بهترین فرمت چاب برای دقت رنگ

ereshkigal

Member
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان... ممنون می شم در مورد بهترین فرمت برای حفظ رنگ برای چاپ و عدم تغییر اون با چیزی که در مونیتور مشاهده می شه، ازتون سوال بپرسم. خب مطمئناً jpg و gif فرمت های جالبی به نظر نمیان! اما tiif رنگ رو خیلی تغییر می ده. آیا این فرمت تنظیمات خاصی داره و من نمی دونم... ممنون ازتون.:rose:

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
ereshkigal جان اتفاقا فرمت Tiff بهترین گزینه برای چاپ هست و کمترین میزان تغییر رنگ رو داره.

نمیدونم شما با چه نرم افزاری فایل Tiff رو باز کردی که میگی اختلاف رنگ بوجود اومده.

بهترین گزینه برای چاپ فرمت های Tiff یا PSD هست.

borna008

Active Member
دوست گرامی همینطور که میدونید هیچ وقت خروجی مانیتور و چاپ یکی نیست
اما برا ی سهولت ونزدیکتر شدن کار به نمونه چاپی قبل از همه چیز باید مدرنگیتون CMYKباشه بعد در نوع فرمت چاپی اگه بتونید فایل psd ر به لیتوگراف برای ساخت زینگ یا پلیت برسونید چه بهتر اما اغلب از فرمت tif یا jpg استفاده میکنند

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست عزیز
شما ممکنه فایلت رو با یه نرم افزار به تیف تبدیل کنی بعد ببری تو یه نرم افزاره دیگه بازش کنی اونجا ببینی فرق داره. اینم در واقع به خاطر تفاوت بین دو نرم افزاره که برای تبدیل کردن به تیف و خوندن تیف الگوشون متفاوته. در ضمن موقع تبدیل به تیف فشرده سازی رو اعمال نکن. مده رنگ مبنا برای تیف کردن هم cmyk بگیر.

موفق باشی

Peace Dove

Well-Known Member
دوست عزیز
شما ممکنه فایلت رو با یه نرم افزار به تیف تبدیل کنی بعد ببری تو یه نرم افزاره دیگه بازش کنی اونجا ببینی فرق داره. اینم در واقع به خاطر تفاوت بین دو نرم افزاره که برای تبدیل کردن به تیف و خوندن تیف الگوشون متفاوته. در ضمن موقع تبدیل به تیف فشرده سازی رو اعمال نکن. مده رنگ مبنا برای تیف کردن هم cmyk بگیر.

موفق باشی

سلام
به چه دلیل تیف فشرده سازی نشه؟

ereshkigal

Member
با سلام و تشکر از همه ی دوستان، واقعاً از همتون ممنونم. راستش یه نکته ی خیلی عجیب این وسط اینجاست که من هر وقت فایلی رو در فتوشاپ CMYK می کردم و بعد بصورت TIIF سیو می کردم ماحصل تصویری می شد که زمین تا آسمون از نظر رنگ متفاوت بود. (در مانیتور منظورمه) اما وقتی همین فایل بصورت RGB در اومده و سپس با TIIF ذخیره می شد این اشکال دیده نمی شد. یعنی تفاوت رنگ پس از ذخیره منظورمه و نه در چاپ.
تفاوت به حدی بود که تمام رنگ های فیروزه ای سبز دیده می شدن!
البته وقتی دوباره با فتوشاپ باز می کردی این تغییر از بین می رفت. حالا سوال من اینه که آیا این تغییر رنگ موثر در چاپه یا نه و صرفاً در نمایش اینطوریه؟
باز هم سپاسگزارم:rose:

pamirco

New Member
سلام
گفتيد فايل رو cmyk مي كنيد و بعد tiff ذخيره مي كنيد . چرا از همون اول با cmyk طراحي رو شروع نمي كنيد؟ چون تمام
كردن فايل با مد rgb و بعد تبديل آن به مدرنگي ديگر تمام رنگ ها و برنامه ها تون رو بهم ميريزه . و شما هر چقدر دقت كنيد
تا تمام موارد رنگي و .... رو بر اساس cmyk تنظيم كنيد باز هم ممكنه يه جايي سوتي بديد.
1: تا جايي كه مي تونيد اگه كار رو واسه چاپ ميخواين با همون فرمت استاندارد cmyk كار كنيد از همون ابتدا.
2: من مواردي رو كه مجبور به طراحي با rgb شدم رو اينطوري اصلاح مي كنم : تمام لايه ها رو كاملا با هم يكي مي كنم
بعدش يه save as ميدم و سپس تبديل به فرمت tiff درصد تعقيير افكت ها و رنگ ها خيلي كمتر ميشه.
مثل صفحات نرم افزار كه حتما بايد rgb باشه و بعد براي طراحي packو label آن اقدام مي كنم.
3: و يا تصاوير و فيلترهايي رو كه ميخوام اعمال كنم در يك فايل RGB ، بعد يكي كردن لايه ها ،‌ و وارد كردن به فايل اصلي لايه باز با مد cmyk، در اين حالت ما فقط تصاويري و جلو ه هاي خاص تصويري مون لايه هاش يكي شدندو بقيه قابل ويرايش.

در مورد save فايل RGB با tiff من شخصا امتحان نكردم ريسك بالايي داره . احتمالا بالاي 90 درصد تعقيير در رنگ رو داريد.
چون بالاخره در هنگام چاپ بايد به چهاررنگ خروجي گرفته شود.

اميدوارم منظورمو تونسته باشم برسونم .
بقيه دوستان اگه نظري دارند ممنون ميشم. در رابطه با اين روش

جدیدترین ارسال ها

بالا