آموزش پروتئوس در مجیدآنلاین

saalek110

Well-Known Member
فارسی ، ۲۲ صفحه

نویسنده:شعبان زاده

پیوست ها

• Learning-Proteus-7.6-www.ControlMakers.ir_.pdf
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

saalek110

Well-Known Member
دوستان عزیز من چطور میتوانم اندازه pcb در نرم افزار پروتئوس جهت طراحی pcb تنظیم کنم؟

در پایین سمت چپ برنامه روی گزینه Dimension Mode کلیک کنید سپس میتونید فاصله بین دو نقطه رو داشته باشید.

سلام
گزینه file رو بزن بعد board statistics رو بزن در پنچره ظاهر شده میتونی اندازه برد رو به سانتی متر و اینچ ببینی همچنین مشخصات دیگه ای هم نشون داده میشه.

سلام
بعد از انتخاب board edge و آغاز رسم فیبر ( کلیک اول برای آغاز رسم ) شما میتونید در نوار پایین اندازه بورد رو با هر وحدی که انتخاب کرده اید ببینید . و وقتی به اندازه مورد نظر رسید میتونید با کلیک دوم کار رو تموم کنید .

سلام دوستان دقت فاصله گذاری قطعات در پروتئوس من 1 میلی متر هست میخواستم چجوری میشه دقتش رو روی 0.5 میلی متر تنظیم کرد؟
فقط در حالت pcb ش رو میخواستم بدونم.

سلام خدمت دوستان
روی view منوی بالا بزنین.
آخرای منویی که باز میشه گزینه های مد نظرتون هست

با سلام .منوی technology وسپس set grid snap گرید مد نظر را وارد کنید

saalek110

Well-Known Member
انتخاب ( Tagging ) و از انتخاب خارج کردن المان ها ( Untagging ) :

برای انتخاب کردن کردن دو روش وجود دارد :

۱) راست کلیک کردن بر روی المان مورد نظر

۲) با استفاده از نگه داشتن کلیک راست و کشیدن مستطیلی دور المان آن المان انتخاب می شود ( با این روش میتوانید تعدادی از المان ها را به طور یکجا انتخاب کنید )

برای از انتخاب خارج کردن هم می توانید در ناحیه ی خالی از پنجره کلیک راست نمایید .

ویرایش المان ها :

برای ویرایش المان ها سه روش وجود دارد ک

۱) چپ کلیک کردن بر روی المان انتخاب شده ( Tagging شده )

۲) انتخاب المان مورد نظر و استفاده از کلید های Ctrl+E استفاده کنید .

۳) روش سوم زمانی استفاده می شود که مدار شلوغ باشد برای این منظور کلید E را فشار دهید . پنجره ای مانند شکل زیر باز میشود .

نام المان مورد نظر را در قسمت مربوطه وارد کنید و تایید کنید . بدین منظور المان مورد نظر انتخاب خواهد شد .

حذف المان ها :

برای حذف یک المان کافیست روی المان مورد نظر دو بار راست کلیک نمایید.

کپی کردن المان ها :

برای اینکه المان یا مجموعه ای از المان ها را کپی کنید , ابتدا با کشیدن مستطیلی دور المان های مورد نظر آن المان ها را انتخاب کنید سپس از منوی بالای برنامه copy tagged objects ( ) را انتخاب کنید.حال در جای مورد نیاز کلیک چپ کنید تا المان ها کپی شوند . این کار را می توانید چند بار انجام دهید . برای لغو کپی در ناحیه ای خالی کلیک راست نمایید .

جابجایی المان ها :

برای این منظور مانند کپی کردن المان ها المان های مورد نظر را انتخاب کنید سپس از نوار ابزار بالای برنامه move tagged objects را انتخاب کنید و در ناحیه ی مورد نظر چپ کلیک نمایید . همچنین با این کار تمام سیم کشی ها در ناحیه ی انتخاب شده نیز انتقال می یابند .

در نرم افزار پروتئوس ارتباط بین المان ها اصولا به دو روش انجام می گیرد :

۱ ) سیم کشی ( WIRE )

۲ ) استفاده از درگاه ها (BUS ) که به طور معمول در مدارهای دیجیتال کاربرد دارد

سیم کشی در Proteus :

سیم کشی در نرم افزار Proteus به دو روش ۱ )سیم کشی اتوماتیک و ۲ )سیم کشی دستی انجام می پذیرد .

saalek110

Well-Known Member
سالک: من آموزش پروتئوس را تا اینجا تکمیل می دانم. فقط در سایتها دنبال نکته های گفته نشده می گردم تا اینجا بیان کنم.

saalek110

Well-Known Member
اولین بار که از اسکپ استفاده کردم اومد و میشد تغییر داد اما دفعات بعدی نمیاد

کار سختی نیست وقتی مدار را اجرا کردی کلیک راست کن و گزینه اخر را بزن
مثلا واسه اسکوپ نوشته دیجیتال اسکوپ

سلام
برای این کار یه راه ساده هست اونم اینه که وقتی پروتئوس در حال شبیه سازیه و پنجره نمایش اسکوپ یا غیره بازه برای بستنش از CLOSE گوشه پنجره استفاده نکنیم
بهترین راه متوقف کردن شبیه سازی هست که اتومات خودش پنجره رو میبنده تا اگه دفعه بعد مجددا شبیه سازی رو PLAY کنید اون پنجره ها باز بشه

بعد از اجرای شبیه سازی، تو منوی debug نوشته digital oscope...

-------------------------------

دکمه uni-bi رو هم هرچی تغییر میدم هیچ تغییری روی شکل موج ها نمیبینم!
رفیق دلیلش اینه که پایه ی منفی سیگنال ژنراتور رو به زمین وصل نکردی...به زمین وصل کن مشکلت حل میشه..

saalek110

Well-Known Member

تغییر اندازه میز کار در پروتئوس

شاید یکی از اساسی ترین مشکلات تازه کارها در پروتئوس ، کوچک بودن محل نمایش قطعات در نرم افزار باشد . اصلا چرا این کادر کوچک وجود دارد؟

وجود این کادر معرف اندازه کاغذی است که شماتیکی که میکشید قرار است در آن چاپ شود و از آنجایی که این کاغذ در حالت پیش فرض کوچکترین است ممکن است شما را با مشکل موجه کند .
نگران نباشید مسیر زیر میتواند مشکلتان را حل کند :

System --> Set sheet size

جدیدترین ارسال ها

بالا