بورس مجازي ايران راه‌اندازي مي‌شود

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6


پس از آنكه احداث يك مركز مالي بين‌المللي در كنار برج ميلاد با شكست مواجه شد، اين بار مسئولان شركت بورس درصددند اين طرح را به‌صورت مجازي از طريق شبكه اينترنت به اجرا در بياورند.


به گزارش همشهري، طرح مركز مالي ايران كه از سال‌هاي دور به‌عنوان يك ايده در بورس تهران شكل گرفته بود از سال 85 و همزمان با روي كار آمدن علي رحماني به‌عنوان نخستين مديرعامل شركت بورس تهران بار ديگر به‌صورت جدي دنبال شد اما پس از پايان دوره مديريت وي، مديران جديد شركت بورس با اين استدلال كه اين كار از وظايف شركت نيست، روند اجراي طرح را متوقف كردند.


اين در حالي بود كه تا آن زمان برخي از سرمايه‌گذاران از جمله سرمايه‌گذاراني از كشور عربستان براي همكاري در احداث اين پروژه ابراز تمايل كرده بودند.


براساس اين طرح قرار بود با همكاري نظام پولي كشور و بازار سرمايه، نخستين مركز مالي ايران در كنار برج ميلاد افتتاح شود. اما حسن قاليباف اصل كه پس از پايان تصدي علي رحماني مديريت شركت بورس را برعهده گرفت، استدلال‌هاي جديدي در اين باره داشت.


مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار در دومين مجمع سالانه شركت بورس اوراق بهادار اعلام كرد: مركز مالي ايران به‌عنوان پوسته‌اي بود كه ايجاد شد و افزايش سرمايه شركت بورس به همين دليل مطرح شد و مذاكراتي با شهرداري هم جهت اختصاص زمين براي مركز مالي انجام شد.


مركز مالي مجازي


اما يكسال پس از توقف اجراي طرح مركز مالي ايران در كنار برج ميلاد، اخيرا مديران بازار طرحي را در دستور كار قرار داده‌اند كه براساس آن مركز مالي ايران به‌صورت مجازي تشكيل خواهد شد.


علي اسلامي، عضو هيأت‌مديره شركت بورس اوراق بهادار ضمن اعلام اين خبر به همشهري گفت: با توجه به آنكه ابعادي كه براي مركز مالي ايران پيش‌بيني شده بود بسيار بزرگ بود و اجراي آن در توان شركت بورس نبود بنابر اين طرحي در دست مطالعه قرار گرفت تا اين طرح به‌صورت مجازي و از طريق يك پورتال مجازي انجام شود.


وي افزود: با توجه به ركود بازار مسكن، مديران بازار تصميم گرفتند تا طرح مركز مالي ايران را به‌صورت مجازي احداث كنند.اسلامي تأكيد كرد: مطالعات لازم براي اجراي اين طرح انجام شده اما اجراي آن نياز به بررسي بيشتر دارد؛


در واقع اين مركز، به محلي براي شفافيت اطلاعات تبديل خواهد شد و درصورت اقتصادي بودن شايد شركت مركز مالي ايران به يك شركت پردازش اطلاعات تبديل شود. وي افزود: مركز مالي مجازي ايران محلي است براي اقدام جمعي و فعاليت شركت‌هاي كارگزاري، بانك‌ها، بيمه‌ها، بورس و همه اركان مالي كشور.


عضو هيأت مديره شركت بورس همچنين در گفت‌وگوي ديگري با موج اضافه كرد: شركت مركز مالي مجازي ايران به‌عنوان زيرمجموعه شركت بورس، يك پورتال خواهد بود كه با اتصال به سيستم معاملات، اطلاعات را دريافت خواهد كرد. اسلامي يادآور شد: قرار بود مركز مالي ايران به محلي براي تماس بنگاه‌ها و نهادهاي مالي فعال در كشور در ابعادي مانند مركز مالي دوبي تبديل شود.


عضو هيأت‌مديره شركت بورس همچنين به طرح ايجاد اين مركز در ابعاد مجازي براي تبديل به يك پايگاه اطلاع‌رساني اشاره كرد و اظهار داشت: تشكيل مركز مالي ايران در پي قرار گرفتن يكي از چند عضو هيأت‌مديره شركت بورس در فرابورس صورت گرفت.


وي از چشم‌انداز رو به زوال مسكن به‌عنوان مانعي در سرمايه‌گذاري وجوه مربوط به اين طرح نام برد.معاون شركت تامين سرمايه نوين اضافه كرد: به‌رغم منتفي شدن تشكيل مركز مالي، طرح مركز مالي مجازي ارائه شد تا با توجه به تبادلات و ارتباطات در فضاي مجازي و وب، اين مركز به‌صورت مجازي تاسيس شود.

منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا