OzeroO

New Member

انواع کمردرد


انواع کمردرد

جز اصلی ترین و شایع ترین مواردی است که افراد برای آن ها به پزشک مراجعه می کنند یا توانایی کار کردن و فعالیت های روزانه خود را از دست می دهند.​

به صورت کلی دردهای ستون فقرات از موارد اصلی دردهای ناتوان کننده در سراسر جهان می باشد.
تمامی افراد در دنیا حداقل یک بار در طول زندگی شان کمردرد را تجربه کرده اند. خوشبختانه در اکثر موارد راهکار های مفیدی برای تسکین دردهای ستون فقرات و کمردرد یا حتی پیشگیری از آن ها وجود دارد. در بسیاری از موارد می توان با مراقبت های خانگی و رعایت مواردی ساده آثار درد را از بین برد.

در مواردی که دردها ادامه دار هستند و پیشگیری ها پاسخ گو نبوده اند، شاید بتوان با چند هفته مراقبت و مصرف دارو ها درد و علائم آن را بهبود بخشید. در موارد اندکی نیز ممکن است کمردردها به عمل جراحی و فرایند های پیچیده تر نیاز داشته باشند که این موارد محدود می باشند.

لغزندگی در ستون فقرات
در این حالت به دنبال ناپایداری در ستون فقرات حرکت یه مهره بر روی مهره دیگر رخ میدهد که علائمی نظیر دردهای کمر با انتشار به اندام تحتانی،، اسپاسم در عضلات کمر و بی حسی در اندامهای تحتانی و درد در حین راه رفتن ایجاد کند البته در برخی موارد نیز بدون علامت است و به صورت تصادفی تشخیص داده میشود.

علائم و نشانه های کمردرد و دردهای ستون فقرات
انواع کمردرد نیز مانند سایر مشکلات و دردهای جسمانی با علائم و نشانه هایی همراه است که در تشخیص آن نقش دارند. از جمله این علائم و نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
دردهای شدید عضلانی، دردهایی که در بخش های مختلف عضلات احساس می شوند و با دردهای ستون فقرات در ارتباط می باشند.
دردهایی که به صورت تیر کشیدن و ضربانی در کمر و ستون فقرات احساس می شوند درد ادامه داری که از کمر تا نوک پا کشیده شده و ادامه می یابد

  • دردهایی که خم شدن، بلند کردن وسیله ها، ایستادن یا راه رفتن بدتر می شود.
  • دردهای ادامه داری که با لم دادن و به پشت خوابیدن بهتر می شوند.
مواردی که باید برای دردهای ستون فقرات خود سریعا به پزشک مراجعه کنید

  • اگر که کمردرد و دردهای ستون فقرات شما شدید است و با استراحت کردن نیز بهبود نمی یابد باید حتما به پزشک معالجه کنید. در مورد دیگری نیز در صورتی که دردهای ستون فقرات شما در هر دو تا پای شما گسترش می یابد، خصوصا اگر درد به زیر زانو ها نیز می رسد، باید به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر کمردرد شما باعث ضعف و بی حسی در پاهای شما شده و در پاهای خود سوزن سوزن شدن را احساس می کنید، چه در یک پا و چه در هر دو پا، باید به پزشک معالج مراجعه کنید و علت را پیگیری نمایید.
  • موارد دیگر در خصوص گزینه هایی است که فرد برای اولین بار در سن بالای پنجاه سال دچار کمردرد شده است. یا اگر فردی سابقه ابتلا به سرطان، پوکی استخوان یا مصرف داروهای خاصی را دارد یا کاهش ناگهانی و غیرقابل توضیح وزن را تجربه کرد، در صورت بروز دردهای ستون فقرات باید به پزشک مراجعه نماید.
کمردردها و دردهای ستون فقرات می توانند به دلایل مختلف ایجاد شوند
آن دسته از کمردردها و دردهای ستون فقراتی که به صورت ناگهانی ظاهر می شوند و معمولا طی مدت چند هفته نیز بهبود می یابند را در دسته کمردردهای حاد دسته بندی می کنند. این دسته از کمردردها معمولا در اثر بلند کردن ناگهانی و نامناسب چیز هایی سنگین به وجود می آیند.

  • دسته ای دیگر از انواع کمردرد ها آن گروهی هستند که برای مدت بیش تر از سه ماه باقی می مانند. این دسته از کمردردها را کمردرد مزمن می نامند. این دردها معمولا نسبت به کمردردهای حاد کم تر شایع هستند و کم تر مشاهده می شوند.
  • اکثر کمردردها یا دردهای ستون فقرات معمولا بدون هیچ دلیل و عارضه خاصی ایجاد می شوند و نمی توان دقیقا آن ها را دسته بندی کرد. پزشک معالج معمولا با کمک معاینات و تصویربرداری از ستون فقرات علت کمردرد را پیگیری می کند.
انواع کمردرد جمله مشکلات شایع بوده که می تواند در حوزه مغز و اعصاب می باشد بیماران عزیز می توانند از خدمات مطب دکتر روشنک تیرداد متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات برای درمان و تشخیص این بیماری استفاده نمایند.

دکتر روشنک تیرداد
 
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا