بهترین گیتاریست‌های تاریخ به انتخاب رولینگ استون

therealtahmineh

New Member
در تاریخ افراد بسیاری هستند که با موسیقی‌شان تحولی عظیم را پدید آوردند. افرادی که با نوآوری و سبک منحصر بفرد شان به ستاره هایی تکرار نشدنی در تمام تاریخ بدل شدند . در دنیای گیتار از این دست نوابغ بسیار است، بزرگانی نام آشنا و تمام نشدنی. در این مقاله به معرفی 10 گیتاریست برتر در تمام دوران ها به انتخاب مجله ی "رولینگ استون" می پردازیم .
1- جیمی هندریکسجیمز مارشال هندریکس ، زاده ی 27 نوامبر 1942 در سیاتل آمریکاست ، خواننده و نوازنده ی معروفی که بسیاری او را تاثیرگذارترین نوازنده ی گیتار الکتریک در تاریخ موسیقی و یکی از از تحسین شده ترین موزیسین ها در قرن 20 می دانند .

او بی شک انقلابی عظیم را در موسیقی راک پدید آورد ، نوازندگی روان او مثال زدنی و بی بدیل است . موسیقی جیمی هندریکس برخاسته از جان و روح اوست و بر روح مخاطب نیز تاثیری عمیق می گذارد .

"Little wing " یا بال کوچک را میتوان زیباترین اثر او دانست که بسیاری معتقدند که هیچ نوازنده ای نمیتواند به مانند خود جیمی ، این قطعه را چنان عمیق و تاثیرگذار بنوازد .

این اسطوره ی بزرگ در سپتامبر 1970 در لندن از دنیا رفت .2- اریک کلپتوناریک کلپتون ، ستاره ی سبک بلوز و راک ، خواننده و ترانه سرای زاده ی بریتانیاست . سادگی خاص او در نوازندگی و سبک و انرژی خاص او مثال زدنی است .

کلپتون در دوران زندگی هنری خود ، یکبار به عنوان هنرمند تکنواز و دوبار با گروه های "cream " و " yardbirds " به تالار مشاهیر راک اند رول راه یافته است .3- جیمی پیججیمز پاتریک پیج ، تهیه کننده ، موزیسین و ترانه سرای انگلیسی ، از اعضای گروه های راک معروف " led zeppelin" و

"the yardbirds" ، بی شک لایق جایگاه سوم در لیست ماست . به عنوان نوازنده ی اصلی او همیشه دقیق ترین اجرا را داشته و سلیقه ای فوق العاده در نوازندگی اش دیده می شود .

از برجسته ترین آثار او میتوان به " heartbreaker " اشاره کرد که اوج هنر خود را در آن به نمایش گذاشته است .4- کیث ریچاردکیث ریچارد ، موزیسین انگلیسی را با گروه معروف "the rolling stones " میشناسیم . بدون شک اسطوره ای بزرگ در تاریخ نوازندگی است .

معروف ترین آهنگ ریچارد ، "happy" به همراه رولینگ استونز است که در آن سبک زندگی بی قید و شرط خود را با بیان این جملات جشن میگیرد :هرگز نمیخواستم مثل بابا باشم

صبح و شب برای رئیس کار کنم .
5- جف بکآثار جف بک را میتوان تلفیقی از نبوغ و شخصیت او دانست . این هنرمند انگلیسی عضو گروه معروف "yard birds " را ، که در سال 1944 در ولینگتون به دنیا آمد را میتوان به عنوان یکی از برجسته ترین نوازندگان گیتار در تاریخ دانست ، کسی که به اعتقاد بسیاری ، مرزهای سبک بلوز را جابجا کرد !6- بی بی کینگجایگاه ششم لیست ما متعلق به اسطوره ی آمریکایی بی بدیل تاریخ موسیقی ، بی بی کینگ است .

او اولین اثر خود را در سال 1949 روانه ی بازار و بعد از آن دهه ها را صرف اجرا بر صحنه های مختلف کرد . بی بی کینگ سالانه بیش از 300 تور در جای جای دنیا برگزار میکرد . در سال 2009 موفق به کسب 15 گرمی خود شد و 6 سال بعد در سال 2015 از دنیا رفت .7- چاک بریچاک بری امریکایی ، خواننده و ترانه سرا را میتوان یکی از پیشتازان موسیقی راک اند رول دانست . از معروفترین آثار او ،

“ no particular place to go “ ، "You never can tell “ و "johnny B.good " هستند .

دنیا این اسطوره ی بزرگ دنیای گیتار را در سال 2017 از دست داد .8- ادی ون هیلنادی ون هیلن ، موزیسین هلندی-آمریکایی ، گیتاریست اصلی گروه راک آمریکایی ، " ون هیلن" بود.

از آثار ماندگار او میتوان به "unchained" اشاره کرد که سبک نوازندگی خاص او طوریست که انگار ساز دیگری به جز گیتار مینوازد !

متاسفانه این نوازنده ی تکرار نشدنی ، در اکتبر 2020 دیده از جهان فرو بست .9- دوین آلمنهاوارد دوین المن ، گیتاریست راک آمریکایی ، بنیانگذار گروه "برادران آلمن " ، نوازنده ی بی رقیب اسلاید است . تام داود ، تهیه ی کننده ی موسیقی و مسئول معرفی دوین و اریک کلپتون ، دیگر اسطوره ی این لیست در یکی از خاطرات خود آورده است که :

در سال 1970 ، زمانی که گروه برادران آلمن مشغول ضبط دومین آلبوم خود بودند ، مدیر برنامه های اریک کلپتون با او تماس گرفته و از او اجازه ی ضبط در استودیو اش را میخواهد . تام این موضوع را به دوین گفته و او بسیار مشتاقانه از ایم مسئله استقبال میکند و حتی از او میخواهد که در هنگام ضبط آلبوم اریک در استودیو حضور داشته باشد .

بعد ها این دو در اثری به نام " لایلا " ، با هم همکاری داشتند .10- پیت تاونزندپیتر دنیس بلنفرد تاونزند ، گیتاریست متولد لندن ، رتبه ی دهم را در لیست ما از آن خود کرده است . این اسطوره ی نوازندگی ، از اعضای گروه معروف و تکرار نشدنی "the who " است .

پیتر در دوران حرفه ای خود هرگز به طور مستقل کار نکرده و به همین خاطر است که بعضی معتقدند ، بسیاری از افراد به توانایی بی نظیر او در در نوازندگی پی نبرده اند .

از مشهورترین آثار او به همراه "the who" ، میتوان به آهنگ بی نظیر "won't get flood again" ، " Baba O'riley " و "let my love open the door " اشاره کرد . او اکنون 75 سال سن دارد .


منبع: سایت آموزش آنلاین ماژورین
 

جدیدترین ارسال ها

بالا