آموزش | استفاده از ابزار Pen Tool

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Parham

Well-Known Member
یکی‌ از کاربردی ترین ابزار ها که معمولا افرادی که از این برنامه استفاده می‌کنن زیاد به اون توجه ندارن ابزار Pen Tool هستش ، شاید هم می‌شه گفت که خیلی‌ ها فکر می‌کنن که کار خیلی‌ سختی‌ هستش با این ابزار کار کردن و ... به هر حال در این بخش میخوایم باهم دیگه تمرین کنیم و طرز صحیح کارکردن با این ابزار را یاد بگیریم ، در این آموزش سعی‌ شده به شما 5 عنصر اصلی‌ این ابزار آموزش داده بشه و فکر می‌کنم اگر به دقت مراحل را دنبال کنید میتونید مطلب را بگیرید. از مقدمه که بگذریم میرسیم سراغ آموزش ! ...

ابزار Pen Tool دارای 5 عملکرد اصلی‌ هستش که با نگه داشتن دگمه ماوس بر روی آن می‌تونیم آنها را ببینیم ...

pen01.jpg

به وسیله Pen Tool یا اولین گزینه شما میتوانید به طور معمول خطوطی‌ را ایجاد کنید که به آنها Path یا مسیر اطلاق می‌شه ، که هرکدام از این مسیر ها از 2 یا چند نقطه و وجود میاد، حالا این ابزار را انتخاب کنید و بر روی یک صفحه شروع به کلیک کردن کنید ، حالا این نکته را هم دقت کنید که هر نقطه ای که ایجاد می‌کنید و در امتداد آن نقطه دیگری را میگذارید یک خط ایجاد میشود ، و این همون مسیری هستش که در بالا اشاره شد ، حالا به تصویری که در زیر کشیده شده دقت کنید ... به ترتیبه شماره ها هم همینطور ... فکر نمیکنم که خیلی‌ ساخت بود کشیدن یک شکل مثل این تصویر ...

نکته : دقت داشته باشید که اگر شما از یک نقطه شروع به حرکت کنید و پس از طی‌ مسیری دوباره بر روی نقطه اول برگردید و روی آن کلیک کنید باعث میشود که شکل شما بسته شود.

pen02.jpg

حال روش کار را عوض می‌کنیم ... میخواهیم ببینیم اگر به جای کلیک کردن ساده برای ایجاد نقطه ها دگمه ماوس را نگر داریم چه اتفاقی‌ پیش میاد ... شما هم امتحان کنید ! پس از اینکه نقطه اول را ایجاد کردین ، دگمه دوم را پس از کلیک کردن و نگه داشتن دگمه بکشید . به فرض در شکل زیر من ابتدا نقطه اول را ایجاد کردم و هنگامی‌ که می‌خواستم نقطه دوم را ایجاد کنم پس از کلیک کردن دگمه ماوس را نق داشتم و در جهتی‌ که نشان دادم آن را کشیدم ...

pen03.jpg

می‌دونم که شاید در اول کار سخت باشه اما با کمی‌ تمرین میتونید به راحتی‌ با این ابزار کار کنید و مسیر های مختلف را ایجاد کنید .. حالا به شکل زیر نگاه کنید ، حتما میگید چه قدر سخت ! اما من میگم که خیلی‌ هم آسون هستش ! باور ندارید ؟ پس نقطه اول را قرار بدید و نقطه های بعدی که می‌خواهید ایجاد کنید در امتداد فلش هایی‌ که من ایجاد کردم همان موقع که دگمه ماوس را نگه داشتید بکشید ... با کمی‌ تمرین میتونید شکلی‌ مانند این شکل ایجاد کنید ...

pen04.jpg

پس از اینکه با این ابزار کار کردید میریم سراغ ابزار بعدی به نام Add Anchor Point همونطور که شاید فکر کنید ... این ابزار نقطه ای در مسیری که ایجاد کردید برای شما اضافه میکنه ، برای استفاده از این ابزار ابتدا به وسیله ابزار اول یا همون Pen Tool بر روی صفحه 2 نقطه ایجاد کنید و سپس ابزار Add Anchor Pointرا از زیر همون ابزار Pen Tool در نوار ابزار خودتون انتخاب کنید (
addpt.jpg
) و یک نقطه در میان خطی‌ که ایجاد کردید قرار بدید .

pen05.jpg

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید ، نقطه 3 با استفاده از
addpt.jpg
ایجاد شد ، حالا سعی‌ کنید هنگامی‌ که این نقطه را می‌خواهید ایجاد کنید ، همانند قبل دگمه ماوس را بکشید ، برای تمرین نقطه 3 را بین 2 نقطه دیگر در جهتی‌ که در تصویر نشان دادم بکشید ... می‌بینید که که مسیر شما به دو منحنی‌ که قابل تغییر هستش تبدیل شد ...

pen06.jpg

ابزار Delete Anchor Point درست بر عکس ابزار قبلی‌ یعنی‌ Add Anchor Point کار میکند ، یعنی‌ در مسیر شما بر روی هر نقطه ایجاد شده که کلیک کنید آن نقطه را حذف می‌کند و مسیر جدید را بر اساس نقاط موجود رسم می‌کند ، برای فهم بهتر ابتدا سعی‌ کنید به وسیله 2 ابزاری که تا الان یاد گرفتیم شکلی‌ مانند شکل زیر ایجاد کنید.

pen07.jpg

حال با استفاده از ابزار Delete Anchor Point (
delpt.jpg
) 2 نقطه a و b را حذف کنید ، شکل شما به صورت زیر خواهد شد ...

pen08.jpg

آخرین ابزار Convert Point Toolهستش ، عملکرد این ابزار برای گشترش دادن و کشش دادن به مسیر از طریق نقاط ایجاد شده هستش ، شاید با خوندن تعریف من خوب متوجه نشید پس باهم یک مثال می‌زنیم که بهتر بفهمیم ، در بالاتر دیدیم که وقتی‌ که میخواهیم نقطه ای را ایجاد کنیم میتونیم با کشیدن دگمه ماوس آنرا به منحنی‌ تبدیل کنیم ، حال این ابتدا همان 3 نقطه را ایجاد کنید تا شکلی‌ مثل شکل زیر داشته باشید ...

pen09.jpg

حالا با استفاده از ابزار Convert Point Tool (
conpt.jpg
)سعی‌ کنید خطی‌ که در شکل می‌بینید را از سمت پایین به سمت بالا بچرخونید ، چه تغیری کرد ؟ می‌بینید که حالا شما 2 منحنی‌ دارید که در یک جهت هستن !
حالا سعی‌ کنید تمرین کنید ! مسیر را عوض کنید جهت استفاده از این ابزار را تغییر بدید و همچنین طول قسمت Extensionکه در شکل آمده تغییر بدید تا بهتر با این ابزار کار کنید ...

pen10.jpg

حالا ممکن هست سوال کنید من این مسیری که کشیدم چجوری جا به جا کنم یا سایز اونو در صفحه تغییر بدم ! اینجا هستش که از ابزار دیگری که در بالا همین Pen Tool هستش باید استفاده کنیم ...

pen11.jpg

ابزار اول یا Path Selection Tool این امکان را به شما میده که مسیری که ایجاد کردید را در صفحه کار خود به هر جایی‌ که می‌ خواهید منتقل کنید. یک نکته هم در اینجا بگم برای راحتی‌ کرد وقتی‌ که این ابزار را انتخاب کردید بر روی مسیر خود کلیک راست کنید و گزینه free transform path را در منو باز شده انتخاب کنید . حالا چه می‌بینید ؟ میتونید به راحتی‌ مسیر را بچرخونید ، تغییر اندازه بدید و ...
حالا ابزار دوم یا Direct Selection Tool انتخاب کنید ، این ابزار تقریبا کاری مثل Path Selection Tool انجام میدهد با این تفاوت که Path Selection Tool کل مسیر شما را انتخاب می‌کند اما زمانی‌ که از Direct Selection Tool استفاده می‌کنید شما میتوانید در شکل خود در همان موقع تغیرات ایجاد کنید و نقاط میانی‌ را بکشید و اندازه و مقدار منحنی‌ های ایجاد شده را عوض کنید ! نترسید این ابزار را انتخاب کنید و سعی‌ کنید که با آن کار کنید .

- دیدید که حالا کار خیلی‌ سختی‌ نبود ؟ پس حالا تمرین خودتون را بیشتر کنید تا بتونید به راحتی‌ با این ابزار کار کنید و سعی‌ کنید اشکال مختلفی‌ مثل گل ، پروانه و ... ایجاد کنید ، اگر هم شکلی‌ به ذهن شما نمیرسه سعی‌ کنید شکلی‌ مثل شکل زیر ایجاد کنید ...

pen12.jpg

امیدوارم که پس از خوندن این آموزش بتونید به راحتی‌ با این 2 ابزار کار کنید ... فقط باز هم در آخر میگم که کار کردن با این ابزار لازمه این هستش که شما تمرین کنید ، شاید در اول کار سخت باشه اما پس از تمرین میتونید به راحتی‌ با این ابزار کار کنید

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
ممنون خیلی جالب بود خوشبختانه مثل اینکه دکمه تشکر هم درست شده

Geshtapoou

Member
ايول پرهام جان خيلي وقط بود براي كسي دنبال اين آموزش مي گگشتم فارسي پيدا نميكردم
دستت درد نكنه
تا بعد
38.gif

Parham

Well-Known Member
خوشحالم که مفید بود ... امیدوارم دوستان عزیزی که در کار با این ابزار مشکل داشتن یا همیشه فکر میکردن کار کردن با این ابزار سخت هستش و به همین دلیل از اون کمتر استفاده میکردن با خوندن این آموزش بتونن از این ابزار هم در کارهای خودشون استفاده کنن ...

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا