بهانه اي براي خريد سهام گروه پيشگامان كوير

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6


ICTna.ir - هرچه سال 2009 براي اقتصاد دنيا سال بدي بود ولي گزارش ها از خوب بودن سال 2010 حكايت دارد. در حالی که بروز بحران اقتصادی از اواخر سال 2008 موجب کاهش درآمدهای اقتصادي در دنيا از جمله بخش فناوري اطلاعات شد اما خبرها و رخدادهاي شاخص هاي اقتصادي اخير نشان مي دهد نظر برخی کارشناسان در خصوص كاهش شدت بحران در سال2010 میلادی درست از آب در آمده است به طوري كه هم اكنون تولیدکنندگان و عرضه کنندگان خدمات فناوری اطلاعات در سراسر دنیا در حال مشاهده بهبود شرايط هستند و می توانند آسودگی بیشتری در این بازار داشته باشند.


به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از روابط عمومی گروه پیشگامان کویر یزد همانطور که اخبار و گزارش های منتشر شده در ماه های ابتدايي سال 2009 نشان می داد صنایع مختلف با مشکلات فراوانی که ناشی از ادامه یافتن رکود اقتصادی بود، دست و پنجه نرم می كردند. هر کدام از آنها می کوشيدند با اجرای سیاست هايي از جمله کاهش سرمایه گذاری، کاهش تولید، محدود کردن بازارهای عرضه محصولات، تمرکز بر تولید محصولات پرفروش و... از این بحران رهایی یابند که البته در عین اجرای این سیاست ها، د اواخر اين سال برخي كشورها موجب تكان خوردن نمودار لعنتي سقوط سهام شد به طوريكه چين، آمريكا، فرانسه، آلمان و ... اعلام كردند در حال خارج شدن از از بحران هستند.


با اين تفاسير به نظر مير سد با توجه به اتفاقات رخ داده در دنياي فناوري اطلاعات در سال 2009 اين صنعت در قياس با ديگر صنايع از رشد چشمگير تري برخودار بوده است. بررسي ها نشان مي دهد ورود محصول جديد مايكروسافت و آغاز ارائه ويندوز7 موجب بهبود وضعيت بازار فناوري اطلاعات شده است . اين فرضيه به قدري در بين كارشناسان محبوب شده است كه نظريه اي با عنوان رونفق آي تي در سال 2010 شكل گرفته است.


در همين رابطه بررسي هاي شركت O2 نشان مي دهد ميزان اعتماد به نفس شركت هاي كوچك تجاري افزايش يافته و مديران اكثر آنها معتقدند در سال جديد ميلادي از توانايي بيشتري براي سرمايه گذاري در حوزه آي تي برخوردارند.


65 درصد اين مديران مي گويند در سال 2010 انعطاف بيشتري در زمينه استخدام كاركنان جديد به خرج خواهند داد و تلاش خواهند كرد از دستاوردهاي جديد دنياي آي تي بيشتر بهره بگيرند.

44 درصد اين مديران از تلاش براي افزايش بهره وري كاركنان خود خبر داده اند و يك سوم آنها نيز گفته اند از پشتوانه كافي مالي براي اجراي پروژه هاي تازه در حوزه آي تي برخوردارند.


دو سوم اين مديران مي گويند به طور قطع ميزان سرمايه گذاري فعلي را حفظ مي كنند و 16 درصد هم مي گويند سرمايه گذاري در حوزه آي‌تي را افزايش مي دهند.


نتايج گزارشي كه آي دي جي منتشر كرده و خبرگزاري فارس آن را به فارسي برگردان كرده، نشان مي دهد كه صرف بودجه در حوزه آي تي توسط شركت هاي بزرگ اقتصادي در سال 2010 حدود 6 درصد افزايش خواهد يافت.


اين در حالي است كه اين رقم در سال 2009 نسبت به سال 2008 حدود 5 درصد كاهش يافته بود، امري كه نشان دهنده وخامت اوضاع اقتصادي در سال گذشته ميلادي بود.


Aite Group بر اين باور است كه ميزان سرمايه اختصاص يافته شركت هاي تجاري به فناوري از 39.7 ميليارد دلار در سال 2009 به حدود 42 ميليارد دلار در سال 2010 افزايش مي يابد. اين رقم در سال 2008 حدود 41.8 ميليارد دلار بود و همين امر نشان مي دهد شرايط ركودي هنوز به طور كامل برطرف نشده است.


بر طبق اين بررسي براي رسيدن به شرايط عادي سرمايه گذاري در حوزه آي تي هنوز بايد حدود يك سال در انتظار بمانيم، به خصوص كه 28 درصد شركت ها قصد ندارند در سال 2010 بودجه خود را افزايش دهند و 24 درصد هم مي گويند كه بودجه خود را تنها 10 درصد افزايش مي دهند.


اما سوالي كه به وجود مي آيد اين است كه چرا چشم ها به سود آوري بيشتري در دنياي فناوري اطلاعات در قياس به ديگر صنايع دوخته شده است. مگر فناوري اطلاعات تافته اي جدا بافته است كه سرمايه گذاران حساب ديگري روي آن باز كرده اند؟


در پاسخ بايد گفت آري، حساب فناوري اطلاعات از حساب ديگر صنايع جداست. صنعتي است كه امروز به عنوان صنعتي زيرساخت براي ديگر صنايع مطرح است. اگرچه فناوري اطلاعات عمري جوان دارد ولي چنان در تار و پود زندگي بشر ريشه دوانده كه زندگي بدون آن غير متصور است. پس بيراه نيست اگر به عنوان جلودار صنايع در نمودار بهبوديافته شاخص بورس، قد كشيده است.


حال و روز اين صنعت در ايران در قياس با ديگر نقاظ جهان به طفل دردانه اي مي ماند كه دولت روي آينده آن حساب ويژه اي باز كرده است. صنعتي كه قرار است علاوه بر بهبود وضعيت اقتصادي ايران در شاخص هاي مختلف، مشكل گشاي ديگر صنايع هم باشد، وضعيت اشتغال را بهبود دهد، از لحاظ پيشرفته شدن سنگ زيرين آسياب باشد و هزار ويك حسابي كه فقط از عهده صنعتي همچون آي تي بر مي آيد و بس .


براي فهم بيشتر مطلب اگر به صرفا به مبحث اشتغالزا بودن آن توجه كرد در مي يابيم كساني كه جذب صنعت فناوري اطلاعات مي شوند علاوه بر داشتن توانمندي كي بايست از قدرت به روزشونده گي مداوم كامياب باشند. در چنين صنعتي با توجه به نيازهاي متنوعي كه دارد درصد اشتغالزايي در رديف بالايي قرار دارد و بي شك نگاه دولت نيز نگاه خاصي به اين مقوله در شرايط فعلي است.


از ديگر سو آنچه از آن به عنوان دولت الكترونيك نام برده مي شود صورت مسئله را به خوبي روشن مي كند. آينده اي در پيش خواهد بود كه فناوري اطلاعات و سرمايه گذاران اين بخش را از هر لحاظ آسوده خاطر مي كند. ريسك پذيري پايين، وجود تعداد رقباي كم، سرمايه گذاري خاص و هدفمند از مجموعه دلايلي است كه چشم اميد سرمايه گذاران به فناوري اطلاعات را پرفروغ تر كرده است.با توجه به اتفاقات اخير در سال 2010 به عنوان سال پررونق فناوري اطلاعات به نظر مير سد تمايل سرمايه گذاران ايراني براي فعاليت در اين عرصه چشمگير باشد.


بر اين اساس گروه پيشگامان كوير يزد با مبنا قرار دادن فعاليت هاي خود در حوزه بين الملل و تضمين سودآوري پروژه هاي داخلي توسط كارشناسان خود به سال 2010 نگاه ديگري دارد.


اعلام رسمي و عمومي بيانيه رسالت گروه نيز در آغازين روزهاي سال نو ميلادي نيز حكايت از عزم جدي گروه پيشگامان كوير براي صيد شاه ماهي در اقيانوس فناوري اطلاعات است.


در اين راستا گروه با برنامه ريزي خود براي جذب سرمايه گذاران بيشتر اقدام به آغاز رسمي مرحله نويني در واگذاري سهام خود به هموطنان كرده است.


اطلاعات جانبي چگونگي عرضه سهام را مي توانيد از طريق وب سايت گروه و همچنين تلفن هاي 8261453 – 0351 و يا 23545 – 021 در تهران تماس بگيرند.


نكته مهم در اين دوره از فروش سهام گروه پيشگامان كوير ضمانت ان توسط دو بانك در كشور است. بانك هاي صادارت و پست بانك ضمانت بازخريد سهام را انجام مي دهند.


در آغازين روزهاي سال 2010 فرصت طلايي براي صيد صدف در كوير مهيا شده است.منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا