آموزش نصب phpbb و شيوه استفاده از آن

سلام دوستان
مشکلاتی که بسیاری از دوستان و برخی از اعضای محترم مجید آنلاین در نصب و نحوه استفاده از phpbb داشتند من رو بر اون داشت تا یه مقاله در این مورد بنویسم تا برخی از مشکلات دوستان خوبم در مجید آنلاین مرتفع بشه. امید وارم تا بتوانم حق مطلب را آنچنان که با یاید ادا کنم و شما عزیزان از این مقاله نهایت استفاده را ببرید. البته باید بگم که این آموزش در دو قسمت ارائه خواهد شد که در مرحله لول شما عزیزان با شیوه نصب phpbb اشنا خواهید شد و در مرحله بعدی طریقه استفاده از امکانات مختلف کنترل پنل phpbb خواهد بود.
در نهایت از آقا کامی خواهش میکنم تا این تاپیک را به صورت موضوع مهم در آورده تا همیشه در دسترس کاربران محترم باشد تا دیگر شاهد مشکل دوستان در شیوه نصب phbb نباشیم.

خوب دوستان حالا شما فايلي رو كه دانلود كرديد Extract كنيد (حتما می دونید که phpbb رو می توانید از سایت رسمیش دانلود کنید www.phpbb.com) و اون رو در روت سرور خود كپي كنيد. توجه داشته باشيد فايلهاي lang_farsi.zip را بايد درون شاخه Language كپي كنيد .
تذکر: توجه داشته باشید که چون این مقاله جنبه اموزش دارد لذا آموزش ارائه شده بر روی localhost می باشد!
براي اولين قدم در نصب برنامه بايد Database اين انجمن را بسازيد براي اين كار ميتوانيد از phpMyAdmin استفاده كنيد برای اینکه دقیقا متوجه شوید که به چه صورت این عمل انجام می شود به تصویر زیر دقت نمایید.

phpmyadmin.gif

خوب دوستان با انتخاب phpMyAdmin شما با صفحه ای مواجه خواهید شد که در آن می توانید دیتابیس خودتون رو بسازید من در این اموزش یه دیتابیس با نام test ساختم. برای ساختن دیتابیس هم فقط کافیه که در قسمت Create new database  نام دیتابیس خودتون رو وارد کنید و روی دکمه Create کلیک نمایید(به شکل زیر توجه کنید)

mysql.gif

خوب دوستان تا اینجا شما عزیزان موفق به ساخت یک دیتابیس برای phpbb شدید
.پس از ايجاد ديتابيس در مرورگر خود آدرس قسمتي كه phpBB را در آن كپي كرده ايد وارد كنيد (روت سرور). اگر اولين بار است كه قصد اجراي اين برنامه را داريد و تا به حال آنرا نصب نكرده ايد فايل install.php بصورت خودكار ايجاد خواهد شد. و شما باید صفحه ای مانند شکل زیر را ببینید.

s-install.gif

تذكر: قبل از هر كاري زبان صفحه را فارسي كنيد براي اين كار گزينه Farsi را از قسمت Default board language انتخاب نماييد. احیانا اگر کلمات فارسی و انگلیسی موجود در صفحه مشاهده شده همچینی یه خورده قاطی پاتی بود مشکلی نیست فقط کافیه که Encoding صفحه مشاهده شده رو عوض کنید و روی Right-to-Left قرار بدبن.
با این کار شما یه صفحه مثل شکل زیر را خواهید دید و حالا کافیست تا اطلاعات خواسته شده در هر قسمت را وارد کنید.(به شکل زیر توجه کنید)

continue-install.gif

1- تنظيمات اوليه:
زبان پيش فرض انجمنها : همانطور كه قبلا اشاره كردم مربوط ميشود به نمايش زبان در انجمنها كه شما هر زباني را كه در اينجا انتخاب نماييد بصورت پيش فرض براي كل سايت شما در نظر گرفته خواهد شد.
نوع ديتا بيس : در اينجا مي بايست ديتا بيس خود را انتخاب كنيد. كه داراي انواع ديتابيس SQL و ODBC مي باشد. نوع ديتابيس به سرويش دهنده شما بستگي دارد . در حالت عادي muSQL 3.x انتخاب شده است.
روش نصب برنامه : در اين قسمت شما مشخص ميكنيد كه آيا برنامه شما نصب شود يا اينكه نسخه قبلي خود را Upgrade كند . در حالت عادي گزينه نصب انتخاب شده( Install) است
2- تنظيمات بانك اطلاعاتي :
نام هاست ديتابيس يا DNS : چنانچه از ديتابيس SQL استفاده ميكنيد در اين قسمت شما بايد نام هاست ديتا بيس خود را وارد كنيد. كه معمولا localhost ميباشد
نام ديتا بيس : در اينجا بايد نام ديتا بيس خود را وارد كنيد(به همان اسمي كه قبلا در phpMyAdmin ايجاد كرده ايد) و در این آموزش ما دیتابیسی به نام test ایجاد نمودیم
نام كاربري ديتا بيس : در اينجا بايد نام كاربريي را كه براي ديتابيس خود در نظر گرفتيد (كه معمولا Root مي باشد) اگر phpbb را برو روی هاست نصب می کنید توجه داشته باشید که یوزرنیم و پسورد دیتابیس در پنل های مربوطه توسط شخص شما تعیین می شود
كلمه عبور ديتا بيس: در اينجا بايد كلمه عبوري را كه براي ديتا بيس خود انتخاب كرده ايد را وارد كنيد (اگر كلمه عبور انتخاب نكرده ايد اين قسمت را خالي بگذاريد) توجه بکنید که اگر برای دیتابیس خود پسورد گذاشته اید آن را به دقت در این قسمت بنویسید
تذکر: توجه داشته باشید که اگر هر یک از موارد بالا را اشتباه وارد نمایید در هنگام عملیات نصب با مشکل مواجه می شوید چون امکان اتصال به بانک اطاعاتی که ایجاد کرده اید وجود ندارد !
پيشوند براي نام تيبلهاي : اين قسمت عملا و در حالت عادي نيازي به تغيير ندارد و مقدار پيش فرض آن هم phpbb_ مي باشد
3- تنظيمات مدير سايت :
آدرس ايميل مدير سايت : اين قسمت همانطوري كه از اسمش پيداست براي وارد كردن آدرس ايميل مدير سايت مي باشد. اگر بر روی localhost کار می کنید اگر این قسمت را خالی هم گذاشتید مشکلی پیش نمی آید
نام دومين : در اينجا بايد نام دومين خود را وارد كنيد كه phpBB‌بصورت پيش فرض خودش نام دومين شما را پيدا ميكند و در اين فيلد وارد ميكند
شماره پورت سرور : در اينجا بايد شماره پورت سرور خود را وارد كنيد اين مقدار توسط سرويس دهنده شما مشخص مي شود كه معمولا 80 مي باشد.
نام كاربري براي مدير سايت : در اين قسمت بايد يك نام كاربري براي خود (مدير سايت) ايجاد كنيد كه تمام اختيارات و امكانات مديريت در اختيار اين نام كاربري قرار خواهد گرفت.
كلمه عبور براي مدير سايت : در اين قسمت بايد يك كلمه عبور براي نام كاربري مدير سايت را وارد كنيد تا از وارد شدن ديگران توسط اين نام كاربري جلوگيري كنيد.
كلمه عبور براي مدير سايت [تاييديه] : در اين قسمت همان كلمه عبوري را كه در فيلد قبلي وارد كرديد را وارد كنيد.
پس از پر كردن تمامي فرم و فيلدهاي ذكر شده در بالا و پس از اطمينان حاصل كردن از صحيح بودن آنها كليد "شروع نصب" را بفشاريد تا بقيه كارها بصورت اتوماتيك انجام شود.
خوب دوستان وقتي كار نصب تمام شد يك تاييديه به شما نمايش داده خواهد شد. و از شما مي خواهد كه به سايت وارد شويد (به شکل زیر توجه کنید)

end-install.gif

حالا اگر شما دوست عزیز بر روی دکمه پایان نصب کلیک نمایید مانند شکل زیر به سایت وارد خواهید شد.

forum.gif

خوب دوستان اصلا عجله نکنید چون هنوز کار تمام نشده و شما باید یک کار دیگه هم انجان بدبد تا بتوانید از phpbb استفاده کنید.
هنگامي كه نصب برنامه تمام شد وقت آن است كه يك سري شاخه هايي كه ديگر نيازي به آنها نيست را حذف كنيد. در پيغام بالا(عکس بالا) هم همين موضوع را متذكر شده است. دو شاخه install و contrib ديگر بعد از نصب برنامه به آنها نيازي نيست و شما بايد حتما آنها را حذف كنيد تا بتوانيد به محيط انجمنها وارد شويد
پس از حذف آن دو شاخه ديگر انجمنهاي phpBB بصورت كامل راه اندازي شده است و شما پس از يك بار Refresh كردن صفحه صفحه اول را خواهيد.

modiriat.gif

خوب دوستان بهتون تبریک میگم شما موفق به نصب phpbb شدید و حالا می توانید از امکانات و توانایی های phpbb نهایت استفاده را ببرید.
بچه ها آموزش این جلسه ما تا همینجا بسه ببخشید که با وراجی های زیاد خستتون کردم اما امید وارم که این مقاله براتون مفید باشه و نهایت استفاده رو ازش کرده باشین به امید حق اگه عمری باقی باشه ظرف یکی دو روز اینده یه مقاله دیگه در مورد نحوه استفاده از کنترل پنل مدیرت phpbb براتون ارسال خواهم کرد.
ادامه دارد...

براي مشاهده قسمت دوم اين آموزش با اين قسمت (صفحه 7 ) مراجعه نماييد.
http://www.forum.majidonline.com/viewtopic.php?t=16271&start=90

موفق باشید
مخلص همه مجید انلايني های گل
اشکان

spsgorgan

Active Member
اشكان جون ديوونه آموزشتم . البته اينو بگم اشكان حضوري به من آموزش داده . :newwink: :mrgreen:

d@nial گفت:

دانيال جون منشكرم برنامه هايي رو كه بچه ها لازم داشتن اينجا معرفي كردي من فراموشم شده بود كه بگم :oops:

d@nial

Well-Known Member
ashkanjoon گفت:
d@nial گفت:

دانيال جون منشكرم برنامه هايي رو كه بچه ها لازم داشتن اينجا معرفي كردي من فراموشم شده بود كه بگم :oops:
توضيحات تركيبشون هم بالا دادي خودت ديگه

ممنون كه توضيح دادي راجع به اين برنامه ولي خوب مشكل اينجاست كه من هيچي حاليم نشد ميشه اصلا بگي اين برنامه چي هست و چي كار ميكنه لطفا مسخرم نكنين خوب بلد نيستم ديگه

spsgorgan

Active Member
aida_khanoom گفت:
ممنون كه توضيح دادي راجع به اين برنامه ولي خوب مشكل اينجاست كه من هيچي حاليم نشد ميشه اصلا بگي اين برنامه چي هست و چي كار ميكنه لطفا مسخرم نكنين خوب بلد نيستم ديگه
آيدا خانم اول سلام
دوم اينكه ورودت رو به جمع صميمي و دوستانه خودمون تبريك ميگم .
سوم اينكه برنامه معرفي شده يه برنامه مديريت محتوا هست . يعني شما با استفاده از اين برنامه ميتوني يه انجمن توپ واسه خودت داشته باشي . براي اين كار نياز به برنامه مورد نظر داري كه دانيال جان گذاشته .
از نظر آموزشي هم كه اشكان جان تمام و كمال دارن توضيح ميدن . عزيزم براي اينكه بيشتر با اين برنامه آشنا بشي به سايت http://phpbb.delphishop.comبرو و مطالعه كن .

a Truth Seeking گفت:
اشكان جان دمت گرم پسر گل كاشتي.موفق باشي.

a Truth Seeking جان از شما و بقيه دوستاني كه به من لطف داشتن بسيار متشكرم و ايم مژده برو بدم كه قسمت دوم اين آموزش هم بزودي آماده ميشه و در همين قسمت قابل دسترس دوستان قرار خواهد گرفت.

a Truth Seeking ناقلا خيلي سحر خيزي ها 8:27 صبح :wink:

a Truth Seeking

Active Member
آقا ما منتظر آموزش هاي بعدي شما هستيم دستت درد نكنه عزيز.
خوب چه مي شه كرد تمام وقتي مفيد روز تو صبح خلاصه مي شه ديگه.

spsgorgan

Active Member
a Truth Seeking گفت:
با اين جمله آخرت شديدا موافقم !

d@nial

Well-Known Member
spsgorgan گفت:
a Truth Seeking گفت:
با اين جمله آخرت شديدا موافقم !
اشكان جان واقعا به خودم خسته نباشيد ميگم. مقاله خوبي بود . دستم درد نكنه

pboy

Member
سلام
براي كار با اين برنامه به غير از فايل هايي كه آقاي دانيال گذاشتن ديگه به برنامه ي ديگه اي نياز نيست؟؟
آخه من هنوز بلد نيستم فايل هاي php رو نگاه كنم البته يك كتاب گرفتم ولي درست توضيح نداده
بعضي جاها هم ديدم كه توضيحاتي دادن ولي متوجه نشدم مثل اينكه بايد تو برخي از فايل ها تغييراتي بديم ولي نفهميدم اگه يكي لطف كنه و فايل هاي آماده رو براي دونلود بذاره ممنون مي شم(!!!) ولي اگه نشد يك توضيح ساده بده ممنونش مي شم!!!!
فعلاْ

pboy گفت:
سلام
براي كار با اين برنامه به غير از فايل هايي كه آقاي دانيال گذاشتن ديگه به برنامه ي ديگه اي نياز نيست؟؟
آخه من هنوز بلد نيستم فايل هاي php رو نگاه كنم البته يك كتاب گرفتم ولي درست توضيح نداده
بعضي جاها هم ديدم كه توضيحاتي دادن ولي متوجه نشدم مثل اينكه بايد تو برخي از فايل ها تغييراتي بديم ولي نفهميدم اگه يكي لطف كنه و فايل هاي آماده رو براي دونلود بذاره ممنون مي شم(!!!) ولي اگه نشد يك توضيح ساده بده ممنونش مي شم!!!!
فعلاْ

دوست عزيز توضيحاتي كه براتون نوشتم و برنامه هايي كه دانيال جان معرفي كردند كامل كامله و شما با دانلود و نصب اونها مشكلي نخواهيد داشت در ضمن در هيچ جا هم نياز به تغيير در كد هاي برنامه ندارين :wink:

d@nial گفت:
http://ir.php.net/distributions/php-4.3.7-installer.exe

http://www.ankord.com/download/phpxedit_32.zip

دوست عزيزي كه ميخواست فايلهاي php رو ببینه

آخه عقل كل (شوخي) :wink: اگه easyphp رو كه شما بهشون معرفي كردي رو نصب كرده باشه كه حالا php رو هم داره كه. دانيال جون من فكر كنم منظورشون اين بوده كه با چه اديتوري مي تونن فايلها رو ديده و ويرايش كنن شما مي تونين از اولترا اديت يا كانتكست البته ماگوما هم بد نيست استفاده كنيد

d@nial

Well-Known Member
ashkanjoon گفت:
d@nial گفت:
http://ir.php.net/distributions/php-4.3.7-installer.exe

http://www.ankord.com/download/phpxedit_32.zip

دوست عزيزي كه ميخواست فايلهاي php رو ببینه

آخه عقل كل (شوخي) :wink: اگه easyphp رو كه شما بهشون معرفي كردي رو نصب كرده باشه كه حالا php رو هم داره كه. دانيال جون من فكر كنم منظورشون اين بوده كه با چه اديتوري مي تونن فايلها رو ديده و ويرايش كنن شما مي تونين از اولترا اديت يا كانتكست البته ماگوما هم بد نيست استفاده كنيد
خيلي شما قشنگي

اگر فايلهات رو بخواي ببيني ، فایلهایی رو که نوشتی، این برنامشه

جدیدترین ارسال ها

بالا