آموزش گام به گام cPanel + ترفندها

Mohammad

Member
سلام ،

دوستان عزیز ، قصد دارم در این تاپیک ، کار با کنترل پنل سی پنل + برخی ترفندهای کاربردی رو آموزش بدم.

برای تشکر ، استفاده از دکمه "تشکر" کافیست. و خواهشاً پست های اسپم ارسال نکنید.

چنانچه شخصی سوال یا درخواستی داشت می تونه در همین تاپیک اعلام کنه تا درصورتی که بلد بودم آموزش درخواستش رو قرار بدم.

Mohammad

Member
آموزش (1) : رمزنگاری روی پوشه ها.

در این آموزش یاد میگیریم چطور روی برخی از پوشه های دلخواه سایتمون رمز قرار بدیم بطوری که اگه کاربر خواست وارد yoursite.com/thefolder بشه ، ازش نام کاربری و رمز عبور بخواد.

فواید این کار :​

• جلوگیری از دسترسی افراد سودجو به برخی از پوشه های مهم
  • شخصی سازی برخی از پوشه ها جهت استفاده های شخصی مانند لیچرهای شخصی
  • جلوگیری تا حدود زیادی از ***یده شدن اطلاعات و یا قالب سایت شما
  • و ...

جهت رمزگذاری روی پوشه مورد نظر کافیست مراحل زیر را پس از ورود به کنترل پنل خود طی کنید:
1. کلیک روی آیکون Password Protected Directories​
1.PNG

2.PNG

2. انتخاب پوشه مورد نظر(جهت رمزگذاری)​
3.PNG

4. فعال سازی گزینه رمزنگاری روی پوشه و انتخاب یک نام دلخواه برای پوشه (تأثیری در نام اصلی پوشه ندارد، می توانید هر چیزی که خواستید بنویسید. این نوشته هنگام درخواست رمز به کاربر نمایش داده میشود)​
4.PNG

5. پس از کلیک روی Save و نمایش پیغام موفقیت روی Go Back کلیک کنید​
5.PNG

6. انتخاب نام کاربری و رمز عبور مناسب برای پوشه​
6.PNG

پس از کلیک روی Add/modify authorized user پیغام زیر نمایش داده خواهد شد.​
7.PNG

و در اینجا کار ما تمام است. با ورود به آدرس site.com/your-folder از کاربر مانند تصویر زیر رمز و نام کاربری درخواست خواهد شد.​
8.PNG

موفق باشید

فایل آموزش در قالب PDF ضمیمه شد
آپلود تصاویر در اپلودسنتر مجیدآنلاین انجام شده
منبع : TenqHosting - مرکز آموزش

پیوست ها

• Password Protected Directories.pdf
    195.3 کیلوبایت · بازدیدها: 45
آخرین ویرایش:

Mohammad

Member
محافظت از دزدیده شدن پهنای باند

امروزه بسیاری از سایت های سودجو ، با قرار دادن فایل های دیگران در سایت خود ، و استفاده از زحمات دیگران ، اقدام به افزایش بازدید خود و دزدیدن اطلاعات دیگران می کنند. این امر موجب می شود تا پهنای باند فایل مورد نظر از سرور شما کاسته شود و این شمایید که باید برای پهنای باند سایت خود خرج کنید ؛ در حالی که دیگران در حال استفاده از آن هستند.
به کمک امکان Hotlink Protection ، می توانید از قرار گرفتن فایل هایتان در سایت های ناشناس و در نتیجه دزدیده شدن پهنای باند تان جلوگیری کنید.
زمان آموزش: 1 دقیقه و 4 ثانیه
سازنده: محمدرضا سبزواری
منبع: TenqHosting.com

Mohammad

Member
Leech Protect - ایجاد محدودیت ورود

برای شما این امکان را فراهم می سازد تا از فرستاده شدن پسورد کاربران در حضور دیگران به منطقه ی محصور شده ای از سایت خود جلوگیری کنید گذشته از این می توانید از لو رفتن یک رمز عبور به واسطه ی حدس و گمان که از تکرار آن منشاء میگیرد جلوگیری کنید.
همچنین کاربرد دیگر این برای این است که شما وقتی روی پوشه ای رمز گذاشته و اکانتی در اختیار کاربر خود قرار می دهید .چنانچه در بازه ی زمانی مشخص بیش از مقداری که برایش تعیین کردید به سیستم لاگین کند،دسترسی و اکانت او موقتا بسته خواهد شدو این برای صرفه جویی در میزان ترافیک و امنیت سایت شما مفید می باشد.

حجم ویدئو: 1.5 مگابایت

Mohammad

Member
آموزش(4) : کار با ایمیل و وبمیل

در این آموزش نحوه ساخت اکانت ایمیل و کار با وبمیل رو به صورت تصویری یاد خواهید گرفت.
با این سرویس شما می توانید یک ایمیل اختصاصی داشته باشید و از امنیت اطلاعات خودتان مطمئن باشید.
این ایمیل می تواند بصورت [email protected] باشد.

زمان آموزش: 2 دقیقه
حجم ویدئو: 2.4 مگابایت

Mohammad

Member
ساخت اکانت FTP

در این آموزش به نحوه ساختن اکانت FTP می پردازیم. FTP مخفف عبارت File Transfer Protocol می باشد و پروتکولی استاندارد جهت انتقال فایل بین کامپیوترهای مختلف می باشد. توسط این پروتکول و برنامه های سمت کاربر ، مانند FileZilla ، CuteFTP و ... می توانید فایل های خود را بدون استفاده از cPanel به هاست خود انتقال دهید. از مزیت های FTP امکان ایجاد چند اکانت می باشد. درصورتی که افرادی چند ، جهت مدیریت سایت دارید و هرکدام احتیاج به آپلود فایل روی هاست دارند ، می توانید به سادگی به هریک از آنها یک اکانت FTP انتقال دهید تا بتوانند بصورت همزمان و بدون ایجاد اختلال برای یکدیگر ، به فایل های سرور دسترسی داشته باشند. فرض می کنیم که به محیط cPanel وارد شده اید. مانند تصویر از بخش Files روی FTP Accounts کلیک کنید :
1.PNG
در صفحه جدید ، جهت ساخت اکانت مانند تصویر عمل می کنیم :
2.PNG
Login : عبارت است از نام کاربری اکانت FTP شما که در انتها بصورت [email protected] در خواهد آمد.
Password : رمز عبور عبور اکانت FTP شما
Password Again : تایپ مجدد رمز عبور
Directory : پوشه ای که به اکانت FTP اختصاصی خواهد یافت. می توانید هر پوشه ای را که مد نظر دارید به اکانت اختصاص دهید. به این صورت که کاربر تنها قادر به مشاهده و اعمال تغییرات در آن پوشه خواهد بود.
درصورتی که می خواهید کاربر به تمام پوشه ها و فایل ها دسترسی داشته باشد ، تمام نوشته های این بخش را حذف کنید. (پیشنهاد نمی شود)
Quota : عبارت است از مقدار فضایی که به کاربر اختصاص خواهد یافت. جهت حذف محدودیت حجمی ، این مورد را روی Unlimited قرار دهید.
در پایان نیز Create FTP Account را بزنید
بلافاصله مشاهده خواهید کرد که اکانت شما ایجاد شده است.
جهت اتصال به اکانت ، برنامه FileZilla را دانلود کرده (در سیستم عامل های ویندوز) و پس از نصب برنامه می توانید فایل Configuration این برنامه را از محیط cPanel دانلود کرده و در برنامه Import کنید.
3.PNG
با سپاس ،
تنکیوهاستینگ

منبع : TenqHosting - مرکز آموزش - ساخت اکانت FTP

Mohammad

Member
ترفند : آموزش میزبانی یک سایت مجزا ، بدون داشتن Add-on Domain
=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=

این آموزش میگیم که چطور می تونید بیشتر از سایت رو روی هاستی میزبانی کنید که Add-on Domain ندارد.
البته نتیجه کار زیاد جالب نمیشه چون آدرس سایت اجباراً بصورت طبیعی نخواهد در آمد (آخر متوجه میشید)

=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=--=

File Manager رو باز کنید و به پوشه Public_html برید.

nh23xpfy722u8npfc56w.png

اونجا یک پوشه به نام fa درست کنید. دقت کنید که این پوشه میشه پوشه ای که فایل های سایت جدید شما در اون قرار خواهد گرفت. یعنی در حقیقت میشه public_html سایت جدید شما

k7uxnxl1p9xgkxwto4ur.png

سپس دامنه جدیدتون رو پارک کنید

jy4p4amy0rpd3vt1lku.png

پس از پارک کردن دامنه ، مانند عکس روی Manage Redirection کلیک کنید

twg85e7qo9y9uucjcugb.png

سپس این دامنه رو به yournewdomain.com/fa هدایت کنید و save رو بزنید

aik7by9egrn93e16qwco.png

حالا هر کس دامنه جدید شما رو در مرورگرش بزنه ، به آدرس yournewdomain.com/fa در دسترس خواهد بود

نکته : به جای فولدر fa می تونید از هر نام دیگه استفاده کنید ، فقط به یاد داشته باشید که این پوشه قراره به آخر دامنه شما اضافه بشه
نکته : می تونید یک سابدومین هم ایجاد کنید و هنگام redirect کردن ، به سابدومین ارجاع بدید آدرس جدید رو. یعنی آدرس جدید شما مثلاً از این طریق در دسترس خواهد بود : fa.yournewdomain.com
نکته : لازم نیست کاربر برای ورود به سایت شما بزنه yournewdomain.com/fa فقط کافیه yournewdomain.com رو بزنه و خودش اتوماتیک وارد پوشه که ساختیم خواهد شد.

Mohammad

Member

بوسیله این آموزش می توانید یک آدرس از وبسایت خود را به آدرسی دیگر منتقل کنید.
در این آموزش می خواهیم آدرس www.tenqhosting.com/forum را به forum.tenqhosting.com انتقال دهیم. در این صورت کاربر با وارد کردن www.tenqhosting.com/forum در آدرس بار مرورگر خود ، بدون اینکه پیغامی مشاهده کند یا صفحه ای باز شود به آدرس forum.tenqhosting.com منتقل خواهد شد.
همچنین این آموزش کاربردهایی در زمینه SEO نیز دارد ، بعنوان مثال طبق توصیه های کارشناسان SEO بهتر است تا وب سایت ما فقط با www نمایش داده شود تا خزنده گوگل دچار سردرگمی نشود. به این منظور باید آدرس بدون www سایت خود را به آدرس www دار هدایت کنیم.

فرض می کنیم که به محیط cPanel وارد شده اید.مانند تصویر از بخش Domains روی Redirects کلیک کنید :
1.png
تنظیمات را مانند تصویر انجام می دهیم :
2.png
Type :
301 : به مرورگر کاربر اطلاع میدهد که انتقالی روی این آدرس صورت گرفته و Cashe ها را به روز می کند
302 : به مرورگر کاربر اطلاعاتی ارسال نمی کند و کاربرانی که از Cashe استفاده می کنند دیگر به آدرس جدید هدایت نخواهند شد
ترجیحاً 301 را انتخاب کنید
http://(www.) : آدرس دامنه و پوشه های بعد از آن (اگر موجود بود) را انتخاب کنید
redirects to : آدرس جدید که کاربر قرار است به آن هدایت شود را وارد کنید
www. redirection:
Only redirect with www : فقط آدرس را درصورتی انتقال می دهد که کاربر www را در اول آدرس وارد کرده باشد
Redirect with or without www : درهرصورت (چه با www و چه بدون www) به آدرس جدید انتقال می دهد
Do not direct width www : آدرس هایی که با www شروع می شوند را انتقال نمی دهد
wild card redirect : تمام سابدومین ها و پوشه هایی که در دامنه قبلی وجود دارد نیز به دامنه جدید انتقال خواهد یافت
بعنوان مثال اگر دامنه domain.com به domain2.com انتقال می باید ، چنانچه کاربر اقدام به باز کردن آدرس domain.com/folder کند به آدرس domain2.com/folder هدایت خواهد شد.

در آخر روی دکمه Add کلیک کنید :
3.png

تذکر : چنانچه قصد ویرایش یک انتقال را دارید ، از این صفحه نمی توانید این کار را انجام دهید. باید ابتدا آن را حذف کرده و انتقال جدید را تعریف کنید

منبع : TenqHosting - مرکز آموزش - Redirects - آموزش انتقال یک آدرس به آدرس دیگر

meher

Member
یکی از بخشهای مهم رو نگفتید. ریستور کردن. یعنی وقتی یک بک آپ از یه هاستینگ دیگه داریم و حالا میخوایم ریستور کنیم روی یک هاستینگ جدید
ضمنا فایلهای ویدئویی کار نکرد و سایت خراب بود

باعرض سلام و خسته نباشید به شما

من یک WHM دارم که

1- می خوام به صورت پیش فرض وقتی اکانتی می سازم یک CMS در آن نصب باشد. باید چه کار کنم؟
2- وقتی به کاربری اکانتی ارائه میدهم می خوام پوشه ای ساخته بشه ( اگه نمیشه خودم می سازم ) که چند فایل php درونش هستند و من نمی خوام کاربر بتونه از File Manager به محتویات پوشه دسترسی داشته باشه. ولی از آدرس سایت بتونه. فقط نمی خوام کدهام رو ببینه. ( از نظر رمزی کردن هم که دیگه همه الان بلدن و با کلی سایت میشه رمز ها رو باز کرد. )

به طور کل اگه بخوام واضحه تر بگم:

من یک CMS نوشتم که می خوام وقتی به کاربر هاست میدم خودش نصب باشه و یک فولدر که نباید هیچ کس از File Manager بهش دسترسی داشته باشه. ولی از طریق domain.tld/myfolder دسترسی داشته باشه. ( فقط کدهای درون فایلها مهم هستند که نباید مشاهده بشوند. )

اگر هیچ راهی برای قفل کردن پوشه وجود نداره لطفا راهی به من معرفی کنید که بتونم با امکان دسترسی کاربر به File Manager از CMS خودم در برابر Copyright محافظت کنم.

و اگر باز هم امکان نداره لطفا بهم بگین که من دقیقا باید چکار کنم که کاربر به هیچ یک از فایل ها به هر طریقی دسترسی نداشته باشه.

جدیدترین ارسال ها

بالا