با روش های آموزش زبان انگلیسی آشنا بشین

ali_taj

New Member
متدهای مختلف آموزش زبان انگلیسی همیشه مورد توجه بسیاری از افراد بوده. خیلی از موسسات از روش‌هایی استفاده می‌کنن که امروزه دیگه عملا استفاده‌ای از اون‌ها نمیشه. برخی دیگه متدهای بزرگسالان یا نوجوانان رو بر روی کودکان پیاده می‌کنن. به همین دلایل شناختن متدهای مختص به کودکان بسیار مهمه. در ادامه با هم به معرفی این متدها به ترتیب زمانی می‌پردازیم.

Desuggestopedia​

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای آموزش زبان انگلیسی استفاده از روش Desuggestopedia هست. برخی از افراد این متد رو با نام Suggestopedia می‌شناسن. پیاده‌سازی این روش اندکی هزینه‌بره و به همین دلیل کمتر آموزشگاه یا مهدکودکی از این شیوه استفاده می‌کنه. در این روش ابتدا مدرس باید یک داستان یا نمایش را از قبل انتخاب کنه. او باید از پیش پوسترهای مربوط به نمایش انتخابی و دستورهای گرامری و لغتی مربوط به اون رو در فضای کلاس و روی دیوارها قرار بده. همچنین تهیه موسیقی و لباس‌های مرتبط با نمایش از دیگر الزامات این روش هست.

TPR​

تدریس به روش پاسخ فیزیکی کامل (Total physical response) یکی دیگر از متدهای آموزش زبان انگلیسی به کودکان هست.

کودکانی که به یادگیری زبان انگلیسی با روش TPR مشغولند.
آموزش زبان انگلیسی به روش TPR
در این روش نیز به کار بردن زبان مادری کاملاً ممنوعه و یادگیری با استفاده از بازی و تکرار امکان پذیره. ابتدا معلم کار رو با کلمات و عبارات ساده‌تر آغاز می‌کنه و سپس به سراغ ساختارهای پیچیده‌تر میره. برای مثال در ابتدا با Sit Down به معنی نشستن شروع می‌کنه. با هر بار گفتن عبارت، خود معلم عمل رو انجام میده. بعد از چند بار تکرار نوبت به دانش‌آموزان می‌رسه. اون‌ها با هر بار تکرار پس از معلم کار درخواستی رو نیز انجام میدن. در مرحله بعد کودکان این فرصت رو دارن که عبارات را به دوستانشون بگن و از اون‌ها بخوان که کار درخواستی را انجام بدن. در این روش همه چیز با درک از گفتار و عمل کردن به اون‌ها آموخته میشه. گرامر هرگز به طور مستقیم بیان نمیشه و کودک به مرور با توجه به ساختارها گرامر رو یاد میگیره.

CLT​

رویکرد ارتباطی Total communicative response)) سومین روش اختراعی هست که بسیار برای کودکان به کار گرفته میشه. در این روش دانش‌آموزان به صورت دایره‌ای دور همدیگه می‌شینن. اساس یادگیری بر پایه دیالوگ‌هاست. به طور معمول معلم با یک موضوع شروع می‌کنه و از دانش‌آموزان تقاضا می‌کنه که شروع به صحبت کنن. در این روش ابتدا معلم یک دیالوگ رو میخونه. سپس از کودکان می‌خواد که تکرار کنن و بعد از این نوبت به اون‌ها میرسه. در این مرحله دبیر کامل سکوت می‌کنه و پشت سر دانش‌آموزی که در حال صحبت هست قرار میگیره. در صورتی‌که شاگرد بخشی رو فراموش کنه یا اشتباه بگه با صدایی آروم برای اون اصلاح می‌کنه. این روش بر پایه تکرار، به خاطر سپردن و مکالمه هست. کودکان با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنن و طی مکالمات بر اساس واقعیت زبان انگلیسی رو یاد می‌گیرن.

Silent Way​

تدریس به روش خاموش یکی از عجیب‌ترین متدهای آموزش زبان انگلیسی به کودکانه.در این روش معلم تا حد امکان صحبت نمی‌کنه. در عوض کودکان باید با بازی پانتومیم کلمات رو حدس بزنن. بنابراین کودکان کنترل یادگیری رو تا حدودی در دست دارن. در روش از کارت‌هایی رنگی برای آموزش استفاده می‌شه. این کارت‌های رنگی طی جلسات به یک تخته اضافه میشن. هر کارت نشانگر یک حرف، یک کلمه یا یک دستور زبانه. معلم حین آموزش به این کارت‌ها اشاره می‌کنه و به یادگیری کودکان کمک می‌کنه. سپس جای معلم و کودک تغییر می‌کنه. تلفظ درست کلمات در روش خاموش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هست.

CLL​

یادگیری زبان ارتباطی (Communicative language learning) از روش‌های جدید آموزشی به حساب میاد.

cll را می‌توان یکی از جدیدترین متدهای آموزش زبان انگلیسی دانست.
آموزش زبان به روش CLL​
در این روش تمرکز بر ارتباط بین دانش‌آموزان و دبیر هست. استفاده از زبان مادری هیچ منعی نداره و کودکان به راحتی می‌تونن فارسی صحبت کنن. اما معلم با زبان انگلیسی پاسخ اون‌هارو میده. این روش بیشتر بر پایه مونولوگ یا صحبت‌های فردی هست. برای مثال هر دانش‌آموز به ترتیب خاطره‌ای یا داستانی رو بیان می‌کنه. طبق این روش باید کودک در مکالمه و در موقعیت برای یادگیری قرار بگیره.

Task-based Approach​

روش تکلیف-محور همانطور که از نامش هم پیداست کاملاً بر پایه انجام تکالیف هست.

کودکانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی با روش تکلیف محور هستند.


روش تکلیف-محور
در این روش معمولاً تکالیفی مرتبط به هم و باب میل کودک بهش داده میشه و کودک حین انجام تکالیف زبان انگلیسی رو یاد میگیره. در این روش کودک باید یک مقدار با زبان انگلیسی آشنا باشه و مطابق اون با کمترین خطا تکالیف درخواستی رو انجام بده. تمرکز در روش تکلیف-محور بر درستی انجام تکالیف و کاهش خطاست. برخی از مهدکودک‌ها یا موسسات تلفیقی از این روش‌ها رو به کار می‌برن و برخی دیگر بهترین و جدیدترین رو استفاده می‌کنن. موسسه آموزشی ذهن پویا با به کارگیری جدیدترین متدهای آموزش زبان انگلیسی به کودکان، یکی از بهترین موسسات آموزشی دوزبانه به شمار میره. کارگاه آموزش زبان انگلیسی ذهن پویا به کودکان کمک می‌کنه تا بتونن با بهره گیری از جدیدترین روش های آموزشی زبان انگلیسی رو یاد بگیرن.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا