از کجا میشه مجوز فیلم کوتاه گرفت؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ehsun3d

Member
من حدود پنج سال پیش خواستم یه فیلم کوتاه بسازم که 5 ماه دنبال گرفتن مجوز ، مابین صدا و سیما و انجمن سینمای جوان و یکی دوتا موسسه دویدم و آخرش هم زرشک تحویلم دادن. حتا فیلمنامه رو هم نخوندن.

حالا فکر می کنم بهترین جا همون انجمن سینمای جوان باشه. به نظر شما چطور میشه مجور ساخت یه فیلم کوتاه داستانی ترسناک رو گرفت؟

ehsun3d

Member
ای بابا از دوستان کسی نبود بدونه ما این مجوز نکبتی رو از کجا بگیریم؟
:sad:
آخه کجای دنیا برای ساخت فیلم مجوز باید گرفت؟! مجوز همیشه برای فیلمبرداری در لوکیشنهای خاص (مثل داخل موزه ملی) گرفته میشه نه صرف ساختن فیلم. نمیدونم این چه قانونیه تو ایران که از وقتی که ایده ساخت یه فیلم رو داری باید بری زیر ساتور. حالا ما که راضی به این ساتور هم هستیم ولی نمیدونیم کجا باید بریم خواهش کنیم که گردنمون رو بزنن و یه مجوز فیلم کوتاه بهمون بدن.

ممنون میشم اگه کسی میدونه کمک کنه. :rose:

Hitchcock

Member
سلام دوست عزيز. ميبينم كه شما بازم با مسئله ي مجوز تشريف اورديد!
5سال پيشو نميدونم. من همين 4شنبه اقدام كردم براي مجوز و اگه به تعطيلي و اينا نميخورد 3روزه آماده بود...

دو راه داري (البته من شهرستانم):

1 مستقيم بري انجمن سينما، كه اونا اول فيلمتو بيمه مي كنن (كه يه هزينه ي اضافي داره) و خودشون كاراي مجوز ارشادتو پيگيري مي كنن.

2 ميري واحد سمعي بصري و سينمايي ارشاد. چند تا فرم پر مي كني. و از اونجا يه نامه براي انجمن سينماي جوان ميگيري. و تاييديه ي انجمن رو بر مي گردوني ارشاد و مجوز نهايي رو ميگيري. و مرحله ي آخر مجوز نيروي انتظاميه كه خيلي نبايد وقت بگيره...

Hitchcock

Member
ضمنا رفيق شما خيلي بد بيني.
من فيلمنامم نه مذهبي بود نه چيزي، خيلي خوب باهام برخورد كردن و كارم رو راه انداختن.

ضمنا به نظرم مجوز دادن كار درستيه...هر مملكتي يه اصولي داره كه قانونا مي تونه ازشون دفاع كنه. البته از روش درست و منطقي.

ehsun3d

Member
سلام هیچکاک عزیز. اتفاقا دنبالت بودم. بحث مجوز ما تو پست قبلی نا تموم موند.

شما کدوم شهرستانی؟

در هر کدوم از این حالتهایی که گفتی آیا خودم تهیه کننده هستم یا باید اسم انجمن سینمای جوان هم تو فیلم باشه؟

ممنون از جوابت. :rose:

Member
البته به نظر من مجوز برای هنر چیز مزخرفیه مگه میشه به یه شاعر گفت که درباره فلان موضوع شعر نگه؟
ولی اینجوریم که شما میگید سخت گیری توی کار نیست و هیچ مشکلی توی ایران وجود نداره که با پول یا پارتی حل نشه شما احتمالاً آدرس رو نمیدونستید باید میگشتید دنبال آدم این کار

Hitchcock

Member
شما کدوم شهرستانی؟

در هر کدوم از این حالتهایی که گفتی آیا خودم تهیه کننده هستم یا باید اسم انجمن سینمای جوان هم تو فیلم باشه؟

همونطور كه توي مشخصاتم هست، ساكن قم هستم. و دوستان ميدونن كه قم توي خيلي از موارد از شهراي ديگه سختگيرتره. اما گفتم مجوز من بدون پول، پارتي، ...، و خيلي چيزاي ديگه صادر شد. :green:

بله در هر دو حالت، تهيه كننده خود سازنده است. ولي اينكه اسم انجمن بايد باشه يا نه نميدونم. بپرس.

چاكريم:rose:

البته به نظر من مجوز برای هنر چیز مزخرفیه مگه میشه به یه شاعر گفت که درباره فلان موضوع شعر نگه؟

هر كسي حق داره هرجور كه ميخواد فكر كنه و بنويسه. اما انتشارش توي جامعه نبايد همينجور آزاد باشه.
هر چيزي كه با فكر مردم طرفه (هنر، سياست، نظريه هاي جديد و...) مثل دارو ميمونه...شما موافقيد كه هر دارويي كه جديد كشف ميشه، مستقيم بياد تو داروخونه ها...بعد مردم خودشون تشخيص بدن كدوم مرگ آوره كدوم شفا بخش؟!!
به نظر من عرصه هاي فكري مهم تره...

BENgraph

Member
مجوز!!

همونطور كه توي مشخصاتم هست، ساكن قم هستم. و دوستان ميدونن كه قم توي خيلي از موارد از شهراي ديگه سختگيرتره. اما گفتم مجوز من بدون پول، پارتي، ...، و خيلي چيزاي ديگه صادر شد

بله در هر دو حالت، تهيه كننده خود سازنده است. ولي اينكه اسم انجمن بايد باشه يا نه نميدونم. بپرس.

...

:tavajoh:
لازم دیدم بابت اینکه ممکنه این سوال خیلی از کاربران باشه یه چیزایی رو بگم تا شاید این بحث ختم به خیر شه :green:

تهیه کننده در صورتی که فیلمنامه شما از کانال انجمن سینمای جوان وارد شود و از بودجه :)lol: منظورم همون چندرغازه !) انجمن استفاده کنید ، انجمن سینمای جوانان ایران است ، اگر فقط برای مجوز باشد (کهالبته آنهم باید فیلمنامه را انجمن اول تائید کند) میشود مشارکتی ...

در ثانی مجوز برای چی ؟ اصلا مجوز به چه دردی میخوره ؟؟ چند تا از دوستای من با مجوز حداقل 48 ساعت بازداشت بودند و فیلماشون توقیف شد (که هنوزم خیلیاشون توقیفه) خودمم با یه تیم کار میکردیم میدان امیرچخماق یزد 35 نفر بودیم کل میدون رو لوکیشن کردیم یکی نیومد بگه خرت به چند !! چرا ؟ چون قوانین رو میدونستیم و همه عوامل حرفه ای بودند ...

مگر در موارد خاص مثل نیاز به هماهنگی با اداره یا نهاد دیگه مجوز توصیه نمی شود اما به هرحال :

گرفتن مجوز مستقیم از ارشاد برای فیلم کوتاه مثل یه جوک میمونه !
مرکز گسترش سینمای تجربی هم هست که فعلا بودجه تعطیل !!! اما برای مجوز فیلمای استخون دار حمایت خوبی میکنه ...

از کانالهایی مثل :
بخش فرهنگی ناجا
کانون پرورش فکری
حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی
بنیاد حفظ آثارو ارزشهای دفاع مقدس
میراث فرهنگی
امور فرهنگی شهرداری
نهضت سواد آموزی
روابط عمومی کلیه نهادها و اداره جات (اگه به موضوع کارشون فیلمتون بخوره)
هم میشود برای مجوز اقدام کرد (بعضی مثل حوزه هنری مستقیم مجوز (یه معرفینامه برای ساعات فیلمبرداری مینویسه واسه نیروی انتظامی) میدن بعضی واسطه میشن (مثل نهضت سواد آموزی) برای ارشاد)

هر كسي حق داره هرجور كه ميخواد فكر كنه و بنويسه. اما انتشارش توي جامعه نبايد همينجور آزاد باشه.
هر چيزي كه با فكر مردم طرفه (هنر، سياست، نظريه هاي جديد و...) مثل دارو ميمونه...شما موافقيد كه هر دارويي كه جديد كشف ميشه، مستقيم بياد تو داروخونه ها...بعد مردم خودشون تشخيص بدن كدوم مرگ آوره كدوم شفا بخش؟!!
به نظر من عرصه هاي فكري مهم تره
عجببببببببببببب !! اونوقت کی باید تعیین کنه مردم چی ببینند ؟؟ دکترای چشم پزشک ؟؟
اولا که فکر مردم با خیلی چیزا طرفه مثل اقتصاد بعد از اون چرا فقط هنر و سیاست و علم باید ک...ل بشه ؟؟؟ اگه ک....ل نشه چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟
بعدشم چرا مغلطه می کنی ؟مغلطه تونم اینجاست که مسائل فرهنگی رو با بهداشتی دارید قاطی می کنید

میدونم این بحث خیلی تو این فروم جنجالیه :wink: ! حتی 90 درصد ممکنه مدیران محترم پستو به دلخواه خودشون پاک کنند ! سر همه تو لاک باشه تا گربه سیاهه شاخمون نزنه :wink: ... سیاه نرمه نرمه :oops:
(اما یه خواهش دارم ایندفعه رو بزارید یه چند تا پست بزنیم این موضوع روشن شه (از خیلی ها شنیدم) البته مرتبط با موضوع تاپیک هم هست ... اما واقعا برام جالبناکه ... بنده هم قدل میدم نه توهین کنم نه کلمه نامشروع(بابت پیلپیلینگ) بگم

Morteza76

Member
والا اگه برای فیلم کوتاه یا مستند بازداشت هم بشی.... روند کارای کلانتری ، پلیس امنیت ، اطلاعات ، دادسرا و غیره کمتر از گرفتن مجوز طول میکشه....

باید ببینی کجا می خوای فیلم بگیری....چه ساعتی...با چه تیمی...و با چه تجهیزاتی....اونوقت باید ببینی مجوز ضرورت داره یا نه....

مثلا خود من به همراه یکی از دوستان داشتیم وسط روز میدون ولیعصر از مردم مصاحبه می کردیم.... چند بار هم پلیس رد شد و مارو دید ، حتی یک دفعه هم نگفتن برای کجا هستین یا برای چی فیلم میگیرین....حتی اون موقع کارت خبرنگاری هم نداشتیم....ولی به نظر موجه بودیم.... و جوری نبودیم که کسی براش سوالی ایجاد بشه.... البته شده یکی بیاد و الکی یه گیری بده! که البته همیشه با صحبت حل شده ...!

باز نسبت به تجهیزات مثلا اگه یه کرین 5 متری بفرستی هوا معلومه هرچی ماموره از درو دیوار میریزه...آقا چه خبره...به خاطر کنجکاوی هم که شده میان سوال جواب می کنن...
حتما مطابق با نیازتون تجهیزات همراه خودتون ببرید...مخصوصا در اماکن پر تردد عمومی...
و همینطور افراد پشته صحنه...فقط افرادی که به وجودشون نیاز هست با خودتون همراه کنید...

در آخر اعتماد به نفس و روابط عمومی بالا حرف اول را میزنند....خیلی ها را دیده ام که بدون هیچ مجوزی کار های زیادی انجام دادند...

M Like Mother

کاربر متخصص فیلم سازی
:sad:
آخه کجای دنیا برای ساخت فیلم مجوز باید گرفت؟!

. :rose:

سلام و درود

جواب شما و اون دوستمون و کلا کسانی که از همه چیز ایراد میگیرند و سیاسی می بینند ( بخوانید سیاه می بینند )

1- کلا اکثر کشورها برای ساخت یک منزل بگیر تا فیلم مجوز میدن. این یک قانون منطقی و عقلی است. جای توضیحش اینجا نیست. اما مجوز چیز بدی نیست!

2- ممکنه شما مثلا بری بگی یافتم یافتم یافتم تو آمریکا تو اون ایالت برای فیملبرداری مجوز نمی خواد این چه مملکتیه که ما داریم. این هم غلطه چرا؟ چون شرایط تو اون منطقه سنجیده میشه. مثلا اگر همین آمریکا بیاد ایران رو اشغال کنه هر ماشین آمریکایی که تو جاده میره شما باید 500 متر از عقبش فاصله بگیری حتی اگه خیلی آرومه بره. فکر می کنی چرا؟ اما ممکنه یه جای دیگه این قانون رو وضع نکنه چرا؟ خوبه یا بده؟

3- مجوز صرفا برای محتوی فیلم شما نیست. اتفاقا برعکس مجوز نباشه اوضاع خراب میشه. شما مجوز میگیری بری یک فیلم مستند جلو بازار درست کنی. چرا مجوز داری؟ چون هر کسی نتونه بگه فیلم نگیر. اما تو ایران همون مغازه دارها می ریزن سرت میگن فیلم نگیر. شما هم که مجوز گرفتی از لحاظ قانونی حق با شماست . یعنی مجوز بهت کمک می کنه که فیلم بگیری. توضیح بیشتر ادامه بند یک است که از حوصله بحث خارج است.

4- با توجه به توضیح بند 3 شما مجوز میگیری برای یک فیلم مذهبی کوتاه درسته؟ ممکنه یک کلیپ بسازی بدی شبکه های ماهوراه ا ی درسته؟ پس مجوز تا نخواهی پخشت هم مجوز دار بشه فقط برای تولیده که کارت راحت تر بشه نه سخت تر. ( توضیح بند یک )

5- خیلی کارها رو می تونی بدون مجوز انجام دهی ( فیلم های ریزه میزه ) اصولا برای یک لیوان شیر نباید گاوداری زد!.

6- اینکه این شرایط در ایران سخت تر است اظهر من الشمس است اما ربطی به خوبی بدیه مجوز نداره.

7- اصولا همه ایراد بر می گرده به خود ما و فرهنگ ما. شما از شهرداری و انجمن سینما و نیروی انتظامی که مجوز بگیری و بذاری زیر بغلت خیلی خوشحالی نه؟ نه خوشحال نباش! مثلا میری (سیاسی اقتصادی سازمانی مثال نمی زنم ) جلوی خونه همسایه از نحوه خارج شدن او از پارکینگ فیلم میگیری . بهت گیر میده می دونی چرا؟ شاید ده تا چیز خصوصی داره میخواد لو نره یا هر چی . بعد شما هی اصرار اون هی انکار. آخرش به این نتیجه میرسی که از اون هم باید مجوز بگیری و معمولا مجوز این جور چیزها خیلی سخت تر و گران تر تمام می شود.

8- خواهشا اینقدر کوچک و نوک دماغی فکر نکنید .... فرض کن شما از همه جا مجوز داری خب؟. بعد میری یه بیمارستان خصوصی فیلم بگیری خب؟ اون که دیگه دولت و ممکلت نیست مثلا بابای یکی از ماست که بیمارستان داره خب؟ مطمئن باش صد در صد بهت اجازه نمی دن رد خور نداره خب. بعد باید بری با ریس بیمارستان صحبت کنی ( یعنی مجوز) . حتما میگی حریم خصوصی است درسته؟ اصل مطلب رو بگیر فعلا تا حریم خصوصی.

9- در راستای بند 8 ... من از همه جا مجوز میگرم میام دم در خونه شما دوربین میکارم رو به پنجره شما. یکبار فیلم بگیرم شما شاکی میشی میگی از چی فیلم میگیری؟ میگم این کوچه محل عمومیه؟ قبول می کنی.

کلا همه اجزا این پازل رو بذاری کنار هم می بینی مجوز لازمه تو همه کشورها هم هست. هر چی کار حرفه ای تر باشه مجوز لازم تر و به شما کمک می کنه. بر عکس فکری که شما داری و فکر می کنی مجوز چوب لای چرخه. کلا بند 5 رو مد نظرت باشه خیلی استفاده میشه ( کمی هم باید زرنگ بود )

با بعضی موارد درگیر بودم که گفتم.

در پناه خدا و بدرود

BENgraph

Member
جون من نیگاااااااا :)

سلام و درود

اون دوستمون که از همه چیز ایراد میگیرند و سیاسی می بینند ( بخوانید سیاه می بینند )
.

در پناه خدا و بدرود

موره میگه هاااااااااا :green:

الان وقت ندارم شب به آسمون ریسمون این پستتون مفصل می پردازم :wink:

اما قبل از اون شما یه محبت کنید پاسخ این سوالای پست قبل رو بدین

اونوقت کی باید تعیین کنه مردم چی ببینند ؟؟ دکترای چشم پزشک ؟؟
اولا که فکر مردم با خیلی چیزا طرفه مثل اقتصاد بعد از اون چرا فقط هنر و سیاست و علم باید ک...ل بشه ؟؟؟ اگه ک....ل نشه چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟

اووووه چه شود :cool: ... امیدوارم جواب بدید .

Hitchcock

Member
عجببببببببببببب !! اونوقت کی باید تعیین کنه مردم چی ببینند ؟؟ دکترای چشم پزشک ؟؟
بعدشم چرا مغلطه می کنی ؟مغلطه تونم اینجاست که مسائل فرهنگی رو با بهداشتی دارید قاطی می کنید

معلومه...دوست عزیز، اگه به جای زیاد نوشتن فکر کنی و پستای قبلی رو بخونی متوجه میشی.
این اصوله که مشخص می کنه چی مناسبه چی نیست. و افرادی که متولی تطابق با اصول هستن.
مثلا اون هایی که بررسی می کنند که فلان نوشته یا فلان تصویر مغایر با شرع(یا عرف یا قانون) هست یا نه.
مثلا همون طور که میدونید توی آمریکا، فیلمها و بازیها، رده بندی میشن، یعنی یه عده میشینن میگن این فیلم رو بچه ها نباید ببینن. این فیلم رو زیر 20 سال نباید ببینن...اونجا هم می پرسید، به اونا چه که نظر بدن؟!!

همون طور هم که گفتم به نظرم عرصه های فکری، مثل هنر و ... خیلی مهمتر از اون مثالیه که زدم.
خیلی هم پیچیده نیست. هیچ مغلطه ای هم در کار نیست.

Hitchcock

Member
3- مجوز صرفا برای محتوی فیلم شما نیست. اتفاقا برعکس مجوز نباشه اوضاع خراب میشه. شما مجوز میگیری بری یک فیلم مستند جلو بازار درست کنی. چرا مجوز داری؟ چون هر کسی نتونه بگه فیلم نگیر. اما تو ایران همون مغازه دارها می ریزن سرت میگن فیلم نگیر. شما هم که مجوز گرفتی از لحاظ قانونی حق با شماست . یعنی مجوز بهت کمک می کنه که فیلم بگیری.

ضمنا میتونی از خود نیروی انتظامی درخواست سرباز مسلح کنی...تا حین ساخت مشکلی برات پیش نیاد.
در کنار سخت گیریها، خدمات خوبی هم میدن...

BENgraph

Member
مجوز !!

معلومه...دوست عزیز، اگه به جای زیاد نوشتن فکر کنی و پستای قبلی رو بخونی متوجه میشی.
این اصوله که مشخص می کنه چی مناسبه چی نیست. و افرادی که متولی تطابق با اصول هستن.
مثلا اون هایی که بررسی می کنند که فلان نوشته یا فلان تصویر مغایر با شرع(یا عرف یا قانون) هست یا نه.
مثلا همون طور که میدونید توی آمریکا، فیلمها و بازیها، رده بندی میشن، یعنی یه عده میشینن میگن این فیلم رو بچه ها نباید ببینن. این فیلم رو زیر 20 سال نباید ببینن...اونجا هم می پرسید، به اونا چه که نظر بدن؟!!

همون طور هم که گفتم به نظرم عرصه های فکری، مثل هنر و ... خیلی مهمتر از اون مثالیه که زدم.
خیلی هم پیچیده نیست. هیچ مغلطه ای هم در کار نیست.

خیلی عذر می خوام دوست من مخاطب این جمله من شخص دیگری هستند با تمام احترامی که براتون قائلم خواهش می کنم بزارید بحث من با ایشون به سرانجام برسه اگه مجالی بود و مدیران اجازه دادند و ... خوشحال میشم نظرات شما رو هم بدونم :rose:

Hitchcock

Member
خیلی عذر می خوام دوست من مخاطب این جمله من شخص دیگری هستند با تمام احترامی که براتون قائلم خواهش می کنم بزارید بحث من با ایشون به سرانجام برسه اگه مجالی بود و مدیران اجازه دادند و ... خوشحال میشم نظرات شما رو هم بدونم :rose:

خواهش می کنم...ولی اگه یه نگاه بندازی می فهمی که اول از خودم پرسیده بودی!! :green:
منم خوشحال میشم جوابتو ندم.

BENgraph

Member
مجوز !!

درود به همه

امیدوارم منو ببخشید که اینقدر مزاحم میشم لازم دونستم یه توضیح مختصری راجع به این بحث بدم ...

بنده سرم الکی درد نمی کنه !! بیکارم نیستم (البته تقریبا :green: ) با شخص یا گروه خاصی هم مشکلی ندارم ...
این بحث رو هم برای این ادامه نمی دم که کسی رو بکوبم یا نظرمو بهش تلقین کنم ، فقط برای اینه که دیدگاهها مخالف و موافق نوشته بشه تا کسانی که به این تاپیک میان خودشون بخونن و نتیجه گیری کنن ... (پس خواهشا هیچ چیز رو خصوصی نگیرید )

مطلب بعد اینکه من یه مقدار تو حرفام چاشنی طنز قاطی می کنم ، چرا که اگه بخوام به روش عادی بحث رو ادامه بدم مطمئن هستم دلخوری و درگیری پیش می آد و ... خب این اصلا خوب نیست ! بنابراین لحن طنز منو به دید هیچ عنوان تمسخر یا توهین نگیرید ، فکر کنید با یه آدم خل دارید حرف می زنید ! اصلا مهم نیست ، مهم اینه که برای حرفی که می زنم و میزنیم دلیل داشته باشیم و حرفمون معنی داشته باشه !! و طرف مقابل در برابر سوالی که ازش می پرسیم پاسخ قانع کننده ای داشته باشه .

خصوصا شخصی که عنوانی داره در سایت خیلی بیشتر و دقیق تر از من کاربر عادی باید در پست زدنهاش دقت کنه .

بازم ممنون از تشکر نکردن :rose: :green:

یادآوری به دوست عزیز M Like Mother

اونوقت کی باید تعیین کنه مردم چی ببینند ؟؟ دکترای چشم پزشک ؟؟

آخرین ویرایش:

M Like Mother

کاربر متخصص فیلم سازی
سلام و درود

من در مورد سوال شما جواب و نظر خودم رو دارم اما چون به بحث مطرح شده ی من ربطی نداره و ایضا به موضوع تاپیک، بنابر این از جواب دادن به سوال شما امتناع کرده و به جملات زیر بسنده می کنم:

1- به پست من ربطی نداره که: کی باید تعیین کنه مردم چی ببینند؟ یا چی نبینند؟ یا چی خوبه؟ یا چی بده؟ یا کجا بهشته؟ و کجا جهنمه؟ من مگه چیزی گفتم در این رابطه؟ که بخوام جوابی بدم؟

این فکر خودتونه که تو سوالتون جاش میدید و فکر می کنید که من دارم به این سوالتون جواب می دم! یا باید جواب بدم!. مجوز هزار علت دیگه داره که به این موضوع ربطی نداره. شما بحث محتوایی داری با بحث حقوقی مخلوط کردی .اون مجوز محتوایی بیشتر موقع اکران یا پخش یا نمایش یا اینجور چیزهاست این، مجوز ساخت و فیلمبرداریست. راه در رو هم داره که براتون گفتم.

2- ای داد و بیداد.... از روزگار... من به چی فکر می کنم و دیگران به چی ... هزار هزار "عنوان" تقدیم همه هم فرومی های خوب. عنوان من "کاربر فعال" است که هیچ مسئولیت خاصی برام ایجاد نمی کنه. که اگر هم می کرد باز اون نظر منه. شما که مثل بعضی ها فکر نمی کنید نظر من وقتی درسته که نظر شما رو تایید کنم؟!! کاربر فعال ( خودم رو می گم توهین به کسی نشه خدای نکرده ) مثل رفتگر نیمه شب شهرداری می مونه که وقتی همه خوابند فعالیت بیشتری نسبت به بقیه داره ... در این میون یکی مثل من رفتگر خوبی نیست و از کیفیت کارم بعضی ها ناراضی. مدیر هم صلاح بدونه این عنوان رو از من باز پس میگیره.

در پناه خدا و بدرود

آخرین ویرایش:

BENgraph

Member
1- به پست من ربطی نداره که: کی باید تعیین کنه مردم چی ببینند؟ یا چی نبینند؟ یا چی خوبه؟ یا چی بده؟ یا کجا بهشته؟ و کجا جهنمه؟ من مگه چیزی گفتم در این رابطه؟

عجبببببببببببب !!!!!!!!!! :-? البته حدس میزدم جواب ندید ( تا تهش رو خوندید نه ؟!!! :green: ) خیلی عذر میخوام شما میاید از مزایای مجوز و ... برای بشریت می گید بعد کسی که مجوز رو صادر می کنه و باعث اینهمه خوبی برای جامعه میشه به بحث شما ربط نداره ؟؟!!!!!!!!
(کسی که از یه چیز اعتقاد داره و ازش دفاع میکنه و طرفدار اونه باید در مواقع لزوم بتونه از اعتقادات خودش دفاع کنه ... )

حالا فعلا اینها رو ول کنید اگه محبت کنید در دفاع از اعتقاداتتون :wink: پاسخ پست بعد رو بدید

آخرین ویرایش:

BENgraph

Member
طومار !!!!

درود

PHP:
اول ببخشید بابت طولانی بودن (من یه پست دیگه بیشتر راحع به این موضوع نمی دم و تو پست بعدی مبحث رو با توجه به حرفهایی که تا حالا زده شده یه جمع بندی می کنم - حال تصمیم با مدیران محترم که اگه دیدن مفیده نگهش دارن یا منتقل کنند یا حذف !! البته اگه می خواید حذف کنید بزارید یه مدت باشه تا اینهمه زحمت من برای نوشتن هدر نره :paint: ، ممنون ....
.........................................................
راهنما : مشکی ها نقل قول شماست .. آبی ها نظر و صحبت ساده .. قرمز ها سوال
..................................................................
سلام یا درود ؟؟ (این الان شده مثل پیتزای کشک بادمجون :green: ، به این میگن از ب بسم ... گیر دادن :lol: )

اون دوستمون که از همه چیز ایراد میگیرند و سیاسی می بینند ( بخوانید سیاه می بینند )
مورو میگف هااااااا :green:

1- کلا اکثر کشورها برای ساخت یک منزل بگیر تا فیلم مجوز میدن.
سوال 1:الان لطفا بغیر از ایران و کره شمالی و عربستان و چین ، 5 تا کشور دیگه نام ببرید که مجوز کارهای هنری بدن (با مدرک (لینک) لطفا ... برای این چهار تا تا دلت بخواد مدرک دارم)
یکیشم که مال ایرانه چند خط پائین تره

خواهشا جاده خاکی هم نزنید (مقوله فرهنگی و هنریه نه ساختمانی)
این یک قانون منطقی و عقلی است. جای توضیحش اینجا نیست
سوال 1-1:توضیح لطفا ؟؟ اتفاقا دقیقا همینجاست درست اومدی :green:

2- ممکنه شما مثلا بری بگی یافتم یافتم یافتم تو آمریکا تو اون ایالت برای فیملبرداری مجوز نمی خواد .
آقا من یافتم :green:
سوال 2:شما لطفا پیدا کن تو کدوم ایالت آمریکا برای فیلمبرداری فیلم کوتاه یا بلند یا نیمه بلند یا داستانی یا خبری و ... مجوز می خوان ( با مدرک لطفا) و چه جائی مسئول دادن مجوز هست ؟
چون شرایط تو اون منطقه سنجیده میشه
سوال 2-1:چه شرایطی ؟؟؟توسط چه کسی سنجیده میشود ؟؟

. مثلا اگر همین آمریکا بیاد ایران رو اشغال کنه هر ماشین آمریکایی که تو جاده میره شما باید 500 متر از عقبش فاصله بگیری حتی اگه خیلی آرومه بره. فکر می کنی چرا؟ اما ممکنه یه جای دیگه این قانون رو وضع نکنه چرا؟ خوبه یا بده؟
بابا اینجا همه خارجیییییییییین !! اینگیلیسی ، امریکایی ، ... ولی جدی فارسیتون خوبه هاااا :wink: ( مثالاتونم خوراک گیر دادنه :green: )

در ضمن لطفا از چهار چوب بحث هنری و فرهنگی خارج نشید

3- مجوز صرفا برای محتوی فیلم شما نیست.
و قبل از اون گفته بودید : اما مجوز چیز بدی نیست!
سوال 3:پس برا چیه ؟؟؟ (کم کم دارم مطمئن میشم نمیدونید مجوز چیه !!! :-? )

اتفاقا برعکس مجوز نباشه اوضاع خراب میشه.
نه . ... جالب شد ... :shock:
ادامه سوال 3:آقا یه تعریف از مجوز لطف می کنید بدید ؟؟

چرا مجوز داری؟ چون هر کسی نتونه بگه فیلم نگیر
بابا این مجوزایی که شما میگیرید چه کارا می کنه !!!!!!! دفعه بعد برامنم بگیرید ، اصغرم میخواد ، یه بار باغبون پارک بازداشتش کرده بود بجرم عکاسی از سطل زباله کوچکی که تو پارک دانشجو آتیش گرفته بود ، بعد تحویلش دادن نیروی انتظامی اونام 12 ساعت بازداشتش کردن بعدم کل مموریاشو صورتجلسه کردن و نگه داشتن برای تحقیق ، بعدشم دیگه اصغر بی خیال شد دنبالش نرفت ، چون عکاس همشهری محله بود و نتونسته بود دو روز عکس برسونه و اخراجش کردن ، الانم داره با موتور کرایه کشی میکنه !!!

. اما تو ایران همون مغازه دارها می ریزن سرت میگن فیلم نگیر. شما هم که مجوز گرفتی از لحاظ قانونی حق با شماست .
سوال 3-1:میبخشید کدوم قانون ؟؟ لطفا آدرس دقیق قانون تو قانون اساسی (تبصره و الحاقیه هم بود قبوله) .

یعنی مجوز بهت کمک می کنه که فیلم بگیری.
بابا عجب چیز خوبیه مجوز .... چایی هم میتونه بریزه ؟؟ :green:

4- با توجه به توضیح بند 3 شما مجوز میگیری برای یک فیلم مذهبی کوتاه درسته؟
آقا از توضیحات شما که بهره مند شدیم اما من هرچی این بند 3 رو زیر و بالا میکنم ربطش رو به این صحبت شما متوجه نمیشم !! :-?

ممکنه یک کلیپ بسازی بدی شبکه های ماهوراه ا ی درسته؟ پس مجوز تا نخواهی پخشت هم مجوز دار بشه فقط برای تولیده که کارت راحت تر بشه نه سخت تر. ( توضیح بند یک )
سوال 4 : الان برای ساختن کلیپ ماهواره ای مجوز میدن ؟؟؟ :shock: خب یعنی فیلم تولید کنیم ولی جای پخش باهاش گوشت کوبیده درست کنیم ؟؟ حالا مشکل دو تاشد !!
این خبر رو هم منافقین و دشمنان کور دل مجوز (مثل مووو :green: ) منتشر کردن دیگه؟؟ :
به زندان افتادن گروه موسیقی بدلیل ....

5- خیلی کارها رو می تونی بدون مجوز انجام دهی ( فیلم های ریزه میزه ) اصولا برای یک لیوان شیر نباید گاوداری زد!.
آره کار که زیاد میتونی بدون مجوز بکنی : نفس کشیدن ، آب خوردن ، راه رفتن (خارج از موضوع) و تو دلت خوندن ، تو سرت فکر کردن ، فیلمبرداری و عکاسی از اماکن مذهبی ، گوش دادن اجباری انواع ادعیه و آهنگهای محمد اصفهانی و علیرضا افتخاری از رادیو و تلویزیون و دیدن برنامه های آبکی و خنده دار میزگرد جوانان از شبکه های گوناگون 1و2و3و4... ) اما بحث ما سر ساخت فیلمه کوتاه با هر موضوعی و گرفتن مجوز فیلمبرداری !!!
(باز که زدید جاده خاکی !! ... لطفا چهار چوب هنری و فرهنگی )
برای یه گاو هم قاعدتا نمی رن کارخونه شیر بزنن اما الان واسه نطفه گوساله دو روزه باید تشریف ببرید مراحل تاسیس یک کارخانه مشابه شیر پگاه رو مو به مو بگذرونید و بگیرید ... تازه وقتی گوساله هه بزرگ شه تازه اول بدبختیه هیییی آو بده یینجه بده پ..ن جمع کن :green: ( اوی حسن او گوسفنده داره در مره ... ااااااااااااااااااااووووی ) شرمنده با پسرم بودم .

6- اینکه این شرایط در ایران سخت تر است اظهر من الشمس است اما ربطی به خوبی بدیه مجوز نداره.
سوال 6:شرایط چی در ایران سخت تره ؟؟؟ کجا آسون تره ؟؟ (با مدرک) ، ظهره با شمسی چیکاره است :green: ؟؟ پس این شرایط سخت به چی ربط داره ؟؟؟

7- اصولا همه ایراد بر می گرده به خود ما و فرهنگ ما.
به هه ... این وصله ها به من یکی نمی چسبه دیروز رفتم روغن فرهنگمو عوض کردم :green:سوال 7:کدوم ایراد ؟؟؟ خودمون چه ایرادی داریم ؟؟ فرهنگمون چه ایرادی ؟؟

شما از شهرداری و انجمن سینما و نیروی انتظامی که مجوز بگیری و بذاری زیر بغلت خیلی خوشحالی نه؟ نه خوشحال نباش!
خوشحال که چه عرض کنم تو تنبانمان حنا بندان میشود :green: ای بابا نزاشتید حداقل یه ثانیه تصورشو بکنیم مجوز دستمونه :sad:

مثلا میری (سیاسی اقتصادی سازمانی مثال نمی زنم ) جلوی خونه همسایه از نحوه خارج شدن او از پارکینگ فیلم میگیری . بهت گیر میده می دونی چرا؟
اول که کاش از اونا مثال میزدید باز راه مانور بیشتری داشتید تا الان
نه چرا ؟؟ (والا آخرین بار تو حموم بود چیزی نگفت یه بیل.. نه ببخشید علامت پیروزی هم نشون داد :lol: )

شاید ده تا چیز خصوصی داره میخواد لو نره یا هر چی . بعد شما هی اصرار اون هی انکار.
بنده به گور پدر هیتلر می خندم تو زندگی خصوصی مردم سرک بکشم !! اصلا به من و امثال من چه ربطی داره ؟؟ از همه مهمتر فیلم یه چیزی داره به اسم ایده ، هدف یا مثلا کارگردان یا تک و توکی فیلمنامه که رو کاغذ می نویسن و باهاش موشک درست میکنن :green: ....

آخرش به این نتیجه میرسی که از اون هم باید مجوز بگیری و معمولا مجوز این جور چیزها خیلی سخت تر و گران تر تمام می شود.

سوال 7-1:برای تهیه فیلم از چیزای خصوصی مردم ؟؟؟ یا ابالفضل ... درد که نداره :green: ؟؟؟ خرجم باید بکنیم !! والا قدیما پولم میدادن :wink: ؟؟

8- خواهشا اینقدر کوچک و نوک دماغی فکر نکنید ....
توهین ؟؟!!! الان این توهین حساب میشه یا نه ؟؟ من بیلمیرم ؟؟ :green: !والا این دماغ ما بهش همه وصله ای می چسبه جز کوچکی !! :green: ... بعد چه جوری با نوک دماغ آدم می تونه فکر کنه ؟؟ (بگو ... یه دوبار امتحان کردم شصت پام رفت تو دریچه میترال قلبم !! :-? )

فرض کن شما از همه جا مجوز داری خب؟.
خب
بعد میری یه بیمارستان خصوصی فیلم بگیری خب؟
خب
اون که دیگه دولت و ممکلت نیست مثلا بابای یکی از ماست که بیمارستان داره خب؟
خب (بابای یکیتون وضعش خوبه هاا :green:)
مطمئن باش صد در صد بهت اجازه نمی دن رد خور نداره خب.
سوال 8:(به نظر شما چرا اجازه نمی دهند ؟؟) ... ولی ایندفه هم خب !!

بعد باید بری با ریس بیمارستان صحبت کنی ( یعنی مجوز) .
نه این یعنی اجازه گرفتن برای تهیه فیلم از رئیس بیمارستان در اتاقش (نه مریض اتاق 102 تخت شماره 15 که تازه بواسیرشو عمل کرده :green: ، نه رختکن پرستارا ، نه سیستم تاسیسات ، نه .... ) در بیمارستان مجوز برای گرفتن تائیدیه از رییس بیمارستان نیست برای معرفی شما به واخد حراست ، انتظامی یا نگهبانی است که شما را برای تهیه تصویر از لوکیشنهایی که در فیلمنامه مشخص کردید همراهی کند در ساعت مشخص و روز مشخص (رئیس بیمارستان به مجوز شما کاری ندارد ، بگوید نه خود وزیر ارشاد را هم بیاورید یه نهار افتادید !!! چون با هم محترمانه !! به بیرون هدایت می شوید)

حتما میگی حریم خصوصی است درسته؟
بیمارستان خصوصی ؟!!! حریم خصوصی ؟!!!!!!! شبیه همن یه کم ... مگه نه ؟؟ :wink: اما نه من نمی گم یه خورده محاسباتتون بهم بخوره !!

اصل مطلب رو بگیر فعلا تا حریم خصوصی.
والا تا اینجا بالای 70 درصد مثالهاتون مربوط به حریم خصوصی بوده حالا خود حریم خصوصی تون از چه سوالائی تشکیل شده ؟!! واویلا :green:

9- در راستای بند 8 ... من از همه جا مجوز میگرم میام دم در خونه شما دوربین میکارم رو به پنجره شما.
سوال 9:ببخشید کجا همچین مجوزی میده بریم یه 200 -300 تا بگیریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (واسه خونه ویروس آدمم میدن ؟ :green: )

یکبار فیلم بگیرم شما شاکی میشی میگی از چی فیلم میگیری؟ میگم این کوچه محل عمومیه؟ قبول می کنی.
والا اگه خونم وسط کوچه باشه منم با پیجامه مامان دوز رو تختم کنار جدول خیابون لم داده باشم یا مثلا از جوی آب جای جکوزی استفاده می کردم بببببللللله (اصلا یه هندونه بخر بیار اینجا دو تائی پاهامونو میززاریم تو جوب قاچ می کنیم :green:میخوریم ) !!

کلا همه اجزا این پازل رو بذاری کنار هم می بینی مجوز لازمه
والا این پازل هزار قطعه ایتون یه 999 تا قطعه کم داره دوست من !! تازه درستشم که بکنید میبینید صفحه معروف پیلیپیلینگ درست شده (به نظر شما چرا؟؟) :sad:

تو همه کشورها هم هست.
یه دو دقیقه دیگه ادامه بدید فکر کنم مریخیا هم الان به ناسا مجوز دادن :green:
سوال 9-1:( مدرک ارائه بدید لطفا)

هر چی کار حرفه ای تر باشه مجوز لازم تر و به شما کمک می کنه
منظور چه کاریه الان ؟؟ رانندگی ؟ داروخانه داری ؟ فیلمبرداری از درب پارکینگ مردم ؟؟ یا فیلمبرداری از پنجره اتاق من ؟؟ یا از بخش زایمان بیمارستان خصوصی ؟؟... کار حرفه ای یعنی 35؟ تله؟ یا مثلا یه فیلم راجع به آهنگری؟
سوال 9-2:تعریف کار حرفه ای لطفا ؟

بر عکس فکری که شما داری و فکر می کنی مجوز چوب لای چرخه. کلا بند 5 رو مد نظرت باشه خیلی استفاده میشه ( کمی هم باید زرنگ بود )
اولا چوب که سهله بنظر من مجوز کلا چرخ پنچر کنه !! :mad:
سوال 9-3: خب اگه مجوز اینقدر خوبه و اینقدر کمک میکنه چه لزومی به بند 5 هست ؟؟ ( یعنی ما خنگا نمی تونیم فیلم بسازیم ؟؟ یا ... ؟!!!!!!!
سوال 9-4: اصلا برای چه کاری و جرا باید زرنگ بود ؟؟)

با بعضی موارد درگیر بودم که گفتم.
آدرس این بعضی موارد رو بگید با بچه محلا بیایم حالشونو جا بیاریم !!!!! :snap: ...والا اینجور که از صحبتاتون معلومه شما از درگیری رد کردید زدید آزادی زبان و دمدیداکراسی و حقوق بچه شیر رو کلا با خاک یکسان کردید رفته !! (اسامی مستعاره :green: بچه شیرم آشناس !!)

در پناه خدا و بدرود
حالا باز بهتر از اول شده !! (گیر نمیدم ! :green: بزار یه خاطره خوب از من داشته باشی :rose:)

PHP:
:shock:چقدر فک زدم !!!!!! قول میدم دیگه پست این شکلی خلق نکنم :green:
یه سری حرف دیگه دارم برا حسن ختام که بعد از جواب دادن دوستمون خواهم گفت ...
اصلا هم مهم نیست جواب بدید یا نه ! اگه ارزشی برای اعتقادتون قائل هستید که جواب میدید ، اگرم نه ... اعضاء و بییننده های تاپیک خودشون قضاوت می کنن ...

بدرود

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا