آموزش vray

SL_header.jpg

================================================== =====

1)ساختن Environment:

یه مدلی رو در مکس باز کنید من در اینحا از یه Comfootible استفاده کردم. یه پلان زیر آن رسم کنید. سگمنت

Length=3 و Width=2 قرار دهید. پلان رو به Editable Ply تبدیل کنید. یه همچین شکلی درست کنید.

================================================== ===========​

image_01.jpg
image_02.jpg
image_03.jpg

================================================== ===========

بعد از اینکه پلانتون رو اینطوری در آوردین باید از Modifier List گزینه Turbosmooth رو انتخاب کنید تا پلانتون شکل

تصویر زیر بشه.

================================================== ============​

image_04.jpg

================================================== ==============

2)درست کردن نورها:

من سه تا V-Ray Light (از پنل(Create===>Light===>VrayLight با strength, postion و Color متفاوت.

دقیقا مثا شکل زیر یه نور درست کنید و پارامتراشم مثل شکل زیر کنید.

================================================== ============

image_05.jpg
image_05_b.jpg

حالا نمای Top رو بیارید. از نورتون در جهت محور Xها کپی بگیرید و مطابق تصویر زیر پارامتراشو اعمال کنید.

image_06.jpg
image_06_b.jpg

================================================== ==========​

نور سوم هم ایجاد کنید.

image_07.jpg

================================================== ==========​

حالا یه Target Camera درست کنید و لنس اونو به 35 میل تغییر دهید.(مطابق شکل بالا).

بسیار خوب تا اینجای کار نورامون و دوربینمون رو گذاشتیم.

(حتما لازم نیست پلانی که بالا توضیح داده شد عین خودش باشه. شما میتونین یه پلان ساده رسم کنید و از

منوی Environment رنگ آن رو سفید کنید.)

خوب میریم به ادامه آموزشمون. حالا موتور رندر V-ray رو انتخاب کنید. (چون چیزی نیست توضیح نمیدم دیگه).

کلید "M" رو زده تا وارد Material Editor شوید. خوب حالا من میخوام یه متریال به رنگ خاکستری درست کنم.

Diffuse Color رو زده و مقدار R=170 , G=170 , B=170 را اعمال کنید. و اون رو به صندلیمون Assign میدیم.

================================================== ===========​

image_08.jpg

================================================== =============

تا اینجا اگه یه رندر بگیرید همچین تصویری دارید.​

================================================== ==============

image_09.jpg

خوب حالا میریم سراغ تنظیمات موتور رتدر V-ray البته برای تست.

برای درست کردن و تنظیم illumination پروژه جاری ما احتیاج یه تنظیمات داره. این مطلب که الان

میخوام بگم فقط برای تست هستش. که شما بتونین یه رندر سریع بگیرین و ببینین آیا همون چیزی که میخواین

هست یا نه. اگه بود بعد با کیفیت رندر بگیرید.

زاویه دید دوربینو بیارین(Camera View). حالا شما باید تنظیمات زیر رو اعمال کنید. البته بازم میگم فقط

این برای تسته.(یه وقت فکر نکنی کیفیتش همینطوریه).

5x967mw.jpg

توضیحاتی کوتاه برای هر کدام:

Default lights: وقتی که ما اینو خاموش میکنیم عینی فقط می خواهیم با نورهای خود v-ray کار کنیم.

مثلا از نور Omni یا Spot نمیخواهیم استفاده کنیم. حتما برای هر رندری که میخواین بگیرین این گزینه رو

خاموش کنین.
================================================== ==========
Adaptive QMC: این برای کیفیت تصاویر هستش که در هنگام رندر گرفتن کیفیت بالا و سرعت بالایی

داره که همیشه از همین گزینه استفاده کنید البته اگر میخواین کیفیت بالایی داشته باشید.
Mitchell-Netravali: این گزینه در حقیقت همان antialiasing Filter هستش که تصویر ما رو نرم تر

میکنه و تا حدی کمی هم Sharp بستگس به محیطتونم داره. علت استفاده از این گزینه این بود که ما در

فضای باز هستیم.
Irradiance map + Light cache: بعد از فعال کردن این گزینه ما از ترکیب دو GI میتونیم استفاده کنیم.

اگر مقدار Light Cashe رو مثلا 10000 بگیرین همین Scene رو اگه بخواین رندر بگیرین تقریبا 12

ساعت طول میکشه. ولی کیفیت فوق العاده میشه.

خوب حالا یه رندر از صفحه بگیرین.

image_12.jpg

خوب حالا رنگ یکی از نورامون رو تغییر میدیم تا طبیعی تر بشه. هر نوری رو که میخواین. من الان واسه

اونی که سمت راست اعمال میکنم. R:255/G:180/B:80

image_13.jpg

تا اینجا تازه با اینکه متریال ندادیم میبینید که به Real خیلی نزدیک شده.
متریال دهی

در این پروژه ما از 3 یا 4 متریال میخوایم استفاده کنیم. Leater,Chrome,Plastic,

image_15.jpg

image_14.jpg

Reflect: مثه همون Reflecte خودمونه. سفید به معنی 100% و مشکی به معنی 0%.

بعد از اینکه متریال ها رو Assign کردین اگه رندر بگیرین یه همچین شکلی میشه.

image_16.jpg

حالا من میخوام تصویری زیباتر داشته باشم برای این کار یه نور دیگه به شکل اضافه کنید. و تنظیمات رو

انجام بدین.

image_17.jpg
image_17_b.jpg

دقت داشته باشید که در بالا تیک Affect Specular برداشته شده.

حالا رندر بگیرین.

image_16.jpg

حالا تنظیمات موتور رندر V-ray برای رندر نهایی

http://i19.tinypic.com/68013c9.jpg[/IMG[/CENTER]
[/CENTER]
================================================== ========

حالا رندر بگیرین.
[IMG]http://cg-india.com/Tutorials/V-Ray/image_20.jpg

امیدوارم که از این آموزش هم استفاده کنید و هم لذت ببرید.

موفق باشید.​

خسته نباشی داش ممد
من کلی سرچ کردم اما نتونستم پلاگین وی ری را پیداکنم بعضی سایتها هم لینکشون خرابه. سی دی پلاگین هم دارم متاسفانه برای مکس 6 هست تازه من فقط با 7 کار می کنم بله سیستم پاک آبروم برده فعلا مجبورم. حالا من از کجا همین نرم افزار را تهیه کنم شما که دارید اگر من بخواهم برای من در یک سی دی ارسال کنید این کار را می کنید البته من هزیته آن را می دهم.

.:taymaz:.

مدیر انجمن‌ها
با تشكر از دوست عزيز لطفا 1-منابع رو در پايان تاپيك معرفي كنين 2-روش آموزش نوع نوشتن متن رو ساده تر كنيد

amorus

Member
سلام دوست عزيز

من وي ري رو نصب كردم اما متاسفانه نمي تونم رندر بگيرم .... در هنگام رندر ارور ميده و صفحه ي رندر كاملا سياه ميشه

مشكل كجاست و بايد چي كار كنم ؟

shahin666

Active Member
دوست عزيز در زمان رندر با vray اولا تمام اجسام بايد متريال وي ري داشته باشند در ضمن نور و دوربين نيز ترجيحآ از وي ري باشد يا در نور از سايه vray استفاده كنيد.

دوست عزیز من نمی دانم شما آیا قبل موتور رندی را قبل فعال کرده اید یا نه اگر فعال کرده باشید یه سری تنضیمات اولیه نیز د بخش رند لازم است علاوه بر ان در صحنه باید نور وی ری نیز داشته باشید مجله گاما شماره 1 را حتما مطاله بفرمایید.

سلام دوست عزيز

من وي ري رو نصب كردم اما متاسفانه نمي تونم رندر بگيرم .... در هنگام رندر ارور ميده و صفحه ي رندر كاملا سياه ميشه

مشكل كجاست و بايد چي كار كنم ؟
مي توني يه سرچي به دنبال سلام وي ري بگردي وتنظيمات تش را يا بگيري و مي توني يكي از اموزش هاش كه ياد داده چجوري رندر بگيري را دانلود كني بعد تنظيماتش را براي رندر خودت استفاده كني :d

من که نگفتم مال منه :sad:
بعد هم اون سایت اصل با زبان خارجی
بعد هم من این را از سایت گرفتم معلوم نیست مال کدوم سایت است چون همه جا است

gafarsydi

Member
آموزش مدلسازی و رندر خارجی:

توی این آموزش یک صحنه رو مدلسازی و برای 4 فصل بهار و پاییز و زمستان، متریال و نور پردازی و رندر میگیره:

springVISCORBEL%20-%204%20SEASON%20TUTORIAL.jpg

00002.jpg
00003.jpg
0004.jpg

دانلود درس اول با زیرنویس فارسی- (تنظیمات اولیه و مدلسازی زمین)
دانلود درس دوم با زیرنویس فارسی - (متریال دهی زمین و رودخانه)

آموزش فارسی Vray
پروژهاي معماري من

آخرین ویرایش:
جفعر جان اینجا بخش اموزش داریم این تاپیک هم مال سال 88 هست الان سال 92 هستیم حدود 4 سال پیش این تاپیک زده شده و شما بالاش اوردی

parh

Member
اقای لرد خیلی لرد ...! هستید شما فرقی ندار منبع توضیحاتتون از کجا باشه مهمتر از اون اینه که مفید و ارزشمند بود ازتون ممنون و سپاس فراوان دارم این یکی از کارهای زیبایی بود که من تا به حال ندیده بودم خوب و جامع مطالب و گرد اوری کرده بودید و من استفاده کردم تشکر ....

جدیدترین ارسال ها

بالا