آموزش ساخت آسفالت

prince_Persia_7

Well-Known Member
تو این آموزش قصد دارم نحوه ی ساخت یه متریال آسفالت با کیفیت رو خدمتتون آموزش بدم. خدا پدر و مادر سازنده های Need For Speed رو هم بیامرزه که خیلی تو بحر خیابونای خوشگلش رفتم . برا در آوردن آسفالت ما از یه ماده ی V-Ray به نام VRayBlendMtl استفاده میکنیم . قبل از هرچیز یه چند تا توضیح در مورد این نوع متریال بدم : این ماده در واقع کارش اینه که متریال های مختلف رو با هم ترکیب میکنه. که از یه ماده ی اصلی به نام Base Material و تعدای ماده ی ثانویه به نام Coat Material تشکیل شده. در سمت راست هر ماده یه مپ وجود داره ( Blend amount ) . این مپ در واقع یه جور ماسکه که باعث میشه تکسچر های ناشی از مواد مختلف با هم قاطی نشن. یه مثال میزنم تا بهتر متوجه بشین . اول یه ماده VRayBlendMtl میسازیم . بعد Base Material رو یه VRayMtl میزاریم و رنگش رو هم میزاریم زرد. در مرحله ی بعد Coat Material شماره یک رو هم یه VRayMtl با رنگ دیفیوز قرمز قرار میدیم. سپس واسه ی Blend amount ـش یه تکسچر مثلا به صورت " به علاوه" قرار میدیم.
Test01.jpg
سپس یه رندر میگیریم نتیجه میشه این : چرا؟ در واقع در محل قسمت های سفید رنگ ، دیفیوز ماده ی Coat Material دیده میشه و در محل های سیاه رنگ دیفیوز ماده ی اصلی یعنی زرد. یعنی Blend amount مثل یه فیلتر عمل میکنه تا تکسچر این ماده در جاهای خاصی دیده بشن و با تکسچر سایر مواد قاطی نشن . یه جورایی مثل مپ Opacity عمل میکنه.
Test03.jpg
در مرحله بعد واسه Coat Material شماره دو هم یه VRayMtl میسازیم با رنگ دیفیوز آبی . و برای Blend amiunt ـش هم این تکچر رو میزاریم :
Test02.jpg
در نهایت تنیجه ی رندر میشه این :
Test04.jpg
نکته : چون Coat Material شماره دو پایین تر از شماره ی 1 هست به همین دلیل رنگ آبی روی قرمز هست و نه زیرش. یعنی یه لایه بالاتر از Coat Material قبلیش.

خب من متريال آسفالت رو توی یه فایل تری دی مکس گذاشتم براتون که با استفاده از VRayBlendMtl ساخته شده. با بررسی متريال های این ماده متوجه میشید که از چه تکسچرهایی واسه ماسک (همون Blend amount ) و دیفیوز استفاده کردم.
Coat Material شماره یک واسه خط کشی خیابونه ، شماره دو برای ایجاد رد تایرها ، شماره های 3 و 5 واسه ایجاد لکه و کثیفی آسفالت و شماره 4 هم برای ایجاد تیرگی و روشنی آسفالت در نقات مختلفه.

پیوست ها

• Asphalt02.rar
    4.3 مگایابت · بازدیدها: 923
آخرین ویرایش:

mojtaba 3d

Member
امین جان داداش خیلی باحال شده .یکم دیگه کار میکردی میشد جاده NFS Run .امین من آیکیوم پایین بود از آموزشی من چیزی دستگیرم نشد ولی خداییش آسقالتت خیلی خوب شده.اگه وقت کردی یه آموزش تصویزی هم بزار ممنون.

موفق باشی

prince_Persia_7

Well-Known Member
سلام.آموزش خوبی بود.خواهشن توی بخش مخصوص خودش بزارید و آموزش رو منسجم تر کنید.
مباحث آموزشي و مقالات

مثلا کلش تو یه PDF پخش و پلا نباشه بهتر هست.

ممنون عارف جان
الان مگه تو همین بخش ( مباحث آموزشی و مقالات) نیست :shock:
یه مقدار آموزش رو کلی گفتتم که بعد سعی میکنم واضح تر توضیح بدم

جدیدترین ارسال ها

بالا