آموزش Adobe Captivate [فصل اول]

V.Valizadeh9

Well-Known Member
فصل اول : معرفی فضای کار

این فصل شامل 12 بخش است
که هر بخش در یک پست قرار داده میشه

1. مرور کلی فضای کار :: Workspace overview
  2. نوار ابزار :: Toolbars
  3. پنل ها :: Panels
پست آپدیت می شود

مرور کلی فضای کار
شما با استفاده از عناصر مختلف، فیلم ها و پروژه هایی را در Adobe Captivate می سازید، مانند پنل ها، نوارها و پنجره های مختلف. یک ترکیب خاص از این عناصر را فضای کار (تعمیرگاه) یا به اصطلاح Workshop می گویند.
Adobe Captivate یک فضای کاری از پیش تعیین شده را برای شما فراهم می کند و که باعث می شود شما سریع کارتان را آغاز کنید. همچنین شما می توانید به وسیله ی مرتب کردن عناصر، فضای کاری خودتان را متناسب با نیازهایتان شخصی سازی کنید.

Worksohp.png

A : پنجره های جدول بندی شده
B : نوار برنامه ها
C : سوییچ و تغییر حالت فضای کار
D : پنل نوار عنوان
E : صفحه کنترل
F : پنل ابزار
G : اسلاید ها به شکل نوار فیلم
H : کلید آیکون های باز شونده
I : پنل های گروهی در حالت عمودی
J : جدول زمانی

نوار برنامه های بالا، شامل، سوییچ فضای کار، منو ها (فقط پنجره ی منو ها) و کنترل برنامه های دیگر است.

نوار ابزار اشیا شامل ابزاری است که در طراحی، قرار دادن و ویرایش ابزار در اسلاید ها به شما کمک می کنند.

Filmstrip : یک پیش نمایش از تمام اسلاید هایی که این پروژه که در حال حاضر باز هستند نشان می دهد.

پنجره سند/پروژه، فایلی که شما روی آن کار می کنید را نشان می دهد. اسناد باز در تب های مختلف نمایش داده می شوند.

Timeline : جدول زمانی از اسلاید جاری و اشیاء آن را نمایش می دهد.

Properties : ویژگی ها و توضیحات اسلاید یا پروژه انتخاب شده را نشان می دهد. همچنین این قابلیت به شما این اجازه را می دهد تا جنبه های دیگر یک اسلاید یا پروژه را مشخص کنید، مثل مدت زمان و اثرات آن.

Library : لیست تمامی منابعی که در پروژه Adobe Captivate استفاده شده است را نشان می دهد.

نمایش و مخفی کردن پنل ها
روی پنجره پنل ها کلیک کنید تا نمایش داده شوند و یا مخفی شوند

آخرین ویرایش:

V.Valizadeh9

Well-Known Member
نوار ابزار

بخش دوم : نوار ابزار

نوار ابزار
نوار ابزار یک دسترسی آسان تر برای منوهایی که به طور عادی بیشترین استفاده را از آن ها می کنید برای شما فراهم می کند. شما می توانید یک کار، پروژه و یا یک رویه را به سرعت به وسیله کلیک دکمه هایی که در تولبار (نوار ابزار) به جای هدایت به سوی منو هستند را کامل کنید.
شما می توانید نوار ابزار را بر اساس نیازتان نمایش دهید و یا مخفی کنید. برای نشان دادن و یا مخفی کردن یک ابزار، پنجره مربوط به آن را انتخاب کنید و سپس نام ابزار را انتخاب نمایید.
گزینه های اصلی میانبر به اقدامات انجام شده اغلب مانند ذخیره ، ضبط ، و پیش نمایش هستند.
نوار ابزار اشیاء کلید های میانبر برای اضافه کردن اشیاء به نرم افزار Adobe Captivate ، از جمله، نوشتن شرح تصاویر و متن، دکمه ها ، جعبه های برجسته هستند. ا استفاده از این نوار ابزار شما همچنین می توانید در رسم اشیاء، مانند، خطوط، مستطیل ها و همچنین مجموعه ای از رنگ را پر کنید.
نوار ابزار شامل ابزاری به صورت پنهان است. ماوس را بر روی هر ابزار کلیک کنید و نگه دارید تا بتوانید ابزار پنهان را مشاهده کنید.

Toolbars.png

A : ابزار انتخاب
B : قرار دادن عنوان متن
C : قرار دادن تغییر عنوان
D : قرار دادن باکس برجسته
E : قرار دادن باکس کلیک
F : قرار دادن دکمه
G : قرار دادن جعبه متن ورودی
H : اضافه کردن تغییرات در اسلاید
I : اضافه کردن بزرگنمایی
J : اضافه کردن ماوس
K : اضافه کردن انیمیشن متن
L : ابزار خط
M : ابزار مستطیل
N : ابزار بیضی
O : ابزار چندضلعی
P : ابزار قلم
Q : تنظیم رنگ Stroke
R : ابزار سطل رنگ
S : تنظیم پر کردن رنگ
T : تنظیم رنگ Stoke، سیاه و یا سفید کردن
U : تغییر رنگ پر شده یا Stroke

چینش دوباره نوار ابزار اشیاء
به طور پیش فرض، این ابزار در نوار ابزار در یک ستون مرتب شده اند. بالای نوار ابزار دو بار کلیک کنید تا نوار ابزار به حالت افقی و یا حالت دو ستونه درآید.
توجه : برای افقی ساختن نوار ابزار، مظمئن شوید نوار ابزار در حالت آزاد و معلق قرار دارد و با هیچ پنل دیگری گروه و ترکیب نشده باشد. برای این که نوار ابزار خود را با یک پنل ترکیب کنید، روی نوار آن کلیک کنید و آن را به محل مورد نظر بکشید و در هر جایی که صفحه به رنگ آبی در آمد، آن را رها کنید.

Tollbars%202.png

V.Valizadeh9

Well-Known Member
پنل ها :: Panels

پنل ها :: Panels

برای نشان دادن یا پنهان کردن پنل، Window را انتخاب کنید و سپس پنل مورد نظر را انتخاب کنید.

FilmStrip
یک تصویر کوچک از اسلاید ها در پروژه به ترتیبی که ظاهر می شوند نشان می دهد.
Question Pool
یک پیش نمایش کوچک از اسلایدی که سوالات آزمون به طور تصادفی در آن قرار گرفته اند نشان می دهد.
Master Slide
نمایش اسلایدی که پس زمینه و اشیاء رایج مانند لوگو ها، سربرگ ها (هیدر ها) و فوتر ها را برای اسلاید های دیگر تعریف می کند.
Timeline
جدول زمانی و اشیاء اسلاید جاری را نشان می دهد. برای اطلاعات بیشتر بخش بعدی را مطالعه کنید.
Library
نمایش تمام منابع، مانند، تصاویر و فایل های صوتی که در حال حاضر در پروژه موجودند.
Properties
نمایش مشخصات و ویژگی ها اسلاید انتخاب شده و یا اشیاء آن.
Quizzing Properties
نمایش مشخصات و ویژگی های اسلاید مرتبط با کوییز/آزمون.
Slide Notes
نمایش یادداشت هایی که برای یک اسلاید اضافه شده است.
Widget
نمایش widget های موجود در گالری widget که شما می توانید به یک اسلاید اضافه کنید.
Comments
نمایش و مرور نظرات توسط افراد نظر دهنده.
Effects
نمایش افکت های اضافه شده به اشیاء موجود در یک اسلاید.

V.Valizadeh9

Well-Known Member
Filmstrip

بخش سوم : Filmstrip

Filmstrip تمام اسلاید هایی که در یک دسته خاص ظاهر می شوند، در زمان انتشار آن ها نشان می دهد.
به وسیله ی Filmstrip شما می توانید نوع و آرایش یک اسلاید را به وسیله ی کشیدن (درگ کردن) آن به یک مکان جدید تغییر دهید. برای این که چند اسلاید را انتخاب کنید، کلید Shift یا Control را نگه دارید و سپس بر روی اسلاید ها کلیک کنید. برای انتخاب تمام اسلاید ها Control + A را فشار دهید.
برای این که سایز پیش نمایش در Filmstrip را تغییر دهید در ویندوز بر روی اسلاید مورد نظر راست کلیک و در مکینتاش Control به همراه کلیک را بزنید، Filmstrip را انتخاب و سپس یکی از سایزهای small، medium و Large را انتخاب کنید.
اگر یک اسلاید عنوان (lable) کوچکی داشت، عنوان زیر اسلاید نمایش داده می شود.
اگر اسلاید های
شما عنوان داشته باشد، ممکن است حرکت و جست و جو میان اسلاید ها، از اسلاید های دارای شماره برای شما آسان تر باشد.

Slide%20Lable.png

A : عنوان اسلاید
توجه : برای اضافه کردن عنوان به یک اسلاید[FONT=&quot] می توانید در قسمت [/FONT][FONT=&quot]Slide Properties[/FONT][FONT=&quot] و در کادر روبروی [/FONT][FONT=&quot]Lable[/FONT][FONT=&quot]، عنوان مد نظر خود را بنویسید.

[/FONT]
[FONT=&quot]
Slide%20Lable%202.png
[/FONT]

A : کادر عنوان اسلاید
اگر محتوای یک اسلاید با استفاده از Full Motion Recording که به اختصار FMR گفته می شود ضبط شده باشد، یک آیکون دوربین هندی کم
HandyCam.png
در گوشه ی پایین سمت راست اسلاید نشان داده می شود.
اگر یک اسلاید یک فایل صوتی پیوست شده داشته باشد، آیکون صدا (بلندگو) در گوشه ی پایین سمت راست نشان داده می شود. شما می توانید روی آیکون صدا
Sond%20icon.png
کلیک کنید تا یک منو با گزینه های صدا مانند پخش، وارد کردن و ویرایش نشان داده شود.
اگر یک اسلاید قفل شده باشد، آیکون قفل در گوشه ی پایین سمت راست نشان داده می شود. شما می توانید روی آیکون قفل
Lock%20icno.png
کلیک کنید تا قفل اسلاید باز شود.
اگر یک اسلاید شامل محتوایی مانند حرکت موس باشد، آیکون موس
Mouse%20icno.png
در گوشه ی پایین سمت راست اسلاید نشان داده می شود.
[FONT=&quot][/FONT]

آخرین ویرایش:

V.Valizadeh9

Well-Known Member
Timeline

Timeline
Timeline یک نمایش بصری از تمام Object های اعمال شده در اسلاید هاست. Timeline یک راه آسان برای نمایش تمام Object های یک اسلاید و ازتباط آن ها با یکدیگر است. به کمک آن شما می توانید کنترل دقیقی روی Object ها و زمان بندی آن ها داشته باشید. برای مثال در یک اسلاید شامل عنوان، عکس و جعبه متن، شما می توانید عنوان را نشان دهید سپس 4 ثانیه بعد، عکس را نمایش دهید و بعد از 2 ثانیه بع، جعبه متن را نمایش دهید. همچنین Timeline هر فایل صوتی ای که به یک اسلاید و یا یک Object در یک اسلاید پیوست شده باشد را نمایش می دهد و به شما اجازه می دهد به آسانی زمان یک فایل صوتی را با Object ها متناسب و هماهنگ کنید.
سربرگ Timeline زمان را در واحد ثانیه نشان می دهد. (1S برای 1 ثانیه، 2S برای 2 ثانیه و ...). بنابراین شما زمان دقیق یک Object را می توانید مشاهده کنید.
پست آپدیت می شود ...

azad13

New Member
سلام
اقای valizadeh
من یه تازه کارم
لطفا اگه میشه این اموزشهارو ادامه بدین

Amir kadosi

New Member
من تازه کارم با استفاده از این نرم افزار باید پروه ارایه بدم.لطفا ارایه بدین

فریبا2

New Member
سلام
عیدتون مبارک
عید داره تموم میشه. من خیلی نیاز دارم این برنامه رو یاد بگیرم. میشه ادامه بدید؟
با تشکر فریبا

kiyan3565

New Member
با سلام و خسته نباشید خدمت ادمین محترم
در خصوص adobe Captivate 5 سوال داشتم . خواهش میکنم راهنماییم کنید:
در هنگام تعریف کردن دکمه Home در پروژه از Click box استفاده می کنم و بعد از اون از سمت راست قسمت Action گزینه Open another Project رو انتخاب میکنم و مسیر فایل Home که Swf هستش و میدم اما بهم erorr میده و به صفحه Home نمیره. میشه خواهش کنم کمک کنید. Untitled.png

فریبا2

New Member
آقا من میگم از خیر جواب گرفتن اینجا بگذر. من که سی دی آموزشیشو از نمایشگاه کتاب خریدم. تصویری هم هست خوبه. ولی حالا اگه مجبور نیستین بهتون پیشنهاد میدم از مولتی مدیا بیلدر استفاده کنید ساده تره و یادگیریش هم خیلی زودتر انجام میشه و تقریبا همون کاراییها ها رو هم داره. آموزشهاشم تو اینترنت پره.
با تشکر فریبا

shadmehrtashan

New Member
سلام به همه دوستان من تازه عضو انجمن شدم
یه سوال : چجوری میتونم یه دکمه برای خروج از برنامه بسازم؟

خیلی ممنون بابت اموزش از صاحب تاپیک ولی یه سوال از کسایی که با این نرم افزار کار کردن کسی میدونه ایا نرم افزار کپتیویت فقط برای ضبط فیلم هست یا میشه محیط سی دی اموزشی رو هم باهاش طراحی کرد؟؟ ممنونم

جدیدترین ارسال ها

بالا