اصول طراحی سایت با php

arazlove

New Member
با سلام خدمت دوستان عزیز
من حدود دو سال هست با php کار می کنم، ولی مشکل من اینه که نمیدونم چه طور سایت رو اصولی و امن طراحی کنم.
مثلا header و footer سایت رو تو دو تا فایل جداگانه بنویسم و include کنم یا توی یک فایل با کلاسها یا توابع بنویسم و بعد از include اون کلاس یا تابع رو فراخوانی کنم.
مثلا من یک فایل index.php دارم که کدش اینه :
کد:
<?php
include("header.tpl");
echo "سلام";
include("footer.tpl");
?>
و توی این فایل header یک سری کد php و html و... دارم (البته یک فایل php که توی header فراخوانی یا include کردم"سخنان بزرگان")
آیا این روش اصولی و امن هست یا نه؟
ممنون میشم اگه کمکم کنید.
مرسی

في الواقع برنامه نويسان هر كدام روشهاي خاص خودشون رو دارن و دليل برتري بعضي ها هم ابداع روشهاي كاراتر و جالبتر هست، معمولا در پروژه ها هدف كاري هست كه بايد سيستم انجام بده، نگراني از اين بابت كه اصولي مينويسيد يا نه وجود نداره مگر در جايي كه امنيت در خطر باشه يا كارايي سيستم تا حد زيادي تغيير كنه، مثلا من براي مورد بالا معمولا يك صفحه رو include ميكنم و از توابعي كه تعريف كردم استفاده ميكنم، اينجوري بهم حس بهتري ميده و ضمنا تعداد فايلها هم كمتر ميشه.

Adil

New Member
مرسی از جوابتون
فقط آیا این روش امن هست یا نه؟
چطور میشه ایمن بودن رو فهمید؟

Webber

Well-Known Member
سلام
دوست من اصولا این کار نمی تواند تهدیدی برای امنیت سایت شما باشد.ولی وقتی که فایل های مهم مانند رمز دیتا بیس را مستقیما در صفحه وارد کنید شاید مشکلاتی پیش آید.اصولی ترین راه استفاده از شی گرایی(oop) است که هم کدنویسی را سهل و آسان می کند و هم مدیریت گرافیکی را آسانتر می سازد.ولی در آخر این شما هستید که تصمیم میگیرید از کدام روش استفاده کنید
موفق باشید

vop.ir

New Member
ببين عزيزم من يكم مخالف وبر هستم
من خودم پي اچ پي رو 5 ساله كه كار ميكنم و 2 ساله حرفه اي كار ميكنم و از نمونه كارام takblog.ir counter-strike.ir zanjireh.ir , ... هستش

وبسايت ها شراط و ويژگي هاي خاص خودشون دارن مثل سرعت امنيت ميزان ويزيت و غيره
يه سري افراد افراط گرا معتقدن كه همه چيز بايد شي گرا باشه يه سري هم از اين نوع كد نويسي نفرت دارن
يه سري اعتقاد دارن كد نويسي وب كار تازه كاراست و خيلي سادست ولي همه اين آدما در اشتباه هستن
كد نويسي وبسايت درسته كه ظاهرا خيلي سادست ولي وقتي بهش دقيق شيم و حرفه اي نگاه كنيم خيلي عظيم تر از حد تصوره و حتي خيلي حساس تر از برنامه هاي تحت ويندوزه چون با وجود تمام آيتم هاي نرمافزار هاي ويندوزي يه سري محدوديت هايي هم داره از قبيل ميزان پروسس امنيت پهناي باند و غيره

من نميخوام در مورد نحوه كد نوشتن برات توضيح بدم بلكه ميخواد ديدگاهمو واسط شرح بدم
در كل اگه بخواي حرفه اي كار كني سعي كن 3 تا چيزو مدنظر داشته باشي
1 ميزان استفاده از منابع
2 سرعت عمليات
3 تعداد ويزيتور

واسه همين بايد هميشه با توجه به اين 3 تا موضوع بهترين راه رو انتخاب كني

مثلا تو همين موردي كه عنوان كردي بعضي ها عقيده دارن كه بايد يه كلاس طراحي كرد بعضي ها ميگن يه تابع بعضي ها ...
ولي به نظر من بايد با توجه به عملياتي كه قراره انجام بشه بايد تصميم بگيري
يعني اگه فقط 4 خط تگ اچ تي ام ال هستش ميتوني با يه دستور ساده اونو نمايش بدي اگه قراره يه سري عمليات انجام شه اگه اين عمليات تكراريه از يه تابع استفاده كني اگه اين خطوط كد با بخش هاي ديگه در ارتباطه از كلاس اگه هم يه سري كد تنهاست نياز به هيچ كدون از اينا نيست و از كد هاي معموليت استفاده كن

به هر حال به نظر بنده هيچ وقت سعي نكن خودت رو درگير موارد غير ضروري كني هميشه با در نظر گرفتن مواردي كه ذكر شد بهترين راه را انتخاب كن

يه طراح وبسايت حرفه اي اون نيست كه بهترين راه رو انتخاب ميكنه بلكه اونيه كه مناسب ترين راه رو انتخاب ميكنه

آخرین ویرایش:

Webber

Well-Known Member
سلام
از vop عزیز متشکرم که صادقانه نظرشون رو گفتند.ولی من فکر می کنم که در هر کاری خواه نا خواه یک سری ایده آل وجود داره.مثلا شاید من به شی گرایی علاقه داشته باشم و بخوام اگر سایتی می نویسم شی گراش کنم ولی یک فرد دیگه بخواد تابع گرا برنامه بسازه.تابع گرایی یا شی گرایی بیشتر از اینکه به سرعت یا امنیت ربط داشته باشه،یه سَبکه برنامه نویسیه.اگر کسی به برنامه نویسی شی گرا عادت کرده ممکنه برنامه نویسی به صورت تابع براش سختتر باشه.نمیشه گفت علاقه به شی گرایی افراط گرییه،بهتر بگیم اصول گرایی.به هر حال همونطور که شما گفتید این بحث خیلی بزرگه و به این راحتی نمی توان در این مورد صحبت کرد.
در ضمن همیشه بهترین راه، یعنی مناسب ترین راه.

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا