انواع بیماری های ریوی و عفونت ریه

exiryab

New Member
علل عفونت ریه می‌تواند باکتری، ویروس و یا قارچ باشد. انگل ها نیز باعث این عفونت ها می گردند.
عفونت باکتریایی از تمامی عفونت ها بیشتر است. این عفونت ها توسط آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. عفونت های باکتریایی موجب سوزش پوست می گردند.
عفونت های ویروسی نیاز به دارو ندارند و خود به خود خوب می شوند. در عفونت های حاد ویروسی، لب ها و ناخن ها به رنگ آبی در می آیند. از دست دادن آب بدن نیز یکی از علائم عفونت ریه می باشد. عفونت ریه می تواند منجر به عفونت گوش گردد.
علائم عفونت ریوی ناشی از قارچ نیز همانند علائم عفونت ریوی ناشی از باکتری و یا ویروس می باشد. در برخی موارد شدید، عمل جراحی برای برداشت توده قارچی لازم می باشد.

سرطان ریه
این بیماری اشکال مختلفی دارد و می تواند در هرقسمتی از ریه رخ دهد ولی اغلب اوقات در نزدیکی کیسه های هوایی بروز می کند و در صورت درمان نشدن به موقع باعث مرگ بیمار در بازه زمانی اندک می شود. از جمله سایر بیماری های ریوی می توان چاقی و وارد آمدن فشار به ریه و ناتوانی در دم و بازدم را نام برد، فشارخون ریوی ناشی از بالارفتن فشارخون در شریان ریوی هم یکی دیگر ازبیماری ها است که منجر به تنگی نفس و درد قفسه سینه می شود.

انواع بیماری های ریه عبارتند از
1- پنومونی یا ذات الریه

پنومونی شایع ترین نوع عفونت ریه می باشد. ذات الریه در واقع همان التهاب ریه می باشد که با یک عفونت ایجاد می شود.هنگامی که کیسه های هوایی در ریه محتوی مقدار زیادی مایعات می شوند، ذات الریه رخ می دهد. عفونت ذات الریه می تواند از نوع ویروسی، باکتریایی و یا قارچی باشد.
علائم این بیماری عبارت است از: التهاب ریه، تنگی تنفس، درد قفسه سینه، تب بالا، سرفه خلط دار، لرز، گرفتگی قفسه سینه، درد عضلانی و خستگی.
بسیاری از بیماران بعد از آنفلوانزا، مبتلا به ذات الریه می گردند.
افراد سیگاری و افراد مسنی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند.
این بیماری می تواند بسیار خطرناک باشد و اگر خوب درمان نشود می تواند مشکلات زیادی را بوجود آورد و حتی باعث مرگ فرد شود.

2- سندرم حاد تنفسی ( SARS)
این بیماری نوعی ذات الریه می باشد. این سندرم به شدت مسری است. سیاه سرفه، تب بالا، سردرد و ناراحتی عمومی از علائم این سندرم می باشد.

3- بیماری سل
سل عفونت ریوی ناشی از باکتری مایکوباکتریوم می‌باشد. سرفه، خلط سبز و یا خون آلود و تنگی تنفس برخی از علائم این بیماری می‌باشند. این بیماری باعث کاهش وزن و خشک و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود. عفونت سل مسری است و با قطرات سرفه منتقل می شود.آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری سل بسیار موثر می باشند.

4- بیماری ذات الجنب
پرده پوشاننده ریه به نام پرده جنب نامیده می شود.هنگامی که یک عفونت در این پرده رخ دهد، به نام ذات الجنب خوانده می شود. این بیماری توسط عفونت ویروسی و یا ذات الریه بوجود می آید.درد قفسه سینه و تنگی تنفس از علائم شایع این بیماری می باشد.واکسن آنفلوانزا برای کودکان زیر 5 سال و بزرگسالانی که در معرض خطر بالای عوارض آنفلوانزا قرار دارند و بیشتر از 65 سال دارند، توصیه می شود.

5- برونشیت
در بیماری برونشیت، راه های هوایی تحریک می شوند و موجب التهاب برونش های کوچک و بزرگ و افزایش خلط و انسداد راه هوایی می گردد.خلط ها غلیظ و زرد و یا سبزرنگ می باشند.برونشیت می تواند حاد و مزمن باشد. عفونت ویروسی شایع ترین دلیل برونشیت حاد می باشد. معمولا برونشیت مزمن در اثر موادشیمیایی، آلرژن ها و یا دود سیگار بوجود می آید. برونشیت مزمن می تواند موجب بیماری انسداد مزمن ریوی گردد.
افراد مبتلا به برونشیت مزمن، سال ها سرفه می کنند.


برترین پزشکان فوق تخصص در زمینه بیماری های ریوی در سایت اکسیریاب
دکتر حمید روحی بروجنی
دکتر طاهر چراغی
دکتر حسین امانی
دکتر محمدرضا سادین
دکتر علیرضا محجوب6- آنفلوانزا
آنفلوانزا توسط یک ویروس ایجاد می شود.این بیماری دستگاه تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث درد بدن و خستگی می شود. آنفلوانزا باعث سرفه و برخی بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی مثل ذات الریه نیز می شود.

7- آسم
در این بیماری مسیرهای هوایی ملتهب شده و بعضی اوقات دچار گرفتگی شده باعث خس خس کردن و تنگی نفس می شوند. آلرژی، عفونت و یا آلودگی باعث ظاهر شدن علایم آسم می شوند.

8- بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
بیماری ای است که در آن ریه نمی تواند بدرستی بازدم داشته و باعث مشکل در تنفس می شود.

9- امفیزم (Emphysema)
آسیب‌های ریوی باعث حبس هوا در ریه شده و مشخصه بارز این نوع بیماری انسدادی مزمن ریه مشکل در بیرون دادن هوا است.

10- فیبروز سیستیک (Cystic fibrosis)
نوعی دیگر از بیماری های ریه است و در آن ترشحات مخاطی بخوبی از درون نایچه ها پاک نمی شود. جمع شدن مخاط باعث عفونت مکرر ریه می شود.
بیماری های ریوی که بر کیسه های هوا (Alveoli یا آلوئول ها) تاثیر می گذارند.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا