چرا از cms های آماده استفاده نمیکنیم؟

Cisco

مدیر انجمن
یکی از دلایلی که من می گم اینه که اگر یکی بیاد جوملا رو دانلود کنه بعد بیاد توش شل آپلود کنه بعد بداره برای عموم چی میشه؟
این اتفاق قطعا برای نرم افزار هایی که اپن سورس نیستن نمیفتن.
کاملا درسته اگرجوملا اپن سورس نبود به اینجا نمی رسید ولی شاید امنیت بیشتری داشت.
ولی مثلا نرم افزار فایل زیلا اپن سورسه ولی امنیتش خیلی خوبه.
ولی من جوملا رو گفتم.

alionline1366

Active Member
علیرضا جان امنیت یک چیز نسبی هست ربطی هم به اپن سورس بودن یا نبودن نداره برعکس اگر شما میخواهید باگ های یک سیستم رو دربیارید چه بهتر که اپن سورس باشه که هر روز افراد مختلف چکش کنند و باگ ها رو ریپورت بدند برای جوملا هم خود جوملا هسته بسیار قوی داره و اکثر باگهایی که پیدا میشه از افزونه هایی هست که افراد عادی براش مینویسند اون قضیه آپلود شل هم که گفتی دوست عزیز اگر سایت رسمی یک cms شل آپلود کنه درست ولی اگر از سایت دیگری شما مثلاً جوملا حاوی شل رو دانلود کنی مشکل از شماست که از سایت معتبر دانلود نکردی انگار شما یاهو مسنجر رو از یک سایت عادی دانلود کنی بگی ویروس داشت یاهو مسنجر ضعیفه ربطی به هم ندارند.

Mohammadreza

Well-Known Member
سی ام اس های اپن سورس زمانی می تونن مشکل ساز بشن که سرور امنی اونهارو پشتیبانی نکنه !
چون هر کسی میدونه که چه فولدر هایی 777 هست و ... اگه سرور امن باشه مشکلی نداره ! اما اگه امن نباشه ...
----------------------------
پس من با علی موافقم ، استفاده از اوپن سورس مشکلی نداره ! اگه قراره سرور نا امن باشه ! چه cms اختصاصی باشه چه اوپن سورس ممکنه هک بشه !

Cisco

مدیر انجمن
علیرضا جان امنیت یک چیز نسبی هست ربطی هم به اپن سورس بودن یا نبودن نداره برعکس اگر شما میخواهید باگ های یک سیستم رو دربیارید چه بهتر که اپن سورس باشه که هر روز افراد مختلف چکش کنند و باگ ها رو ریپورت بدند برای جوملا هم خود جوملا هسته بسیار قوی داره و اکثر باگهایی که پیدا میشه از افزونه هایی هست که افراد عادی براش مینویسند اون قضیه آپلود شل هم که گفتی دوست عزیز اگر سایت رسمی یک cms شل آپلود کنه درست ولی اگر از سایت دیگری شما مثلاً جوملا حاوی شل رو دانلود کنی مشکل از شماست که از سایت معتبر دانلود نکردی انگار شما یاهو مسنجر رو از یک سایت عادی دانلود کنی بگی ویروس داشت یاهو مسنجر ضعیفه ربطی به هم ندارند.

دقیقا.
من منظورم همینه.
الان لینوکس اپن سورسه ولی از نظر امنیتی مشکلی نداره.
ولی من منظورم دقیقا همینه که اگر اپن سورسی مثل جوملا دست کسی بیفته و دستکاریش کنه مشکل ساز میشه نه اینکه کلا هسته جوملای مشکل داره.

alionline1366

Active Member
به نظر من کلا برای پروژه های کوچک که توجیه مالی خیلی خوبی ندارند حتماً باید از cms استفاده کرد البته با تغییرات ولی برای پروژه هایی که توجیه مالی خوبی دارند و غشر مخاطب اون پروژه کار شما رو به چالش میکشند بهتره cms از بیس بنویسید که تک تک عناصر تو مشتت باشه و در صورت وجود کوچکترین مشکل در سریعترین زمان بتونی رفعش کنی

mohsen162

Member
با سلام خذمت دوستان
ببنید دوستان اولا اپن سورس بودن دلیل بر ضعف نیست ممکنه کسی بگه بعضی ها دل رودشو میریزن بیرون ولی خیلی افرادهم میگن اینجاش مشکل داره اینجوری درست میشه مثل همین php
دوما بحث در مورد امنیت به نظر من بیهوده است میدونیت چرا چون یک مسئله نسبی تلویزیون ندیدیت حدودا 2 سال پیش یک جونن آمریکایی سایت سیاه رو هک کرده بود یا چند وقت پیش یک هکر ایرانی سایت یاهو رو به خاطر اینکه خلیج فارس رو خلیج عربی نوشته بود هک کرده بود یا حدودا 4 ماه پیش یا بیشتر گفتن سیاه اعلام کرده که ایرانیاها کامپیوتر هواپیمای اوبامارو هک کردن یا ....
اینارو همش منبعش تلویزیون ایرانها
پس ریطی به جوملا و .... نداره
سوما دوستمون که گفت خودتون بنویسید یک جورایی درست میگه وقتی خودت بنویسی میدونی چه گندی زدی فورا مشکلشو حل میکنی ولی به شرطی وجدان کاری باشه ها به قول حشمت فردوس گفت افتاد:green:
اما به من بگید چند آدم که از جوملا یا هر چی دیگه ای استفاده میکنن واقعا میدونن از چی دارن استفاده میکنن منظورمو رسوندم

آخرین ویرایش:

webarts

Member
متاسفانه CMS های ایرانی هم مشکل ضعف برنامه نویسی دارند و هم مشکل ناکارآمدی. من از ایران وب شاپ: iranwebshop.net
سیستم آگهی مشابه ایستگاه که خودشان نوشته اند را خریدم و فهمیدم حسابی کلاه سرم رفته:shock::

1) برای فروش نسخه آزمایشی ندادند و اسکرین شات و کاتولوگ الکترونیک دادند.
2) در اسکرین شات سیستم ثبت نام کد فعال سازی ثبت نام به ایمیل کاربر میفرستاد اما بعد از خرید فهمیدم که این فقط ظاهر سازی بوده و خود ایران وب شاپ فرمودند این سیستم زیاد لازم نیست.و الان هرکس با ایمیل جعلی میتواند ثبت نام کند!:lol:
3) اسکریپت فاقد حذف آگهی های تاریخ گذشته است و باز فروشنده فرمودند یک سیستم آگهی به این بخش نیاز ندارد!:lol:
4) اسکریپت فاقد ارسال ایمیل خودکار جهت یاد آوری تمدید آگهی میباشد! ولی در اسکرین شات دارد!:lol:

چندین عیب دیگر هم این سیستم دارد:mad: ولی الان یادم نیست ولی سازنده و فروشنده اسکریپت میگویند این ها از نظر ما ایراد نیست و اصلا سیستم به این بخش ها نیاز ندارد به همین علت این بخشها را نساختیم!!!

مهمترین مسئله این است که برنامه نویس ایرانی مثل سایر مشاغل در ایران فروش جنس بنجل به چند برابر قیمت واقعی را افتخار می داند و به این دلیل من حتی یک CMS اوپن سورس رده بیستم را هم بهتر از اسکریپت ایرانی میدانم مگر موارد بسیار خاص و معدود.

alionline1366

Active Member
متاسفانه cms های ایرانی هم مشکل ضعف برنامه نویسی دارند و هم مشکل ناکارآمدی. من از ایران وب شاپ: Iranwebshop.net
سیستم آگهی مشابه ایستگاه که خودشان نوشته اند را خریدم و فهمیدم حسابی کلاه سرم رفته:shock::

1) برای فروش نسخه آزمایشی ندادند و اسکرین شات و کاتولوگ الکترونیک دادند.
2) در اسکرین شات سیستم ثبت نام کد فعال سازی ثبت نام به ایمیل کاربر میفرستاد اما بعد از خرید فهمیدم که این فقط ظاهر سازی بوده و خود ایران وب شاپ فرمودند این سیستم زیاد لازم نیست.و الان هرکس با ایمیل جعلی میتواند ثبت نام کند!:lol:
3) اسکریپت فاقد حذف آگهی های تاریخ گذشته است و باز فروشنده فرمودند یک سیستم آگهی به این بخش نیاز ندارد!:lol:
4) اسکریپت فاقد ارسال ایمیل خودکار جهت یاد آوری تمدید آگهی میباشد! ولی در اسکرین شات دارد!:lol:

چندین عیب دیگر هم این سیستم دارد:mad: ولی الان یادم نیست ولی سازنده و فروشنده اسکریپت میگویند این ها از نظر ما ایراد نیست و اصلا سیستم به این بخش ها نیاز ندارد به همین علت این بخشها را نساختیم!!!

مهمترین مسئله این است که برنامه نویس ایرانی مثل سایر مشاغل در ایران فروش جنس بنجل به چند برابر قیمت واقعی را افتخار می داند و به این دلیل من حتی یک cms اوپن سورس رده بیستم را هم بهتر از اسکریپت ایرانی میدانم مگر موارد بسیار خاص و معدود.

دوست عزیز این حرفت مختص ایران نیست خیلی از دوستان خارجی هم همین حرف براشون صدق میکنه و اینم دلیل بر ضعیف بودن کار کل جامعه برنامه نویسی وب ایران نمیشه ما برنامه نویسها و شرکتهای زیادی داریم که کیفیت کارهاشون از خیلی از خارجی ها هم بهتره

rezamasih

Member
درود بر دوستان که با نظر هایشان کولاک کردن

هرکسی دوست داشت این متن را بخواند و اگر با من موافق بود برروی تشکر کلیک نماید و یا پست جدیدی را بدهد

من خودم یک برنامه نویس وب هستم از همه ی cms ها هم استفاده کردم با همه جور آدمی هم سرو کله زدم ، با برنامه نویسان زیادی هم نشت و برخاست داشتم . ازایرانی گرفته تا عربش و خارجیشو...

من خودم کوچیکترین فرد برنامه نویس جهانم اما این را به جرات میگم که ایران را می توان جزء کشورهایی دانست که حرفی جدی برای گفتن در برنامه نویسی دارد .

فرقی نمی کنه شما از چه cms ای استفاده می کنید مهم این است که بتوانید از آن منباء درآمدی داشته باشید

به هرحال هرکسی یک نظری داردو نظر همه ی دوستان مورد احترام

من برخی از کارهایی را که انجام دادم را برای نمایش برروی سایت می زارم

[FONT=&quot]اولين سامانه ي حسابداري اينترنتي در ايران
[/FONT][FONT=&quot]سايت سازمان بازرسي كل كشور [/FONT]
[FONT=&quot]شركت بازرگاني فجر فلز جنوب [/FONT]
[FONT=&quot]مؤسسه خانه تبليغات مركزي[/FONT][FONT=&quot]
مركز علوم تحقيقات پزشكي [/FONT][FONT=&quot]انجمن مهندسي دريايي[/FONT]
[FONT=&quot]شركت پارس ديزل[/FONT]
[FONT=&quot] شركت دامداران[/FONT]
[FONT=&quot]بيمه پارسيان [/FONT]
[FONT=&quot]لاستيك بارز[/FONT]
[FONT=&quot] كابل البرز[/FONT]

--------------------------------------------------------------------------------

آخرین ویرایش:

Masoud1365

مدیر انجمن
الان کاراتون رو گذاشتیدکه نظر بدیم ؟
شما هم از cms آماده asp استفاده کردید که فکر کنم اسمش dnn nuke باشه !

rayka

Well-Known Member
الان کارای شما چه ارتباطی با سوال دوستمون داشت؟ جواب اصلی دوستمون رو بدم ایشون پرسیدن چرا استفاده نکنیم یا بکنیم
باید خدمت دوست عزیزمون عرض کنم چرا نباید استفاده کرد باید استفاده کرد ولی بجاش اگر هدف تنها انتشار مطالب و وبنگاری با یک هدف مشخص و شخصی باشه به عقیده بنده منطقی ترین راه استفاده از cms های اماده و البته اوپن سورس و رایگان هستش چون برای همین هدف طراحی و ارئه شدن بحث امنیت هم یه بحثی هست که میشه کنترل کردش زیاد نباید به این فک کرد که چون اوپن سورس هست امن نیست و یک جایی شما به امکانانات و زیر ساخت هایی نیاز داری که پوشش دادن اون ها در قالب این سیستم های مدیریتی امکان پذیر نیستش اینجاست که باید برنامه ای متناسب با نیاز نوشته بشه گه قاعدتا چنین کاریی توجی های اقتصادی خودش رو هم داره و الا قصد ندارم سیاه نمایی کنم ولی سیستم های مدیریت محتوایی که دوستان برنامه نویس ما طراحی می کنن هم الگو براداری از همین یسنم های اوپن سورس هستش چه بسا بعضی از دوستان (قصدم جسارت نیست) ادا میکنند که زراح فلان سیستم هستند و اون رو با اطمینان با قیمتی که خودشون صلاح میدونن به مشتری ارائه میکنند ولی اگر به وا کاوی وبررسی سیستم های این دوستان بپردازیم به این نکته پی خواهیم برد که قلب تپنده این سیستم ها از یکی از سیستم های اوپن سورس که قالبن هم جوملا و نیوک و... است ضربان میگیره پس به این نتیجه میرسیم که باید از ای سیستم ها استفاده بکنیم اما به جا و با رعایت اصول از نصب هر افزونه ای خود داری کنیم همیشه خودمون یا یه متخصص سایت رو از نظر آسب پذیری مورد بررسی قرار بدیم و هر جا که نیاز به کار جددی و فراتر از این چهار چوب داشتیم از طراحی اختصاصی استفاده کنیم امیدوارم تونسته باشم بخشی از ابهامات شما رو برطرف کرده باشم موفق و پیروز باشید.

webarts

Member
به نظرم cmsهای مشهور اوپن سورس توسط یک تیم طراحی میشوند و پشتوانه محکمی دارند و از cms هایی که توسط یکی دو نفر نوشته میشوند بهتره . خودم بخوام سایت بزنم cms اوپن سورس معروف را ترجیح میدم و اگر بخوام قابلیتهایی داشته باشد میشود ماجول اختصاصی برای آن طراحی کرد.

Webber

Well-Known Member
سلام
به صحبت های دوستان اضافه کنم که این سوال شما جواب های زیادی داره و متغیر های زیادی هم در این جواب ها دخیل هستند.مثلا : شما تا چه حد در برنامه نویسی توانا هستید ؟ نوع پروژه شما چیست ؟(مثلا یه وبلاگ شخصی یا سایت تجاری و سازمانی) . نظر خود مشتری چیست؟ چه مدت زمان برای انجام کار دارید ؟ چه مقدار هزینه برای پروژه دریافت خواهید کرد؟ چه مقدار به کدهای این سیستم ها آگاه هستید تا در آینده بتوانید تغییرات مورد نظر مشتری را اعمال کنید ؟(اگر از cms آماده استفاده کرده باشید) و ....

در مورد امنیت فکر می کنم امنیت سیستم های متن باز مثل wordpress خیلی بیشتر از برنامه ای هست که شما برای اولین بار می نویسید .چون هزاران برنامه نویس از سراسر دنیا ،سالها روی کدهاش کار کردن و دیگه به حدی رسیده که به این راحتی نمیشه از طریق خود سیستم هک کرد و اکثر هک هایی که روی وردپرس و دیگران انجام میشه ، از طریق ضعف سرور و موارد دیگه هست تا خود cms.

موفقیت

جدیدترین ارسال ها

بالا