آموزش افکت نور ستاره ای

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه

یکی از بچه ها توی قسمت سوالات و درخواستها آموزش ایجاد ستاره روی دندان که توی بعضی عکسای تبلیغاتی دیده میشه رو داده بود.
توی این آموزش ایجاد اون نورها گفته میشه که میتونه کاربردای مختلفی داشته باشه و هرجایی ازشون استفاده کرد.

برای شروع مثل این آموزشای خارجی اول عکس نهایی رو ببینید! :D
ما میخوایم اون نورهایی که روی سپر ماشین ایجاد شده رو یاد بگیریم.

016.jpg

---------------------------------------------------------------------------

1. برای شروع یک داکیومنت جدید با مشخصاتی که توی عکس پایین اومده ایجاد کنید.
دقت کنید که مقدار رزلوشن انتخابی بستگی به عکسی داره که شما میخواید بعدا این نورها رو روی اون عکس منتقل کنید.
سعی کنید رزلوشن این داکیومنت با رزلوشن اون عکس اصلی یکی باشه.

[MIUC]01181942622[/MIUC]

2. ابزار Polygon Tool رو انتخاب کنید.

[MIUC]01181942740[/MIUC]

دقت کنید که در تولبار بالای صفحه حالت Shapes Layers برای این ابزار فعال باشه.
سپس روی قسمتی که Polygon Options نامیده میشود کلیک کنید تا منوی کوچکی که برای تعیین مشخصات شکل
هست ظاهر بشه. تصویر زیر بخوبی محلهایی رو که گفتم نشون میده:

[MIUC]01181943271[/MIUC]

در قسمت Polygon Option این تغییرات رو ایجاد کنید:

برای گزینه ی Radius عدد 100 رو در نظر بگیرید و گزینه ی مربوط به Star رو فعال کنید. Indent Sides رو هم 92% در نظر بگیرید.

3. همونطوری که در تصویر زیر مشخص هست مقدار Side رو 5 در نظر بگیرید. این مقدار تعداد بال های ستاره رو نشون میده.

[MIUC]01181943309[/MIUC]

4. رنگ مشکی رو انتخاب کنید و یک ستاره درست در وسط داکیومنت بکشید:

[MIUC]01181943646[/MIUC]

5. ابزار Direct Selection Tool رو انتخاب کنید و روی یکی از بالهای ستاره کلیک کنید.
میبینید که یه سری مربع روی لبه های ستاره دیده میشن. حالا سعی کنید با تکون داده مربع ها بالها رو از نظر
شکل کلی با هم متفاوت کنید تا طبیعی تر بنظر بیاد و از این حالت ساده و یکنواخت خارج بشه.

[MIUC]01181943754[/MIUC]

6. با تغییر در تنظیمات Polygon Option که در بالا محلش رو توضیح داده بودم و همینطور استفاده از ابزار Direct Selection Tool
که در مرحله ی قبلی گفته شد میتونید ستاره هایی با اشکال مختلف ایجاد کنید. همین کاری که من انجام دادم:

[MIUC]01181943993[/MIUC]

7. در این مرحله باید به ستاره مون فیلتر Gaussian Blur رو از مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur نسبت بدیم.
زمانی که میخواید به ستاره این فیلتر رو اعمال کنیم فتوشاپ سوالی در رابطه با اینکه قصد داریم ستاره رو به حالت
Restrize دربیاریم میپرسه که ok میکنیم.

[MIUC]01181943843[/MIUC]

8. برای مقدار Radius در فیلتر Gaussian Blur عدد 2 رو در نظر بگیرید.
البته این موضوع رو هم بگم که این مقدار در رزلوشنهای مختلف میتونه متفاوت باشه.
یعنی مثلا اگر شما رزلوشن تون 72 هست میتونید این مقدار رو کمتر در نظر بگیرید یا اگه مثلا رزلوشن 300 در نظر گرفتید
میتونید این مقدار رو بیشتر بگیرید. در هر صورت سعی کنید طوری این مقدار رو در نظر بگیرید که میزان بلور شدن
ستاره مثل شکل زیر باشه:

[MIUC]01181944160[/MIUC]

9. حالا لازمه که عکس ستاره ای که ایجاد کردیم رو تبدیل به یک براش کنیم.
برای اینکار مسیر Edit > Define Custom Brush رو دنبال کنید:

[MIUC]01181944342[/MIUC]

10. ابزار براش رو با فشردن کلید B انتخاب کنید. و مطابق شکل زیر آخرین براشی که توی لیست براشهاتون هست
و همون براش ستاره ای هست که ساختیم رو انتخاب کنید:

[MIUC]01181944460[/MIUC]

11. تصویری رو که میخوایم روی اون افکت ستاره رو ایجاد کنیم باز میکنیم.
این تصویر رو من از سایت Flikr.com انتخاب کرده بودم که اتفاقا رنگ مورد علاقه ی منم هست!! :دی
سعی کنید عکسی رو انتخاب کنید که مناسب اینکار باشه. الان عکسی رو که من انتخاب کردم نگاه کنید.
توی این عکس پر از نورهای مختلف هست و مشخصه که منبع نور زیادی توی اون محیط وجود داشته.
پس این امکان که بازتاب نور روی بدنه ی ماشین بصورت ستاره ای و اینا باشه وجود داره.
از طرفی عکس باید چیزی باشه که کلا قابلیت انعکاس نور رو داشته باشه. مثلا فلز یا کلا سطوحی که نور رو میتونن منعکس کنن و جذبش نکنن.
برای همین مثلا عکس یه خرس که توی یه غار تاریک در حال استراحته فکر نکنم هیچ سنخیتی با این آموزش ما داشته باشه! :دی

[MIUC]01181944570[/MIUC]

12. حالا با استفاده از براشی که ایجاد کرده بودیم روی بدنه و سپر ماشین چند تا ستاره ایجاد میکنیم.
برای طبیعی تر شدن نتیجه ی کار سعی کنید شکل ستاره ها و اندازه ی اونها رو متفاوت در نظر بگیرید.

[MIUC]01181944628[/MIUC]

13. حالا روی لایه ی مربوط به ستاره ها 2 بار کلیک کنید تا پنجره ی Layer Style باز بشه.
و تنظیمات این پنجره رو برای گزینه ی Inner Glow مطابق شکل زیر انجام بدید.
دقت کنید انتخاب رنگ مربوط به این گزینه بستگی به رنگ زمینه ای داره که میخواید روی اون ستاره ایجاد کنید و باید
متناسب با رنگ زمینه اش انتخاب بشه که در اینجا نارنجی بوده.

[MIUC]01181944959[/MIUC]

14. و در آخر میزان Opacity لایه ی ستاره ها رو بین 70 تا 80 درصد تغییر بدید.
اینکار باعث طبیعی تر شدن اونها میشه.

[MIUC]01181945281[/MIUC]

اگر سوالی یا ایرادی بود در همین تاپیک مطرح کنید.

موفق باشید.

جدیدترین ارسال ها

بالا