آموزش php به صورت مرحله به مرحله

نظر شما درباره اين آموزش

• مجموع رای دهندگان
    18

MMSHFE

Active Member
بله. موقع ورود رمز توسط كاربر هم مقداري كه وارد كرده رو به همون تابع ميديم و اگه همون رمز توي ديتابيس توليد شد يعني رمز صحيح وارد شده.

MMSHFE

Active Member
ببینید شما تابع MakeHash رو اینجوری صدا میزنید (مثلاً) :
PHP:
$pepper = NULL;
$pass = MakeHash($_POST['password'], $pepper);
این تابع هم پسورد Hash شده رو توی pass$ و Pepper تولید شده تصادفی رو هم توی pepper$ بهتون تحویل میده. حالا باید pass$ رو توی دیتابیس توی فیلد رمز و pepper$ رو توی فیلد فلفل ذخیره کنید.
موقع چک کردم رمز کاربر هم فیلد فلفل رو از دیتابیس میخونید (برحسب نام کاربری پیداش میکنید) و بعد، به این شکل رمز رو چک میکنید:
PHP:
$pepper = $row['pepper'];
$pass = MakeHash($_POST['password'], $pepper);
همونطور که میبینید، اینجا دیگه pepper$ برابر با NULL نیست و درنتیجه تابع MakeHash یک مقدار تصادفی براش نمیسازه و فقط pass$ رو برحسب مقدار وارد شده توسط کاربر با ترکیب pepper$ تولید میکنه که اگه با فیلد ['row['pepper$ برابر باشه، درنتیجه رمز درست وارد شده.

restles20

Active Member
یک دنیا ممنون بابت توضیحات کامل و ساده ای که میدین
یه سوال دیگه هم داشتم ... شما در درس 8 برای طراحی cms در هنگام ارسال پست جدید از برچسب input استفاده کردین حال اگر بخوایم از یک ادیتور استفاده کنیم این کار به چه صورته ؟؟؟

MMSHFE

Active Member
برای ادیتور، باید یک textarea بگذارین و بهش id بدین و بعد توی کد جاوا اسکریپتی که برای Loadکردن ادیتور باید بنویسید (توی راهنماش کدش رو گذاشته)، id اون textarea رو بدین تا براتون تبدیل به ادیتور کنه.

restles20

Active Member
شما خودتون کدوم ادیتور رو پیشنهاد می کنید ؟؟؟
لطفا یه مثال عملی از نحوه نصبش هم بزنید
ممنون

MMSHFE

Active Member
من خودم TinyMCE رو توصیه میکنم. توی سایتش مثالهای خوبی هم از نحوه نصبش هست.

restles20

Active Member
حال فرض کنید که ما ادیتورمون رو نصب کردیم
آیا کار دیگه ای لازم هستش ؟؟؟ مثلا آیا باید به بانک اطلاعاتیمون متصلش کنیم ؟؟؟

MMSHFE

Active Member
نه کار دیگه ای لازم نیست انجام بدین. مثل یک textarea معمولی خروجی رو با POST_$ یا GET_$ (برحسب متد فرمتون) دریافت کنید و توی دیتابیس ذخیره کنید و موقع لزوم هم نمایش بدین. کار ادیتور اینه که خودش تگهای HTML لازم رو اضافه میکنه (مثلاً وقتی دکمه B رو درحالی که متن انتخاب شده میزنید، خودش <b> رو در ابتدا و <b/> رو در انتهای متنتون درج میکنه و شما هم اون رو توی دیتابیس ذخیره میکنید و موقع لزوم هم نمایش میدین.
موفق باشید.

restles20

Active Member
یه سوال دیگه هم دارم
من در منوی تنظیمات قسمت مدیریت وبلاگ یه گزینه ای ایجاد کردم با اسم تعداد مطالب قابل نمایش در صفحه اصلی که کارش اینه که یه عدد می گیره و به اون تعداد مطالب رو در صفحه نمایش میده و اگر بیشتر از اون تعداد مطلب در پایگاه داده ثبت شده بود اون رو صفحه بندی می کنه
می خواستم ازتون بپرسم که این روش رو چه طوری می تونم پیاده سازی کنم ؟؟؟
ممنونتون میشم در این باره هم راهنماییم کنید

MMSHFE

Active Member
توی همین انجمن درباره Pagination زیاد بحث شده و کلاسهای آماده خوبی هم موجود هست. جستجو کنید، راحت پیدا میشه. موفق باشید.

restles20

Active Member
یه سوال دیگه هم دارم :green:
سایت ساز رزبلاگ رو در نظر بگیرید ... در هر کجای قالب سایت برچسب <-BlogTodayDate-> رو به کار ببریم تاریخ جاری رو به شمسی نمایش داده میشه و یا اگر برچسب [Login_Name] رو به کار ببریم نام کاربری رو نمایش میده
چه طوری می تونم چنین قابلیتی رو در قالب خودم پیاده سازی کنم ؟؟؟

MMSHFE

Active Member
این موضوع کلاً مربوط میشه به بحث طراحی Template Engine
درباره موتورهای قالب مثل Smarty و... تحقیق کنید.

restles20

Active Member
پس یعنی اگر بخوام از چنین سیستمی استفاده کنم باید از هسته ی یه مدیریت محتوا استفاده کنم ؟؟؟؟

MMSHFE

Active Member
نه خودتون باید یک سیستم مدیریت محتوا طراحی کنید و ویژگی موتور قالب رو بهش اضافه کنید.

restles20

Active Member
دوبره سلام
با یه سوال جدید مزاحمتون شدمسوالم در رابطه با تابع server_$ هستش
تو اینترنت سرچ کوجولویی که کردم نمونه های بسیار زیادی رو پیدا کردم
می خواستم بدونم که کار کلی این تابع چیه و مقداری رو که قبول می کنه کدوم ها هستن و کاربرد هر کدومشون چیه
با تشکر

MMSHFE

Active Member
با سلام، دوست عزیز SERVER_$ یک تابع نیست، یک آرایه هست که حاوی اطلاعات مختلفی ازقبیل یکسری تنظیمات سرور و همچنین برخی اطلاعاتی که از کلاینت به دست میرسه مثل آدرس IP و User Agent (اطلاعات سیستم عامل و مرورگر و...) هست. برای اطلاعات بیشتر، دستور زیر رو اجرا کنید:
PHP:
echo '<pre.' . print_r($_SERVER, true) . '</pre>' . PHP_EOL;

restles20

Active Member
میشه مقادیر مهم و پر استفاده اش رو نام ببرید و یه توضیح کوچولو هم بدین ؟؟؟

MMSHFE

Active Member
دوست عزیز، موارد استفاده این آرایه زیاده. مثلاً با ['server['user_agent_$ اطلاعاتی درمورد مرورگر و سیستم عامل بازدیدکننده سایت بدست میاد. ['server['http_referer_$ به شما میگه که با کلیک روی لینک توی چه صفحه ای به سایت شما اومدن، ['server['remote_addr_$ آدرس ip بازدیدکننده رو میگه و...

جدیدترین ارسال ها

بالا