برنامه ای که 2 عدد 4 بیتی رو در هم ضرب کنه میخوام

adame_haji

Member
سلام

آقا يه سوال دارم از اين برنامه نويس ها
فقط به شرطي که نخنديد
اين پسر دايي ما رفيقش بهش گفته معلممون يه مسئله داده من ميتونم حل کنم . اين پسر دايي ما هم گفته من يه پسر عمه دارم مخ کامپيوتره ( منو ميگفت :D ) ميرم ميدم به اون حل کنه برات . حالا سوال و آورده داده به من اينم سوال
يه مداري طراحي کنيد که دو عدد 4 بيتي رو در هم ضرب کنه :-/
منم که عمرا از برنامه نويسي هيچي نميفهمم :D
اما يارو معلمشون و اون طرف و پسر دايي من همگي خنگ تشريف دارن . طرف زنگ زده ميگه اين سوال مربوط به سخت افزاره :)) ميگم بابا اين برنامه نويسيه سخت افزار کجاست . ميگه معلممون گفته .
معلمشون گفته اينو از راه گيت و اين حرفا حلش بايد بکنيد . از And , Or , not , nand , nor :D بايد استفاده کنيد .
حالا نميدونم با C++ بايد اينو نوشت يا بر هر کوفت ديگه اين من بلد نيستم . تو رو خدا يکي اينو برام بنويسه آبروي 10-12 نفر رو بخره :D
ولي من نفهميدم منظور از اين 4 بيتي يعني چي :-/ حالا اگه ميفهميدم خودم يه چيزي تو Qbasic ميزدم براش ;;) يه دو واحدي Qbasic تو دبيرستان پاس کرده بودم . ولي تا اون موقع فکر ميکردم اسمش کيلو بيسيکه :D

night11

Member
سلام

خوب راس گفته بنده خدا این سوال مال سخت افزار هست
باید با گیت ها و با مدار منطقی حل بشه

saalek110

Well-Known Member
همون طور که استاد گرامی فرمودند مربوط به سخت افزار میشه.
شاید بتوان گفت در نسل کار شما هنوز زبانهای برنامه نویسی اختراع نشده بود.
البته شده بوده ولی با کیت کوچک شما جایی برای ذخیره داده که کدهای برنامه نویسی هم جزو آن است وجود ندارد.
البته بسادگی می توانید اضافه کنید.
یکسری ترانزیستور و بهتر از آن ((آی سی)) هست که نقش ((اند)) و ((ار)) را بازی می کنه به انگلیسی
and & or
شما باید اینها را به هم وصل کنید.
اما 4 بیت فکر کنم در پروجکت شما به این معنی است که اعداد در 4 سیم منتقل می شوند یعنی 4 سیم نقش دیتاباس شما را دارند و این جوری با 4 سیم میشه 2 به توان 4 حالت داشت که میشه 16 حالت . یعنی اعداد تا 16 را می توانید در هم ضرب کنید. ولی نتیجه ضرب دو عدد 4 بیتی بیشتر از 4 بیت میشه --شاید 8 بیت.
------
سفارشات عملی
اگر از این چیزها سر در نمی آوری بهتره بدانی که مسلط شدن و راه انداختنش روزها و شاید هفته ها طول بکشه ÷س بهتره ببینی چقدر ضرورت داره انجامش بدهی
البته فرق داره بین ساختن عملی -- یعنی قطعات را بخری و راه بیاندازی و اینکه فقط بگی طرحش این طوری میشه.
که فکر کنم برای شما دومی مورد نظر است.
اگر این طوری باشه ساده تر است.
شما باید یک نگاهی به یک کتابی بیاندازید که شرح داده این مدارات را و باقیش دیگه ساده است. دیگه از فکر خود می توانید استفاده کنید.
البته من توصیه می کنم این کار را نکنید و سرچ کنید تا بیابید آماده اش را.
logic & nand & .....
موفق باشید.
.

adame_haji

Member
ممنونم از جوابي که داديد .
شما مغز مطلب رو خوندید و به نکته جالبي اشاره کرديد که مطمئنا دوست ما منظور سوالش همين بوده . ولي من از سوالش چيز ديگه اي برداشت کرده بودم
همين امروز اين مسائل رو براي ايشون ميگم ببينم چي ميگه آيا با اين توضيحات به جوابش رسيده يا اينکه بازم سوال داره
بنده خدا گفته بود تا جمعه بيشتر وقت نداره

راستي دو روز بود که من نميتونستم تو انجمن ها بيام . نميدونم مشکل از سايت بوده که خراب شده بوده يا مشکل از من بوده

يا علي

night11

Member
adame_haji گفت:
راستي دو روز بود که من نميتونستم تو انجمن ها بيام . نميدونم مشکل از سايت بوده که خراب شده بوده يا مشکل از من بوده

يا علي

فکر کنم مشکل از سایت بوده چون من هم نمی تونستم وارد شم

adame_haji

Member
من اين متن هايي که نوشتيد رو زدم رو سيدي که بدم به اون بنده خدا که بره رو کامپيوترش بخونه گفت ما کامپيوتر نداريم . خيلي دلم براش سوخت چون شنيدم وضع ماليشون هم خوب نيست .
من ازش پرسيدم که جريان چيه اسم کتابتون چيه ؟ گفت کتاب سوم دبيرستان ، نام کتاب تکنولوژي و کارگاه سخت افزاري يک
گفت که فردا صبح بايد تحويل بده به معلمشون .
گفتم که خيلي دير به من گفتي
گفتم يکم توضيح بده راجع بهش .
گفت که بايد براي جمع دو عدد از Half adder و براي تفريق از Full adder استفاده کنيم که خودش بلده . ولي براي ضرب نميدونه بايد چيکار کنه
بعدش گفته معلممون گفته که اين مدار رو روی کاغذ پياده کنن کافيه .
ترو خدا تا امشب اگه تونستيد بزنيد چون فردا ساعت 9 صبح بايد بره تحويل بده
دمتون گرم

يا علي

night11

Member
سلام
تصویری که می زارم ضرب دودویی 2 بیت در 2 بیت هست
گفتم شاید بدرد بخوره
Untitled-1.gif

adame_haji

Member
جان این عکسی رو که شما گذاشتی 653 bytes بیشتر نیست
یعنی اینکه خوب آپدیت نشده و الان برای من فقط اون بالاش فقط کلمه Mazrob لود میشه
ولی دمت همتون گرم که کمکم کردید خدایشش داشتم نا امید میشدم این دوستمون هم فردا باید ساعت 9 میبرد تحویل میداد . که یکی از دوستانمون هم تو یکی از فاروم های دیگه که سوال کرده بودم اونم ضرب 2 بیتی رو در 2 بیتی داده بود اینم شکلی که داده بود

logic.gif

بندا خدا با وجود امتحانات پایان ترمی که فردا داشته اینو برام کشیده و گذاشته بود
نوشته بود که برای عدد 4 بیتی همینطوری عمل میکنیم فقط بجای 2 تا گیت Half Adder 4 تا استفاده میکنیم و A0 , A1 , A2 , A3 داریم و بقیه ماجرا هم مثل همینه . که خودم منطق رو فهمیدم و از روی همین نشستم 4 بیتی رو هم طراحی کردم حالا ساعت 7 صبح میرم میدم بهش تا دل خانواده ای رو شاد کرده باشم
آقا دم همتون گرم . ولی خداییش اگه این رفیقمون عکس رو نزاشته بود و میومدم با این عکس نصفه رو برو میشدم دیگه سکته میزدم :D

یا علی

saalek110

Well-Known Member
من از ساعت 3 تا 7 منتظر شما بودم حتما كاري پيش آمده بود براتون.
.

آخرین ویرایش:

adame_haji

Member
saalek برادر جان من کجا باید سر میزدم ؟
شما اگه یه پس میزدید من میفهمیدم که شما میخواهید کمکم کنید .

البته این رو هم بگم ها اون راهنمایی هایی که شما اون بالا کردید باعث شد من بتونم به جواب سوال برسم
همون طور که استاد گرامی فرمودند مربوط به سخت افزار میشه.شاید بتوان گفت در نسل کار شما هنوز زبانهای برنامه نویسی اختراع نشده بود.البته شده بوده ولی با کیت کوچک شما جایی برای ذخیره داده که کدهای برنامه نویسی هم جزو آن است وجود ندارد.البته بسادگی می توانید اضافه کنید.یکسری ترانزیستور و بهتر از آن ((آی سی)) هست که نقش ((اند)) و ((ار)) را بازی می کنه به انگلیسیand & orشما باید اینها را به هم وصل کنید.اما 4 بیت فکر کنم در پروجکت شما به این معنی است که اعداد در 4 سیم منتقل می شوند یعنی 4 سیم نقش دیتاباس شما را دارند و این جوری با 4 سیم میشه 2 به توان 4 حالت داشت که میشه 16 حالت . یعنی اعداد تا 16 را می توانید در هم ضرب کنید. ولی نتیجه ضرب دو عدد 4 بیتی بیشتر از 4 بیت میشه --شاید 8 بیت.------سفارشات عملیاگر از این چیزها سر در نمی آوری بهتره بدانی که مسلط شدن و راه انداختنش روزها و شاید هفته ها طول بکشه ÷س بهتره ببینی چقدر ضرورت داره انجامش بدهیالبته فرق داره بین ساختن عملی -- یعنی قطعات را بخری و راه بیاندازی و اینکه فقط بگی طرحش این طوری میشه.که فکر کنم برای شما دومی مورد نظر است.اگر این طوری باشه ساده تر است.شما باید یک نگاهی به یک کتابی بیاندازید که شرح داده این مدارات را و باقیش دیگه ساده است. دیگه از فکر خود می توانید استفاده کنید.البته من توصیه می کنم این کار را نکنید و سرچ کنید تا بیابید آماده اش را.logic & nand & .....موفق باشید.
من همینا رو رفتم به بچه های یه فاروم دیگه گفتم تازه اونا فهمیدن من چی میخوام بعدش هم یکیشون زحمت کشید اون طرح بالایی رو برام کشید .
من هر 3-4 ساعت یکبار اینجا سر می زدم فقط روز آخری من بعلت خستگی های شدیدی که در اثر امتحان در من پیش اومده بوده 12 ساعت در شرایط سخت خوابم برده بود :D اونم از ساعت 2 بعد از طهر تا 2 شب . تازه 2 شب وقتی از خواب پریدم دیدم صورتم چسبیده به بخاری :D سریع اومدم آن شدم دیدم ای بابا اون عکس بالایی که دوستمو گذاشته نصفه آپلود شده . رفتم اون یکی فاروم دیدم بچه ها ی اونجا طرح رو برام کشیدن و خیلی خوشحال شدم . چون دقیقه 90 طرح رسیده بود دستم . منم بردم به طرف تحویل دادم .
دم همتون گرم
یا علی

saalek110

Well-Known Member
مهم نيست دوست من.
ولي پست من از ساعت 3 تا 7 در تاپيك بود.
ولي مهم اينه كه به جواب رسيديد.
بيشتر سر بزن اينجا ، خوشحال ميشيم.
.

جدیدترین ارسال ها

بالا