ثانیه است (بسته به سرعت کلاک رم داره که مثلا 1333 مگاهرتز حدود 10 گیگابات بر ثانیه و 2600 مگاهرتز حدود 20 گیگابایت بر ثانیه است) سرعت انتقال اطلاعات با CPU هم اعدادی در همین حد و اندازه است. اما سرعت هارد دیسک ها (HDD) از 20 الی 190 مگابایت بر ثانیه و سالید استیت دیسک ها (SSD) بین 60 تا 950 (در مورد ssdهای متصل بر روی درگاه PCI) مگابایت بر ثانیه است. با مقایسه این اعداد من منظور شما رو متوجه نشدم.
اما اینکه رم زیادی داشته باشید و مقدار فضای خالی در دسترس سیستم بر روی درایوی که شما برای قرار گرفتن PageFile در نظر گرفته اید کم باشد و برنامه های حجیمتری نسبت به رمتان را بر روی آن اجرا کنید ممکن است که فضا برای PageFile کم بوده و با صفحه bluescreen برخورد نمایید. اگر این فضا کم نباشد، هر چه سرعت ssd و یا hdd شما بیشتر باشد، قطعا دستگاه عملکرد بهتری داشته و کمتر با کاهش سرعت در مورد برنامه های حجیم مواجه خواهید شد.

mohammad@er

Well-Known Member

نتیجه: صرفاً خرید هارد اس اس دی بدون توجه به مابقی سخت افزار های سیستم شما، احتمال وقوع مشکل را بهمراه خواهد داشت. و هارد اس اس دی ، نهایتاً در زمان های لودینگ عمل کرد خود را نشان خواهد داد، که کاملاً واضح و روشن است ( مانند پروکسی ها ، مپ ها و غیره که استاد خودم بطور کامل توضیح دادند)

به هیچ عنوان حرفی که میزنید صحیح نیست!

لطفا بیشتر تحقیق کنید.

لطفا بیشتر تحقیق کنید.
آقا محمد دست شما درد نکنه که مارو از اشتباه ، اونم با این فونت بزرگ ، نجات دادی. حالا ما نخواستیم با تحقیق و تفحس و مروری بر دروس گذشته پاسخ بدیم، شما دیگه مارو مورد نوازش قرار نده.

حالا کاری نداریم استاد، ولی خدا وکیلی
به هیچ عنوان حرفی که میزنم صحیح نیست!، یعنی واقعاً به هیچ عنوان؟!

reza_1001

Well-Known Member
سلام ...مطلبتون رو خوندم و یه سوال واسم پیش اومد

در صورتی که سرعت هارد اس اس دی شما بالاتر از بقیه قطعات باشد ، مکرراً دچار مشکل بلو اسکرین خواهید شد، البته این صحبت قطعی نیست ، اما عدم برقراری سرعت لازمه در ارتباط بین سخت افزار ها قطعاً چنین مشکلی رو بوجود خواهد آورد

کدوم بقیه قطعات؟

cpu و ram و vga و mb که سرعتشون خیلی بیشتره از هارده...

هارد دوم یا سوم هم فکر نکنم منظورتون بوده .....چون ربطی بهم ندارن اگه raid نشده باشن

میمونه dvd رام.....:)

در صورتی که به طور مثال هارد شما اطلاعات رو خیلی سریع بر روی رم بار گزاری نماید ، و رم به موقع تخلیه نشود

مگه میشه...سرعت هارد از رم بیشتر باشه؟؟؟؟

اصلا فلسفه وجودی رم برای ایجاد تعادل در انتقال دیتا بین سرعت بسیار بالای cpu و سرعت پایین هارده....

بعبارت دیگه اگه یه روزی این جور هاردی که شما گفتین تولید بشه ....

یا اسمش دیگه هارد نیست یا دیگه چیزی به اسم رم نخواهیم داشت....

در واقع سرعت کاری و حجم رم سیستم ، پاسخگوی هارد شما نباشد

:?:

به نظر من هر کسی با هر سیستمی میتونه از مزیت هارد جامد استفاده کنه.....

از بوت سریع ویندوز بگیر
تا لود شدن سریع بازیها
باز کردن سریع فایلها
کش گرفتن بسیار سریعتر در نرم افزارهای میکس و مونتاژ و جلوههای ویژه
و صد البته لود سریع در رندر نرم افزارهای گرافیکی ....

اگه اشتباه نکنم ...شاید شما قضیه پیج فایل ویندوز رو با این اشتباه گرفتین...

موفق باشید....:rose:

reza_1001

Well-Known Member
سلام
دوستان کلا هارد اس اس دی چه تاثیر بر عمل کرد نرم افزار داره؟ لطفا کامل بحث رو برای من موشکافی کنید
ممنون

کلا هر چی لود هست سریعتر میشه اونم چندین برابر....

مثلا سرعت باز شدن مکس...یا بارگذاری یک صحنه حجیم....

از همه مهمتر موقع رندر هست و موقع کش گیری ...
(وقتی شما دکمه رندر رو میزنی نرم افزار اول باید همه اطلاعات و تکسچرها و نورها و ... رو از هارد بفرسته روی رم)

برای کارای 3دی بنظر من بهترین و ارزانترین حالت raid 0 هست

بوسیله دو تا هارد SAMSUNG 840 EVO 250GB یا دو تا 128GB همین...

این هارد خودش سرعت خوندن و نوشت حدود 500MB/s رو داره....
حالا اگه دو تا بگیریم ...سرعتمون حدود 1000 میشه...:shock:

موفق باشید....
:rose:

archman3d

Member
کلا این تایپیک رو فراموش کرده بودم ، نه که این مبحث خاک میخورد:paint:
اقا دمه همه دوستان گرم که اطلاعات مفیدی به من دادید و دوزاریم افتاد.

سلام ...مطلبتون رو خوندم و یه سوال واسم پیش اومد

کدوم بقیه قطعات؟

cpu و ram و vga و mb که سرعتشون خیلی بیشتره از هارده...

هارد دوم یا سوم هم فکر نکنم منظورتون بوده .....چون ربطی بهم ندارن اگه raid نشده باشن

میمونه dvd رام.....:)

مگه میشه...سرعت هارد از رم بیشتر باشه؟؟؟؟

اصلا فلسفه وجودی رم برای ایجاد تعادل در انتقال دیتا بین سرعت بسیار بالای cpu و سرعت پایین هارده....

بعبارت دیگه اگه یه روزی این جور هاردی که شما گفتین تولید بشه ....

یا اسمش دیگه هارد نیست یا دیگه چیزی به اسم رم نخواهیم داشت....

:?:

به نظر من هر کسی با هر سیستمی میتونه از مزیت هارد جامد استفاده کنه.....

از بوت سریع ویندوز بگیر
تا لود شدن سریع بازیها
باز کردن سریع فایلها
کش گرفتن بسیار سریعتر در نرم افزارهای میکس و مونتاژ و جلوههای ویژه
و صد البته لود سریع در رندر نرم افزارهای گرافیکی ....

اگه اشتباه نکنم ...شاید شما قضیه پیج فایل ویندوز رو با این اشتباه گرفتین...

موفق باشید....:rose:

البته من از بحث لذت می برم ، اما حالا که شما هم علاقه مند هستیم ، یه مقدار بحث رو بیشتر باز می کنیم.

چند تا نکته می گم بعد با توجه به این نکات و اصول ، موارد رو شرح می دم.

نکته اول: با بالارفتن حجم و ظرفیت قطعات ، لاجرم حرارت تولید شده ، توسط قطعات بیشتر شده ، و راندمان و سرعت بصورت عکس هم عمل خواهند کرد.! (این رو برای بی سوادهایی مثل خودم توضیح می دم ، یه وقت به کسی بر نخوره: یعنی وقتی ظرفیت یه قطعه ، مثلاً شد چند گیگاهرتز یا چند گیگابایت ، به لحاظ اینکه عملیات بیشتر و یا انرژی بیشتری باید صرف بشه تا اطلاعات در یک زمان مطلوب رد و بدل بشه ، خواه نا خواه به لحاظ اینکه حتماً باید انرژی مصرف بشه تا این اتفاقات بیفته، با مصرف شدن انرژی گرما تولید می شه)

نکته دوم: با بالارفتن حجم و ظرفیت قطعات ، لاجرم سرعت کاری قطعات ، می بایست افزایش پیدا کنه ، تا نسبت راندمان و عملکرد ، رابطه عکس پیدا نکنند! و مجدداً ، لاجرم جهت دستری می بایست انرژی بیشتری صرف شود، که متعاقباً با تولید حرارت مواجه خواهیم بود.!( باز مجدداً برای کسایی که مثل خودم خوب متوجه نمی شن بیشتر توضیح می دم، خواهشاً به کسی بر نخوره: به این معنی که خوب وقتی مثلاً حجم و ظرفیت یه قطعه ای مثل رم و یا هارد دیسک یا سی پی یو و هر قطعه ی دیگه ای، بالا رفت، طبیعتاً برای اینکه راندمان یا بازده کلی یه قطعه، پایین نیاد، یعنی طول بکشه تا بشه به اطلاعاتی که روی هارد یا رم قرار داره، به لحاظ اینکه ظرفیت قطعات رفته بالا، و حالا به احتمال زیاد شما از بیشتر فضا و حجم موجود بر روی قطعه می خواهی استفاده بکنی، و حالا چون اون قطعه بطور مثال در یک لحظه! ، حاوی اطلاعات زیادی شده، می بایست سرعت کاری اون قطعه رو بالا ببریم تا بتونیم سریع تر در میان انبوه اطلاعات، و داده و اطلاعات مورد نظر دستری پیدا کرد! )

نکته سوم:1- عواملی همچون زمان روشن بودن سیستم( مثلاً چهار ساعت بطور مداوم سیستم روشن باشد و یا خیلی خیلی بیشتر) ، ،2- نوع کارکرد سیستم(یعنی مثلاً دارید گیم بازی می کنید، یا دارید رندر می گیرید، که هر دو کارهای سنگینی به لحاظ پردازشی هستند)3- تنظیمات انجام شده بر روی سیستم ( یعنی اینکه شما ولتاژ ها رو دستکاری کرده باشید ، چه با نرم افزار ، چه بصورت دستی ) ،4- ظرفیت پاور نصب شده بر روی سیستم ( که حرارتش باوجود فن موجود درون آن ، خیلی سخت کنترل می شود) 5- در چه زمانی از شبانه روز سیستم رو روشن کرده باشید (مثلاً ظهر باشه یا شب باشه) و ..... هزار و یک مورد دیگه ، مثل اینکه در چه استان و یا کشوری هستید، تهویه منزل یا محل قرار گیری سیستم در منزل و هر چیزی که باعث شود حرارت های تولید شده کنترل نگردند!!!!!!!!!!!

نکته چهارم: این نکته بصورت مخفی! در نکته سوم گنجانده شده اما بصورت واضح تر بهش اشاره می کنم. با توجه به موارد بالا، حرارت تولید شده ، مشمول مرور زمان شده و حرارت تولیدی بصورتی تساعدی! افزایش پیدا خواهد کرد ! ( یعنی باز اگه بخوام واضح تر بگم، این خنک شدن قطعات و سیستم شما به هر نحو و روشی هم که باشه! باز با گذشت زمان! حرارت کم کم از کنترل خارج می شه و در یک برحه ی کوتاهی بصورت تساعدی افزایش پیدا می کنه، و مجدداً روند سعودی خودش رو طی می کنه ! تا جایی که دیگه کار کردن عملاً غیر ممکن می شه!!)

خوب دیگه نکته بسه!
خلاصه: دشمن اصلی عمر و عملکرد قطعات الکترونیکی ، حرارت و زمان هست! ، که باعث می شه اگه قطعه شما مثلاً یک رم، با سرعت بیست گیگابایت بر ثانیه اطلاعات رد و بدل می کنه، عملاً به سرعت چند مگابایت بر ثانیه برسه! ، که تازه با احتساب نحوه در گیری قطعایت بر اساس کاری که نرم افزار از سیستم می خواد تا براش انجام بده ! می رسیم به کیفیت قطعات و اینکه از چه برندی باشند و آیا با هم دیگه متچ باشند یا خیر و خیلی عوامل دیگه که از حوصله خارج هست، فلذا به یک توضیح در مورد کامنت قبلی خودم بسنده می کنم و بحث رو جمع می کنم.

دوست عزیز، شما حتی به خودت زحمت ندادی که کامنت من رو دقیق بخونی! اما باز می ای سطر به سطر موارد مورد نظرت رو از تو صحبتهای بنده می کشی بیرون و به اون نتیجه ای که می خوای می رسی! که البته بنده از بحث با شما خوشحال شدم و برام باعث خوشحالی هست که اطلاعات رو تجدید خاطر بکنم. اما خوبه که آدم به صحبتهای طرف مقابل هم کمی توجه کنه! ، اینکه می اید با اون وضع می گید صحبت های شما به هیچ عنوان درست نیست! یعنی چی آخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ برادر من شما ماشالا با سوادی ، این طرز صحبت کردن از شما بعیده!؟ شما می خوای چهار تا چیز به دیگران یاد بدی، می ای یکی دیگه رو تخریب می کنید؟! ، به هر جهت بگذریم. من نمی دونم شما دکترای سخت افزارت رو از کجا گرفتی ، اما صرفاً به گفتن این نکته در انتها بسنده می کنم.

گاهی مشکلاتی در سیستم بوجود می اد که اصلاً با هیچ منطقی سازگار نیست! مگر اینکه شما عملاً قطعات و شرایط رو مورد آزمایش قرار بدید! ( به این معنی که یه وقت های اتفاقات خیلی کوچیک دست به دست هم دیگه می دن تا عملکرد یک سیستم رو مختل بکنند، حالا ممکنه این مشکلات کوچولو بصورت مداوم وجود داشته باشند! ممکن هم هست که گاهی روی بدن اما دائمی باشند!. که در ارتباط با هارد دیسک، باید بگم چون سیستم عامل مایکروسافت یکی از سیستم عامل هایی هست که بیشترین استفاده رو از هارد دیسک می بره ، طبعاً نرم افزار هایی هم که بر روی این سیستم عامل نوشته می شند، از هارد دیسک خیلی کار می کشن و نتیجه اش هم می شه همینی که امروز می بینیم!!، و از اونجایی که این کیفیت و هوشمند بودن نرم افزارها هست که تعیین می کنه بهترین قطعات در نهایت چه عملکردی داشته باشند! ، می رسیم به اینجا که شما بطور قطع تنها موظف به رعایت اصول در جمع کردن و اسمبل سیستم با توجه به بودجه خودتون هستید! که این بودجه هم اصلی ترین مشکل ما ایرانی ها در زمان جمع کردن سیستم هست! ، بعد از اون هم مهندس و پولو فوسول هایی همچون من و آقا رضا که یه سیستم هچل هفت برای شما با توجه به محدود بودن بودجه شما تهیه می کنیم ، که اونوقت هست که این سیستم شما می شه یه پتوی چهل تیکه و آش نچسب، که حاصل دست پخت ماهاست!)

نه برادر من، اینطوری نیست که چون سرعت کاری قطعات بالا هست، پس هر چی تونستیم قطعات رو بالا در نظر بگیریم، شما باید خیلی فاکتور های دیگه رو در نظر بگیری، بعد اقدام به خرید یه قطعه مثل هارد دیسک اس اس دی بکنی!، مغز همیشه می گه تعادل و تناسب رو رعایت کن! ، همین جوری هارد اس اس دی بندازی که مثلاً چی بشه؟؟!، پس اونی که می ره تخصص این کار رو می گیره کلاً کشکه دیگه؟!!! ، بیایم هر چی فکر می کنیم خوب هست رو ببندیم رو سیستم هامون!، تا حالا توجه کردید لپ تاپ ها و سیستم های خونگی که بصورت کارخانه ای اسمبل شدن، چقدر تفاوت عملکرد دارن با سیستم هایی که ما جمع می کنیم؟ ، با وجود اینکه ممکنه سیستم های به مراتب قوی تر و قدرتمند تر جمع کرده باشیم؟؟؟؟؟

در پایان بابت اینکه مطالب یکمی جسته و گریخته شد و کلمات رو بعضاً اشتباه تایپ کردم و غیره ، عذر خواهی می کنم یه جمع بندی کوچولو هم انجام می دم که صحبت ها به یه نتیجه پایانی رسیده باشه.

خلاصه: تنها به حال حاضر و مسائل رو همان گونه که دیده می شوند، نگاه نکنیم! ، گاهی ساده ترین چیزها ، بسیار پیچیده ، و گاهی پیچیده ترین چیزها، بسیار ساده خواهند بود اگر... خوب بخوانیم و بدانیم ، و خوب نگاه کنیم!. یعنی مثل آقا رضا که می گه سرعت رم فلان قدر هست و هارد هر چه قدر هم که سریع باشه باز نمی تونه به سرعت رم برسه ، پس تا اونجایی که تکنولوژی اومده هارد های سریع تر روی سیستم نصب کنیم نگاه نکنیم! ، کما اینکه بنده هم تا حدودی با صحبت دوست گلم، آقا رضا موافقم!، کانفیگ سیستمتون رو به یه متخصص اطلاع بدید، در صورت نیاز هارد رو ارتقاع بدید.
پایان
به قول فامیل دور: من دیگه حرفی ندارم

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
بین ظرفیت حافظه ها و دمایی که تولید می کنند هیچ ارتباط مستقیمی برقرار نیست، اگر اینطور بود، هارد دیسک سه ترابایتی از پانصد مگابایتی به مراتب داغ تر می شد.
RAM ئه 1GB می تونه داغ تر از RAM ئه 4GB باشه، راندمان و سرعت شون هم ارتباطی با این ظرفیت نداره. انواع سرعت ها و با انواع ظرفیت های مختلف موجوده.
هر سخت افزاری با توجه به ظرفیت اش طوری طراحی میشه که درجه حرارتش، عمر مفید اش، کارایی اش، هزینه تولید اش و ...، در حد مطلوب باقی بمونه.

اینکه SSD سرعت بالایی داره نه دلیلی بر تولید حرارت بالا است، نه عمر پایین و نه تداخل با RAM و CPU و نه بروز خطای Blue Screen.
تناسب فرکانس کاری حافظه RAM و CPU به دلیل ارتباط مستقیمی که با هم دارند مهمه و در ثبات سیستم اهمیت زیادی داره، اما برای رسانه های ذخیره سازی ثانویه مثل SSD
همچین شرایطی به هیچ عنوان مطرح نیست. بین سرعت بالای SSD و کمبود حافظه مجازی قاعدتا ارتباطی نخواهد بود.

بین ظرفیت حافظه ها و دمایی که تولید می کنند هیچ ارتباط مستقیمی برقرار نیست، اگر اینطور بود، هارد دیسک سه ترابایتی از پانصد مگابایتی به مراتب داغ تر می شد.
RAM ئه 1GB می تونه داغ تر از RAM ئه 4GB باشه، راندمان و سرعت شون هم ارتباطی با این ظرفیت نداره. انواع سرعت ها و با انواع ظرفیت های مختلف موجوده.
هر سخت افزاری با توجه به ظرفیت اش طوری طراحی میشه که درجه حرارتش، عمر مفید اش، کارایی اش، هزینه تولید اش و ...، در حد مطلوب باقی بمونه.

اینکه SSD سرعت بالایی داره نه دلیلی بر تولید حرارت بالا است، نه عمر پایین و نه تداخل با RAM و CPU و نه بروز خطای Blue Screen.
تناسب فرکانس کاری حافظه RAM و CPU به دلیل ارتباط مستقیمی که با هم دارند مهمه و در ثبات سیستم اهمیت زیادی داره، اما برای رسانه های ذخیره سازی ثانویه مثل SSD
همچین شرایطی به هیچ عنوان مطرح نیست. بین سرعت بالای SSD و کمبود حافظه مجازی قاعدتا ارتباطی نخواهد بود.

آقا من کشته مرده این نحو صحبتها هستم، یعنی می میرم واسه صحبتهای اینطوری!، همینطوری رو هوا واسه خودتون می گید و رد می کنید و استدلال می کنید و می ارید و خلاصه هیچی به هیچی. خدایا شکرت.

من شخصاً همینجا از همه عذر خواهی می کنم و معتقد هستم که اشتباه کردم. می نویسم امضاء می دم. شرمنده ، نادم و پیشمانم
دوستان به بزرگی خودشون بنده رو ببخشند.:)

darklight

کاربر فعال
آقا من کشته مرده این نحو صحبتها هستم، یعنی می میرم واسه صحبتهای اینطوری!، همینطوری رو هوا واسه خودتون می گید و رد می کنید و استدلال می کنید و می ارید و خلاصه هیچی به هیچی. خدایا شکرت.

من شخصاً همینجا از همه عذر خواهی می کنم و معتقد هستم که اشتباه کردم. می نویسم امضاء می دم. شرمنده ، نادم و پیشمانم
دوستان به بزرگی خودشون بنده رو ببخشند.:)

خوب خدارو شکر متوجه اشتباهتون شدید..... من به بزرگی خودم شما رو بخشیدم :cool:... :lol::rose:
ولی نکته ای رو خدمت دوستان عرض می کنم در توضیح دوست خوبمان the_king:
در مورد میزان حرارت تولیدی در سیستم عامل مهم میزان و سرعت پردازش اطلاعاته نه حجم اطلاعات .... این یعنی اینکه اگر ما یک ماژول رم ۱ گیگابایت با فرکانس کاری 2600 مگاهرتز داشته باشیم احتمال تولید حرارت بسیار بیشتر از حالتی است که یک ماژول چهار گیگابایتی با سرعت مثلا 1866 مگاهرتز داشته باشیم. علت هم میزان و سرعت پردازش اطلاعات است. ولی در کل باید عرض کنم که تأثیر حرارت بر عملکرد سیستم به ازای هر 5 درجه سانتیگراد افزایش دما، تقریبا معادل یک درصد از کارایی سیستم است و این میزان در صورتی که دمای سیستم از دمای استاندارد آن خیلی بالاتر برود (مثلا اگر به حداکثر دمای کاری قطعه برسد) به حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد می رسد. در صورتی که مثلا با افزایش یک هارد SSD به جای هارد دیسک می توان سرعت کارهای مربوط به لودینگ و ... را که مربوط به هارد می شود از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد بهبود بخشید که در نهایت در کارکرد سیستم می توان افزایش ۲۰ تا ۵۰ درصدی کاراریی را شاهد بود. در ثانی تولید حرارت در هاردهای SSD به مراتب پایین تر از هاردهای HDD بوده و مصرفشان نیز کمتر است (به علت ماهیت مکانیکال هاردهای HDD و دیجیتال هاردهای SSD) پس در هر صورت استفاده از هارد SSD به افزایش کارایی سیستم می انجامد. نکته آخر اینکه با افزایش سرعت هارد، مدت زمان انجام عملیات های لودینگ و آنلودینگ به شدت کاهش یافته و همین امر باعث کمتر شدن زمان تراکنش ها و در نتیجه خنک تر کارکردن سیستم می شود (چون قطعات مادر بورد درگیر با عملیات های مربوط به هارد مثل کنترل های ide و sata و چیپ اصلی و درگاه ها و .... کمتر استفاده شده و در نتیجه تولید حرارت کمتری می کنند.) در مورد رم البته کمی قضیه متفاوت است. اگر دو رم با سرعت یکسان اما حجم متفاوت داشته باشیم ممکن است که حرارت تولیدی بر روی رم با ظرفیت بالاتر بیشتر شود به این دلیل که رم برای نگهداری اطلاعات از خازن های سرعت بالا با ماندگاری اطلاعات پایین استفاده کرده و در نتیجه برای ماندگاری این اطلاعات در رم لازم است که کل بیت های آن به طور مداوم رفرش شود و این یعنی مقداری حرارت بیشتر که البته تکنولوژی های جدید در ساخت چیپ های مموری و کنترلر های آن ها بسیاری از این مشکل کاسته اند و تقریبا این تفاوت محسوس نیست.
در آخر اینکه مشکل حرارت تولیدی هم مشکلی حل نشدنی نیست و با یک فن خوب برای سی پی یو و یک کیس مناسب ( که به همه توصیه می کنم این مورد را دست کم نگیرید) می توان کارایی سیستم را در حد مطلوب حفظ کرد. به عنوان مثال خودم شخصا سیستمم در کنج یک اتاق کاملا بسته قرار دارد و برای همین مجبور شدم کیس بسیار خوبی بخرم ( Green X9 Predator) و فن فوق العاده ای هم برای پردازنده3930k با سرعت استاندارد (Cooler master TCP 812) که با این کار در اوج کاری سیستم دمای کل سیستم در ظهر تابستان از 43 درجه و دمای پردازنده از 72 درجه تجاوز نمی کند که با توجه به محیط بسته اتاق و محل نامناسب کیس این دما فوق العاده است. (اوج حالت کاری رو با رندر با iRay که حدودا دو ساعت طول کشید امتحان کردم).
با این حال این موضوع بسیار موضوع خوبی است و تبادل اطلاعات خیلی خوبی صورت می گیرد..... امیدوارم از این موضوعات بیشتر اتفاق بیفند...

با وجود اینکه هنوز هم مخالفت هایی دارم، اما لذت بردم، جناب دارک لایت شما بسیار بهتر از بنده توضیح دادید. متاسفانه فعلاً فرصتی نیست تا در موردی بودن صحبت های شما و صحبت های فنی تر بحث و تبادل نظر کنیم.

اما تصور بنده این هست که صحبت شما بصورت کلی ممکن است صحیح باشد، اما از اونجایی که باز بدون توجه و دقت کافی ، کامنت بنده رو مطالعه کردید، مجدداً به ذکر این نکته بسنده می کنم که موارد بسیار زیادی در عملکرد سیستم اثر گذار هستند، و حرارت و عملکرد و غیره ، وابسته به پارامترهای بسیار زیادی هستند که قبلاً عرض کردم. اما با توجه به اینکه شما با اطمینان می فرمایید که حرارت تولیدی بسیار ناچیز ، و در صورت بالارفتن باز هم به اندازه پانزده درصد از کارایی قطعه کاسته می شود، باید عرض کنم قطعات یک سیستم کامپیوتر با مشخصه های متفاوتی از هم عمل می کنند، و کارائی قطعات با آن مشخصه ها توصیف می شوند، نه اینکه به قول شما دو تا رم با یک فرکانس مشخص ، لزوماً دارای مشخصه های یک سانی باشند. واضح ترش می شه این:

آقا جون: حالا شما با توجه به علمی که داری ، به عنوان یه آدم آگاه، یه سیستم خوب با توجه به پارامترهای مطلوب و استاندارد جمع کردی!، آخه قربونت برم، همه که مثل شما دکتر و مهندس نیستن که!، خیلی از این دوستانی که می آن اینجا ، کسایی براشون سیستم جمع کردن که هر رو از بر تشخیص نمی دن، و صرفاً یه سری قطعه رو روی هم سوار کردن!
آخه داداش گلم شما چرا بحث موردی بنده رو با یه صحبت کلی خراب می کنی؟؟؟؟ چرا ؟ چرا ؟ چرا؟
مگه من در انتهای صحبت هام نگفتم که این بحث عملکرد و کنترل حرارت و متچ بودن قطعات و محدود بودن بودجه و چیزهای دیگه، مواردی هست که باید در نظر گرفته بشه ، اما آدمایی مثل خود بنده ، بدون توجه به این موارد، سیستم جمع می کنن!
رفیق ، دوست ، جیگر!! بابا بفهم من دارم عوام رو می گم ، شما چرا سیستم خودت رو با همه مقایسه می کنی؟ یا چرا استاندارد ها رو در برابر صحبت های بنده قرار می دی؟، اصلاً من بی سواد خوبه؟ ( که هستم واقعاً ) شما که حالیته ، شما که با سوادی . موقع بحث مگه نباید بی طرفانه صحبت کرد؟!! ، الان شما جز اینکه بخوای خلاف صحبت های بنده رو اثبات کنی ، من رنگ و بوی دیگه ای از این صحبت های واقعاً و خداوکیلی خوبت نمی بینم!
اما در انتها و برای جمع بندی: دوستان سیستم خودتون رو در ابتدا به یه متخصص بدید جهت جمع کردن و اسمبل کردن، و با توجه به بودجه ای که همیشه عامل اصلی برای داشتن یه سیستم خوب بوده ، از اون توقع داشته باشید. اینکه صرفاً یا به خنک کردن قطعات فکر بکنیم، یا صرفاً به یه چیز دیگه ، به هیچ عنوان اصولی و صحیح نیست. و راندمان قطعات با این اعدادی که جناب دارک لایت گفتن، نباید بطور صرف در نظر گرفته بشه، بلکه عوامل متعددی بر روی این موضوعات ، بصورت درگیر با هم ، اثر گذار هستند.

در انتها: حرفهاتون کاملاً متین و درسته، من که لذت بردم

راستی در ارتباط با رابطه حجم و حرارت هم توضیح دادم که چطور باعث افزایش دما می شن.

من نمی دونم شما واقعاً پست های بنده رو می خونی و نظرت رو می گی؟ یا اینکه همون ابتداش رو یه نگاه می کنی و فتوا می دی؟؟
:)

البته من کاملاً قبول دارم که با پیشرفته تر شدن تکنولوژی در ارتباط با ساخت قطعات، وابسته بودن حجم به حرارت و عوامل دیگه، بسیار کاهش پیدا کرده.

mohamad6049

New Member

لطفا بیشتر تحقیق کنید.
سلام.
یک هارد سامسونگ 250 ssd گرفتم سرعتش نوشته 500 مگ در ثانیه و رم هم داره. شاید سرعت رمی که داره از سرعت رم سیستمم بیشتره که خطای صفحه آبی زیاد میده. اگه یک فیلم 4k اجرا کنم البته از هارد اکسترنالم و عقب جلو کنم خطای صفحه آبی میاد ولی اگه توی ssd کپیش کنم تازه خطا هم نمیاد. حالت gpt نصب کردم ولی روی ویندوز دیگه با هارد hdd وقتی فیلم از هارد اکسترنال میارم و عقب جلو میکنم مشکلی نداره. در کل همچین مشکلاتی هست. میشه که هارد ssd بگیرین و سیستمتون قدیمی باشه و زیاد صفحه آبی ببینید.

the_king

مدیرکل انجمن
سلام.
یک هارد سامسونگ 250 ssd گرفتم سرعتش نوشته 500 مگ در ثانیه و رم هم داره. شاید سرعت رمی که داره از سرعت رم سیستمم بیشتره که خطای صفحه آبی زیاد میده. اگه یک فیلم 4k اجرا کنم البته از هارد اکسترنالم و عقب جلو کنم خطای صفحه آبی میاد ولی اگه توی ssd کپیش کنم تازه خطا هم نمیاد. حالت gpt نصب کردم ولی روی ویندوز دیگه با هارد hdd وقتی فیلم از هارد اکسترنال میارم و عقب جلو میکنم مشکلی نداره. در کل همچین مشکلاتی هست. میشه که هارد ssd بگیرین و سیستمتون قدیمی باشه و زیاد صفحه آبی ببینید.
پردازنده سیستم هر درخواستی که برای نوشتن یا خوندن از یک حافظه جانبی (هارد دیسک و SSD و فلش درایو و ...) داشته باشه یک مقداری زمان لازمه تا اونکار تموم بشه، حالا چه یک کسری از ثانیه یا چند ثانیه. اما اینکه سریع انجام میشه یا کند به خطای صفحه آبی مربوط نیست، صفحه آبی برای خطایی که سیستم نمیتونه مدیریت اش کنه، فرضا برد حافظه SSD معیوبه و پاسخی به درخواست نمیده، یا درایور تحت ویندوزش مشکل داره و ...
همیشه این احتمال هست که یک سخت افزاری با مادربوردی سازگار نباشه یا درایورش مشکل داشته باشه و خطای صفحه آبی بوجود بیاد، مخصوصا سخت افزار هایی که موقع بوت شدن سیستم از داخل BIOS باید قابل شناسایی باشند، مثل سیستم RAID و RAM و کارت گرافیکی و ...

اینکه خطای صفحه آبی دریافت می کنید یک حقیقت غیر قابل انکار ئه که حتما دلیلی داره ولی دلیلش هر چی باشه قطعا سرعت کلی SSD ئه و حافظه اش نیست. حافظه داخل SSD کاملا مستقل از اون مادربورد و پردازنده سیستم شما است. مستقیم ارتباط ندارند که سرعت شون لازم باشه هماهنگ باشه یا با یه پالس ساعت همگام بشن. اگر سریعتر از توان کشش سیستم تون باشه صرفا در حد همون توان سیستم تون ازش کار کشیده میشه و اگه کندتر باشه مدتی سیستم رو معطل اتمام کارش می کنه. خیلی از این موارد خطای صفحه آبی رو با آپدیت کردن درایور داخل ویندوز یا آپدیت کردن BIOS مادربورد یا آپدیت کردن Firmware اون SSD میشه برطرف کرد. در سایت سازنده محصول هم میشه دنبال این فایل های آپدیت گشت. اما مشکل اینجا است که اغلب سازنده های سخت افزار فقط دو سه سال این آپدیت ها رو پشتیبانی می کنند. وقتی مدتی از تولید یک محصول شون میگذره رها اش می کنند و دیگه نسخه جدیدی برای رفع مشکلات ناسازگاریش ارائه نمی کنند که بخواهید دانلودش کنید.

جدیدترین ارسال ها

بالا