افزونه 1 برای اولین بار، انتشار ترانزیستور اینتل 3D سه گیت 22nm

• شروع کننده موضوع Violet89
  • تاریخ شروع
V

Violet89

کاربر مهمان
Screen%20shot%202011-05-04%20at%202.42.47%20PM_575px.png.jpg

هدف از یک ترانزیستور عمل کردن بعنوان یک کلید الکتریکی با سرعت خیلی بالا است. در زمانیکه روشن است، جریان ها از منبع ترانزیستور به سمت تخلیه صورت میپذیرد. و در زمان خاموشی، جریان متوقف میشود. لایه وارونگی ( خط آبی بالایی) محلی است که دقیقا جریان در آن جاری است.

در حالت ایده آل یک ترانزیستور مستلزم به انجام سه چیز است:​
1) پذیرفتن جریان بیشتر در زمانیکه روشن است (جریان فعال )
2) پذیرفتن جریان کم در زمانیکه خاموش است (کسر جریان)
3) و تعویض بین موقعیت های روشن و خاموش در سریعترین زمان ممکن (اجرا)​
اولین مورد تاثیر گذار، مقدار قدرتی هست که CPU شما بصورت فعال در زمان انجام کار استفاده میکند، دومین مورد تاثیرگذار مقدار قدرتی است که در زمان غیرفعال بودن دریافت میکند و سومین تاثیر میزان شتاب ساعت است.

در ترانزیستورهای سطحی مرسوم بنظر می رسد که ولتاژ در لایه سلیکونی در جریان نشتی در جهت منفی تاثیر می گذارد و تخلیه بطور کامل ( SOI سلیکون رویه عایق) یک گزینه برای مبارزه با این اثر است.

در زمانیکه شما ترانزیستورها را کوچکتر می سازید، تراکم ترانزیستور افزایش می یابد و ارتقا در همه این سه ناحیه دشوارتر می شود. با وجود این شما نباید نگران نگهداری قدرت تحت کنترل باشید، اما تمام نکات در کوچک کردن ابعاد ترانزیستور قرار دادن بیشتر آنها در یک ناحیه با قالب فیزیکی یکسان است، بنابراین ثابت کردن مسیر برای عملکرد بهتر است ( هسته های بیشتر، دریافت بیشتر، ساختار عملکرد بهتر، یکپارچگی بیشتر).​

ترانزیستور 3D سه گیت

یک ترانزیستور 3D سه گیت بسیار شبیه ترانزیستور سطحی است، اما با یک تغییر اساسی. بجای داشتن لایه وارونگی مسطح (جایی که دقیقا برق فعلی جریان دارد)، ترانزیستورهای 3D سه گیت یک باله سیلیکونی که گیت اطراف آن پوشیده شده است ایجاد می کند، یک لایه وارونگی با سطح بسیار بزرگتر ایجاد می کند.

02.jpg

در این حرکت پنج پیامد وجود دارد:​
1) در حال حاضر دروازه کنترل بیشتری بر روی عبور جریان از ترانزیستور اعمال می کند.​
2) ولتاژ بستر سیلیکون، در زمانی که ترانزیستور خاموش است، تاثیری بر روی جریان ندارد.​
3) در ناحیه بزرگتر لایه وارونگی، جریان بیشتری می تواند در زمان روشن بودن ترانزیستور گردش داشته باشد.​
4) تراکم ترانزیستور تاثیر منفی ندارد.​
5) شما می توانید شمار باله ها را بمنظور افزایش قدرت و عملکرد درایو عوض کنید.​

اولین دو امتیاز این فهرست در جریان نشتی کمتر است. زمانی که ترانزیستور 3D سه گیت اینتل 22 nm خاموش است، قدرت کمتری نسبت به جریان فرضی مسطح 22 nm می سوزاند.

03.jpg

امتیاز سوم فوق العاده هیجان انگیز است، چرا که به عملکرد بهتر ترانزیستور و همچنین قدرت کلی کمتر اجازه می دهد. مزایای آن سرسام آور هستند:

04.jpg

در همان سرعت کلید، ترانزیستور 3D سه گیت اینتل 22nm می تواند 75 تا 80% ولتاژ اجرایی ترانزیستور اینتل 32 nm جریان داشته باشد. این نتایج در قدرت فعال پایین تر با فرکانس مشابه، یا قدرت فعال یکسان در سطح عملکرد بالاتر است. اینتل مدعی شده است که کاهش قدرت فعال می تواند در مقایسه با جریان 32 nm تا بیش از 50% باشد.

05.jpg

اینتل در ولتاژهای پایین تر مدعی شده یک افزایش 37% عملکرد در مقابل جریان 32nm و افزایش 18% در عملکرد 1v شده است. سرانجام دسکتاپ بالا و قطعات موبایل به رده های آخر نزول پیدا کردند. احتمالا Ivy Bridge برای بدست آوردن سود در رتبه های 18% در مقابل Sandy Bridge قرار می گیرد، اگر چه اینتل ممکن است این سودها را با استفاده از کم کردن قدرت مصرف در سرتاسر تراشه ها و همچنین قرار دادن فشار بسامد بالا بدست آورد. براستی انتهای دیگر منحنی برای تراشه های فوق العاده موبایل است، این بمعنی یک خبر بزرگ برای هسته 22nm که حدس می زنم تا حدود سال 2013 دیده شود.

06.jpg

توجه داشته باشید که حرکت به سمت ترانزیستورهای 3Dسه گیت تاثیر منفی روی تراکم ترانزیستور ندارد. در واقع اینتل مدعی است که تراکم 2x از 32 nm تا 22 nm بهبود یافته است (شما می توانید نسبتا دو برابر بیشتر جریان 32nm اینتل نسبت به ترانزیستورهایی که در ناحیه یکسان 22nm تلف می شوند را تطبیق دهید).

07.jpg

همچنین ممکن است که شمار مختلفی از باله ها، تحت فشار قدرت و اجرای درایو قرار بگیرند، در واقع اینتل برای بطور ظریف به وفق دادن و هدف اجرایی22 nm در محصولات مختلف پرداخته است. تاثیر هزینه های تولید نیز کم است. در مقایسه با یک جریان سطحی فرضی اینتل 22 nm، عملکرد 3D سه گیت باید فقط 2، 3% هزینه دیگر به ارزد.

08.jpg

همه محصولات اینتل 22 nm از ترانزیستورهای 3D سه گیت استفاده می کنند.​

در حال حاضر اینتل Ivy Bridge برای نیمه اول سال 2012 برنامه ریزی شده است. اینتل بصورت هدفمند و مبهم در مورد عرضه چهارم با عنوان Sandy Bridge خوب عمل کرده است و حداقل در رقابت های بسیاری نتایج عالی روبرو شده است.​

تاثیر ترانزیستورهای اینتل 22nm، 3D سه گیت در نتایج بالای پردازنده های 86x حائز اهمیت است. اینتل انتظار نداشت که رقبایش به سمت تکنولوژی مشابه تا 14nm حرکت کنند. افزایش در سرعت کلیدها با ولتاژ یکسان می تواند موجب ضربه های نهایی یا فراتر از موانع جادویی 4 GHz پردازنده های موجود شود. اگرچه همیشه این احتمال وجود دارد که برخی از قطعات محصولات سری Extreme Edition خیلی سریع هستند، اما با وجود این من در اینکه اینتل احتمالا از دستاوردهایش برای ارائه پردازنده های قدرت پایین استفاده کند، شک دارم.

09.jpg

درواقع داستان بزرگتر در اینجا، کار باا اتم است. بزرگترین دستاوردهای اینتل نمایش ولتاژهای بسیار پایین است، دقیقا همان چیزی که در تلفن همراهSoCs مفید است. اتم یک زمان دشوار در گوشی های هوشمند است و زمانی که ما شاید موفقیت محدودی را در 32nm می بینیم.​

در معاملات واقعی آن چیزی که برای 22 nm اتفاق می افتد. اگر اینتل در مسیر پرمخاطره برود و آن را با جریان 22nm ترکیب کند. از طرفی رقیب خود را ضربه فنی می کند و می تواند اتم را برای یک معماری ریزپردازنده جدید در سال 2012 وارد بازار کند.

==========================================================
منبع: http://www.anandtech.com/show/4313/...nm-3d-trigate-transistors-shipping-in-2h-2011

آخرین ویرایش توسط مدیر:

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
سلام.به به .مقاله بسیار جالبی شده.ترجمه خیلی روون هست.بهتون خسته تباشی و خداقوت میگم.
انشاله این فرهنگ جا بیافته که بچه ها از سایت های بزرگ آموزش ها و مطالب جالب رو ترجمه کنن و بزارن تا همه استفاده بکنن.
اما در مورد ترجمه.
موضوع بحث خیلی خیلی در حد تخصصی هست.این چند جنبه داره
بعضی ها رشته اونها هست.پس خوب دنبال میکنن
بعضی ها مثل من هیچ زمینه ای از الکترونیک ندارن اما چون دوست دارن یه چیز جدید یاد بگیرن سعی میکنن ازش سر در بیارن اما انصافا این قدر سنگین بود هیچی نفهمیدم.
بعضی ها هم حوصله خوندن ندارن و بی تفاوت رد میشن حتی یه زحمت کلید تشکر هم نمی دن به خودشون.

آخرین ویرایش:
V

Violet89

کاربر مهمان
سلام
ممنون از همه اساتیدی که وقت گذاشتند و به این تاپیک سر زدند، بر روی تشکر کلیک کردند، به بحث پاسخ دادند و از همه مهمتر پیام های قشنگ دادند، ممنون از همه :rose:

خیلی مفید و جالب بود
مرسی
خوشحالم که مفید و جالب بود. :rose:

ممنون مفید و جالب بود . :)
خوشحالم که برای شما هم مفید و جالب بود. :rose:

Thanks alot :rose:

سلام.به به .مقاله بسیار جالبی شده.ترجمه خیلی روون هست.بهتون خسته تباشی و خداقوت میگم.
انشاله این فرهنگ جا بیافته که بچه ها از سایت های بزرگ آموزش ها و مطالب جالب رو ترجمه کنن و بزارن تا همه استفاده بکنن.
اما در مورد ترجمه.
موضوع بحث خیلی خیلی در حد تخصصی هست.این چند جنبه داره
بعضی ها رشته اونها هست.پس خوب دنبال میکنن
بعضی ها مثل من هیچ زمینه ای از الکترونیک ندارن اما چون دوست دارن یه چیز جدید یاد بگیرن سعی میکنن ازش سر در بیارن اما انصافا این قدر سنگین بود هیچی نفهمیدم.
بعضی ها هم حوصله خوندن ندارن و بی تفاوت رد میشن حتی یه زحمت کلید تشکر هم نمی دن به خودشون.

سلام ممنون از لطف شما :rose:
من همین جا اعلام میکنم، اگه سایت، مقاله یا آموزش هایی برای ترجمه دارید من حاضرم تا جایی که زمانم به من اجازه بده، برای اساتید گرامی ترجمه کنم،‌ فکر میکنم این کوچک ترین کمکی باشه که از دستم برای شما اساتید گرامی میتونم انجام بدم.

اما در مورد ترجمه:

بله کاملا حق با شماست، موضوع کاملا تخصصی بود.

راستش رو بخواین اینقدر سنگین بود، که خود منم هیچی ازش سر در نیاوردم، بنابر کنجکاوی برای یادگیری و درخواست abizaki در تاپیک بررسی کامل معماری Sandy Bridge که فرموده بودند، اگه میشه یکی این صفحه رو ترجمه کنه، منم ترجمه کردک، ولی خودم هیچی ازش سر در نیاوردم، اما فکر میکنم همین عدم اطلاعات باعث بشه بیشتر دنبالش برم و اطلاعات بیشتری کسب کنم، امیدوارم برای شما هم جرقه خوبی باشه تا اطلاعاتتون رو تکمیل کنید، البته شما که استادید، این رو به کلیه دوستان گفتم

از اونهایی هم که بی تفاوت رد میشن، تشکر میکنم، حداقل وقت گذاشتند، تاپیک رو باز کنند. :-? چی کنیم، اونا که تشکر نکردند، حداقل من تشکر کنم.

مرسی هالی بود انشاالله شاهد سرعت بالای پردازنده ها باشیم که بد رو اعصابمون رفته

خواهش میکنم، ما هم امیدواریم، به امید آن روز...

باز هم ممنون و سپاسگذار که وقت برای مطالعه تاپیک گذاشتید
همگی موفق باشید :rose:

Amin 4D

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
بسیار عالی بود. از اینکه وقتتون رو گذاشتین برای ترجمه بسیار ممنونیم ازتون. مطلب هم خیلی جالب بود برای من یکی به شخصه.
کارتون جای قدردانی و تشکر داره.
خسته نباشید و موفق باشید.

hdnsoft

Well-Known Member
سلام مطلب فو ق العاده ای بود جون میده باسه تحقیق یا میان پروژه در مورد مبحث سخت افزار کامپیوترو بحث ریز پردازنده ها ها و ایناها دیگه :))
و متشکرم از اینکه منو به خوندن این مطلب مفید دعوت کردی دوست من :rose:
انشاالله همیشه موفق و موید باشی ورپریده :))):paint:

moslancer2

Member
سلام...:rose:
ممنون دوست عزیز... بسی جالب و خواندنی بود... من عاشق مقاله ام... مرسی از دعوت :rose:
موفق باشید و سلامت :rose:

ali_118

کاربر VIP
مطلب بسیار مفیدی بود، تشکر میکنم.

فقط چند نکته رو ذکر میکنم
یکی اینکه در ترجمه های تخصصی یک سری کلمات تخصصی هستند که نباید معادل فارسی بشن، من متن اصلی رو ندیدم اما کلماتی مثل گیت، درین و سورس به همین شکل در فارسی استفاده میشن.

و مورد دیگه ترکیب 22nm 3D Tri-gate Transistors که میشه : ترانزیستور های 22 نانومتری سه بعدی تری گیت.
که فکر میکنم تفاوت عمده اش با ترانزیستور های قبلی به خاطر ساختار سه بعدی هست و نکته ی مهم تر گیت سه تایی این نوع ترانزیستور هست که به گفته ی خودشون باعث افزایش قدرت درایو میشه.

در کل ترجمه بسیار عالیه، اما باز هم یه سری قسمت ها نیاز به ترجمه ی تخصصی داشته که شاید به همین علته که برای خیلی از دوستان گنگ به نظر میرسه.

موفق باشی.

meysam333

Well-Known Member
خیلی خوب بود , امیدوارم باز هم مقاله هایی که مارو بروز کنه بزاری . مرسی

saalek110

Well-Known Member
مقاله جالبی است.
ممنون بابت زحمت ارائه این مقاله.

پیوست ها

• index.jpeg
    index.jpeg
    4.7 کیلوبایت · بازدیدها: 4
آخرین ویرایش:
V

Violet89

کاربر مهمان
با سلام و عرض تشکر از همه اساتید گرامی

بسیار عالی بود. از اینکه وقتتون رو گذاشتین برای ترجمه بسیار ممنونیم ازتون. مطلب هم خیلی جالب بود برای من یکی به شخصه.
کارتون جای قدردانی و تشکر داره.
خسته نباشید و موفق باشید.

ممنون از لطفتون، به قول آقای برهانی، " دیگران کاشتند و ما خوردیم. ما بکاریم و دیگران بخورند."، فقط امیدوارم به دردتون بخوره، باز هم از اینکه لطف کردید و وقت گذاشتید و مطالعه فرمودید سپاسگذارم. :rose:

سلام مطلب فو ق العاده ای بود جون میده باسه تحقیق یا میان پروژه در مورد مبحث سخت افزار کامپیوترو بحث ریز پردازنده ها ها و ایناها دیگه :))
و متشکرم از اینکه منو به خوندن این مطلب مفید دعوت کردی دوست من :rose:
انشاالله همیشه موفق و موید باشی ورپریده :))):paint:

خوشحالم که براتون مفید بود.
خواهش میکنم، قابلی نداشت.

حيفم اومد كه فقط روي دكمه تشكر كليك كنم

دستت درد نكنه :rose:

ممنون، شما لطف دارید، خواهش میکنم.

سلام...:rose:
ممنون دوست عزیز... بسی جالب و خواندنی بود... من عاشق مقاله ام... مرسی از دعوت :rose:
موفق باشید و سلامت :rose:

خواهش میکنم، همچنین

بسیار عالی
استفاده کردیم. تشکر

خوشحالم که مفید بود.

عالی بود.

موفق باشی.

ممنون شما هم همچنین

مطلب بسیار مفیدی بود، تشکر میکنم.

فقط چند نکته رو ذکر میکنم
یکی اینکه در ترجمه های تخصصی یک سری کلمات تخصصی هستند که نباید معادل فارسی بشن، من متن اصلی رو ندیدم اما کلماتی مثل گیت، درین و سورس به همین شکل در فارسی استفاده میشن.

و مورد دیگه ترکیب 22nm 3D Tri-gate Transistors که میشه : ترانزیستور های 22 نانومتری سه بعدی تری گیت.
که فکر میکنم تفاوت عمده اش با ترانزیستور های قبلی به خاطر ساختار سه بعدی هست و نکته ی مهم تر گیت سه تایی این نوع ترانزیستور هست که به گفته ی خودشون باعث افزایش قدرت درایو میشه.

در کل ترجمه بسیار عالیه، اما باز هم یه سری قسمت ها نیاز به ترجمه ی تخصصی داشته که شاید به همین علته که برای خیلی از دوستان گنگ به نظر میرسه.

موفق باشی.

ممنون از دقتتون
صحبتتاتونو کامل قبول دارم، و حرف حساب هم جواب نداره، راستش من اصلا رشتم کامپیوتر نیست و همونطور که قبلا گفتم از این چیزا سر در نمیارم، اما سعی میکنم مطالعه ام رو در این زمینه هم زیاد کنم تا بتونم ترجمه روانتری ارائه کنم، البته امیدوارم با کمک شما اساتید گرامی این نقایص هم رفع بشه.
باز هم ممنون و سپاسگذار هم بابت نکاتی که فرمودید و هم وقتی که برای مطالعه گذاشتید

خیلی خوب بود , امیدوارم باز هم مقاله هایی که مارو بروز کنه بزاری . مرسی

ان شاء الله، البته اگر مقاله ی خاصی مد نظرتون هست، بفرمایید تا جاییکه وقت آزادم اجازه بده در خدمتم

من هم خیلی خوشم اومد
آفرین . عالی بود

منم خوشحالم که خوشتون اومد.
از شمام ممنون

مقاله جالبی است.
ممنون بابت زحمت ارائه این مقاله.

خواهش میکنم، از شمام ممنون

من که نفهمیدم چی شد ولی با این ا.صاف فکر کنم چیز توپیه

شرمنده اگر ترجمه بد بود و متوجه نشدید.
و ممنون که وقت برای مطالعه گذاشتید.

از همگی ممنون و سپاسگذارم
همگی موفق باشید :rose: