آموزش روتوش عکس

retouching

New Member
روتوش عکس
هنر عکاسی یکی از هنرهای بسیار پرکاربرد امروز است که بسیاری از افراد در این حوزه مشغول به کار هستند. برخی از افراد دوربین به دست می‌گیرند و سعی می‌کنند تصاویری زیبا شکار کنند و برخی دیگر به کار ویرایش و ادیت عکس مشغول هستند، که یافتن مهارت در هرکدام از آن‌ها نیازمند تخصص و یادگیری است. رتوش عکس یکی از این مهارت‌ها است که شاید بسیاری از افراد آن را با ادیت اشتباه بگیرند.

بااین‌حال، افرادی که در زمینه روتوش عکس فعالیت می‌کنند، به طور حرفه‌ای روی این بخش تمرکز کرده‌اند و در صنایع مختلفی مانند: عکاسی پرتره، صنعت چاپ، تبلیغات و مجلات، سینما و حتی مد مشغول به کار شده‌اند.

What-is-retouch.jpg


در این مقاله درباره روتوش عکس و مزایای یادگیری آن می نویسم و در انتها این مقاله را ترجمه شده به انگلیسی قرار می دهم برای عزیزانی که قصد تحقیق بیشتر در این زمینه دارندروتوش عکس چیست؟
ریتاچ retouch که در زبان فارسی به آن روتوش( رتوش ) نیز گفته می‌شود، قبل از اختراع دوربین عکاسی نیز در هنر نقاشی کاربرد داشته است.
نقاشان بخصوص نقاشانی که چهره انسان‌ها را بروی بوم نقش می‌زدند گاهی با سفارش مشتری خود اقدام به زیباتر کردن چهره می‌نمودند و نواقص صورت یا اندام سوژه را برطرف می‌کردند، در واقع از کشیدن این نواقص خودداری می‌نمودند و چهره افراد زیباتر نقاشی می‌شد.

در طول تاریخ نقاشان بسیار معروف که آثاری شگفت‌انگیز خلق کرده‌اند و به‌یادگار مانده است با دریافت هزینهٔ بیشتر از مشتری، چهره آنها را زیباتر از واقعیت نقاشی می‌کردند و می‌توان گفت آنها بودند که روتوش و دستکاری تصاویر را پایه‌گذاری کردند.در زمان اختراع دوربین عکاسی، تمام این نواقص ظاهری افراد در عکس به‌صورت طبیعی و واقعی ثبت می‌شد، در نتیجه بازهم روتوش تبدیل به یک نیاز گردید.

درگذشته به دلیل پیچیده بودن فرایند روتوش و ویرایش تصویر، این عمل بسیار هزینه‌بر بود و تنها عکاسان و مشتریان ثروتمند قادر به چنین کاری بودند.
البته باید بدانید این تغییرات و روتوش نیز بسیار اندک و ناچیز بود که اغلب در تاریک‌خانه‌ها بروی نسخه اصلی و نگاتیوی صورت می‌گرفت و یا بعد از چاپ با کمک قلم‌مو و رنگ عکس‌ها روتوش می‌شدند.

عکاسی فقط مختص به فرایند گرفتن عکس نیست. اعمالی بعد از گرفتن عکس وجود دارند که به آن‌ها فرایندهای ویرایش عکس می‌گویند. این ویرایش شامل ویرایش دیجیتال و پردازش عکس است.

امروزه در عکاسی دیجیتال، روتوش( رتوش ) کردن به معنی حذف و ترمیم نقایص خاص در تصویر است که با دوربین قابل حذف نیستند. این عمل حذف حتی می‌تواند بسیار جزئی باشد، مانند حذف گردوغبار روی لنز دوربین هنگام ثبت عکس، یا حذف یک سوژه و المان در عکس که به زیبایی تصویر لطمه می‌زند مانند: یک تیر چراغ برق، سطل زباله و ….

retouch76567.jpgدر عکاسی چهره و پرتره انسان‌ها از روتوش می‌توان برای ازبین‌بردن برخی نقایص روی پوست افراد یا لباس آنها نیز استفاده کرد. این نوع روتوش بیشتر در صنعت مد و زیبایی، عکس‌های تبلیغاتی، تصاویر یادگاری و خاطره‌انگیز مجالس عروسی، تولد و همچنین عکاسی چهره کاربرد دارد.


پس از این‌که فرایند روتوش عکس انجام شد، نسخه نهایی آن به دست می‌آید و آماده ارائه می‌شود.

تفاوت روتوش عکس و ویرایش عکس
بسیاری از افرادی که هنوز به‌صورت حرفه‌ای به حوزه عکاسی وارد نشده‌اند این دو اصطلاح را با هم اشتباه می‌گیرند. فرایند ویرایش عکس به مراحلی پس از ثبت عکس گفته می‌شود مانند تنظیم نور، رنگ، ازبین‌بردن نویز، کادربندی، وایت بالانس و … که این موارد جزو حیطه ویرایش و پردازش عکس هستند.


در بسیاری از مواقع به دلایل زیادی عکاس در هنگام ثبت عکس با مشکلاتی روبرو می‌شود که چاره‌ای جز رفع این اشکالات در مرحله ادیت عکس ندارد.
به طور مثال:

 • شاید دوربین عکاسی به دلایلی تراز سفیدی یا وایت بالانس را هنگام ثبت عکس اشتباه تشخیص دهد.

 • به دلیل نبود نور کافی در محیط از ایزو بالا استفاده شود و نویز در عکس ایجاد می‌گردد.

 • در هنگام عکاسی به دلیل تابش شدید نور خورشید یا وجود گردوغبار یا مه و بخار آب هاله‌ای مه‌آلود بر روی عکس ایجاد شود.

 • کراپ و برش بخشی از عکس یا تنظیم کادربندی.

 • تغییر رنگ یا اشباع رنگ‌ها در عکس و دلایل بسیاری مانند این عکاس را مجاب می‌کند تا پس از ثبت عکس، تصویر را وارد مرحله ادیت و ویرایش کند.روتوش عکس هنگامی شروع می‌شود که ویرایش‌های اولیه روی عکس انجام شده‌اند و هنوز نواقصی دیده می‌شوند. حذف موارد ناخوشایند در تصویر و احتمالاً افزایش کیفیت کلی تصویر و پیاده‌سازی اصول و قوانین روتوش می‌توانند در این حیطه قرار بگیرند.


روتوش معمولاً در عکس‌های پرتره کاربرد بیشتری دارد. به‌عنوان افراد متخصص در زمینه روتوش که به این افراد ریتاچر یا اصطلاحاً روتوشر گفته می‌شود، روی لکه‌ها و چین‌وچروک پوست کار می‌کنند تا آن را صاف کنند،

 • رنگ موها را تغییر می‌دهند،

 • انعکاس نور فلاش روی پوست را حذف می‌کنند،

 • اجزای صورت را متعادل می‌کنند،

 • اگر چشم سوژه بسته یا نیمه‌باز باشد آن را اصلاح می‌کنند،

 • موهای اضافه روی صورت، چشم، دهان را از بین می‌برند و همچنین ممکن است که خطوط چشم را پررنگ کنند یا خطوط دور دهان را حذف کنند.

What-is-edit.jpg


روتوش عکس پرتره

هر قسمت از اجزای بدن را می‌توان روتوش کرد تا عکس زیباتری به دست آورد. روتوش برای سطوح و اشیا نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال سطوح اشیا یا چین‌وچروک لباس را می‌توان روتوش کرد تا به سطوح صاف‌تری رسید.

چرا روتوش عکس مهم است؟
روتوش عکس به‌این‌علت مهم است که می‌تواند یک عکس بسیار معمولی یا بد را به یک عکس بسیار زیبا تبدیل کند.

البته که روتوش تصاویر فرایندی است پس از عکاسی، در نتیجه می‌بایست عکس ثبت شده تمام ویژگی‌های یک عکس خوب را دارا باشد و این برعهده عکاس و نورپرداز است. اما اگر هنگام عکاسی به هر دلیلی مشکلاتی وجود داشت، این مشکلات در مرحلهٔ روتوش و ادیت برطرف می‌شود.در واقع قصد دارم این نکته را بگویم که تصور نکنید عکسی که نادرست ثبت شده است و نورپردازی مناسبی ندارد با روتوش می‌توان معجزه کرد! خیر چنین نیست. به همین دلیل است که روتوشرهای حرفه‌ای با عکاسان حرفه‌ای همکاری می‌کنند و هرگونه سفارشی را نمی‌پذیرند، زیرا مشکلات فنی عکاسی و نور باید در هنگام ثبت عکس برطرف شود نه در مرحلهٔ روتوش. روتوشر فقط خطاها و مشکلاتی را رفع می‌کند که در حیطه تخصص خودش باشد.

جزئیات در عکس بسیار مهم هستند و از آن جایی که عکس، همیشه پیش چشم بیننده به‌صورت ثابت قرار دارد، وجود هر نقص در عکس بیشتر به چشم می‌آید.
روتوش در هنر سینما نیز کاربرد دارد. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن روتوش پوستر فیلم‌ها است که قرار است در جهان پخش شوند و پیش چشم میلیون‌ها انسان قرار بگیرند.
روتوش عکس در مجلات و صنعت چاپ نیز استفاده فراوانی دارد. بزرگ‌ترین نشریات، شرکت‌های تبلیغاتی و روزنامه‌های جهان که از تصاویر با سوژه انسانی (مدل) استفاده می‌کنند، به روتوش به‌عنوان یک نیاز نگاه می‌کنند.
یک مثال واضح و ساده برای اهمیت هنر روتوش در چنین کسب‌وکارها، تصاویر تبلیغاتی در مجلات و بنرها و بسته‌بندی محصولات است.

روتوش-عکس-نشریات
حتماً تابه‌حال تبلیغات مواد و لوازم آرایشی (کرم، شامپو، خمیردندان، صابون و …) را دیده‌اید که سوژه در این تصاویر دارای چهره‌ای زیبا و بدون نقص است، موهایی نرم و شفاف و پوستی صاف دارد.

روتوش-عکس-محصول

پوست صورت و بدن صاف و یکدست می‌شود، قرمزی چشم‌ها برطرف می‌شود و سفیدی چشم‌ها افزایش می‌یابد. چین‌وچروک پوست برطرف می‌گردد و دندان‌ها مثل مروارید می‌درخشند.

این همان تخصصی است که شرکتهای تبلیغاتی بدنبال آن هستند و با وجود اینترنت و مرز آزاد ارتباطات، یافتن سفارش برای روتوشرها دیگر دغدغه نیست


retouch (1).jpg
اگر عکاسان و مدیران آتلیه نتوانند عکسی با معیارهای امروزی و مدرن به مشتری تحویل دهند، به‌زودی باید از این رقابت خداحافظی کنند و شکست را بپذیرند.


retouch7723212.jpg
تمام این نکات ذکر شده نشان می‌دهد نیاز به متخصص روتوش برای رشد کسب‌وکار یک امر حیاتی است و هر عکاس و مدیر آتلیه باید با یک متخصص روتوش همکاری کند زیرا روتوشر حرفه‌ای دانش امروزی و مهارت بالایی دارد، تمام تمرکز خودش را بروی روتوش می‌گذارد و نتیجه کارش نه‌تنها همه‌پسند است بلکه زمان تحویل عکس‌ها نیز بسیار کاهش می‌یابد.این موارد در اندیشه و فکر عکاسان امروز جهان و حرفه‌ای‌ها وجود دارد و به همین دلیل است که هر روز رشد می‌کنند، در کشورمان ایران نیز عکاسان و مدیران آتلیه هر روز آگاه‌تر می‌شوند و می‌دانند برنده شدن در این رقابت و زنده ماندن در این کسب‌وکار، مشتریان بیشتر، فروش بیشتر نیاز به همکاری دارد.همین نیاز باعث پیدایش و ظهور روتوشرهای حرفه‌ای در کشور شده است، که بعضی از آنها به‌صورت استخدامی در محل کار حضور دارند و بسیاری از آنها به‌صورت دورکاری و فریلنسری در منزل مشغول به فعالیت هستند.retouch (8).jpg

امیدوارم تا اینجا مقاله استفاده کرده باشید
شما خواننده عزیز انجمن مجید آنلاین از متن بالا می توانید جهت تحقیق و کسب دانش استفاده نمایید. اشتراک گزاری مقاله با ذکر منبع و درج لینک نویسنده بلامانع است.
Source: learn-retouch
 

پیوست ها

 • retouch (19).jpg
  retouch (19).jpg
  106.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
 • retouch (6).jpg
  retouch (6).jpg
  115.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
 • retouch (13).jpg
  retouch (13).jpg
  88 کیلوبایت · بازدیدها: 0
 • retouch (11).jpg
  retouch (11).jpg
  90.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

جدیدترین ارسال ها

بالا