ادیتور فارسی به تاریخ پیوست؟

چند سال پیش که ویندوز ها فارسی نبودند و وین اکس پی هم در کار نبود چیزی به اسم ادیتور فارسی درست شد تا کسایی که کامپیوترشون فارسی نیست بتونن فارسی بنویسن
الان به سال 2005 رسیدیم آیا بازم همچین چیزی لازمه؟
به نظر من الان دیگه اصلا به ادیتور فارسی نیازی نیست
تمام کسانی که به نت وصل میشن با ویندوز اکس پی هستن یا فارسی ساز دارن در نتیجه چه نیازی به گذاشتن ادیتور فارسی هست؟
حتی یکی از دوستای نکته سنج گفت اون کسی که فارسی نداره کی بوردش هم برچسب فارسی نداره تا بتونه بنویسه
این گذاشتن ادیتور فارسی معایب خودش رو هم داره
اولین عیبش اینه که در هر حال برای یه چیزی که یه درصد افرادم ازش استفاده نمیکنن توی فایل های اصلی دست برده شده
دومین عیبش اینه که کلید اسکرال لاک رو اشغال کرده و اگه روشن باشه باعث گیج شدن کاربر میشه
در نتیجه به نظر من دیگه در فارسی کردن سی ام اس ها باید این مورد رو حذف کنیم چون فقط دست و پا گیره

sambol

Active Member
منم موافقم منم كه cpgnuke رو فارسي ميكردم اين گزينه رو بي خيال شدم چون هم دردسر سازه هم كاري بيهوده

guilanict

Member
من هم موافقم :)
اینو گفتم که عشق مدرن عزیز نگه همیشه باهاش مخالفم.
اما جدا فکر می کنم دلایل جالبی را برای حذف فارسی نویس عنوان کردند.
البته فارسی ساز آقای ثارالله را نیز فراموش نکنیم که بدون دست بردن در کدها فارسی سازی را ممکن می کند.
اما کلا موافقم ولش کنیم بره.
:)

kami_mz

Well-Known Member
يه نظر سنجي در اين باره بشه بد نيست. که کاربرا چي کار مي کنند. از اديتور فارسي استفاده مي کنند يا نه؟
که مام تکليف خودمو بدونيم.

guilanict

Member
البته بودن ادیتور که در بعضی قسمتها امکان ویرایش با امکانات بالا را بدهد ضروری است اما در مورد فارسی سازی باکسها که امکان سوییچ به زبان فارسی را به کاربران بدون امکان فارسی نویسی می دهد فکر کنم چندان ضروری نباشد.
و بهتر است دوستان فعال در امر فارسی سازی در اینجا نظرات خود را بدهند تا در صورت موافقت عمومی این مورد از روال روتین فارسی سازی حذف شود تا هم سرعت کار بالاتر برود و هم دست بردن در کدهای برنامه (دست بردن غیر ضروری) به حداقل برسد.

kami_mz

Well-Known Member
من خودم که اصلا از اين اديتورها به دردم نمي خوره. چون خيلي وقته از IE استفاده نمي کنم.
ولي گويا کاربرا خيلي بهش علاقه دارند.

توی سایت خودمون که بازدید کنندش هم نسبتا زیاده فقط یکی دو نفر پینگلیش مینویسن که اونا رو هم تا جایی که من میدونم فارسی نمیتونن بنویسن یعنی زورشون میاد ولی خب برخورد خشن باشه اینم درست میشه :wink:
یه مورد مهم که یادم رفت بگم و اصلا یه دلیل که این تاپیک رو زدم به همین خاطر بود اینه که کامی عزیز اشاره کرد و اونم اینه که این فارسی کردن ادیتور فقط با IE کار میکنه و الان که تعداد استفاده کنندگان IE روز به روز داره کمتر میشه و از 98 درصد 5 ماه پیش به 85 درصد رسیده از این نظرم این ادیتور دیگه فایده نداره

kami_mz

Well-Known Member
اون پينگيليش رو هم ميشه حل کرد. يکي از دوستام يه برنامه نوشته براي تبديل پينگيلش به فارسي. داريم روش کار مي کنيم که نسخه تحت وب هم بدم بيرون.

این نرم افزار en2fa
www.geocities.com/en2fa/
چیز خیلی عالی هستش ولی منظور از تحت وب چیه؟ یعنی طرف پینگلیش بنویسه و بعد از اینکه ارسال کرد خود به خود به فارسی تبدیل بشه؟ اگه توضیح بدید ممنون میشم

kami_mz

Well-Known Member
همون نرم افزار( البته سايت جديدش اينه: en2fa.net ) .
منظروکم از نسخه تحت وب هم اين بود که مثلا به صورت يه لينک بالاي سايت باشه که هرکي حال فارسي تايپ کردن نداره يا به هر دليلي نمي تونه فارسي تايپ کنه بره اونجا پينگيليش تايپ کنه و تبديل شده رو تو جاي اصلي کپي کنه.

sarallah

Member
سلام

آقا ببینید در کل در فارسی سازی cms ها فارسی نویس و ادیتور دو مقوله جدا هستش
فارسی نویس برای کسایی هست که ویندوز فارسی ندارن و نمیتونن فارسی بنویسن و در فیلدهای ورودی که لازمه اضافه میشه ( input ها و texarea ها )
البته فقط تو ie کار میکنه ...
ولی ادیتور یک سری ابزار رو به بعضی textarea ها که لازمه اضافه میکنه تا کاربر بتونه بصورت آنلاین راحت مطلبش رو بنویسه و مثلا جدول و یا عکس اضافه کنه ....و حالا اگه قرار ادیتور اضافه بشه و تو کدها هم دستکاری بشه چه بهتر که فارسی باشه ....
که بسته به نوع ادیتور میتونه تو هر مرورگری کار کنه ...

kami_mz

Well-Known Member
والله من زياد تو کد برنامه دست نمي برم اين کاراي آخرم هم اديتور و تکست باکس ها رو از توي قالب دست کاري کردم. يعني نيازي به دست کاري کد برنامه نبود.

بله این ادیتور های مختلف بحثش سواس مثلا ادیتور های wysiwyg که هر چیزی در موقع نوشتن میبینی توی ارسال هم همون رو میبینی که الان روی بورس هستن
مثلا htmlarea - fck editor - koivi editor و غیره که مثلا همش برای زوپس وجود داره که به صورت هک اضافه میشه البته در ورژن بعدی در خود فایل اصلی قرار میگیره در نتیجه دیگه لازم نیست من ادیتور اضافه کنم یا کاری در این مورد بکنم
منظور من فقط فارسی نوشتن در ادیتور بود نه خود ادیتور

kami_mz

Well-Known Member
نظر من اينه:
اگه بتونيم امکان سوييچ کردن بين فارسي و انگليسي رو به چند تا از اين اديتورها( مثلا FCKeditor ) اضافه کنيم که بهتره.
نه؟

نه اینطوری بهتر نیست چون مثلا در ورژن بعدی زوپس کسی که زوپس رو دانلود میکنه این ادیتور ها توش وجود داره میره توی ادمین و برای هر ماژولی هر ادیتوری رو دلش خواست انتخاب میکنه در نتیجه اگه ما توی ادیتور برای یه موردی که برای یه درصد افراد استفاده داره دست ببریم باید ورژن زوپس خودمون رو بیرون بدیم
نظر من اینه که این رو به صورت پکیج جدا باید بزاریم یا روش اضافه کردن ادیتور و خط هایی رو که عوض میشه رو بنویسیم بعد هر کسی خواست روی سایتش اعمال میکنه

CaptanBlack

Member
آقا منم كاملا موافقم كه اين كار بيهوده هست .
اصلا مگه براي زبانهاي ديگه اديتور رو براي نوشتن متن به اون زبان دستكاري مي كنن؟ مسلما نه هر كسي زبان خودش رو در سيستم عاملش اضافه مي كنه و از امكانات اون استفاده مي كنه.
درسته؟

guilanict

Member
فکر کنم دیگه حالا می تونیم کاملا پرونده ادیتور را ببندیم و با خیال راحت به فارسی سازی بپردازیم.

جدیدترین ارسال ها

بالا