انواع میلگرد بسته به کاربرد

میلگرد یا آرماتور بخش استوانه ای بلندی از فولاد است که معمولاً از فولاد متوسط یا کربن تولید می شود. کاربرد اصلی این فلز بتن آرماتور در صنعت ساختمان است. میلگردها در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. در ادامه این مقاله به معرفی میلگردها و انواع آن می پردازیم. همانطور که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، بهتر است بدانید که میلگرد انواع مختلفی دارد که بر اساس معیارهای مختلف طبقه بندی می شوند. هر کدام از این میلگردها کاربرد خاص خود را در صنایع دارند. به این ترتیب بسته به پروژه مورد نظر خود قادر خواهید بود بهترین نوع از این پروفیل استیل را برای جلوگیری از هزینه های اضافی انتخاب کنید.

انواع میلگرد بر اساس ضخامت کدامند؟
میلگردها را می توان بر اساس آنالیزهای شیمیایی و مکانیکی، استانداردهای مختلف، کاربرد صنعتی و ضخامت آنها بیان کرد. در این قسمت به دسته بندی انواع میلگردها بسته به ضخامت آنها می پردازیم و توجه به این نکته ضروری است که قیمت این محصول در برندهای مختلف به عنوان مثال قیمت میلگرد ذوب آهن و قیمت میلگرد آریان فولاد و قیمت میلگرد بناب در هر سایز و ضخامت بر حسب کیلو محاسبه می شود.
بسته به ضخامت، میلگردهای تقویت کننده به صورت کویل یا بسته بندی بسته بندی می شوند. میلگردهای تک به ضخامت 5.5 و 6.5 میلی متر به صورت گلوله ای یا کلاف بسته بندی می شوند. سایز 8 و 10 به صورت شاخه های 12 متری و قرقره قابل بسته بندی می باشد. میلگردهای بزرگتر از 12 میلیمتر نیز فقط در شاخه های 12 متری بسته بندی و حمل می شوند. به شاخه های کمتر از 12 متر میلگرد معمولی می گویند. بسته به کاربرد، این نوع می تواند اندازه ها و طول های متفاوتی بین 1 تا 11.9 متر داشته باشد. از این محصول در سایزهای پایین 8، 10 و 12 برای ساخت انواع خموت و در سایزهای بالاتر 20، 22 و 25 برای ساخت پیچ و مهره و تیرآهن استفاده می شود.

انواع میلگرد بسته به کاربرد
میلگردهایی که تاکنون معرفی کردیم، پرفروش ترین و رایج ترین محصولات موجود در ایران و جهان بودند. اما علاوه بر موارد ذکر شده، میلگردهایی نیز وجود دارد که احتمالاً اطلاعات زیادی در مورد آنها ندارید. در ادامه به معرفی این میلگردها خواهیم پرداخت.

میلگردهای خموت
خموت نوعی میلگردهای تقویت کننده فولادی است که به صورت حلقه های بسته در اطراف میلگردهای تقویت کننده طولی قرار می گیرند. این میلگردها با استفاده از ماشین آلات مخصوص تولید می شوند و در اشکال مختلف مربع، مستطیل و دایره هستند. این میلگردهای تقویت کننده با افزایش مقاومت در برابر نیروهای برشی و پیچشی نقش مهمی در سازه های بتنی دارند.

میلگرد قوس
میلگرد قوس نوعی محصول مورد استفاده در پی سازی است. این میلگرد به صورت عمودی بر روی پرده پایینی فونداسیون قرار می گیرد و برای تقویت سازه در نظر گرفته شده است.

میلگرد ادکا
میلگرد ادکا به چارچوبی گفته می شود که در محل اتصال تیر سقف به تیرچه نصب و قرار می گیرد. از این میلگرد برای پرکردن فضای نشیمن تیرچه استفاده می شود.
 

b-babaei

New Member
تیرچه پیش تنیده یک المان سازه‌ای بتنی است که قبل از بارگذاری توسط مفتول‌های سیمی تحت فشار و کشش قرار می‌گیرد. این نوع تیرچه‌ها به منظور افزایش مقاومت و استحکام سازه‌ها در برابر بارگذاری‌های خارجی طراحی و ساخته می‌شوند.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا