اندازه بیلبورد تبلیغاتی

pythoN

Active Member
سلام دوستان من میخواستم یه سوال بپرسم . تروخدا هرچی سرعتر بتونید جواب بدین ممنون میشم . مرسی
من یه مشکل دارم تو فوتوشاپ وقتی یه صفحه میسازم 250 در 600 سانت با 72 resolution خیلی هجیم میشه . و در ادامه نمیزاره کارم رو بکنم و میگه فضای کافی نداری . خواهش میکنم کمک کنید من تا فردا میخوام طرحم رو بدم بره چاپ . :cry::cry:

دوست عزیز مطلب شما به بخش پرسشها و درخواستها انتقال داده می شه تا سریع تر به جواب برسین
با تشکر lpi

آخرین ویرایش توسط مدیر:

artavardia

New Member
رفيق براي چاپ بيلبورد نيازي نيست كه ابعاد واقعي رو در نظر بگيري به چند دليل:
بيلبورد ها معمولا از دور ديده مي شن .كسي نميره دماغشو بچسبونه به اون
بقيه دليل ها هم مهم نيست.
براي چاپ با توجه به تناسبات يه اندازه كوچيك تر بده مثلا 300 . 125 يا بازم كوچك تر كه اين به سيستمت بر مي گرده كه چقدر توانائي داشته باشه.رزولوشن رو زياد كن تا حدود 100.اين عدد بايد دستت بياد.يا ابعاد بزرگ بزن با رزولوشن پايين كه اين زياد جالب در نمي اد.
يه خاطه ام بگم.يه بيلبرددرست كرده بودم 2.3 با رزولوشن 150.اونجا كه چاپ ميكرد رزولوشنو تا 20 اورد پايين.ولي آخرش كيفيتش محشر بود .يا علي

tamizi

Member
یک سوال :
ببنید این آقا میخواد یک تابلو 2.5 در 6 متر رو توی فتوشاپ طراحی کنه
شما راهنمایی کردید :

براي چاپ با توجه به تناسبات يه اندازه كوچيك تر بده مثلا 300 . 125 يا بازم كوچك تر كه اين به سيستمت بر مي گرده كه چقدر توانائي داشته باشه.رزولوشن رو زياد كن تا حدود 100.اين عدد بايد دستت بياد.يا ابعاد بزرگ بزن با رزولوشن پايين كه اين زياد جالب در نمي اد.

منظورتون از 300 یا 125 چیه ؟
یه چیزه دیگه :
اگر در اندازه کوچکتر از حد مورد نظر طراحی کنیم مشکلی هنگام چاپ پیش نمی آید ؟

ne_designer

Member
آقا اين بحث خواهشاً ادامش بدين
از بزرگاي سايتم خواهش مي كنم كه يه سركي به اينجا بزنن
منم خداييش خيلي تو اين زمينه به مشكل برخوردم
دمتون گرم ...

omidsas

Member
من به روش های مختلف طراحی و چاپ فلکس و بنر رو تجربه کردم خوشبختانه چون نتیجه هم چاپ شده و دیدمشون اون چیزی که دستگیرم شده رو در اختیارتون میزارم امیدوارم بدرد بخوره:
دوستان اول از همه بگم طراحی تو ابعاد dpi واقعی رو بذارید کنار صحبت سر لارج فرمته اصلا احتیاج به کیفیت عالی نداره دوم اینکه همونطور که گفتم من به روش های مختلف کردم و به این نتیجه رسیدم که برای داشتن یه کار نهایی خوب باید همه عوامل در سطح مطلوب باشه مثلا ابعاد و dpi و مهمتر از اون کیفیت چاپ. روشی که من به این نتیجه رسیدم که از همه بهتره رو بهتون میگم کارو با dpi بالا مثلا 300 یا 400 تو ابعاد یکدهم طراحی میکنم بعد که کار تموم شد یه فایل جدید باز میکنم با ابعاد واقعی و dpi کمتر ( بستگی به ابعاد و ارتفاعی که میخوار نصب بشه یعنی از چه فاصله ای میخواد دیده بشه) مثلا 150 حالا فایل اصلی رو که ازش یه سیو از tif یا jpg گرفتم باز میکنم و dpi رو تا جایی که میتونم بالا میبرم مثلا 1500 بعد میکشمش تو فایل جدید بعدش کوچیکترش میکنم تا فیت بشه اینطوری ضعف ابعاد تا حد قابل قبولی پوشیده میشه

tamizi

Member
آقا امید میشه یکم در مورد dpi بیشتر توضیح بدید ؟
مثلا اگر بخواهیم یک عکس رو از فاصله 3 متری ببینیم از چه dpi استفاده کنیم و اگه بخواهیم از فاصله 10 - 15 متری ببینیم از چه dpi استفاده کنیم ؟
در ضمن از مطالبی که در بالا اشاره کردید بسیار سپاسگذارم
اجرتون با حضرت زهرا (س)
موفق باشید

omidsas

Member
ببینید انتخاب dpi به خیلی عوامل بستگی داره از همه مهم تر این که توانایی سیستم شما چقدر هست اصلا میتونید تا چه حد dpi رو بالا بگیرید امروز داشتم با یک از همکاران خودم تو شهرمون در این مورد صحبت میکردم ایشون خودش دستگاه چاپ داره و کارایی که ازش دیدم کیفیتشون خیلی خوب بود حتی از نزدیک عالی بود یعنی فاصله کمتر از 1 متر روشی که اون داره تقریبا مثل اون راهکاریه که من خدمتتون گفتم ایشون میگفت بهترین راه اینه که کارو با مقیاس یکدهم بگیرید و dpi رو هم هر چقدر که میتونید بالا بگیرید خیلی هم روی عدد 400 تاکید داشت ولی نظر من همونه که گفتم و در مورد مثالهاتون باید بگم dpi برای کار 2 یا 3 متری 150 کافیه و برای 10 15 متری هم 72 زیاد هم هست اما به شرطی که تو همین فاصله باشه اما از من میشنوید اگه میتونید کمتر از 150 نگیرید البته اگه میتونید وگرنه اصلا نگران نتیجه نباشید خوبی کار larg format همینه که قراره از فاصله دور دیده بشه

omidsas

Member
دوست عزیز شما تا حالا کاری رو با اندازه واقعی و dpi 300 ببینی چه حال میده اصلا همچین کاری نزدیک به غیر ممکنه مخصوصا تو ابعا بالا مثلا همون 6 متری ( البته اگه قرار واقعا روی طرح کار گرافیکی درست درمون بشه و گر نه که هیچی) بهترین نتایج وتصمیم ها تو این زمینه به نظر من از تجارب حاصل میشه چون حساب 2 دوتا همیشه 4 تا نمیشه اما اونی که تجربه میشه خیلی سخت تغییر میکنه در هر صورت من تجربه ناچیز خودم رو در اختیار دوستان گذاشتم راستی الان دارم میرم 3 تا بنر داشتم داده بودم چاپ کنند برم ببینم نتیجه چی شده اگه دوست داشتین نتیجه رو براتون میگم

Mrpl

Member
سلام دوستان.
من اینجا چیزای عجیبی خوندم که اصلا نمیتونم هضمشون کنم.
اندازه یه فایل نه به Resolution (یا همون چیزی که خودتون میگید DPI) ربط داره نه به ابعاد فیزیکی کار(مثلا 500 در 3000سانتی متر)
اندازه (حجم) یک فایل تنها به تعداد پیکسلی مربوط میشه که توی تصویرتون به کار میره. (البته اطلاعات درون لایه ها هم خیلی تاثیر داره که مورد بحث ما نیست)
من دو تا فایل باز کردم:
1 - عرض = 28.22 سانت --- طول = 21.17 --- رزولوشن = 500 dpi
2 - عرض = 4.06 سانت --- طول = 3.05 --- رزولوشن = 72 dpi
ولی اندازه هر دو 800 در 600 پیکسل هست.
توی هر دو 5 لایه عین هم درست کردم. دو تا فایل رو ذخیره کردم. نتیجه= هردو 10.5 Mb an.
توی ائدازه های بزرگ هم همین داستان برقراره. پس هیچ فرقی نمیکنه که شما رزولوشن رو زیاد کنید و اندازه ها رو کوچیک کنید و بعد از تموم شدن کار، توی یه فایل با رزولوشن کم و ابعاد بزرگ کپی کنید.

Mrpl

Member
سلام
بله تمام اینایی که شما گفتی با هم فرق میکنه. منم نگفتم یکی هستن.
من پارامتر لایه هارو حذف کردم. به این روش که توی هر دو فایل لایه های مشابها رو گذاشتم.
درسته سایز فایل با ابعاد فرق میکنه. اما واحد اندازه گیری مهم هست. به نظر شما یه فایل با ابعاد 10سانت در 50 سانت بزرگ تره یا یه فایل با ابعاد 100 سانت در 500 سانت (از لحاظ مصرف منابع سیستم و حجم فایل)؟؟ من میگم توی این مقایسه نمیشه راحت جواب رو حدس زد. چون اکر در اولین مثال رزولوشن 2000 باشه و توی دومی 10. حالا بگید کدوم بزرگ تر میشه؟؟

من یه فایل باز میکنم با این مشخصات : عرض = 28.22 سانت --- طول = 21.17 --- رزولوشن = 500 dpi . کارم که تموم شد کپیش میکنم توی یه فایل دیگه با این مشخصات: عرض = 4.06 سانت --- طول = 3.05 --- رزولوشن = 72 dpi . مطمئنا هر دو یک اندازه خواهند بود. چون تعداد پیکسل ها یکی هست. (در تمام مثال ها لایه های مشابهی در نظر گرشفته شده)
توی کامپیوتر اینکه این فایل چند سانت در چند سانت (یا اینچ) هست اصلا اهمیت نداره. این فقط یه قرار داد هست که من و شمای کار بر نیایم کارمون رو توی این فایل و اون فایل کپی نکنیم تا نتیجه بهتر بگیریم. کامپیوتر فقط پیکسل ها رو میشناسه. (البته در مورد bitmap graphic این مسئله درست هست).
در ضمن dpi واحدی هست برای رزولوشن . بر خلاف تصور عموم این دو تا یکی نیستن!!!
حتمان مثال پست قبلی من رو تست کنید و نتیجه رو بگید

خوش و خرم و شاد بااشید

omidsas

Member
:eek: اندازه یه فایل نه به Resolution (یا همون چیزی که خودتون میگید DPI) ربط داره نه به ابعاد فیزیکی کار(مثلا 500 در 3000سانتی متر)
اندازه (حجم) یک فایل تنها به تعداد پیکسلی مربوط میشه که توی تصویرتون به کار میره. :eek:
دوست این حرف شما رو نمیدونم به حساب چی بگذارم ولی تعداد پیکسل ها همون dpi هستش به عبارتی به تعداد پیکسل ها در اینچ یا سانتیمتر میگن dpi والا نمیدونم چی بگم متاسفانه صحیت هایی که بالا کردین کاملا اشتباهه ( منو ببخش که این حرفو میزنم) امیدوارم تو انجام کارهای بیشتر و متنوع تر خودتون به این نتیجه برسید

Mrpl

Member
:eek: اندازه یه فایل نه به Resolution (یا همون چیزی که خودتون میگید DPI) ربط داره نه به ابعاد فیزیکی کار(مثلا 500 در 3000سانتی متر)
اندازه (حجم) یک فایل تنها به تعداد پیکسلی مربوط میشه که توی تصویرتون به کار میره. :eek:
اول اینکه من نمیگم DPI . با دقت اگر بخونید در میابید که توضیح دادم که این یک واحد هست برای رزولوشن.

شما هم مثال من رو اصلا نگاه نکردی. اونجا من یه مثال زدم که رزولوشن و ابعاد (در واحد سانتیمتر) دو تا فایل با هم تفاوت بسیار زیادی داشتن ولی تعداد پیکسل هاشون یکی بود.

خوبه یه مثال براتون زدم. (رجوع کنید به پست اولم . مثال فایل های 800 در 600) خوندیدش؟؟؟ اونجا توضیح دادم . پس دوباره نمیگم.

عزیزم تعداد پیکسل ها dpi نیست. :D به تعداد پیکسل ها در واحد اینچ میگن dpi (البته این تعریف رزولوشن هست. که واحد اندازه گیریش dpi هست)

دوباره برمیگردم به مثال قبل
>>>عرض = 28.22 سانت --- طول = 21.17 --- رزولوشن = 500 dpi <<<
رزولوشن این فایل 500 dpi هست (("dpi این فایل 500 هست" اشتباهه:wink:))
اما تعداد پیکسل های در این تصویر 800*600 پیکسل یعنی 480هزار پیکسل هست.
یک ضرب خیلی ساده که نمیشه انکارش کرد. (امید وارم )
پس اگر منطقی باشید میبینید که این حرف شما اشتباهه:
.... تعداد پیکسل ها همون dpi هستش....

نتیجه= تعداد پیکسل های تصویر همون dpi نیستش:wink: ببخشید منظورم اینه که همون رزولوشن نیستش

اگر مشخصات اون یکی فایل رو هم بررسی کنید میبینید که نتیجه همون 480هزار میشه.

دوست این حرف شما رو نمیدونم به حساب چی بگذارم ولی ........dpi والا نمیدونم چی بگم متاسفانه صحیت هایی که بالا کردین کاملا اشتباهه ( منو ببخش که این حرفو میزنم) امیدوارم تو انجام کارهای بیشتر و متنوع تر خودتون به این نتیجه برسی
شما اگر 5 دقیقه وقت صرف میکردید و ازمایشی که من توضیح دادم انجام میدادید به خودتون اجازه نمیدادید 7 ، 8 سال کار و تجربه یه نفر رو زیر سوال ببرید.

البته اعتماد به نفس شما رو تحسین میکنم که اینقدر مطمئن حرف میزنی:cool:. چون من خودم با اینکه بارها نتیجه رو دیده بودم، با این حال دوباره تست کردم

omidsas

Member
اول از همه لازم میدونم نتیجه اون کارهایی رو گفتم خدمتتون گفتم عرض کنم دوستان من 2 تا کار رو با 2 روش چاپ کردم یکی همون روشی که خودم استفاده کردم و یکی هم با ابعاد 0.1 و dpi300 طراحی کردم و موقع چاپ فقط بزگش کردیم یعنی scal کردیم و نتیجه هم خیلی خوب بود کار اول که به روش خودم بود حتی قراره که به صورت in door نصب بشه و حتی برای اون مورد هم عالی بود البته اینو بگم کیفیت دستگاه واقعا که خیلی تاثیر داره و حتی جنس پارچه اما هر دو خوب شد در نهایت یه چیزی رو بگم اصلا به خودمون نباید سخت بگیریم سر این موضوع راحت باشید. :D
دوست من بازم داری اشتباه میکنی من احتیاج به این نداشتم و ندارم که بشینم مثال شما رو پیاده کنم چون این قضیه اصلا جنبه منطقی نداره مگه همچین چیزی امکان داره اگه اینجور که شما میگی باشه هممون سر کاریم در ضمن من هم اگر از لفظ dpi صحبت کردم و اونو بکار بردم به خاطر این بود که از شروع این تاپیک مفهوم dpi رو دوستان اونجوری که خودشون راحت بودن انتخاب کردن نه مفهوم واقعی اون پس بهتر بود شما هم از این الفاظ به مفهومی که بقیه ازش استفاده کردن استفاده میکردید تا مشکلی پیش نیاد هر چند مشکل اصلی پایه و مبنای صحبت شماست که سایز یه کار نه به ابعاد و نه به dpi بستگی داره اگه اینجوریه شما لطف کن یه بنر 10 در 4 متر با dpi 400 برای ما بزن.

Mrpl

Member
D
دوست من بازم داری اشتباه میکنی من احتیاج به این نداشتم و ندارم که بشینم مثال شما رو پیاده کنم چون این قضیه اصلا جنبه منطقی نداره مگه همچین چیزی امکان داره اگه اینجور که شما میگی باشه هممون سر کاریم
از نصیحتت ممنون.
من مطمئن بودم که شما اینکار رو نمیکنی. حتی نگاهش هم نکردی . اما در مورد منطق مسئله باید بگم که بهتره در موردش چیزی نگیم. چون اون مثالی که من زدم با مسئله ساده ریاضی هست . در حد راهنمایی. پس بحث منطق رو وسط نکشید.
علاوه بر این من قبلا اعتماد به نفس شما رو تحسین کردم

D
در ضمن من هم اگر از لفظ dpi صحبت کردم و اونو بکار بردم به خاطر این بود که از شروع این تاپیک مفهوم dpi رو دوستان اونجوری که خودشون راحت بودن انتخاب کردن نه مفهوم واقعی اون پس بهتر بود شما هم از این الفاظ به مفهومی که بقیه ازش استفاده کردن استفاده میکردید تا مشکلی پیش نیاد هر چند مشکل اصلی پایه و مبنای صحبت شماست که سایز یه کار نه به ابعاد و نه به dpi بستگی داره اگه اینجوریه شما لطف کن یه بنر 10 در 4 متر با dpi 400 برای ما بزن.

شما هر جور راحت ترید میتونید از اصطلاحات استفاده کنید. اما این دلیل نمیشه من هم این اشتباه رو تکرار کنم.
ای کاش آدمی قبل از اینکه چیزی میگفت کمی اندیشه هم بدان اضافه میکرد. هیچ وقت به خودت اجازه نده اینجور صریح صحبت کنی . حتی در مورد مسایلی که مطمئنی(یه صحبت دوستانه.). این مشخصاتی که شما گفتی مسلما تعداد پیکسلهاش بالاست اما اندازش با یه بنر با ابعاد 16 در 40 متر با رزولوشن 100dpi یکی هست. یعنی 6299 در 15748 پیکسل.
میدونم که به این هم نگاه نمیکنی ولی برای کسایی که میخوان حقیقت رو بدونن تستش کردم.

خوش و خرم و شاد باشید

Mrpl

Member
اگر شما براي يک کارت ويزيت سايز 8.2 * 4.8 انتخاب کنيد با اعمال تغييرات براي زيبا تر شدن کارت براي دو متغير ديگر حجم فايل خروجي بالا ميرود.

اگر اشتباه نکنم هر چقدر dpi بيشتر باشد تعداد پيکسل در واحد سطح انتخابي بالا ميرود و شما مي توانيد بزرگنمايي بيشتري اعمال کنيد و طراحي را در واحد سطح بزرگتري بدون افت کيفيت چاپ کنيد.
تایید میشه

فکر کنم صورت مسئله رو هر دوي شما عزيزان درست تفسير کردين فقط راه حل ها فرق مي کرد. هر چند که جواب اشتباه بوده.

متوجه منظورت نشدم از اینکه گفتی که جواب اشتباه بود؟؟ بگو اگه اشتباه کردیم .
البته شما سروری

شاد و خوش و خرم باشید

Mrpl

Member
من یه مشکل دارم تو فوتوشاپ وقتی یه صفحه میسازم 250 در 600 سانت با 72 resolution خیلی هجیم میشه . و در ادامه نمیزاره کارم رو بکنم و میگه فضای کافی نداری . خواهش میکنم کمک کنید من تا فردا میخوام طرحم رو بدم بره چاپ . :cry::cry:
با تشکر lpi

من معذرت میخواهم. از موضوع اصلی پرت شدیم.
مشکل مال رم هست. (به احتمال زیاد)
از چیزایی که قبلا گفته شده اگر بگذریم احتمالا مشکل شما به عوض کردن Scratch Disck فتوشاپ حل میشه. اینجا به فتوشاپ میگید وقتی ram کم آورد از هارد استفاده کنه.
اما چون بجای ram از هارد استفاده میکنه سرعتش مسلما پایین تره. (برای فایل های بزرگ که ram زیادی میخواد)
مسیرش هم اینه:: Edit>>Prefrences>>Plug Ins & scratch Disck
اینجا میتونی 4تا scratch disck مشخص کنی که به ترتیب اولویت هست. و ترجیحا درایو هایی که فضای خالی بیشتری دارند رو انتخاب کن

Mrpl

Member
خب این عکسها چیزی رو تغییر نمیده.
هردو مشخصات یک فایل هست. در حقیقت دو فایل با یک مشخصات
به این نگاه کن:

هم 236 در 236 پیکسل هست و هم 2 در 2 سانتیمتر.

شاید منظورت رو نفهمیدم!!!

پیوست ها

• Untitled-2.gif
    Untitled-2.gif
    16.5 کیلوبایت · بازدیدها: 3

Mrpl

Member
اندازه فایلی که اینجا نشون میده واقعی نیست. نمیدونم چرا ولی من هر دو رو ذخیره کردم. (البته با مود RGB) فایل خالی 16k شد ولی اون یکی 166K

Mrpl

Member
این کاری که شما کردید فقط zoom تصاویر رو 200% کردید. هر دو به یک اندازه هم بزرگ شدن. و این هیچ تاثیری توی اندازه، کیفیت و ... نداره. فقط و فقط دید شما بزرگ تر شده.
مثال پایین رو ببین
سمت چپی همون فایل قبلی هست با zoom سه برابر. سمت راستی همونه ولی رزولوشنش رو 3 برابر کردم و بدون zoom هست. میبینید تناسب ها یکی هست. و لی سمت راستی کیفیت بهتری داره. این همون کاری هست که دوستان در 4 یا 5 مرحله انجام میدن (روش هایی که در پستهای قبلی ذکر شد) ولی یک مرحله کافیه

حجم سمت راستی بعد از ذخیره کردن 199K شد ولی سمت چپ 40K. چون تعداد پیکسلهاش بیشتر شد.
(لازم هست تاکید کنم. ابعاد همون 2 در 2 سانت هست. فقط رزولوشن زیاد شد)
<<در تکمیل چیزایی که گفتم باید بگم رزولوشن و ابعاد (به واحدهایی مثل اینچ و سانت) یه کار با هم دیگه تعداد پیکسلهای یک کار رو مشخص میکنن. ولی هر کدوم به تنهایی هیچ ارزشی جز یه قرار داد بین خلق الله ندارند.>>

پیوست ها

• Untitled-3.jpg
    Untitled-3.jpg
    14 کیلوبایت · بازدیدها: 3
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا