آموزش اسکریپت نویسی

deldade

Member
با سلام
دوستان با اجازه شما می خوام یه چیزهایی رو که بلدم واستون بزارم
می خوام دستورات System Commands براتون بگم
من تو اینجا در مورد این مبحث چیزی ندیدم
از این فرمان می شه برای تغییر اندازه در پنجره پروژه،حرکت دادن پنجره پروژه،وهمچنین کپی کردن فایل ها از ماکنی به مکان دیگر استفاده کرد.
دستور SysCommand("ResizeWindow","W,H"): با این دستور ما می توانیم اندازه پنجره پروژه را تغییر دهید که پارامتر W عرض
و H طول جدید پنجره پروژه را تعیین می کند.

SysCommand("ResizeWindow","400,400")

این مثال پنجره پروژه را به اندازه 400* 400 تغییر می دهد.

دستور SysCommand("MoveWindow","x,y") : با این دستور ما می توانیم پنجره پروژه را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنیم
در این فرمان پنجره به مکان x,y مشخص شده منتقل می شود.سی

SysCommand("MoveWindow","400,400")
در این مثال پنجره از مکان فعلی خود به مکان 400*400 صفحه نمایش منتقل می شود.

دستور SysCommand("CenterWindow","") : با این دستور ما می توانیم پنجره پروژه را به وسط مانیتور منتقل کنیم.

دستور SysCommand("AlwaysOnTop","") : این دستور با عث می شود که پنجره پروژه ما روی تمامی پنجره ها قرار بگیرد.

دستور SysCommand("NotAlwaysOnTop","") : این دستور برعکس دستور قبل می باشد یعنی باعث می شود پنجره پروژه به حالت نرمال باز گردد.

دستور SysCommand("CopyFile","M1$,M2$") : این دستور باعث کپی کردن یک فایل از یک محل به محل دیگر می شود که مسیر و نام فایل مبدا در پارامتر اول یعنی همان M1$ و مسیر و نام فایل مقصد در پارامتر دوم یعنی همان M2$ قرار می گیرد.

M1$='C:\Folder\file.txt'

M2$='D:\Folder2\file2.txt'

SysCommand("CopyFile","M1$,M2$")

در این مثال مسیر مشخص شده در متغیر M1$ در مسیر مشخص شده در متغیر M2$ کپی می شود.

کوچیک همتون deldade

deldade

Member
سلام دوستان
یه سوال دارم
میخواستم بپرسم میشه با اجرای یه اسکریپت بتونیم اسم یه شی رو عوض کنیم مثلاً یه شی bitmap به اسم B1 داریم می خوام با اجرای یه اسکریپت اسم شی bitmap رو به B2 تغییر بدم
کوچیک همتون deldade

silvercover

کاربر متخصص
جناب deldade این مبحث برای قرار دادن مطالب آموزش هست نه مطرح کردن سوالات. شما دفعه پیش هم این کار رو کردین که بنده نوشته شما رو به مبحثی مستقل تغییر دادم. اینم لینکش:

http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=83715

لطفا از این به بعد رعایت کنید.

peyman136

کاربر متخصص مولتی مدیا بیلدر
Delete File

براي پاك كردن يه فايل از روي كامپيوتر بدون استفاده از پلاگينميتونيد از كد زير استفاده كنيد
کد:
[color=#009000]**Delete File[/color] 
file$=[color=#800000]'YourFilePath'[/color]  
param_nt$=[color=#800000]'WAIT,HIDE /C DEL /Q '[/color] + file$  
param_9x$=[color=#800000]'WAIT,HIDE /C DEL '[/color] + file$  
[color=#0000FF]If[/color] ([color=#000090][b]UsingWinNT[/b][/color]()) [color=#0000FF]Then[/color]  
[color=#009000]** on WinXP/2k [/color] 
[color=#000090][b]Run[/b][/color]("<[color=#0000FF]System[/color]>\cmd.exe","param_nt$")  
[color=#0000FF]Else[/color]  
[color=#009000]** on Win9x [/color] 
[color=#000090][b]Run[/b][/color]("c:\command.com","param_9x$")  
[color=#0000FF]End[/color]

peyman136

Create Directory

براي ساخت يه دايركتوري بدون پلاگين :
کد:
[color=#009000]**Create directory[/color] 
dir$=[color=#800000]'DirectoryFullPath'[/color]  
param_nt$=[color=#800000]'WAIT,HIDE /c md '[/color] + dir$  
param_9x$=[color=#800000]'WAIT,HIDE /c md '[/color] + dir$ 
[color=#0000FF]If[/color] ([color=#000090][b]UsingWinNT[/b][/color]()) [color=#0000FF]Then[/color]  
[color=#009000]** on WinXP/2k [/color] 
[color=#000090][b]Run[/b][/color]("<[color=#0000FF]System[/color]>\cmd.exe","param_nt$")  
[color=#0000FF]Else[/color]  
[color=#009000]** on Win9x [/color] 
[color=#000090][b]Run[/b][/color]("c:\command.com","param_9x$")  
[color=#0000FF]End[/color]

splinter cell

Well-Known Member
پیمان جان ممنون بابت این مثال هایی که گذاشتی...
اگه میشه این آخری رو یک کم بیشتر توضیح بده و یا با یک فایل فرضی اون رو نشون بده.این سوئیچ های فرمان attrib رو کجا و به چه شکلی بایست در File$='' قرار داد.ممنون

peyman136

براي راحتي كار از دستور زير استفاده كن :
کد:
hg$='+s +h '+file$
Run("<System>\attrib.exe","hg$")
كد بالا فايل رو سوپر هايدن ميكنه ميتونه مفيد باشه

peyman136

راستي يادم رفت بگم از بقيه كد ها هم كه قبلا گذاشتم ميتوني توي كد بالا استفاده كني

splinter cell

Well-Known Member
پیمان جان من منظورم این بود که توی
کد:
  file$=' '
چی و چطور باید نوشت .فرض کن یک فایل متنی به نامpeyman.txt داریم توی درایو سی و میخوایم سیستمی و فقط خواندنی بکنیمش.حالا شما بی زحمت کدش رو بنویس ،تا ببینیم چطوریه؟.مرسی

peyman136

من كد بالا رو از يكي از دوستانم گرفته بودم و خودم اصلا چك نكرده بودم راستش كد بالا فكر ميكنم از لحاظ تركيب بايد مشكل داشته باشه بجاي اون از كدي كه من گذاشتم استفاده كن حتما جواب ميده من خودم اون رو چك كردم براي سوال شما كد زير رو ببين:
کد:
hg$='+s +h peyman.txt'

splinter cell

Well-Known Member
مرسی!آخه من هر چی باهاش ور رفتم کار نمیکرد و به همین خاطر خواستم یه مثال برام بذاری.البته با اجازه ات کد بالا رو اگه به این شکل بنویسیم بهتره تا دیگه پنجره داس هم ظاهر نشه و آدرس فایل رو هم دقیق مشخص کنیم
کد:
hg$='WAIT,HIDE +s +h c:\peyman.txt'

بدرود!

silvercover

کاربر متخصص
دوستان توجه کنید که مواقعی که قصد دارین با خط فرمان و کنسول ( در عرف DOS ) کار کنین اگر مسیر فایل شما حاوی کاراکتر فاصله (Space ) باشه باید کل مسیر رو در یک جفت کوتیشن ( " ) محصور کنید. مثلا مسیر زیر:

کد:
path$='C:\Program Files\My App\File.txt'

باید بشه:

کد:
path$=' "C:\Program Files\My App\File.txt" '

splinter cell

Well-Known Member
با توضیحات حامد جان دیگه کامل کامل شد.بقول قدیمی ها گل بود به سبزه نیز آراسته شد.
یا حق!

Saman

مدیر انجمن مولتی مدیا بیلدر
آموزش كامل توبع رشته‌اى

سلام دوستان
از نام مبحث مشخصه كه چيه...
به دليل اينكه خودم از اين توابع خيلى استفاده مى‌كنم ، از Help برنامه ترجمه كردم و به صورت فايل pdf براى دانلود
گذاشتم.
اميدوارم بتونيد به نحو احسن ازشون استفاده كنيد...

لينك دانلود با حجم 263 كيلوبايت

موفق و مؤيد باشيد...

تا بعد...!

al.az100

New Member
سلام ببخشید مزاحم شدم
یک سوال دارم کد جستجو در متن موجود در پروژه چیست

nevercom

کاربر متخصص انجمن مولتی مدیا بیلدر
خودویرانگر !

با استفاده از این اسکریپت میتونید کاری کنید که برنامه خودش رو بعد از خروج نابود کنه !
:tavajoh: به هیچ عنوان این کد رو در حالت Designer امتحان نکنید، برای امتحان این کد حتماً پروژتون رو کامپایل کنید. :tavajoh:
[ltr]
path$=<SrcDir>+CBK_AppFileName
param$=
':Rep'+CHR(13)+CHR(10)+'del "'+path$+'" /f'+CHR(13)+CHR(10)
param$=param$+
'if exist "'+path$+'" goto Rep'+CHR(13)+CHR(10)
batpath$=
'<Embedded>\tmp.bat'
param$=param$+
'del "'+batpath$+'"'
R=
StrToFile(batpath$,param$,0,0)
Run("batpath$","HIDE")
Exit()
[/ltr]

آخرین ویرایش:

naseronline

Well-Known Member
سلام به همه دوستان عزيز
يه مدت از مجيد آنلاين و كلاً اينترنت دور بودم. تو اين مدت كه نبودم واقعاً انجمن mmb خيلي پيشرفت داشته و بچه هاي خيلي خوبي به انجمن اضافه شدن. شاهد اضافه شدن بخش هاي جديد به انجمن بوديم كه نشون از مديريت خوب دو دوست عزيزمون داره.
و اما براي شروعي دوباره مي تونيد كتاب الكترونيكي زير كه به بررسي و آموزش قسمت هاي مهم اسكريپ نويسي mmb مي پردازه رو دانلود كنيد. كتاب بر اساس راهنماي برنامه بوده و سعي شده ترتيب آموزش ها در اون رعايت بشه. كتاب شامل بخش هاي زير هستش :
متغير ها – عبارات شرطي – توابع متغير هاي رشته اي – آرايه ها – حلقه ها – ثابت ها ( ثابت هاي CBK- ثابت هاي سيستمي – ثابت هاي pub ) – فرمان هاي پروژه – فرمان هاي اشيا – فرمان هاي تايمر – فرمان هاي اسكريپ – فرمان هاي سيستم – فرمان هاي صوتي و در نهايت فرمان هاي پرينت ، شي متحرك و فرمان هاي صفحات وب
اين كتاب بر اساس نسخه 4.9.7 نوشته شده و تغييراتي و اضافاتي كه در نسخه 4.9.8 وجود داشته در اون گنجانده نشده.
Scripting.jpg
دانلود كتاب با حجم 415 كيلو بايت​

موفق باشيد ...

جدیدترین ارسال ها

بالا