آموزش ساخت فرم اطلاعات ورودی

pedram_ham

New Member
سلام

فرم چيه ؟ یک صفحه که با کدهای html درست میشه .و کاربر میتونه تو اون اطلاعات وارد کنه.دقیقا مثل صفحا ارتباط با کاربر که کاربر می تونه تو اون صفحه نظر و یا پیشنهاد بگزاره .و مدیر بسته به هدف سایتش میتونه از این اطلاعات استفاده کنه.
با فرم ها به دو صورت اطلاعات رو به سمت سرور مي فرستيم (يا اصطلاحا در خواست ميدهيم)

1- Get
2- Post

ساخت فرم :
براي ساختن فرم بايستي از كد Html استفاده كنيم ربطي به php نداره
يك مثال از يك فرم:
کد:
<form id="form1" name="form1" method="post" action="ertebat bama.php" >
<input type="text" name="name" id="name" />
<input type="text" name="namefalily" id="namefalily" />
<input type="text" name="email" id="email"/>
<textarea name="textarea" cols="40" rows="10" dir="rtl"></textarea>
</form>

او قسمت action باید نام صفحه php بنویسیم که اولا حتما باید تو دایرکتوری باشه که اون فرم html هست.که اگه غیر از باشه حتما باید مسیرشم اینجا مشخص کنی و حتما میدونید که برای علان مسیر باید تو نت از / استفاده کنید نه \

کدهای بعدی ام که مربوط به htmlهست.
PHP:
<?php
$name=$_POST['name'];
$myname=$_POST['namefalily'];
$email2=$_POST['email'];
$matn=$_POST['textarea'];

?>
حتما باید متوجه شده باشید که تو قسمت مقدار دهی متغییر ها یه ارتباطی بین مقداری که به متغییرمون نسبت دادیم با اسمی که در فورم input در صفحه html طراحی کردیم هست.
باید این دو اسم حتما یکی باشه.

حالا از این اطلاعات می تونید به هر طریقی که دوست دارین استفاده کنید میتونید اونو بفرستین به ایمیل وب مستر یا اونو چاپ کنید یا اونو بفرستین بانک اطلاعاتیتون.
مشکلی تو درک این مسئله داشتین بگید بیشتر راهنمایی کنم.
تو قسمت بعدی انواع فرمها مثل چک باکس و یا دکمه های رادییویی رو توضیح میدم.
پی نوشت:
(( اگه برای این موضوع نیاز به تایپیک جدید نیست میتونه با تایپیک های دیگه ادغام بشه اینکار بکنید بنده یکبار این مسئله رو در اموزش پایه گزاشتم که با اعتراض دوستان مواجه شدم فکر کردم با یک تایپیک جدید شروع کنم.))

آخرین ویرایش:

pedram_ham

New Member
PHP:
name$
متغییری که یه مقدار میگیره همه متغییر ها تو php با علامت $ شروع میشه .نیاز نیست تعیین نوع بشه وقتی بهش مقدار می دی خودش نصبت به مقداری که میگیره تعیین نوع میشه.
PHP:
email2 $و mynam$وmatn$
هم به همین منوال هستند.
در پایان تمام دستورات هم از ; استفاده می کنیم.
PHP:
;['name=$_POST['name
تو قسمت post ما اطلاعات صفحه فرم به صورت post به فایل php دادیم .
اینجا
HTML:
<form id="form1" name="form1" method="post" action="ertebat bama.php" >
اگه قسمت method تو form مشخص نکنیم بصورت خودکار اطلاعات بصورت get ارسال می شود.
قسمت name تو فایل php استفاده نداره ولی اگه بخوایم از جوا اسکریپت یا همون تکنولوژی ajax برای اعتبار سنجی داده استفاده کنیم باید name حتما اسمی براش در نظر بگیریم .که اونم حتما توضیح می دم .(اعتبار سنجی داده ها )
البته میشه همون تو فایل php داده هارو اعتبار سنجی کرد که کاربر اطلاعات بی ربط نفرسته ولی چون زمان می بره که فرم به سرور ارسال بشه برگرده معمولا از ajax استفاده میشه.
HTML:
<input type="text" name="name" id="name" />
هر نامی که به id می دیم از همون باید استفاده بشه برای اینکه متغییر مقدار دهی بشه
PHP:
;['name=$_POST['name

آخرین ویرایش:

setare_b

New Member
سلام ببخشید من یه سوال داشتم حالا اگه یه دکمه submit هم داشته باشیم که بخوایم وقتی روش کلیک می شه اطلاعات رو بفرسته به ایمیلی که بهش می دیم چکار باید بکنیم؟

setare_b

New Member
ممنون ببخشید من یکم تازه کارم این کار خیلی برام حیاتیه،خواهش می کنم کمکم کنید.من این کد رو نوشتم می شه بگید ایرادش چیه؟

html
<!doctype html>
<html>
<head>
<link rel="stylesheet" href="style.css">
<meta charset="utf-8">
</head>
<body dir="ltr">
<form id="form1" name="form1" method="post" action="ertebatbama.php" >
<input type="text" name="name" id="name" />نام<br />
<input type="text" name="namefalily" id="namefalily" />نام خانوادگی<br />
<input type="text" name="email" id="email"/>ایمیل<br />
توضیحات<textarea name="textarea" cols="40" rows="10" dir="rtl"></textarea><br />

<input type="submit" name="save" id="save" value="click"/>
</form>

</body>
</html

PHP

<?php
$name=$_POST['name'];
$myname=$_POST['namefalily'];
$email2=$_POST['email'];
$matn=$_POST['textarea'];
mail($f6,/*[email protected]*/,"SUBJECT","MATN");
?>