با انواع مهریه و قوانین آن آشنا شوید

javiid

New Member
مال موضوع مهریه چیست؟ و چه شرایطی دارد؟
 1. یکی از مهم ترین و اولین نکات درباره ی موضوع مهریه ماده ی 1078 قانون مدنی است. این ماده بیان می کند که موضوع مهریه باید ارزش مالی داشته باشد. مثلا آب دریا یا هوا دارای ارزش مالی نیستند و نمی توان آنها را مورد معامله و خرید و فروش قرارداد.
 2. نکته ی دیگر این است که موضوع مهریه باید قابل انتقال نیز باشد و بعد از عقد زن توانایی داشته باشد آن را به مالکیت خود در بیاورد. مثلا خیابانها و موقوفات امکان مالکیت ندارند و نمی شود موضوع مهریه باشند.
 3. در ماده ی 1100 از قانون مدنی گفته شده است مال مهریه بایستی متعلق به مرد باشد.
 4. ماده ی 1079 در قانون مدنی بیان می کند موضوع مهریه باید معلوم و مشخص باشد.
 5. همچنین موضوع مهریه بایستی از نظر قانون مورد تایید باشد و مواد های مخدر را به علت قانونی نبودن نمیشود به عنوان مهریه در نظر گرفت.
 6. نکته ی آخر این است که موضوع مهریه باید امکان واگذار را داشته باشد تا مرد امکان واگذار آن به زن را داشته باشد.


آشنایی با انواع مهریه
پس از آنکه متوجه شدیم مهریه چیست باید به این سوال پاسخ دهیم که انواع مهریه چه می باشد؟ مهریه انواع گوناگونی دارد که در این به این موضوع خواهیم پرداخت.

 • مهر المسمی
 • مهرالمثل
 • مهرالمتعه
 • مهر السنه
پس از آنکه با انواع مهریه آشنا شدید و متوجه شدید که چند نوع مهریه داریم. لازم است به طور مختصر به توضیح هریک بپردازیم.مهر المسمی: این نوع از مهریه، مهری است که در زمان عقد طبق توافق بین دو خانواده تعیین میشود.

مهرالمثل: در مواردی ممکن است بین زن مرد صیغه ی عقد خوانده شده باشد همچنین رابطه و نزدیکی نیز بین آنها اتفاق افتاده باشد. اما مهریه یا صداق همچنان نامشخص باشد و توافق نشده باشد، و یا ممکن است به علت دلیل هایی باطل باشد. در این مواقع مهریه به وسیله ی دادگاه مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است؛ دادگاه با توجه به شرایط زن مانند: سن او، میزان تحصیلات وی، شرافت و شان وی میزان مهریه را تعیین خواهد کرد.

مهرالمتعه: این نوع از مهریه در زمانی برای زن تعیین می شود که صیغه ی عقد بدون تعیین میزان مهریه خوانده شده باشد، اما نزدیکی زن و مرد انجام نشده باشد. در این شرایط زن می تواند این مهریه را دریافت نماید.

مهر السنه: این مهریه ی دخترها و زن های پیامبر است و تعیین آن برای مهریه مستحب می باشد.

تمامی موارد مهریه را برای شما توضیح دادیم حالا می خواهیم بگوییم تفاوت بین هر کدام از مدل های مهریه چیست؟مهرالمثل و مهرالمسمی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
همانطور که در بالا گفته شد مهر المسمی وقتی به یک زن تعلق می گیرد که در زمان عقد نکاح میزان آن تعیین شده باشد. اما اگر در زمان عقد نکاح طرفین میزان مهریه را تعیین نکنند و نزدیکی انجام شده باشد زن مستحق دریافت مهرالمثل است. تفاوت دیگر این است که مهر المسمی توسط خود طرفین تعیین می شود اما مهرالمثل را دادگاه بر اساس شرایطی که گفته شد تعیین می نماید.

مهرالمثل در شرایط خاصی به زن تعلق خواهد گرفت این شرایط به شرح زیر هستند:

 • در هنگام عقد نکاح میزان مهریه مشخص نشده باشد.
 • میزان و موضوع تعیین شده ی مهریه باطل باشد. برای مثال مشروبات الکلی یا مواد مخدر به عنوان مهریه تعیین شده باشد.
 • مهریه ی تعیین شده فاقد هرگونه ارزش مالی باشد.
 • صیغه ی عقد بنا به هر دلیلی باطل شده باشد اما زن با خبر نباشد.
 • نزدیکی و رابطه بین زن و مرد اتفاق نیفتاده باشد.
 • میزان مهریه نامشخص باشد و مرد به هردلیل بعد از انجام نزدیکی زنش را طلاق بدهد.
یکی دیگر از نکات مهم این است که میزان مهریه بر اساس زمان نزدیکی تعیین خواهد شد.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا