بریس های متحرک برای دندان

reyhanas

New Member
هنگامی که یک دکتر متخصص ارتودنسی بریس هایی را برای بیمار در طی یک مشاوره توصیه می کند، اولین چیزی که به ذهن بیمار خطور می کند این است که با پوشیدن بریس ها در حین درمان چگونه به نظر می رسد. در حالی که اغلب نوجوانان و بزرگسالان ممکن است احساس نگرانی بیشتری داشته باشند، کودکان نیز ممکن است به دلیل ظاهرشان، بریس ها را مانعی برای اعتماد به نفس خود بدانند.

با این حال، رشته ارتودنسی به طور مداوم در حال رشد و پیشرفت تکنولوژیکی است. یکی از جدیدترین ابداعات در این زمینه، بریس های ارتودنسی متحرک دندان است. اکثر مردم آنها را با نام ارتوندنسی نامرئی یا اینویزیلاین می شناسند، سیستمی که متخصص ارتودنسی در ارائه لبخند بهبود یافته با استفاده از ترازهای نامرئی به بیماران هدیه می دهد.

الاینر Aligners چیست؟

الاینرها وسایل قابل جابجایی هستند که بیمار می تواند به میل خود آنها را از دهان خارج کند. الاینرهای نامرئی مورد استفاده با استفاده از فناوری سه بعدی طراحی و تولید می شوند. الاینرها به صورت سفارشی از مواد ترموپلاستیک برای هر مجموعه منحصر به فرد دندان ساخته می شوند. (برای هر فرد سفارشی سازی می شوند).

برای اینکه این دستگاه به طور موثر کار کند، ابتدا باید یک تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب توسط بهترین متخصص ارتودنسی انجام شود. هنگامی که یک طرح سفارشی ایجاد شد و ترازهای شفاف مطابق با این طرح تولید شدند، بیمار باید بین 20 تا 22 ساعت در روز از تراز کننده ها استفاده کند و فقط آنها را برای غذا خوردن یا مسواک زدن بیرون بیاورد.

با حرکت تدریجی دندان‌ها به موقعیت مناسب، الاینرهای جدید هر یک تا دو هفته یک‌بار و توسط بیمار تعویض می‌شوند. طول درمان برای هر فردی متفاوت است و به صورت موردی تعیین می شود. دندان‌های شلوغ نسبت به دندان‌های خفیف برای اصلاح بیشتر طول می‌کشد. بیماری که از الاینرهای خود به طور مداوم و مطابق با تجویز ارتودنتیست استفاده می کند سریعتر از بیمارانی که این کار را نمی کنند درمان می شود. علاوه بر این، دندان های برخی افراد به طور طبیعی سریعتر یا کندتر از دیگران حرکت می کند.

با توجه به اینکه ارتودنسی نامرئی تقریبا نامرئی، کاربر پسند و همه کاره است، در حال تبدیل شدن به یک گزینه محبوب است. تا به امروز، میلیون ها نفر در سراسر جهان توسط ارتودنتیست ها با استفاده از این سیستم تراز کننده شفاف درمان شده اند.

مزایای بریس های متحرک چیست؟

  • آنها را می توان به راحتی برای مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و خوردن بیرون آورد.
  • به دلیل قابلیت جابجایی آنها، هیچ غذایی در طول درمان ممنوع نیست.
  • آنها نامرئی هستند و در بسیاری از موارد به سختی قابل مشاهده هستند.
  • به دلیل ظاهر ظریف آنها، بیماران ممکن است هنگام استفاده از این الاینرها اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنند.
  • در موارد خفیف یا جاهایی که فقط حرکت محدود دندان مورد نظر است، ارتودنسی نامرئی می تواند سریعتر از سایر گزینه های درمانی آن را اصلاح کند.
  • به طور کلی، پوشیدن ترازها بسیار آسان است. سینی های شفاف را می توان در یک لحظه بیرون آورد، سپس به همان سرعت تعویض کرد.
چه به خاطر مزایای آرایشی و چه تجربه ساده و کاربرپسندی که با بریس های قابل جابجایی برای بزرگسالان یا نوجوانان همراه است، بسیاری از مردم به انتخاب ارتودنسی نامرئی نسبت به گزینه های سنتی دیگر تمایل دارند.

ناهنجاری جزئی در مقابل ناهنجاری های عمده

بریس های ثابت در حرکت دادن دندان ها در هر جهت مهارت دارند. از طرف دیگر بریس های متحرک ممکن است محدودیت هایی در حرکت دندان ها در جهات خاصی داشته باشند. مسائلی که نسبتاً جزئی هستند و به راحتی قابل اصلاح هستند اغلب برای بریس های متحرک مانند سیستم نامرئی مناسب هستند. بریس های نامرئی برای شلوغی خفیف، شکاف های کوچک بین دندان ها و اپن بایت های خفیف به خوبی کار می کنند. برعکس، مسائل شدیدتر مانند شلوغی زیاد دندان ها، کراس بایت، عدم تطابق زیاد فک ها (اوربایت، آندربایت) و دیپ بایت اغلب با بریس های ثابت بهتر درمان می شوند. هر نوع ارتودنسی برای یک نوع ناهنجاری بهتر کار می کند.

جذاب ترین جنبه ارتودنسی نامرئی: ظاهر آن

جذاب ترین جنبه ارتودنسی نامرئی، ظاهر آن است. برخی از افراد ممکن است حتی متوجه نشوند که شخصی آنها را پوشیده است. در حالی که براکت‌های ثابت به دلیل وجود براکت‌ها و سیم‌های فلزی به راحتی دیده می‌شوند، بریس‌های ثابت دیگری نیز وجود دارند که شفاف یا رنگ دندان هستند. امروزه سیم‌هایی با روکش سفید نیز وجود دارد که می‌توان آن‌ها را همراه با بریس‌های ثابت سرامیکی استفاده کرد. البته باید این را هم در نظر گرفت که هزینه ارتودنسی نامرئی در مقایسه با برخی دیگر از روش های ارتودنسی بیشتر است.

امکان بیرون آوردن بریس های متحرک در هر زمان آن را به گزینه ای بسیار جذاب تبدیل کرده است. با این حال، باید به خاطر داشت که از آنجایی که آنها به راحتی از دهان خارج می شوند، استفاده از آنها به مدت 20 تا 22 ساعت در روز لازم است. اگر ترازهای شفاف به طور مداوم استفاده نشود، زمان درمان ممکن است به میزان قابل توجهی طولانی شود و نتایج درمان به خطر بیفتد. از طرف دیگر، بریس های ثابت را نمی توان برداشت. اگرچه ممکن است تلاش بیشتری برای تمیز و سالم نگه داشتن دندان ها مورد نیاز باشد، اما بریس های ثابت به طور شبانه روزی برای صاف کردن دندان ها کار می کنند.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا