آموزش Three.js

saalek110

Well-Known Member
در جاوا اسکریپت هر متغیری بیرون تابع تعریف شود عمومی است.
یعنی تابع به متغیرهای بیرون تابع دسترسی دارد.
و متغیرهایی که درون تابع تعریف شود محلی است.

saalek110

Well-Known Member
استفاده از پسوند php و خارج کردن قطعاتی از برنامه:

سورس های three.js با پسوند html ذخیره می شوند.

ولی من فایلم را با پسوند php ذخیره می کنم. اگر فایل با پسوند php ذخیره شود روی هاست اجرا می شود و اگر می خواهید روی دستکاه شما اجرا شود نرم افزارهای خاص اون را باید استفاده کنید که من نرم افزار اون را در تاپیک های دیگر معرفی کرده ام ، مثل ksweb.

من خوب می خوام بتونم اطلاعات برنامه را در سرور ذخیره کنم ، و نیاز دارم که پسوند php باشه.
همچنین داشتن پسوند php به من کمک می کند که تکه هایی از برنامه را بیرون بذارم و include کنم داخل برنامه.

PHP:
<?php $txt1="arz"; $id1="select_x"; include"my_select.php";?>

خط بالا ، یک خط برنامه من است.
و خط زیر ، فایلی است که در خط بالا inclue شده.

HTML:
<?php
?>

<form id="myForm2">
  <?php echo $txt1; ?>
 <?php   echo'<select id="'.$id1.'">'; ?>
        <option>5</option>
        <option>4</option>
        <option>3</option>
        <option>2</option>
        <option>1</option>
        <option >0.5</option>
        <option>0.2</option>
        <option>0.1</option>
       </select>
  </form>
<?php
?>

چون من ۶ جا ، نیاز به فرم select از html داشتم و اگر ۶ جا ، این همه خط را در برنامه نگه می داشتم ، برنامه دراز میشد و باید مدام از روی این قسمت رد می شدم.
داخل فایل include شده می بینید که قسمتهایی با php جایگزین شده. مثلا id سلکت از داخل خود برنامه تعیین شده و نوشته بالای سلکت هم در همون خط داخل برنامه تعیین شده و فقط قسمت تکراری داخل فایل تعیین میشه.
کار فایل بالا ، نمایش دادن اعدادی است تا کاربر از میان اون اعداد ، عددی را انتخاب کند. و اون عدد با جاوا اسکریپت خونده میشه و وارد برنامه میشه.

خیلی قسمتهای برنامه را این طوری من از برنامه اصلی خارج کردم.
جایگزینش تابع است.که داخل فایل با پسوند js قرار بگیرد من از فایل با پسوند js که اصولی این کار است استفاده نمی کنم ، چون فایلهای با پسوند ‌js و css کچ می شوند و وقتی من داخلشون را عوض می کنم ، همون فایل قدیمی کچ شده باز استفاده میشه و باید کچ بروسر را با رفتن در تنظیمات بروسر خالی کرد و این دردسر داره.
فایلهای js برای برنامه نهایی خوبه ، چون با یک بار لود شدن دیگه لود نمیشه ، و صرفه جویی در لود است. ولی برنامه من در حال ساخت است و فعلا نهایی نشده.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
کوکی راه ارتباطی بین جاوا اسکریپت و php:

من با استفاده از کوکی ، اطلاعات برنامه را به قسمت php منتقل می کنم و کدهای ‌php می تواند اطلاعات را در دیتابیس ذخیره کند. مثلا وقتی کاربر یک مکعب می سازد ، داخل کوکی هم نوشته می شود و موقع ذخیره ،کدهای ‌php ، اطلاعات را از کوکی ها می خوانند و نمایش می دهند.

هر کوکی یک اسم داره و یک مقدار.
مثلا مکعب ۳ مقدار x و y و z داره. که با اسمهای x1 و y1 و z1 داخل کوکی ذخیره میشه. و کدهای php هم می آیند با ساختن همین اسمها ، مقادیر اونها را می خوانند. یک حلقه در php می سازیم و از x1 تا xn ، ایکس ها را می خوانیم.

PHP:
for ($e = 1; $e <= $n; $e++)
{

$u=strval($e);
$cookie_name='x'.$u;  // sakhtane esme cookie

}  // for loop

اینکه ‌n چند است را هم قسمت جاوا اسکریپت در کوکی می نویسد، مثلا با اسم n ، ،مقدارش را در کوکی می نویسد. مثلا وقتی کاربر ۲۰ تا مکعب می سازد ، n میشه 20 و در کوکی ایکس های مکعب ها ، با اسمهای x1 تا x20 ذخیره می شود. برای y و z و و a و b و ‌c که ابعاد مکعب است و باقی اطلاعات مکعب هم همین طور عمل می شود.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
کجا می توانیم کد php بنویسیم؟

همه جا میشه کد php نوشت ولی بعد شروع شدن قسمت three.js نباید echo داد با php
اگر می خواهید echo بدهید , قبل importmap باید باشه. کلا قبل هر لینک به برنامه های three.js . چون ممکنه قبل importmap هم به فایلهای دیگر js هم لینک داده باشید.البته منظورم هر نوع فایل جاوا اسکریپت نیست. منظورم فایلهای مربوط به three.js است.
مثلا من خودم قبل از importmap اینو نوشتم:

HTML:
    <script src="dat.gui.js"></script>

به فایل dat gui لینک دادم تا ازش در برنامه ام استفاده کنم. فکر کنم ورژن قدیمی gui است. ورژن موجود در ورژن فعلی یک جیز دیگس.

ولی اگر نمی خواهید اکو بدهید بعد لینک ها به three.js ئی ها هم میشه.

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا