استفاده از LCD کاراکتری ۱۶*۲ در میکروکنترلر

saalek110

Well-Known Member
استفاده از LCD کاراکتری ۱۶*۲ در میکروکنترلر

«

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
آموزش کاربردی AVR - جلسه 7» را در YouTube تماشا کنید
youtu.be/arsojOIDiZs

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
سالک: چند تا سایت در بالا معرفی شد، و یک فیلم.

توضیحات سایتها ، شبیه هم هست ،

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
سالک:
در پست های بالا ،فیلم ها را کار ندارم ، ولی آموزشهای سایتی ، تقریبا یکی هستند و فرقی ندارند.

saalek110

Well-Known Member
سالک: در سایت بالا نوشته:
lcd_putsf

سایت اولی نوشته بود lcd_puts که فکر کنم اشتباه است

کد سایت بالا:
PHP:
#include <mega32a.h>
#include <delay.h>
#include <alcd.h>

void main(void)
{

lcd_init(16);

while (1)
{
lcd_clear();
lcd_gotoxy(0,0);
lcd_putsf("hellow");
lcd_gotoxy(0,1);
lcd_putsf("farselectronic");
delay_ms(1000);
}
}

saalek110

Well-Known Member
سالک: پایه مقدار روشنی حتما باید وصل بشه.
برای من در مقاومت حدود ۱.۴۰۰ تنظیم شد. یک کیلو و نیم. بعدا ۵ کیلو تنظیم کردم ، فکر کنم چون مقدار باطری تغییر کرد. پس ممکنه در شرایط مختلف باید پیچ پتانسیومتر را بچرخانید.
حتما باید پتانسیومتر(مقاومت متغیر) استفاده کنید، چون باید یک مقاومت دقیق پیدا کنید ، وگرنه یا کامل سیاه است یا نامرئی.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
سالک: اگر حروف و اعداد بی معنا اومد پایه ها را عوضی وصل کردید.

saalek110

Well-Known Member
۲۰۲۳۱۰۲۴_۰۸۰۵۴۳.jpg

این هم نتیجه کار من.
اگر یک کم کم رنگ تر می کدم اون نقطه نقطه ها هم حذف میشد ولی عمدا خواستم در تصویر باشد.

saalek110

Well-Known Member
اگر هر چی ولوم تنظیم را می چرخانید کاراکترها نمی آید ممکن است سیم های برق را اشتباه زدید.

طبق شکل زیر:
سیم اول منفی
سیم دوم مثبت
سیم سوم تنظیم روشنایی

اگر سیم اول و دوم را جابجا وصل کنید هر چی ولوم را بچرخانید کاراکترها نمایان نمی شوند.

چون من خودم همه سیم ها را باز کردم و بار بعدی این دو سیم را اشتباه زدم میگم.

پیوست ها

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    25 کیلوبایت · بازدیدها: 1

saalek110

Well-Known Member
روشنایی پشت صفحه که با دو سیم آخر است.

روشنایی کاراکترها با 3 سیم اول ...پس من فکر می کنم اگر هیچ کاراکتری نمی بینید یعنی اشکال از 3 سیم اول است
یا سیم اول و دوم را برعکس منفی مثبت را بستد یا مقاومت متغیر مناسبی استفاده نکردید.
من سیم سوم را به سیم منفی با مقاومت متغیر وصل کردم.

حالا اگر کاراکتر دارید و کاراکترهای عوضی دارید مربوط به 7 سیمی است که به میکروکنرلر رفته
سه سیم اولش خیلی مهمه و اگر اشتباه وصل کنید همه چی می ریزه به هم.

یادتون باشه یک پایه روی میکروکنترلر رها میشه. پایه 3 میکرو کنترلر هیچ سیمی وصل نمیشه
اولش 3 تا سیم به صفر و یک و دو مثلا مال من پورت آ وصل شده ..بعد سیم چهارم که اسمش 3 است رها میشه و بعدش 4 تا سیم باز به میکرو وصل میشه. در شکل ها هست ...فقط اینجا خواستم یادآوری کنم تا در لیست غلط گیری باشد.

saalek110

Well-Known Member
خوب لحیم ها هم باید چک بشه مثلا پایه های روی lcd.

هر چیزی الان یادم اومد گفتم.

saalek110

Well-Known Member
من فکر می کنم اگر یک بار بتوانید lcdرا وصل کنید ..دفعه های بعد راحت تر است کار شما.

و چون امکان نوشتن میده به شما ....از وقایع درون میکروکنترلر آگاه می شوید و کمک می کنه بهتر و راحت تر و قوی تر کد بنویسید.

من یک led هم کدش را به برنامه اضافه کردم...این ظوری اولش با روشن و خاموش شدن led می فهمید که میکروکنترلر داره کار می کنه و خیالتان از میکروکنترلر راحت میشه و می روید سراغ سیم های lcd.

کلا راه چک کردن برای خود بزارید همیشه تا جای اشتباهی دنبال ایراد نگردید.

از دتاپیک راه اندازی ماژول ساعت هم لینک دادم به اینجا ....اونجا گفتم اول lcd را به نظر من راه بیاندازید و بعد دنبال راه اندازی ماژول ساعت باشید
البته ماژول ساعت که فقط 4 تا سیم داره که دو تایش مثبت و منفی است که راحت است وصل کردنش و دو تای دیگرش هم اسمهای مشخص داره که به همون پایه ها روی میکروکنترلر وصل میشه. اسمهایش sda و sdl است. جالب اینکه پایه هایی به همین نام روی میکروکنترلر به همین نام وجود داره. در یکی از این آموزش ها ... پایه ها را در مرحله کدویزارد عوض کرده ...ولی به نظرم بهتره عوض نکنید تا به همون پایه ای وصل کنید که روی میکروکنترلر اسمش را نوشته...البته در آموزش ها پایه ها اسم دارند وگرنه پایه های میکرو که اسم نداره ...میکروی کم الان اتمگا 16 است ... در این تاپیک اسم پایه ها هت:

این هم اتمگا 8:

saalek110

Well-Known Member
برای راحتی شما در این پست هم ضمیمه کردم پایه های هر دو میکروکنترلر را.

پیوست ها

• at16.jpg
    at16.jpg
    82.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • atmega8.jpg
    atmega8.jpg
    29.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saalek110

Well-Known Member
عکس میکروکنترلر من شاید کمکتان بکند
اتمگا 16 است. در زیمپ گذاشتم تا برداشتن د گذاشتنش راخت تر باشه ..کنارش pin header با فاصله پایه 2.54 لحیم کردم... حواستان باشه پین هدر با فاصله پایه های 2 میلی متر به هزار سوراخ نمی خوره.
در عکس زیر اون دو تا سیم زرد و سبز کنار هم تغذیه میکرو کنترلر است که در عکس پست قبل هم نشان داده شده
اون سیم تک قهوه ای میره به led ...
اون دو سیم جفتی مقابل سیم قهوه ای(به رنگهای قهوه ای و مشکی) میره به ماژول ساعت
اون 7 تا سیم راست و بالا میره به lcd 16*2
در عکس معلوم نیست ولی پایه چهارمی یا شماره 3 رها شده.

اون که کنارشه پروگرمر من است.

پیوست ها

• ۲۰۲۳۱۰۲۹_۰۲۲۴۴۸ (2).jpg
    ۲۰۲۳۱۰۲۹_۰۲۲۴۴۸ (2).jpg
    842.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا