ويروس‌ها به صورت فله‌اي تكثير مي‌شوند

Salar

Active Member
نويسنده : بيل‌ تامپسون‌، مفسر دايمي‌ سرويس‌ خبري‌ برنامه‌ Go Digital در B.B.C World
مترجم : شاهين گلستاني
ناشر : سايت همكاران سيستم

بيل‌ تامپسون‌ (Bill Thompson)، تحليل‌گر و متخصص‌ فناوري اطلاعات‌ هشدار مي‌دهد: «اين‌ تنها ترفند و حقه‌هاي‌ تكنيكي‌ نيست‌ كه‌ به‌ انتشار هر چه‌ سريع‌تر و فراگيرتر ويروس‌ها كمك‌ مي‌كند، بلكه‌ برخي‌ كاربران‌ كامپيوتر هم‌ به‌ سهم‌ خود در اين مسئله مقصر هستند».

به نظر من، برنامه‌نويسان‌ هم‌ مانند ديگر افراد حرفه‌اي‌، انتقادپذير نيستند. تعبيرهاي‌ هفته‌ گذشته‌ من‌ در مورد مهندسان‌ نرم‌افزار كه‌ واقعا" شايسته‌ي اين‌ عنوان‌ نيستند (چه‌ آن كه‌ آنها برنامه‌هاي‌ ناكارآمد‌ي كه حاصل‌ باگ‌هاي مختلف هستند (Buqridden proqtams) توليد مي‌كنند كه‌ بايد مرتبا" patch و تعمير شوند) سيلي‌ از ايميل‌هاي‌ شكايت‌آميز را براي‌ من‌ به‌ همراه‌ داشت‌ مبني‌ بر اين كه‌ چرا من‌ به‌ شكل ‌ناعادلانه‌ و غيرمنصفانه‌اي‌ از گروهي‌ از ساعي‌ترين‌ و سخت‌‌كوش‌ترين‌ مردم‌ انتقاد كرده‌‌ام‌.

همان‌گونه‌ كه‌ اعتدال‌، توازن‌ و عدالت‌ براي‌ هر نويسنده‌ و منقتدي‌ مهم‌ و داراي اهميت‌ است‌، فكر مي‌كنم‌ كاملاً عقلائي‌ و عادلانه‌ است‌ كه‌ اعتراف‌ كنم‌ برنامه‌ نويسان‌ تنها عامل‌ ايجاد مشكلات‌ متعدد از قبيل‌ ويروس‌ها كه‌ امروزه‌ كاربران‌ شبكه‌ با آنها مواجه‌اند، نيستند. در بسياري از موارد، كاربران‌ هم‌ به‌ اندازه‌ي آنان و يا حتا بيشتر از آنان مقصر هستند، چرا كه‌ در حالي‌ كه ‌برنامه‌نويسان‌ تمام‌ سعي‌ خود را مي‌كنند تا بهتر عمل‌ كنند، به‌ نظر مي‌رسد كه‌ عده ‌زيادي از كاربران‌ عمدا" مي‌خواهند ناآگاه و بي‌خبر باقي بمانند..

اين‌ مسئله هنگامي براي من‌ روشن‌ شد كه‌‌ در يكي‌ از قطارهاي‌ بسيار شلوغ‌ بعد از ظهر مسير London Kinqscross به‌ طرف ‌كمبريج‌ سوار شده بودم‌. روبه روي‌ من‌، دو مرد كه‌ تقريباً هم‌ سن‌ و سال‌ من‌ بودند با صداي‌ بلند در حال ‌صحبت‌ درباره‌ي‌ كامپيوتر، اينترنت‌ و فناوري اطلاعات‌ بودند.

وحشت‌ از عدم‌ امنيت‌ (Security Scare)

پس‌ از يك‌ بحث‌ بسيار جذاب‌ درباره‌ي بهترين‌ برنامه‌هاي‌ موجود براي‌ Download كردن‌ فايل‌هاي‌ موسيقي‌ 3MP غيرمجاز از طريق‌ شبكه‌ و چگونگي‌ كپي‌ كردن‌ آنها بر روي‌ Minidisk player يا هر وسيله‌ پخش‌ صوتي‌ ديگر، صحبت‌ و بحث‌ به‌ ويروس‌ها و ديگر برنامه‌هاي‌ خطرناك‌ كامپيوتري‌ و شبكه‌ كشيده‌ شد.

هر دوي‌ آنها كاملاً از ويروس Sasser و خطرات آن‌ براي تمامي كاربران‌ شبكه‌ اطلاع داشتند. يكي‌ از آنها كمي‌ نگران‌ بود كه‌ احتمالا ًLaptop وي‌ نيز به اين ويروس آلوده‌ شده‌ باشد. دوست‌ او به وي گفت‌: «نگران‌ نباش‌. تو مي‌تواني‌ به‌ صورت‌ online ضد ويروس‌ رايگان ‌(Free 30 days trial) را دريافت و كامپيوتر خود را پاك‌سازي‌ كني‌».

اين‌ مسئله‌ كمي‌ براي‌ من‌ جالب‌ توجه‌ بود. چرا كه‌ نرم‌افزارهاي ضد ويروس‌ قيمت‌ زيادي‌ ندارند و كار از ميان بردن ويروس‌ها و پاك‌ كردن‌ كامپيوتر را هم‌ تمام‌ و كمال‌ انجام‌ مي‌دهند. جالب اين جاست، كه هر وقت مسئله بزرگي همچون شيوع اين گونه ويروس‌ها مطرح مي‌شود، هميشه‌ ابزار رايگاني هم‌ هست‌ كه‌ كاربر بتواند با آن كامپيوتر خود را پاك‌سازي كند. بنابراين‌ واقعاً جاي‌نگراني‌ نيست‌!

كاملا" به‌ نظر مي‌رسيد كه‌ اين‌ دو نفر كه‌ احتمالاً از شدت خسيس بودن هيچ‌ وقت‌ فكر خرج‌ كردن‌ 30 پوند براي‌ خريد غذا از بيرون‌ را نكرده‌اند، يا خيلي‌ خسيس‌ بودند يا آن قدر ساده پندار‌ كه‌ درك‌ نمي‌كردند آن جايي‌ كه‌ آنها به‌ دنبال‌ برنامه‌هاي‌ رايگان‌آنتي‌ ويروس‌ هستند، مملو از انواع‌ ويروس‌هاي كامپيوتري‌ است‌.

اطمينان‌ به‌ ابزار و برنامه‌هاي‌ رايگان‌ مي‌تواند تضمين‌ كننده‌ي اين‌ مسئله باشد كه‌ كامپيوترهاي‌ آنها مملو از انواع‌ نرم‌افزارهاي Trojans , spyware , adware و ويروس‌ها و همچنين‌ نرم‌ افزارهايي‌ كه‌ به‌ هكرها اجازه‌ استفاده‌، نفوذ و حمله‌ به‌ سيستم‌ آنها يا ساير سايت‌ها رامي‌دهد، گردد.

متأسفانه‌ ما به‌ ايستگاه‌ Letchworth رسيديم‌ و آنها به‌ سمت‌ قسمت‌ ديگري‌ از قطار رفتند و من نتوانستم‌ بقيه‌ صحبت‌هاي‌ آنها را بشنوم‌.

من تا به‌ حال‌ به‌ Sasser آلوده‌ نشده‌ام‌ و در laptop خودم‌ در مدت‌ سه‌ سال ‌فقط‌ يك‌ ويروس‌ داشته‌ام‌ كه‌ آن را هم‌ كنترل‌ كرده‌ام.‌ چون‌ هميشه كاملاً مراقب‌ هستم‌. اما جدا" با ويروس‌هايي‌ كه‌ ديگران‌ با فرستادن‌ تعداد زيادي‌ ايميل‌هاي‌ آلوده‌، ارتباطات‌ شبكه‌ را مختل‌ و يا مسدود مي‌كنند و يا شركت‌ها را مجبور به‌ قرار دادن‌ انواع‌ و اقسام‌ ابزارهاي‌ مسدود كننده‌ (Blocking Measures) مي‌كنند و مانع ارسال‌ ايميل‌ از طرف‌ من‌ به‌ افرادي كه‌ نياز به‌ تماس‌ با آنها دارم،‌ مي‌شوند دچار مشكل‌ هستم و اين ويروس‌ها به طور اساسي براي من‌ ايجاد ناراحتي‌ و مزاحمت‌ مي‌كنند.

اين‌ مسئله، نتيجه‌‌ي كوتاهي و سهل‌ انگاري‌ افرادي‌ مانند آن‌ دو نفر است‌ كه‌ نسبت‌ به ‌اثرات منفي كه‌ كامپيوترهاي‌ آلوده‌ آنها مي‌تواند بر ديگر كامپيوترهاي موجود در شبكه بگذارد، ناآگاه و بي ملاحظه هستند.

بحث‌ اصلي‌ و اساسي‌ ما در اين جا در مورد مصونيت‌ گروهي‌ يا عمومي‌ است. بر اساس اين نظر‌، اگر تعداد كافي‌ از اعضاي‌ يك‌ گروه‌ نسبت‌ به‌ يك‌بيماري‌ خاص‌ مانند سرخچه‌ (Measles) يا اريون‌ (Mumps) مصون‌ شوند، در صورتي‌ كه‌ حتا‌ فردي مبتلا شود، بيماري‌ به‌ صورت‌ عمومي‌ و همه‌ گير نخواهدشد و دامنه‌ي‌ شيوع‌ هميشه‌ محدود خواهدبود.

براي مثال، من‌ به‌ عنوان‌ سرپرست‌ دو فرزندم، مباحث‌ مربوط‌ به‌ واكسن‌ MMR و مخاطرات ‌ناشي‌ از آن‌ را با علاقه‌ و جديت‌ وافر پي‌گيري‌ مي‌كنم‌. همچنين‌ به‌ اين امر واقف هستم‌ كه‌ واكسن‌ سياه‌ سرفه‌ و ديگر واكسن‌ها و ايمن‌سازها، عوارض‌ جانبي‌ كلي‌ هم‌ به‌ همراه‌ دارند.

كمبود و نقصان امنيت

البته‌ اين‌ ريسك‌ و يا عوارض‌ جانبي‌ بسيار كمتر از ريسك‌ و خطري‌ است‌ كه‌ خود بيماري‌ به‌ همراه‌ دارد و هر يك‌ از ما مي‌توانيم‌ با قبول‌ يك‌ ريسك‌ كم‌ براي ‌فرزندمان‌، نتايج‌ و خطرات‌ كلي‌ بيماري‌ها را كاهش‌ دهيم. چه‌ آن كه‌ اين‌ بيماري‌ها مي‌توانند به‌ شكل‌ مؤثري‌ در اثر بي‌توجهي‌ به‌ عنوان‌ يك‌ خطر بالقوه‌ براي‌ فرزندانمان‌ محسوب شوند.

اين‌ مسئله‌ درباره‌ي كامپيوترهاي‌ ما هم‌ مصداق‌ دارد. چه قدر بهتر بود اگر برنامه‌ نويسان‌ كدهاي‌ بهتري‌ مي‌نوشتند و يا تكنيك‌هاي ‌توسعه‌‌ي محصولات نرم‌افزاري پيشرفته‌تر مي‌شد و يا به‌ جاي‌ اين كه‌ شركت‌ها ما را مجبور به‌ قبول‌ و پذيرش‌ مجوزها مي‌كردند (كه‌ آنها را از تمام‌ مسئوليت‌ها‌ مبرا مي‌سازد) خودشان مجبور به‌پذيرش‌ مسئوليت‌ ناشي‌ از كدگذاري‌ ضعيف‌ مي‌شدند.

چه قدر خوب‌ بود كه‌ هر patch كه‌ توسط‌ مايكروسافت‌ صادر مي‌شد، همان‌طوري‌ كه‌ در تبليغ‌ و آگهي‌ها معرفي‌ مي‌شود، عمل‌ مي‌كرد و خودش‌ مشكلي‌ ايجاد نمي‌كرد. اما به هر حال‌ همه‌ چيز در دنيا آن گونه‌ كه‌ بايد باشد نيست‌ و patch ها در شرايط‌ فعلي‌ و در حال‌ حاضر آخرين‌ و بهترين‌ اميد و راه‌ حلي‌ هستند كه‌ در اختيار داريم‌.

باگ‌ها در نرم‌ افزارها و در دنياي‌ واقعي‌ وجود دارند. برنامه‌ها نيز مي‌توانند توسط‌ هكرهاي‌ بدانديش‌ و بدخواه‌ كه‌ مي‌خواهند به ‌سيستم‌هاي‌ امنيتي‌ نفوذ كنند، متلاشي‌ و خراب‌ شوند، همان گونه كه كودكان‌ هم‌ به سرخچه‌ و ... مبتلا مي‌شوند.

نتيجه آن كه، انجام‌ ندادن‌ اقدامات‌ مورد نيازي كه شما مي‌توانيد براي مراقبت‌ و حمايت ‌از كامپيوتر خود انجام‌ دهيد، از قبيل‌ نصب‌ Firewall ، خريد نرم‌ افزارهاي‌ ضد ويروس‌ و به‌ هنگام‌ نگه‌ داشتن‌ آنها و نصب‌ patch هاي‌ صادره‌ توسط‌ شركت‌ها، عملي كاملا" غير اصول اخلاقي و ضد اجتماعي است.

جدیدترین ارسال ها

بالا