اجرای یک مجموعه فرمان داس و دو مطلب دیگر

aurachakra

New Member
سلام

با تشکر از اساتید عزیز مالتی میدیا بیلدر بابت مطالب بسیار آموزند ه شان.

من در حال ساخت یه مالتی میدیای نسبتا ساده شامل چند عکس و فیلم هستم

فیلم من یک آنا گلیف دبل فایل و بسیار سنگینه (هر فایل 320 مگ اندازه هر ویدیو 720x480 ) و باید حتما با
برنامه ای به نام استریو پلیر باز بشه ، ضمن اینکه این دو فایل به همراه یک فایل svi باید در هارد در کنار هم
کپی بشه (از سی دی با سکته پخش میشه)

خلاصه سئوالات من:
1- تفاوت اسم درایو سی دی در سیستمهای مختلف و نوشتن دستور داس در MMB
2- تنظیم باز شدن فایلی با پسوند خاص با برنامه ای خاص در MMB
3- لینک دار کردن بخشی از فلش در MMB بدون تغییر در ظاهر فلش

شرح کامل هر یک از مشکلات :

مشکل اول:
من میخوام میدیا بیلدر اول سه تا فایل خاص مثلا A.wmv B.wmv و C.svi را از روی درایو سی دی که پروِژه ام هست
کپی کنه تو درایو C در فولدر Film (این دستو رو به این صورت تونستم تو یه فایل با پسوند bat نوشته و اجرا کردم و شد :
:C
md film
copy d:\a.wmv c:\film
copy d:\b.wmv c:\film
copy d:\c.svi c:\film
نام سی دی درایو من D هست این دستورات هم از داس 6 و چهارده سال پیش یادم مونده :shock:)
ولی همین کدها تو اسکریپت میدیا بیلدر کار نمیکنه بعلاوه اینکه درایو سی دی تو هر دستگاهی متفاوته از
تابع <Scrdir> هم نمیشه تو فایل با پسوند bat استفاده کرد یعنی من بلد نیستم
اینجا ( اجراي دستورات cmd در بيلدر ) رو هم دیدم سعی کردم دستور خودم رو جایگزین کنم ولی خیلی ساده اندیشی بود:cry:

مشکل دوم:
من میخوام میدیا بیلدر کاری کنه که فایلهای با پسوند svi فقط با استریو پلیر اجرا بشه ( چون مثلا اگه در
سیستم Gom Player نصب باشه با اون باز میشه تازه ممکنه با نرم افزارهای دیگه ی احتمالی هم باز
بشه من نمیدونم)
احتمالا باید تغییری در رجیستری بدم که متاسفانه هیچی از اون نمیدونم و این رجیستری رو همیشه
خیلی وحشت دارم ازش

مشکل سوم:
من وقتی رو یه فایل فلش که با SWiSH کار شده در میدیا بیلدر HotSpot میزارم که لینک تعریف کنم اون ناحیه
سیاه دیده میشه وقتی هم میفرستمش زیر فلش که دیده نشه اصلا دیگه لینک محسوب نمیشه
این مشکل رو با عکس اصلا ندارم

ببخشید یه تومار شد:-?

آخرین ویرایش:

Xowom

Member
برای کپی کردن فایل باید از این اسکریپ استفاده کنین : SysCommand("CopyFile","C:\a.wmv,C:\B.wmv")i
و برای تشخیص دادن درایو سی دی باید از <CD> استفاده کنین. مثلا : SysCommand("CopyFile","<CD>\A.wmv,C:\a.wmv")i

اون یکی سوالاتون رو هم تحقیق کردم ولی منم نتونستم. ببخشید . حتما اون یکی اساتید این مشکل رو حل می کنن

aurachakra

New Member
برای کپی کردن فایل باید از این اسکریپ استفاده کنین : SysCommand("CopyFile","C:\a.wmv,C:\B.wmv")i
و برای تشخیص دادن درایو سی دی باید از <CD> استفاده کنین. مثلا : SysCommand("CopyFile","<CD>\A.wmv,C:\a.wmv")i
با تشکر از جواب سریع، مشکل کپی و درایو سی دی رو برام حل کردید، لیست دستورات مانند CopyFile مربوط به SysCommands را از کجا میتونم پیدا کنم

aurachakra گفت:
2- تنظیم باز شدن فایلی با پسوند خاص با برنامه ای خاص در MMB
3- لینک دار کردن بخشی از فلش در MMB بدون تغییر در ظاهر فلش
منتظر جواب اساتید برای دو سئوال دیگر هستم
پیشاپیش از وقتی که میگذارید متشکرم

آخرین ویرایش:

mbsa

Active Member
سلام
براي اينكه فايل ها فقط با stereo player باز بشه ، بايد بقيه پلير ها را در ويندوز كاربر وجود نداشته باشند . دو روش هست كه با توجه به مبتدي بودن شما روش اول را توصيه مي كنم :
1-اول بايد كليه player هايي كه ممكنه اين فايل ها باهاش باز بشه را شناسايي كنيد . مثل gom player كه خودتون گفتيد . بعد آدرس پيشفرض نصبشون را پيدا مي كنيد .مثلاً : C:\GOM PLAYER\GOM.EXE حالا با استفاده از اين دستور براي بيلدر تعريف مي كنيم كه اگر اين آدرس وجود داشت برنامه باز نشه يا پيغام بده كه player فلان را uninstall كنيد.
دستور ها را روي فايل برات ضميمه كردم.
2-برنامه، برنامه هاي كه در حال اجرا هستند را چك كنه،اگر player مثلاًgom وجود داشت ، با استفاده از پلاگين هاي plugy يا mfire اونها را ببنده . (كه بهترين روش هست ولي دشواري هاي خودش را داره )
در هر حال من اين دو روش به خاطرم رسيد . اميدوارم كمكت كنه .

براي مشكلت با SWISH بايد تو خود SWISH دستور تعريف بشه ، تو انجمن ارتباط SWISH و MMB را سرچ كن.

پیوست ها

• player check.zip
    743 بایت · بازدیدها: 21

aurachakra

New Member
برای ایجاد فولدر باید از پلاگین foldyplugin استفاده کنین.
اینم لینک دانلود :
http://mmbsamples.com/index.php?s=foldy

خیلی ممنونم از این لینک مفید میدونم این خیلی عجیبه که یکی MMB کار کنه و مثلا این سایت رو نشناسه
مثل ایه که یکی 3ds MAX کار کنه و Autodesk.com رو نشناسه:lol:
در ضمن من با همون راهنمایی قبلی که کردید یه فولدر به اول آدرس اضافه کردم و در کمال تعجب دیدم MMB اون فولدر رو ساخت! اینه که پستم رو ویرایش کردم بازم ممنونم
سلام
براي اينكه فايل ها فقط با stereo player باز بشه ، بايد بقيه پلير ها را در ويندوز كاربر وجود نداشته باشند . دو روش هست كه با توجه به مبتدي بودن شما روش اول را توصيه مي كنم :
1-اول بايد كليه player هايي كه ممكنه اين فايل ها باهاش باز بشه را شناسايي كنيد . مثل gom player كه خودتون گفتيد . بعد آدرس پيشفرض نصبشون را پيدا مي كنيد .مثلاً : C:\GOM PLAYER\GOM.EXE حالا با استفاده از اين دستور براي بيلدر تعريف مي كنيم كه اگر اين آدرس وجود داشت برنامه باز نشه يا پيغام بده كه player فلان را uninstall كنيد.
دستور ها را روي فايل برات ضميمه كردم.
2-برنامه، برنامه هاي كه در حال اجرا هستند را چك كنه،اگر player مثلاًgom وجود داشت ، با استفاده از پلاگين هاي plugy يا mfire اونها را ببنده . (كه بهترين روش هست ولي دشواري هاي خودش را داره )
در هر حال من اين دو روش به خاطرم رسيد . اميدوارم كمكت كنه .

براي مشكلت با SWISH بايد تو خود SWISH دستور تعريف بشه ، تو انجمن ارتباط SWISH و MMB را سرچ كن.

خیلی ممنونم دوست عزیز راستش روش اول که خیلی نامردیه ! این کار دوم که گفتید رو برم تست کنم جواب رو میدم خدمتتون

با این وجود آیا میدونید وقتی ما رو یه فایلی کلیک راست میکنیم و Open with رو میزنیم و یه برنامه خاص رو انتخاب
میکنیم در واقع چه اتفاقی میفته ( یعنی چه دستوری به ویندوز داده ایم ) آیا نمیشه اینکار رو تو MMB انجام داد ممنون

Xowom

Member
بله. ولی نه همه ی نرم افزارا. مثلا می خواین فایل c:\music.mp3 رو با Jetaudio باز کنین. باید از این اسکریپت استفاده کنین : Run("c:\program files\Jetaudio\Jet audio.exe","C:\Music.mp3")i

آخرین ویرایش:

mbsa

Active Member
سلام، اين ديگه جواب ميده
پلير هايي كه قابليت پخش اون فايل را دارند ،پيدا كن ، بعد مثل مثالي كه برات گذاشتم عمل كن . تو اين مثال وقتي فايلت خواست باز بشه كليه پلير هايي كه غير از پلير مورد نظرته بسته ميشه ، البته من فقط براي نمونه windows media player را گذاشتم . دقت كن در متغير بايد عنوان برنامه كه در taskbar نمايش داده ميشه را بزاري .

پیوست ها

• close.zip
    30.7 کیلوبایت · بازدیدها: 27

Member
سوالی که اینجا پیش میاد اینه که چرا کدک اون فرمت رو پیدا نمیکنی و نصب کنی تا بتونی توی خود mmb هم بازشون کنی؟
سوال دوم اینه که چرا پلیر رو نصب نمیکنی و اون فرمت رو بهش اختصاص نمیدی؟
سوال سوم اینکه چرا ویدئو ها رو به فرمت دیگری تبدیل نمیکنی؟

و در باره کپی کردن
برنامه تو به صورت یک پوشه بساز و در آخر اون پوشه با خود برنامه رو توسط اینستالر نصب کن تا مجبور نباشی برای هر دفعه دیدن یک بار کپی کنی

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
دوست عزيز
در مورد سوال اول و دومتون ظاهرا دوستان پاسخ‌هايي دادن.

بنده هم توصيه ميكنم در اولين بار اجرا شدن برنامه با استفاده از پلاگين MicrobeFileAndFolder ابتدا تمام فايلها رو رو تو سيستم مقصد كپي كنيد. و براي دفعات بعدي وضعيت فايلها رو مقصد بررسي كنيد كه در صورتي كه وجود داشتن مجددا عمليات كپي رو انجام نديد و از همون آدرس قبلي براي پخش استفاده كنيد.

در مورد سوال دومتون پيشنهاد ميكنم در صورت امكان فرمت فايلها رو عوض كنيد يا كدك مربوطه رو تو سيستم كاربر نصب كنيد تا احتياجي به پلير خارجي براي پخش فايلتون نداشته باشيد.

در صورتي كه مطمئن نيستيد كه كدك يا پلير مربوطه رو سيستم مقصد نصب هست يا خير اون رو نصب كنيد و مسير نصب رو از طريق رجيستري توسط پلاگين‌هايي مثل SmallPlugin بدست بياريد. بعنوان مثال من برنامه AdobeReader خودم رو تو مسيري نصب كردم. اگه به رجيستري برم و مسير زير رو دنبال كنم آدرس محل نصب برنامه بدست مياد:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Adobe\Acrobat Reader\9.0\InstallPath

كافيه مقدار اين كليد رو توسط پلاگين بخونيد تو يه متغير رشته‌اي بريزيد و با دستور Run فايل موردنظرتون رو توسط اون اجرا كنيد.

در مورد سوال آخرتون هم عرض ميكنم هر شي Hotspot ي كه روي يك فايل ويدئويي يا يك فايل فلش قرار بگيره محدوده زير خودش رو غير قابل نمايش مي‌كنه.

اگه تو فايل فلش شما قرار هست اون محدوده كدي رو اجرا كنه بهتره تو همون فايل سورس در اين محدوده دستور fscommand رو استفاده كنيد و يك اسكريپت در درون برنامه mmb رو فعال كنيد.

در مورد نحوه استفاده از دستور fscommand هم اگه به مباحث قبلي رجوع كنيد توضيحات كافي رو پيدا مي‌كنيد

موفق باشيد

aurachakra

New Member
بله. ولی نه همه ی نرم افزارا. مثلا می خواین فایل c:\music.mp3 رو با Jetaudio باز کنین. باید از این اسکریپت استفاده کنین : Run("c:\program files\Jetaudio\Jet audio.exe","C:\Music.mp3")i
ممنونم این راه خیلی خوبه ولی همونطور خودتون اشاره کردید بری همه برنامه ها کار نمیکنه و از بد شانسی من استریو پلیر هم جزوشونه ! برنامه باز میشه ولی فایل مورد نظر رو باز نمیکنه!

سلام، اين ديگه جواب ميده​

پلير هايي كه قابليت پخش اون فايل را دارند ،پيدا كن ، بعد مثل مثالي كه برات گذاشتم عمل كن . تو اين مثال وقتي فايلت خواست باز بشه كليه پلير هايي كه غير از پلير مورد نظرته بسته ميشه ، البته من فقط براي نمونه windows media player را گذاشتم . دقت كن در متغير بايد عنوان برنامه كه در taskbar نمايش داده ميشه را بزاري .
میدونی دوست عزیز مشکل برنامه های باز نیست که ببندمشون مشکل برنامه پیش فرض برای باز کردن svi هست
که ویندوز اونو تعیین میکنه و در این مورد حتی اگه استریو پلیر بعد از VLC و Gom Player نصب بشه بازم اون دو تای دیگه
بازش میکنن نه استریو پلیر در واقع ما باید به طریقی در MMB شبیه سازی Open with ویندوز رو انجام بدیم
سوالی که اینجا پیش میاد اینه که چرا کدک اون فرمت رو پیدا نمیکنی و نصب کنی تا بتونی توی خود mmb هم بازشون کنی؟
سوال دوم اینه که چرا پلیر رو نصب نمیکنی و اون فرمت رو بهش اختصاص نمیدی؟
سوال سوم اینکه چرا ویدئو ها رو به فرمت دیگری تبدیل نمیکنی؟

و در باره کپی کردن
برنامه تو به صورت یک پوشه بساز و در آخر اون پوشه با خود برنامه رو توسط اینستالر نصب کن تا مجبور نباشی برای هر دفعه دیدن یک بار کپی کنی
خیلی ممنون از راهنماییتون
اینکه چرا کدک فرمت رو پیدا نمیکنم اصولا این کار من دو تا وبدیو با فرمت wmv هستش که این فایل svi اون دو رو به
وسیله استریو پلیر ترکیب میکنه میشه یه فیلم آنا گلیف هیچ کدکی هم زیر 4 گیگا بایت بهم فایل نداد که سایه نداشته باشه
بحث مفصلیه

اما مطلب دوم شما دقیقا گرفتی من چی میخوام، اتفاقا من دقیقا میخوام همین کار رو بکنم یعنی فرمت svi رو فقط استریو پلیر باز کنه ، در واقع ما باید به طریقی در MMB شبیه سازی Open with ویندوز رو انجام بدیم ، اینجا مسئله مورد بحث ماست چگونه؟؟؟ ...
شاید هم من بد مطرح کردم مشکلم رو

مطلب سوم شما عرض کردم که اصولا باید با این برنامه فایل باز بشه و گر نه نتیجه میشه اون 1000 تا دی وی دی که خراب کردم!!
برای دوباره کپی نشدن فیلمها و برنامه با یک کم هلپ خوندن تونستم با اسکریپت check FileExist حلش کنم ممنون

نکته: شما برنامه نویسها واقعا با کامپیوتر حرف میزنید ها مگه نه If, Thenو Else, End کلی حال کردم با این اسکریپت MMB

aurachakra

New Member
دوست عزيز
در مورد سوال اول و دومتون ظاهرا دوستان پاسخ‌هايي دادن.

بنده هم توصيه ميكنم در اولين بار اجرا شدن برنامه با استفاده از پلاگين microbefileandfolder ابتدا تمام فايلها رو رو تو سيستم مقصد كپي كنيد. و براي دفعات بعدي وضعيت فايلها رو مقصد بررسي كنيد كه در صورتي كه وجود داشتن مجددا عمليات كپي رو انجام نديد و از همون آدرس قبلي براي پخش استفاده كنيد.

موفق باشيد
استاد عزیز خیلی ممنون کاش یک کم زودتر رفرش میکردم!انگار وقتی شما پستت اومد من در حال تایپ بودم!
من با یه روش عجیبی با کامپیوترم حرف زدم و گفتم که اگه این فایلها نبود یعنی 0 اگه بود یعنی 1 قربون آدم چیز فهم 0 یعنی کپی کن 1 یعنی کپی نکن و الی آخر این طفلک هم خوب بچه ایه مو به مو انجام داد !!!!!

اگه به رجيستري برم و مسير زير رو دنبال كنم آدرس محل نصب برنامه بدست مياد:

Hkey_local_machine\software\adobe\acrobat reader\9.0\installpath

كافيه مقدار اين كليد رو توسط پلاگين بخونيد تو يه متغير رشته‌اي بريزيد و با دستور run فايل موردنظرتون رو توسط اون اجرا كنيد.
این کار رو کردم برنامه باز میشه ولی فایل رو باز نمیکنه در حالی که همین تست رو دو سه تا برنامه دیگه جواب داد!
این آدرس خود برنامه است Download میتونید امتحان کنید اکثر فرمت های ویدیویی رو هم پخش میکنه

در مورد سوال آخرتون هم عرض ميكنم هر شي hotspot ي كه روي يك فايل ويدئويي يا يك فايل فلش قرار بگيره محدوده زير خودش رو غير قابل نمايش مي‌كنه.

اگه تو فايل فلش شما قرار هست اون محدوده كدي رو اجرا كنه بهتره تو همون فايل سورس در اين محدوده دستور fscommand رو استفاده كنيد و يك اسكريپت در درون برنامه mmb رو فعال كنيد.

در مورد نحوه استفاده از دستور fscommand هم اگه به مباحث قبلي رجوع كنيد توضيحات كافي رو پيدا مي‌كنيد

موفق باشيد
بله ممنون همین کار رو میکنم

ولی من هنوز فکر میکنم باید یه جای ویندوز رو با اسکریپت MMB بشه دستکاری کرد تا یه فرمت خاص با یه برنامه خاص باز بشه مثل Openwith

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
ولی من هنوز فکر میکنم باید یه جای ویندوز رو با اسکریپت MMB بشه دستکاری کرد تا یه فرمت خاص با یه برنامه خاص باز بشه مثل Openwith
دوست عزيز
به روشي كه عرض كردم مي‌تونيد فايل رو توسط برنامه موردنظر اجرا كنيد. با اين حال اگه اصرار داريد از روش خودتون جلو بريد توصيه مي‌كنيم پسوند مربوطه رو در رجيستري به برنامه موردنظر اختصاص بديد.

اين آدرس رو در رجيستري دنبال كنيد:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Extensions

Member
برای مشکل باز کردن فایل با برنامه خاص یک نمونه AutoIt برات ساختم (من آنتی ویروس ندارم پس اسکن فایل اجراییش قبل از اجرا با خودت)
سورسشم برات گذاشتم (این نمونه به پسوند aaa. ادیتور متنی رو اختصاص میده)

پیوست ها

• openwith.rar
    268 کیلوبایت · بازدیدها: 25

nevercom

کاربر متخصص انجمن مولتی مدیا بیلدر
برای اختصاص یک پسوند خاص به یک برنامه ی معین، همونطور که evil_gates اشاره کردن، باید یک مدخل در رجیستری ویرایش بشه
اما یک پلاگین هم برای اینکار وجود داره، لطفاً File Association رو در انجمن جستجو بفرمایید.
ضمن اینکه در ویندوز 7 ممکنه با مشکلاتی جهت تغییر برنامه ی پیشفرض برای اجرای پسوند موردنظرتون روبرو بشید که بخاطر تدابیر امنیتی 7 هست.

aurachakra

New Member
دوستان من با راهنمایی های بسیار خوب شما تونستم پروژه م رو جمع کنم و همین یک ساعت پیش تحویل دادم
خواستم از همه بچه ها مخصوصا
Xowom
/ mbsa /evil_gates / nevercom / ₧
تشکر کنم.
امیدوارم بتونم منم یه وقتی اونقدر یاد بگیرم که مشکلی از دیگران حل کنم.
شاد باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا