بحث درمورد روی هم افتادن سایه ها!!

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
سلام به همه دوستان عزیز:rose:
من یه مجموعه آموزشی دیدم که یه قسمتش راجع به composite کردن یک گودزیلای 3بعدی توی یه صحنه فیلمبرداری شده بود ، کلی توضیح داد و خیلی هم مفید بود ، خلاصه به قسمت سایه ها که رسید سایه گودزیلا وقتی روی سایه های روی خود زمین میفتاد Multiply میشد ، یا به عبارتی پررنگ تر میشد ، بعد گفت که این غلط هست چون "سایه ها هیچ وقت پررنگ تر نمیشن" و از صحنه یه Luma Matte گرفت و به سایه داد و سایه گودزیلا پر رنگ تر نمی شد:neutral:
ولی من یه شب داشتم پیاده روی میکردم که به زمین دقت کردم ، دیدم که سایه 2 تا درخت یا یه درخت و تیر چراغ برق رو هم افتادن و دقیقا مثل سایه گودزیلا قسمت هایی که روی هم افتاده بودن پر رنگ تر بودن گفتم شاید چون شبه و اونم نور تیر چراغ برقه این طور شده وگرنه اون نمی گفت " سایه ها هیچ وقت پر رنگ تر نمی شن" جلو تر که رفتم دیدم دقیقا از همون نوع درخت و تیر سایه ای درست شده که سایه هاش پر رنگ تر نشدن:shock:
دیگه حسابی مخم رفت تو کما:-?
گفتم اینجا هم بپرسم. از استادان 3D و Composite کسی میدونه که دلیلش چی بوده و اصولا سایه ها کی پر رنگ تر میشن؟؟ هم دونستنش خوبه هم اگه ایشالا بعدها خواستیم یه کار Composite در حد جهانی کنیم بدردمون بخوره:green:
تو رو خدا میبینین من تو خیابون راه میرم به چیا فکر میکنم؟:lol::snap:
ممنون:rose:
موفق باشید:oops:

Young_Old

Member
اولاً شما خودت استادي اما در ين باره به نظر بنده منطقي همين هست كه سايه پر رنگ تر بشه اما اين جا اون گوشه يه چيزي رو ضميمه كنم كه اين مبحث كه ايجاد كردي از اون مبحث هاست كه برخي اوقات از بيكاري و ... ولي خوب به نظر من فكر كردن به اين جور چيز ها در هنگام راه رفتن غير عادي نيست و بلكه باعث ميشه ذهن آدم نسبت به وقايع طول روزش باز بشه و بهتر فكر كنه با تشكر تا بعد .

3D Art

Member
دوست عزیز سایه بستگی به منبع نورش پر رنگ میشه یا کمرنگ حالا یعنی چی:
اگه تو صحنه 2 تا یا بیشتر نور داشته باشید وقتی سایه هر کدوم از نورها با سایه دیگر نور ها مخلوط بشه سایه پررنگ میشه
ولی ..... ولی اگه یه نور تو صحنه باشه دیگه فرقی نمیکنه سایه آدم باشه یا درحت یا گودزیلا باید همشون OPACITY برابر داشته باشند ! یا مثلا شما دارید پشت یه ساختمان راه میرید که خورشید به جلوش میتابه و سایه اون جلوی پای شماست آیا شما سایه خودتون رو میبینید !!!! مسلما نه چون سایه شما از نظر غلظت رنگ با سایه ساختمان برابره.
در ضمن من تا حالا نشده برم از خونه بیرون و به محیط اطرافم با دید سه بعدی نگاه نکنم !!!:lol:

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
اولاً شما خودت استادي اما در ين باره به نظر بنده منطقي همين هست كه سايه پر رنگ تر بشه اما اين جا اون گوشه يه چيزي رو ضميمه كنم كه اين مبحث كه ايجاد كردي از اون مبحث هاست كه برخي اوقات از بيكاري و ... ولي خوب به نظر من فكر كردن به اين جور چيز ها در هنگام راه رفتن غير عادي نيست و بلكه باعث ميشه ذهن آدم نسبت به وقايع طول روزش باز بشه و بهتر فكر كنه با تشكر تا بعد .
دوست عزیز ممنون از جوابت:rose:
نه بابا استاد کجا بود؟؟:lol: اگه استاد بودم که تاپیک نمیزدم:shock:
نمیدونم والا آخه من 2 تا مدلش رو دیدم :دی هم پررنگ بشه هم نشه ، تو خود آموزش هم نشون داد که یه چوب رو تو زمین فرو کرده بودن و یه سایه تشکیل داده بود ، بعد یه آقایی میومد رد میشد و سایش میفتاد رو سایه چوبه و پر رنگ نمیشد:-?
میدونم شاید بعضیا بگن حالا فرضا فهمیدی ، که چی؟؟
به نظر من همین ریزه کاریا هست که ویدئو ها و اصولا کارهای ما رو با کارهای خارجی ها متفاوت میکنه و با وجود اینکه حتی نفهمیم یارو چی میگه نا خود آکاه از ویدئو خوشمون میاد:oops:به تنهایی ریز و بی استفاده میاد ولی وقتی با هم جمع بشه و به کار بره تفاوت زیادی ایجاد میکنه...

دوست عزیز سایه بستگی به منبع نورش پر رنگ میشه یا کمرنگ حالا یعنی چی:
اگه تو صحنه 2 تا یا بیشتر نور داشته باشید وقتی سایه هر کدوم از نورها با سایه دیگر نور ها مخلوط بشه سایه پررنگ میشه
ولی ..... ولی اگه یه نور تو صحنه باشه دیگه فرقی نمیکنه سایه آدم باشه یا درحت یا گودزیلا باید همشون OPACITY برابر داشته باشند ! یا مثلا شما دارید پشت یه ساختمان راه میرید که خورشید به جلوش میتابه و سایه اون جلوی پای شماست آیا شما سایه خودتون رو میبینید !!!! مسلما نه چون سایه شما از نظر غلظت رنگ با سایه ساختمان برابره.
در ضمن من تا حالا نشده برم از خونه بیرون و به محیط اطرافم با دید سه بعدی نگاه نکنم !!!:lol:
از شما هم خیلی ممنون بابت توضیحات:oops:خوب چرا یکم جلو تر با همون تیرها و درخت ها سایه پر رنگ تر نشده بود؟؟:shock:

3D Art

Member
این همون بحث یه منبع نور یا بیشتره دیگه ؟
برای پی بردن به این باید به منابع نور دقت کنید به نظر من اگه میخواهید یه AE کار حرفه ای بشید باید با برنامه های سه بعدی هم کار کنید تا تعامل این دو رو بفهمید تا تو این مواقع به مشکل برنرخوردید
ولی دوست گلم من تو این مواقع میگم فقط و فقط نا امید نشو و بشین فیلمو 2 3 بار از اول نگاه کن تا او نکات ریز دستت بیاد و از همه مهمتر تجربت بیشتر بشه موفق باشی :rose:

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
ممنون دوست عزیز:rose:
با اجازت یه دست و پایی هم تو Cinema4D و ZBrush میزنم:neutral:
نا امید نه بابا! ناامید چرا؟؟:green:
حالا یه بار دیگه رد شدم سعی می کنم دقت کنم ببینم فرقشون چیه...

Young_Old

Member
در ادامه پسخ ...

خوب بايد بگم بستگي به شدت انرژي منبع نور داره ، سوالي كه پيش مياد آيا انژي منبع نور همان شدت نور است نه اگر در پايين تر نوار در تري دي توجه كنيد چيزي مربوط به انرژي پيدا خواهي كرد كه دستكاري آن راه حل اين مشكل يا ريزه كاريست . با افزايش انرژي سايه كم رنگ تر مي شود اما بستگي به استاديو و نوع نرم افزار داره كه اگه جزييات و نام نرم افزار رو بگيد راهنمايي دقيق تري ميكنم .
تاپيك باز كردن نشانه ي توازع هست و عيب نيست فگرنه چرا در اين تالار بايد عضو شد آيا همش بايد به سوالات ديگران پاسخ داد ؟ نه بايد به مشكلات خودمان هم رسيدگي كنيم .

جدیدترین ارسال ها

بالا