برتری آپادانا به بیلدر!!!

تو سایتش برتری هاشو نوشته .
مهم ترینش به نظرم اینه که هر مشکلی دیدیم و یا چیزی فکر کردیم باید اضافه بشه بهش . میتونیم یه راست با یه ایمیل به سازندش برسونیم و در نسخه های بعدی مشاهده کنیم . ولی مالتی مدیا بویلدر دیگه نسخه جدیدی ازش به بازار نمیاد . از این مهم تر اینه که میشه برنامه ها رو برای محاسبه های چند نخی آماده کنیم
پشتیبانی از فلش
پشتیبانی از مرورگر اینترنتی برای نمایش صفحات یا گشتن در وب با امکانات کامل.
پشتیبانی از کنترل های ویندوز مانند Button،Edit و...
پشتیبانی از صفحه و کادر محاوره ای (پنجره)
ساخت بسیار آسان برنامه های چند نخی
برنامه نویسی قدرتمند
رویدادهای کافی برای اشیاء.
فایل ضمیمه (Embedded Files) که انواع فایلها را برای شما در فایل اجرایی میگنجاند.
امکان استفاده بینهایت از نشانه گرهای دلخواه
پشتیبانی از پلاگین های Multimedia Builder
پشتبانی از رنگهای پوسته ی ویندوز مثل Button Face، Window Text و ...
حجم کم فایلهای پروژه و فایلهای اجرایی.
تست سریع پروژه
پخش چندین فایل صوت و تصویر به طور همزمان
افزودن دستورات دلخواه
پشتیبانی کامل از اشیاء راست چین و راست به چپ برای زبان قارسی
پشتیبانی کامل از تاریخ شمسی
امکان جستجوی سریع بین اشیاء فرم
چیدمان ترتیب اشیاء با Drag&Drop برای راحت تر بودن
جلوه های ویژه ی متعدد و زیبا
جلوه های زیبا روی تصویر پس زمینه در هنگام اجرا (Runtime)
کنترل آسان کارتهای حافظه (USB Flash Memory)
پشتیبانی از غلتک ماوس
تغییر ظاهر توضیحات اشیاء (Tooltip) به دلخواه
استخراج فایلهای ضمیمه با یک دستور ساده در موقع دلخواه.
امکان گنجاندن اطلاعات در فایل اجرایی تولید شده ی آپادانا و خواندن آن (مناسب برای ساخت برنامه های نصب)
پشتیبان گیری خودکار و دستی از پروژه ها
لیستی برای یادآوری کارهای انجام نشده
امکان نوشتن توضیحات پروژه
تصب خودکار فونت ها روی سیستم کاربری که برنامه ی تولید شده توسط آپادانا را اجرا میکند.
و امکاناتی که پیشنهاد میکنیم خودتان ببینید!

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مسلماً هر دو برنامه 1 هدف رو دارند و باید یک شباهتهایی به هم داشته باشن .
ولی خب بازم پست قبل رو ادیت کردم و اون مواردی که فقط در آپادانا وجود داره و در بیلدر وجود نداشته رو با رنگ سبز مشخص کردم

mohammad.sub7

کاربر فعال
سلام اینا رو بیلدرم داره

تست سریع پروژه
تصب خودکار فونت ها روی سیستم کاربری که برنامه ی تولید شده توسط آپادانا را اجرا میکند.

سلام اینا رو بیلدرم داره

تست سریع پروژه
ولی تو تایپیکی که برای ساخت آپادانا 1 زده شده بود فکر کنم گفته شد تست پروژه از مالتی مدیا بیلدر بیشتره . چون در مالتی مدیا بیلدر اول پروژه کمپایل میشه بعد به عنوان تست اجرا میشه ولی در آپادانا فقط اطلاعات پروژه سیو میشه و بعد توسط run.exe اجرا میشه .
در مورد پخش چندین فایل صوتی همزمان باید بگم بیلدر محدودیت داره و بیشتر از چنتا فایل صوتی رو پخش نمیکنه (دقیقاً نمیدونم چنتا ولی میدونم محدودیت داره)
در مورد پشتیبانی از اشیا راست چین هم من چیزی توی بیلدر ندیدم که از اشیای راست چین پشتیبانی کنه . (البته یه چنتا شی مثل پاراگراف این قابلیت رو دارن ولی به کلی پشتیانی نمیشه)
تغییر ظاهر اشیا رو هم من در آپادانا خودم تجربش نکردم ولی میدونم تغییر ظاهر با تغییر متن خیلی فرق داره .
نصب فونت هایی هم که لازمه در بیلدر نیاز به نوشتن اسکریپت داره . ولی در آپادانا اونطوری که نوشته (من خودم تست نکردم) به صورت خودکار نصب میشه

Muscle

Member
سلام ..
در گفته های آقای ashkan_mmb تقریبا توضیخاتی داده شد که مخصوص هسته آپادانا 1 هست.
همونطور که گفته شد، اهداف این نوع نرم افزار ها تقریبا مشابه به هم هستند ولی بسیاری از کاربرد های بیلدر وابسته به پلاگین هاش هستند که آپادانا تقریبا پوشش خوبی از پلاگین ها رو در خود نرم افزار داره که از مهم ترینش بانک اطلاعاتی اون هست.
باید در نظر داشت هسته آپادانا 2 کاملا متفاوته و قابلیت های بی شماری رو داره.
البته تیم توسعه دهنده آپادانا در نظر داره که ساخت نرم افزار رو تا حد مطلوبی پیش ببره و مسلما در طی این فرآیند بسیاری از قابلیت های پیشنهادی و وابسته به پلاگین ها ، در خود نرم افزار فراهم خواهد شد.

پیروز و سربلند باشید.

JavidX

Apadana Developer
سلام اینا رو بیلدرم داره

تست سریع پروژه
اول از همه از اشکان عزیز بابت نکاتی که فرمودند تشکر میکنم دلایل کافی رو بیان کردن حالا من چند مورد رو بیان میکنم.

در مورد چندین فایل صوت اول از همه اینکه بیلدر یه AudioPlay ساده داره در حالی که آپادانا به طور نا محدود شیء صدا داره و البته با Volume قابل تنظیم. SongList هم که واقعا باید بگم مسخره ترین چیز بیلدر هست چون نمیشه راحت دو تا لیست مجزا داشت و تا اونجایی که یادم میاد باید از ListBox ها لود کرد توی SongList و بعد روش کار انجام داد.
هیچ شیءی از بیلدر راست به چپ نداره در حالی که تقریبا تمام شیء های آپادانا راست به چپ دارن. Align Right رو به هیچ وجه نمیشه راست به چپ به شمار آورد.
Tooltip بیلدر که اصلا یه چیز خیلی سادست اصلا هیچیش قابل تنظیم نیست!! ولی توی آپادانا هم رنگ و هم زمان قابل تنظیمه.
من تا 100 خط دیگه هم که بشینم بنویسم میشه برتری آپادانا رو نسبت به بیلدر بیان کرد.
.
.
چرا بیلدر فایل png رو ساپورت نمیکنه؟!!!
ام ام بی event های کافی و لازم رو نداره مثل resize و خیلی چیزای دیگه مثل wheel . اصلا یه فاجعه ی بیلدر اینه که دیالوگ نمیشه توش ساخت و باید با کلی دردسر فایل اکسترنال برا دیالوگ ها ساخت که اونم چیز جالبی از آب در نمیاد.
حالا یه مورد دیگه:
برید توی کد نویسی بنویسید:
کد:
a$='\'
ارور میگیره چون خود بیلدر نمیتونه تشخیص بده که این کوتیشن آخر مال بستن رشته هست در حالی که سازندش باید این رو حل میکرده که کاربرا دچار مشکل نشن. البته مشکل با دو تا بک اسلش حل میشه.
حالا برید توی آپادانا بنویسید:
کد:
$a = "my name is "javid""
با این که نوشتن دابل کوتیشن وسط رشته توی آپادانا توسط کاربر استاندارد نیست و قانونا نباید بشناسه ولی هیچ اروری نمیده و نتیجه ی صحیح رو میده که این نتیجه مناسب برای کاربرای تازه کاره. البته توی آپادانا به جای دابل کوتیشن باید بنویسیم \q
اصلا چرا نمیشه راحت توی رشته ها یه خط جدید توی بیلدر ایجاد کرد؟! توی آپادانا راحت میشه نوشت \br ولی توی بیلدر نمیشه و باید از chr(13)+chr(10) که خیلی ها نمیدونن که چی هست استفاده کرد.
به هر حال میل خودتونه. هر کسی نخواست میتونه استفاده نکنه.
با همه ی این حرفها در نهایت ورژن 2 حرفی برای گفتن نمیذاره. (خودتون بعداً میبینید) چون تمام پیشنهادات دوستان رو که ورژن 1 داده بودن در نظر گرفتم. حتی خود دیزاینر محیطش اصلا هیچ ربطی به ورژن 1 و MMB نداره. کاملا متفاوته.

با تشکر از دوستان عزیز
موفق و پیروز باشید

آخرین ویرایش:

p30graphic

Active Member
اول از آقای جاوید به خاطر این همه پشتکار خسته نباشید می گم.

بی صبرانه منتظر ورژن دوم نرم افزار هستم

ببینید من روزی که خواستم اتوران بسازم از بیلدر خیلی تعریف شنیدم ، واسه همین سراغ اون رفتم و تقریبا راحت کار با اون رو یاد گرفتم.

الان که آپادانا رو توی مجید دیدم و راجع به اون خوندم سریع دانلود و شروع به کار کردم. اما یکم دلسرد شدم چون نتونستم راحت باش کنار بیام (سختتر بود)

خیلی کار نکردم اما فکر می کنم آپادانا بیشتر بر پایه کد نویسی باشه. یعنی اینکه ما برای خیلی از کارها باید کدهای خاص آپادانا رو بنویسیم.
درسته؟

JavidX

Apadana Developer
اول از آقای جاوید به خاطر این همه پشتکار خسته نباشید می گم.

بی صبرانه منتظر ورژن دوم نرم افزار هستم

ببینید من روزی که خواستم اتوران بسازم از بیلدر خیلی تعریف شنیدم ، واسه همین سراغ اون رفتم و تقریبا راحت کار با اون رو یاد گرفتم.

الان که آپادانا رو توی مجید دیدم و راجع به اون خوندم سریع دانلود و شروع به کار کردم. اما یکم دلسرد شدم چون نتونستم راحت باش کنار بیام (سختتر بود)

خیلی کار نکردم اما فکر می کنم آپادانا بیشتر بر پایه کد نویسی باشه. یعنی اینکه ما برای خیلی از کارها باید کدهای خاص آپادانا رو بنویسیم.
درسته؟
اول از شما دوست عزیز تشکر میکنم.

کاملا حق با شماست، توی زمینه ی کد نویسی بیلدر راحت تره ولی استاندارد نیست. آپادانا دستورات بیشتر داره و استاندارد تره. بخاطر اینکه عقیده دارم امکان انجام کاری بهتر از اصلا انجام نشدنه اینجوری ساختم ولی ورژن بعدی یعنی 1.2 که فعلا به دلیل امتحاناتم متوقفش کردم تصمیم دارم برای راحتی کار با آپادانا 1 شیء BitmapBTN رو با افکت Fade اضافه کنم که رو دست بیلدر باشه :green: یادگیریشم سخت نیست خیلی از دوستان یاد گرفتن در عرض یکی دو هفته، دلیلش اینه که بیلدر همونطور که گفتم کد نویسیش استاندارد نیست و کاربر رو به سمت کد نویسی غیر استاندارد میبره.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

mohammad.sub7

کاربر فعال
اگه میشه قابلیت جستجو پیشرفته تو آپادانا قرار بدید تا مثل adobe director به راحتی بتونه کلمات فارسی رو از بین اشیا هم داخل پروژه هم بیرون جستجو کنه

mohammad.sub7

کاربر فعال
مشکلی که بیلدر داره اینه که تو ویندوز 7 و ویستا بعد از مینیمایز هنگام ماکسیمایز کردن صفحه سیاه نشون میده

اگه آپادانا این ایراد و نداشته باشه خودش برتری بزرگیه

Muscle

Member
مشکلی که بیلدر داره اینه که تو ویندوز 7 و ویستا بعد از مینیمایز هنگام ماکسیمایز کردن صفحه سیاه نشون میده

اگه آپادانا این ایراد و نداشته باشه خودش برتری بزرگیه

آپادانا با ویندوز ویستا و 7 سازگاری کامل داره...

p30graphic

Active Member
میشه بگید:
-1. واسه کار با فایل های فلش (swf) چه امکاناتی رو در نظر گرفتید؟
-2. چون به آینده آپادانا خیلی امید دارم می خواهم بدونم از چه زبانی برای کد نویسی توی آپادانا میشه استفاده کرد؟ منظورم اینه که تا قبل از اینکه بیاد من باید برم php یا AS رو خوب یاد بگیرم و یا نه یه زبان با تعاریف خاص؟
-3. چه قدر دیگه باید برای نسخه دوم منتظر بمونیم
-4. بیلدر با html هم خوب کار نمی کرد. توی آپادانا رفع میشه؟ میشه یه کاری کرد که با یه text box یه جستجو ساخت واسه محتوای html? آخه سرچ هایی که هست معمولا فارسی رو خوب ساپرت نمی کنن. اگه بشه این سرچ توی خود نرم افزار باشه؟
-5.انصافا help بیلدر جامع و کامل بود. به فکر یه راهنمای قوی هم باشید که توی هیچ انجمنی بهتر از خالق یک اثر نمیشه یه نرم افزار رو فرا گرفت

-6. ببخشید زحمت دادم. خیلی خیلی متشکرم واسه هر یک قابلیتی که شما به نرم افزار اضافه می کنید ما باید زمان زیادی رو صرف یادگرفتن و یا نوشتن کد مخصوص اون کار می کردیم تازه اگه راهی پیدا میشد
ببخشید خیلی حرف زدم
/** به مدیر هم خبر ندید که من کامنت گذاشتم می ترسم دوباره اخطار بگیرم :) **/

JavidX

Apadana Developer
میشه بگید:
-1. واسه کار با فایل های فلش (swf) چه امکاناتی رو در نظر گرفتید؟
-2. چون به آینده آپادانا خیلی امید دارم می خواهم بدونم از چه زبانی برای کد نویسی توی آپادانا میشه استفاده کرد؟ منظورم اینه که تا قبل از اینکه بیاد من باید برم php یا AS رو خوب یاد بگیرم و یا نه یه زبان با تعاریف خاص؟
-3. چه قدر دیگه باید برای نسخه دوم منتظر بمونیم
-4. بیلدر با html هم خوب کار نمی کرد. توی آپادانا رفع میشه؟ میشه یه کاری کرد که با یه text box یه جستجو ساخت واسه محتوای html? آخه سرچ هایی که هست معمولا فارسی رو خوب ساپرت نمی کنن. اگه بشه این سرچ توی خود نرم افزار باشه؟
-5.انصافا help بیلدر جامع و کامل بود. به فکر یه راهنمای قوی هم باشید که توی هیچ انجمنی بهتر از خالق یک اثر نمیشه یه نرم افزار رو فرا گرفت

-6. ببخشید زحمت دادم. خیلی خیلی متشکرم واسه هر یک قابلیتی که شما به نرم افزار اضافه می کنید ما باید زمان زیادی رو صرف یادگرفتن و یا نوشتن کد مخصوص اون کار می کردیم تازه اگه راهی پیدا میشد
ببخشید خیلی حرف زدم
/** به مدیر هم خبر ندید که من کامنت گذاشتم می ترسم دوباره اخطار بگیرم :) **/
1- برنامه رو اجرا کنید واضحه. توی Properties شیء Flash همه چیز مشخصه.
2- ورژن 2: یه زبان با تعاریف خاصه ولی از خودم چیزی نساختم امکانات نرم افزارهای مختلف رو طوری که بیشتر شبیه به زبان محاوره ای انگلیسی نزدیک باشه ادغام کردم. مثلا $ توی php که برای متغیرها استفاده میشه رو استفاده کردم (#و! هم حذف میشن و همه اتوماتیک میشه) ولی از آکولاد که توی if , for استفاده میشه استفاده نکردم و به جاش اومدم از Then و End استفاده کردم مثل VB البته دیگه نیازی نیست که بنویسن End If همینطوری End کافیه. و For هم به سختی C++ و php نیست و مثل VB هست. While هم که مثل دلفی...
3- تا اواخر 2011
4- آپادانا 1 امکانات بهتری در زمینه ی HTML داره.(شیء Browser) ولی هنوز در مورد Search تصمیمی نگرفتم. ممکنه به 2.0 اضافه بشه و ممکن هم هست که به 2.1. به هر حال اضافه میشه چون به نظر چیز لازم و جالبی میاد. حقیقتش ورژن 2.0 یه خورده طول میکشه ولی ورژن 2.1 دیگه مشکلی نداره و زود زود ورژن میاد! :دی
قسمتی که بیشتر از همه برای کاربرا جالب خواهد بود دیباگر دقیق آپادانا 2 ئه که بعدا میبینید!!
5- بله راستش من وقت نکردم راهنما رو کامل تر کنم ولی ورژن 2 سعیم رو میکنم. (همیشه درسها مانع شدن!)

خیلی ممنون از پستتون
موفق باشید

loo30fer

کاربر متخصص مولتی مدیا بیلدر
ببخشید جناب JavidX این رو عرض میکنم ولی فکر نمیکنید اگه از ساختار یک زبان تو برنامتون استفاده بشه بهتر باشه آخه میشه یک تیر رو چند نشون مثلا اگه تنها از ساختار دلفی استفاده بشه هم بنده که از برنامه شما استفاده میکنم کم کم هم برنامه شما رو فرا میگیرم هم زبان دلفی رو آخه خودتون تو انجمن بیلدر عرض کرده بودین که بیلدر یک ساختار و کدنویسی غیر استاندارد هست و یکجورایی من در آوردیه و قصد ندارین این راه رو باز شما برین و ازش کپی بگیرین و فکر میکنم اینکار باز یکجورایی همین راهه البته من اینطور فکر میکنم ؟

JavidX

Apadana Developer
ببخشید جناب JavidX این رو عرض میکنم ولی فکر نمیکنید اگه از ساختار یک زبان تو برنامتون استفاده بشه بهتر باشه آخه میشه یک تیر رو چند نشون مثلا اگه تنها از ساختار دلفی استفاده بشه هم بنده که از برنامه شما استفاده میکنم کم کم هم برنامه شما رو فرا میگیرم هم زبان دلفی رو آخه خودتون تو انجمن بیلدر عرض کرده بودین که بیلدر یک ساختار و کدنویسی غیر استاندارد هست و یکجورایی من در آوردیه و قصد ندارین این راه رو باز شما برین و ازش کپی بگیرین و فکر میکنم اینکار باز یکجورایی همین راهه البته من اینطور فکر میکنم ؟
نه بیلدر بحثش فرق میکنه. شما تو هیچ زبانی مسلماً این ساینتکس رو ندیدید. مثلا چطوری ممکنه که دابل کوتیشن بعضی وقتا توش متغیر قرار بگیره و بعضی وقتا کرکتر برای رشته (که توی بیلدر اینجوریه)؟! این که میگم ادغام میکنم دلیلش اینه که هر کدوم یه مشخصه ای دارن که به درد میخوره. مثلا مسلماً ما نمیخوایم دلفی یا هر چیز دیگه ای رو بازنویسی کنیم. مثلا نباید نیازی به تعریف متغیر باشه. توی آپادانا 2 حافظه به طور اتوماتیک اختصاص پیدا میکنه. یعنی همیشه از نوع مثلا Integer نیست، بعضی وقتا Byte یا ShortInt یا Int64 میشه. پس $ رو برای تمام متغیرها در نظر گرفتم که سرعت تشخیص بره بالا و متغیرها با توابع اسمهاشون قاطی نشه. مثلا $copy با copy اشتباهی گرفته نشه. توی دلفی چون کامپایلره اصلا به اسم توجهی نداره واسه همین موقع کامپایل اینا رو پردازش میکنه ولی آپادانا که مفسره باید رانتایم اینا رو پردازش کنه و اینه که روی سرعت تاثیر میذاره. تا اینجا از یه قسمت کوچیک php استفاده کردیم. حالا ما نمیتونیم توی آپادانا یه چیزی که فهمش برای کاربرای عادی مشکله استفاده کنیم:
کد:
for ($i=1;$i<=10;$i++) {
.
.
.
};
میایم به جاش از ساینتکس شبیه به بیلدر و آپادانا 1 و تقریباً VB و چیزی که توی خیلی زبان ها استفاده میشه استفاده میکنیم یعنی:
کد:
for i=1 to 10
.
end
و
کد:
while (condition)
.
.
.
end
استفاده میکنیم که راحت باشه.
امیدوارم دلایلی که عرض کردم شما دوست عزیز رو قانع کرده باشه.
موفق و پیروز باشید

loo30fer

کاربر متخصص مولتی مدیا بیلدر
بله کاملا گفته های شما درست و قانع کننده بود و من این مواردی رو که گفتین بنده در نظر نگرفته بودم با تشکر از شما , نرم افزار خوبتون و همینطور به امید اتمام ساخت آپادانا 2

جدیدترین ارسال ها

بالا