آموزش vray

شروع موضوع توسط airbos ‏6 ژانویه 2014 در انجمن مباحث آموزشي و مقالات

 1. airbos

  airbos کاربر متخصص بخش مدلسازی

  ارسال‌ها:
  1,055
  تشکر شده:
  3,818
  امتیاز دستاورد:
  113
  در این سایت می تونید آموزش های پایه ای و پیشرفته ی وی ری رو مشاهده کنید.http://persianvray.com/ یکی از آموزش های این سایت رو براش شما در پست پایین قرار دادیم.
   
  نوشته شده توسط airbos در ‏6 ژانویه 2014
  creator، ::reza:: و مهدی روحانی از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. airbos

  airbos کاربر متخصص بخش مدلسازی

  ارسال‌ها:
  1,055
  تشکر شده:
  3,818
  امتیاز دستاورد:
  113
  آموزش vray physical camera
  سعی داریم با مثال هایی به بررسی دوربین vray بپردازیم :
  [​IMG]

  Exposure control-f-number (f-stop) :

  پارامتر f-number ، سایز دریچه ی دیافراگم دوربین رو تعیین می کنه که هرچه این دریچه باز تر باشه ، میزان عبور نور بیشتر است و محیط روشن تر می شود.

  هر چه مقدار f-number کمتر باشه ، میزان نور ورودی به دوربین بیشتر می شود و در نتیجه عکسمون روشن تر می شود و بر عکس اگر مقدار f-number زیاد شود ، یعنی دریچه بیشتر بسته می شود و در نتیجه عکس مون تاریک تر می شود.همچنین این پارامتر ، تاثیر dof (depth of field ) را مشخص می کند.

  در شکل های زیر تنظیمات به این صورت است :
  ۱- exposure رو شن است ۲- shutter speed بر روی ۶۰ قرار داره . ۳- iso بر روی ۲۰ تنظیم شده. ۴-vignetting روشن است ۵- white balance بر روی سفید تنظیم شده.
  [​IMG]
  همانطور که در شکل های بالا مشاهده می کنید هرچه مقدار f-number افزایش پیدا کرده ، دیافراگم بسته تر شده و نور ورودی به دوربین کمتر شده و در نتیجه رندر تاریک تر شده است.
  Exposure control-shutter speed :
  پارامتر shutter speed ، زمان نور دهی رو برای دوربین ما تعیین می کنه.هر چه این زمان طولانی تر باشه (یعنی مقدار کم shutter speed) ، عکس ما روشن تر می شه و بر عکس اگر زمان نور دهی کوتاه تر باشه (یعنی shutter speed مقدارش زیاد باشه) ، عکس ما تاریک تر می شه.پارامتر shutter speed بر روی motion blur تاثیر داره.
  در شکل های زیر تنظیمات به صورت زیر است :
  ۱-exposure روشن است ۲- f-number بر روی ۸ تنظیم شده ۳- iso بر روی ۲۰۰ است ۴- vignetting روشن است ۵- white balance بر روی سفید تنظیم شده.
  [​IMG]
  همانطور که در شکل های بالا مشاهده می کنید، با افزایش shutter speed (یعنی کاهش زمان نور دهی ) عکس ما تاریک تر شده.
  Exposure control –film speed (iso) :
  این پارامتر میزان حساسیت فیلم و روشنایی عکس رو تعیین می کنه.هرچه مقدار iso بیشتر باشه ، فیلم حسایت بیشتری نسبت به نور داره و عکس ما روشن تر است و برعکس.
  در شکل های زیر تنظیمات به صورت زیر انجام شده است :
  ۱- exposure روشن است. ۲-shutter speed بر روی ۶۰ تنظیم شده است ۳- f-number بر روی ۸ است ۴- vignetting روشن است ۵- white balance سفید است.
  [​IMG]
  همانطور که در شکل های بالا مشاهده می کنید با افزایش مقدار iso ، روشنایی تصویر بیشتر شده است.(همچنین حساسیت به نور هم بیشتر شده است.)
  فاکتور zoom :
  این پارامتر مخصوص zoom کردن به داخل و بیرون است.توجه کنید که با تغییر مقدار این پارامتر ، دوربین شما به جلو و عقب حرکت نمی کند .(position دوربین ثابت است)
  [​IMG]
  همانطور که می بینید با افزایش مقدار zoom factor ، در داخل محیط zoom به داخل صورت گرفته است
  Vertical shift (camera correction) :
  این پارامتر حالت پیرسپکتیو دو نقطه رو به شما می ده که برای این که این کار به صورت اتوماتیک اتفاق بیوفته شما باید از دکمه ی guess vertical shift استفاده کنید.
  [​IMG]
  Distortion :
  تفاوت بین دو نوع distortion ها واضح است .نوع cubic باید در نرم افزارهای camera tracking مانند syntheyes و boujou.
  [​IMG]
  Vignetting :
  این پارامتر میزان optical vignetting رو همانند یک دوربین واقعی شبیه سازی می کنه.
  [​IMG]
  در شکل های بالا ، در سمت چپی vignetting غیر فعال است و در سمت راستی فعال.به خوبی می شه تفاوت رو احساس کرد.
  White balance :
  استفاده از white balance color این اجازه رو به ما می ده تا اصلاحات اضافی رو بر روی عکس خروجی خود انجام بدیم.همه ی اجسام داخل صحنه دارای رنگ مربوط به خود هستند که به صورت سفید در عکس ظاهر می شوند.برای صحنه های day light ، این رنگ باید به رنگ هلو نزدیک بشه تا رنگ نور خورشید را درست کنه.
  تنظیمات وارد شده در شکل های زیر به شرح زیر است :
  ۱- exposure روشن است ۲- f-number بر روی ۸ تنظیم شده است ۳- shutter speed بر روی ۲۰۰ قرار دارد ۴- iso بر روی ۲۰۰ تنظیم شده ۵- vignetting روشن است.
  [​IMG]
  Depth of field (dof) :
  برای فعال کردن افکت dof ، شما باید ابتدا depth-of-field رو روشن کنید.(که در sampling rollout دوربین شما قرار داره).زمانی که دوربین نزدیک بعضی از اجسام باشه ، این افکت بسیار قوی تر دیده می شه.برای اینکه یک افکت قوی از dof داشته باشید ، دیافراگم دوربین شما باید باز باشه (یعنی مقدار f-number پایین باشه).که این تغییرات موجب می شه که عکستون سوخته و روشن بشه. برای حل این مشکل باید مقدار shutter speed رو بر روی کم قرار دهید.و در انتها این focus distance هست که تعیین می کند کدا بخش از صحنه شما در معرض افکت focus قرار گیرد.حالا برای اینکه در نزدیک دوربین فوکوس داشته باشید باید مقدار focus distance را بر روی کم قرار دهید و برعکس.
  در شکل های زیر تنظیمات به کار رفته به صورت زیر است :
  ۱- exposure روشن است ۲-f-number بر روی ۱ است ۳- shutterspeed بر روی ۴۰۰۰ قرار دارد ۴-iso بر روی ۲۰۰ تنظیم شده است ۵- vignetting روشن است.
  [​IMG]
  Motion blur :
  برای فعال کردن افکت motion blur ، شما نیاز دارید که تیک motion blur را در sampling rollout دوربین خود بزنید.میزان افکت motion blur شما وابسته به مقدار shutter speed و سرعت جسم متحرک شما است.البته این نکته رو هم توجه کنید برای اینکه میزان روشنایی صحنتون بهم نخوره ، بعد از تنظیم shutter speed باید f-number را نیز اصلاح کنید.همانطور که در شکل های پایین می بینید جسمی که دور تر است دارای motion blur قوی تری است.
  تنظیمات دوربین در شکل های زیر به این صورت است :
  [​IMG]
  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
   
  نوشته شده توسط airbos در ‏6 ژانویه 2014
  unknown_i3oy، rmreza و creator از این ارسال تشکر کرده اند.

به اشتراک بگذارید