اصول موثر در طراحی سایت

Vahid Mohammad

New Member
برای داشتن یک وب سایت موفق و موثر، رعایت چند نکته ساده ضروری است. امیدوارم این مقاله برای طراحان وب سایت مفید باشد.


اصول موثر در طراحی وب سایت

هنگام طراحی وب سایت، اینکه آیا کاربر این سایت را موثر می داند یا نه بسیار مهم است که تشخیص داده شود. موثر بودن یک سایت به صاحب وب سایت و یا توسعه دهنده(برنامه نویس) آن مربوط نمی شود. قابلیت استفاده از یک وب سایت به عوامل بسیاری بستگی دارد و صرفآ بر اساس این که آن سایت چگونه کار میکند و چگونه به نظر می رسد، نیست.
طراحی وب سایت موثر عملکرد عالی را تضمین خواهد کرد و همچنین معیار های تجزیه و تحلیل بهینه سازی گوگل را برای سایت در نظر می گیرد. کاربران در عوض ترک کردن سایت و پیدا کردن سایت دیگری، زمان بیشتری رادر سایت شما صرف خواهند کرد. شما بازدیدکنندگان بیشتری خواهید داشت واحتمال فروش محصولات و یا ارائه خدمات بیشتر خواهد شد. مطمئن شوید که طراحی وب سایت شما خوب است، ضروری است که در مورد اصولی که شما را به سمت یک سایت موثر و زیبا ،کاربرپسند و فریبنده هدایت می کند آگاه باشید .

رنگ ها

چگونگی مخلوط کردن رنگ ها برای ارائه یک تجربه مثبت به کاربر وب سایت ،بسیار مهم است. برای اینکه سایت شما قابل خواندن باشد از رنگ های متضاد برای متن و پس زمینه استفاده کنید. اگر به دنبال تعادل و هماهنگی هستید از رنگ های معاصر استفاده کنید. رنگ های روشن به کاربر حس عاطفی می دهد پس بیش از حد از آن ها استفاده نکنید. برای ایجاد ظاهری تمیز و مدرن، از فضاهای سفید استفاده کنید.

ایجاد ارتباط
ارتباط، به ویژه ارتباط روشن، از اهمیت زیادی برخوردار است. کاربران برای به دست آوردن اطلاعات به دنبال شیوه ای سریع هستند، بنابراین باید تلاش شود تا محتویات سایت قابل خواندن و درک باشند. برای این که سایت شما موثر تر شود از ترسیم رئوس مطالب استفاده کنید. از عناوین و سرفصل های فرعی و از Bullet (بصورت فهرستی) به جای پاراگرافهای طولانی بهره بگیرید.

الگوی F
مطالعات در حرکات چشم ها نشان داده است که کاربران وب سایت را، مانند یک الگوی F از چپ به راست و بالا به پایین اسکن می کنند. آن ها بر روی سمت راست پایین تمرکز نمی کنند. در این خصوص بهتر است که به پیروی از جریان بصری و رفتار طبیعی بیننده، با استفاده از این الگو، اطلاعات را به ترتیب اهمیت نمایش بدهید.

طرح بندی مبتنی بر شبکه
محتوای وب سایت خود را سازماندهی کنید. از طرح بندی شبکه ای استفاده کنید تامطالب را به ترتیب باکس ها و ستون ها و بخش ها مرتب کنید. این بخش به طراحی شما تعادل می بخشد و باعث می شود که وب سایت شما بهتر به نظر برسد. هیچ کس نمی خواهد از سایت های نامرتب و کثیف استفاده کند.

تصاویر
انتخاب عکس برای استفاده در وب سایت ،یک تصمیم مهم است زیرا کمک می کند تا شما با گروه خاصی که هدف شما هستند ارتباط برقرار کنید. از همه مهمتر تصاویر به موقعیت تجاری شما کمک می کند. بنابراین لازم است که در انتخاب تصاویر دقت کنید. در صورت امکان از تصاویری با کیفیت بالا که توسط افراد حرفه ای گرفته و یا طراحی شده است، استفاده کنید. روند فعلی استفاده از گرافیک، فیلم ها و infograph ها برای بر قراری ارتباط با مشتریان یا مشتریان بالقوه است.

زمان بارگزاری سایت(بالا آمدن سایت)
اگر سایت شما با سرعت مناسب بالا نیاید، یک شکست در معامله است. زیرا در این صورت کاربر سایت دیگری را امتحان خواهد کرد. برای این که بارگزاری سایت خود را سریعتر کنید سایز عکس ها را بهینه سازی نمایید، کدهای JS و CSS را Minify کنید و حتی المقدور از CDNها استفاده کنید و HTML ها را هم فشرده کنید.

قابلیت استفاده در تلفن همراه
اکنون بیش از هر زمان دیگری تبلت ها و گوشی های هوشمند برای استفاده از اینترنت به کار می روند. از این رو ضروری است که سات شما قابل استفاده در تلفن های همراه نیز باشد و از تکنیک های ریسپانسیو استفاده کنید. اگر سایت برای دستگاه های تلفن همرا طراحی نشده است، می توانید یک سایت اختصاصی برای تلفن همراه طراحی کنید و یا سایت موجود را ریسپانسیو کنید. در واقع سایت شما باید برای تنظیم شدن بر روی صفحه نمایش ها با ابعاد گوناگون طراحی شده باشد.

پیمایش در سایت

حرکت به بخش های مختلف را در وب سایت خود آسان نموده و کاربران را تشویق کنید تا از آن بهره مند شوند. برای استفاده از جهت یابی از دکمه های قابل کلیک و شکل های کوچک شبیه آیکن و یک نقشه سایت استفاده کنید. تا آنجا که می توانید، از قانون سه کلیک استفاده کنید. مطمئن شوید که کاربران برای پیدا کردن نیاز خود تنها از سه کلیک استفاده کنند.

هدف
در طراحی وب سایت خوب باید نیاز های کاربران را نیز در نظر داشته باشید. باید در نظر داشت که بازدید کنندگان به دنبال چه هستند؟ آیا به دنبال بازی هستند و یا به داد و ستد در کار شما نیاز دارند؟ به دنبال اطلاعات هستند یا برقراری ارتباط؟ هر صفحه از وب سایت شما باید هدفی روشن داشته باشد. این موضوع به دید موثر در مورد نیاز های کاربران سایت و مخاطب شناسی نیاز دارد.

تایپوگرافی
متن ها باید به راحتی در سایت قابل خواندن باشند. سایز فونت ها را به نسبت مناسب طراحی کنید، مثلا عناوین را ۱۶ پیکسل و متون را ۱۲ پیکسل در نظر بگیرید. ازبیش از سه نوع فونت استفاده نکنید. آنها را در سه اندازه و یا کمتر نگه دارید. این توصیه ها سایت شما را نرم و صاف و شفاف خواهد کرد. فونت Tahoma برای سایزهای کوچک و Arial برای سایزهای بزرگ در زبان فارسی مناسب هستند. همچنین می توانید از Fontface در CSS برای استفاده از سایر فونتها استفاده کنید.این مقاله برای سایت MajidOnline.com ترجمه شده است و کپی برداری از آن با ذکر لینک مجیدآنلاین مجاز است.
 
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا