وضعیت نابسامان ثبت دامنه .ir

ghasembaghi

Member
توی کشورهای فرنگ یه تجارت های عجیب و غریب هست که خوشبختانه توی ایران هیچ خبری از اونا نیست و اگه کسی قصد داشته باشه یه کاری بکنه اونقدر مشکلات واسش پیش میاد که دیگه به کل پشیمون میشه.
چندبار (دقیقاً 17بار) تا حالا پیش اومده که نشستم و به مغر مبارکم فشار آوردم و یه اسم های تاپی پیدا کردم تا برم به اسم خودم ثبت کنم و دامین مارکتینگی برای خودم راه بیندازم.:-?
از اونجایی که خارجی تعدادشون بیشتر از ماست و زودتر از ماها اینترنت را کشف کردند بیخیال پسوندهای رایج مثل دات کام شدم و خودمو دلخوش به دات آی آر کردم
اما نکته جالب ماجرا اینجاست که دقیقا هر 17بار که دامین را ثبت کردم و پیام تبریک دامین شما با موفقت ثبت شد را مشاهده کردم بعد از یک هفته تا دو ماه!!! پیغام Your Domain is refused! را توی میل باکسم دیدم.:cry:
یادمه چندسال پیش یه بنده خدای بیکاری برداشته بود دامین Google.com را به اسم خودش ثبت کرده بود و بعدآ اون شرکتی که اشتباهاً چراغ سبز نشون داده بود مجبور شده بود با هزینه بالایی اون دامین را از اون آدم بیکار سرخوش بخره تا مشکل قانونی واسش پیدا نشه.:lol:
حالا گویا توی ایران این آقایون که مسئول ثبت دامین دات آی آر را دارند اونقدر سرشون شلوغه که نمیتونن وقت بذارن و. یه لیست از دامین های خاص را تهیه کنند و جلوی ثبت اونها را بگیرن.
شایدم این فرصت طلایی را گذاشتن واسه آدمای بیکاری مثل من تا استعداد های بیکران ما هدر نره.
حالا بازم خوبه که مسئولت ثبت دات کام را نذاشتن به عهده ایرانی ها.:shock:
شما هم تا حالا مشکلی واستون پیش اومده همینجا مطرح کنید.

آخرین ویرایش:

Mozafary

Member
یه دامین من هم پس گرفته شد بعد از حدود ۳ماه! که از ثبت کردنش گذشته بود
توی کشورهای فرنگ یه تجارت های عجیب و غریب هست که خوشبختانه توی ایران هیچ خبری از اونا نیست و اگه کسی قصد داشته باشه یه کاری بکنه اونقدر مشکلات واسش پیش میاد که دیگه به کل پشیمون میشه.
چندبار (دقیقاً 17بار) تا حالا پیش اومده که نشستم و به مغر مبارکم فشار آوردم و یه اسم های تاپی پیدا کردم تا برم به اسم خودم ثبت کنم و دامین مارکتینگی برای خودم راه بیندازم.:-?
از اونجایی که خارجی تعدادشون بیشتر از ماست و زودتر از ماها اینترنت را کشف کردند بیخیال پسوندهای رایج مثل دات کام شدم و خودمو دلخوش به دات آی آر کردم
اما نکته جالب ماجرا اینجاست که دقیقا هر 17بار که دامین را ثبت کردم و پیام تبریک دامین شما با موفقت ثبت شد را مشاهده کردم بعد از یک هفته تا دو ماه!!! پیغام your domain is refused! را توی میل باکسم دیدم.:cry:
یادمه چندسال پیش یه بنده خدای بیکاری برداشته بود دامین google.com را به اسم خودش ثبت کرده بود و بعدآ اون شرکتی که اشتباهاً چراغ سبز نشون داده بود مجبور شده بود با هزینه بالایی اون دامین را از اون آدم بیکار سرخوش بخره تا مشکل قانونی واسش پیدا نشه.:lol:
حالا گویا توی ایران این آقایون که مسئول ثبت دامین دات آی آر را دارند اونقدر سرشون شلوغه که نمیتونن وقت بذارن و. یه لیست از دامین های خاص را تهیه کنند و جلوی ثبت اونها را بگیرن.
شایدم این فرصت طلایی را گذاشتن واسه آدمای بیکاری مثل من تا استعداد های بیکران ما هدر نره.
حالا بازم خوبه که مسئولت ثبت دات کام را نذاشتن به عهده ایرانی ها.:shock:
شما هم تا حالا مشکلی واستون پیش اومده همینجا مطرح کنید.

mehdinasiri

پارس لند گروپ
دامین های .ir واقعا بی خود هستن. هم دیر به گوگل و یاهو میرن هم اگر بخوای یکی رو ترنسفر کنی واویلا!

ghasembaghi

Member
نکته عجیب اینه که سایت رسمی ثبت آی آر پر است از تبلیغات یک شرکت خصوصی هاستینگ در حالی که فیزیک نظری که یه مرکز دولتی است مسئول این کار هست

Mozafary

Member
یعنی چی دیر به گوگل و یاهو میرن؟
آره ترانسفر دردسر زیاد داره!چون خیلی از کارا دستی باید انجام بشه و این بخاطر ضعفهای قانونیه

دقیقا کجاش تبلیغات داره؟

Mozafary

Member
اونجوری حساب کنی .com صد برابر بهتره
همونطور که توی nic شما اطلاعات فردی میدی و بعد میتونی از طریق اون اطلاعات اثبات کنی که مالک دامنه هستی توی com هم از طریق اطلاعات وارد شده،اطلاعاتی که در ابتدا به registrar دادی،کارت اعتباری که خرید کردی،ip هایی که به کنترل پنل وارد شدن و ... مالکیت خودرو اثبات کنی
دزدیده شدن ممکنه و انجام هم شده!اما پس گرفتن دامنه بعد از دزدی فکر کنم منظورتون بود که در همه جای دنیا ممکنه

خوب تا حالا چنتا دومین دزدیده شده! ؟

Mozafary

Member
اشتباه نکن عزیزم مشکل از com نبوده از اونا بوده
مطمئن باش اکه اطلاعات وارد شده اونها درست میبود و از راه صحیح خرید میکردن میتونستن دامنه رو خیلی زود پس بگیرن.
اگه یادت باشه توی همون زمان دامنه blogfa.com هم دزدیده شد اما اونها ۱هفته ای تونستن پس بگیرن.
من خودم به شخصه یک دامنه رو بعد از ۶ ماه فهمیدم که توی پنلم نیست و به یک registrar دیگه منتقل شده اما ۱هقته هم طول نکشید که یوزر و پسورد لاگین به پنل دامنه توی registrar دیگه رو به من دادن!
اردیبهشت ماه همین امسال ۸۰ دومین یکی از همکارهارو move کردن با یک نامه و ارسال مدارک همش رو پس گرفت.
یعنی واقعا com با این همه هپ هپ و کپ کپ از ir ... ؟
:D
بله نمونه بارز برتریت کام تو این موارد:
http://persianblog.com/
خیلی اثبات کردن
باسه همنم به .ir رجوع کردن.

kitiran

Active Member
چه ربطی داره
من میگم اصلا همچین اتفاقی تا حالا باسه ای ار که دومین هک شه یا دزدیده شه! نیوفتاده!!
شما می گین مدرک می بریم خوب معلومه مدرک میبریم قوانین بین الملی هاست باسه همه دومین ها صدق می کنه!
مثل این بمونه بگم فلانی ماشینمو دزدید خوب مدرک میبری نشون میده ماله منه پس میگیری
من دارم میگم تا حالا کسی دزدی نکرده ... مدرک بردن که سهله

Mozafary

Member
قصد جسارت نیست،رجوع شود به پست شماره ۹
دامین ir تا کنون دزدیده شده است،ممکن است شما از ان بی اطلاع باشید.
یک دامنه‌ی دانشگاهی ir به سرقت رفت فکر کنم ۱ یا ۲سال پیش که حدود ۳ یا ۴ روز هم فکر کنم طول کشید تا به حالت اول برگشت.

kitiran

Active Member
سلام
دامنه آی آر تاحالا نفوذ نداشته!
خود nic.ir هم یادمه ریس فیزیک نظری در مصاحبه ای که داشت گفت تاحالا نفوذی نداشته! کام که روزانه است هک شدن دامنه ام آی آر فکر کنم تو این چندین سال اگر یه دونه هم باشه که بعید می دونم قابل قیاس با کام نیست.
منم قصد جسارت ندارم..
شما دارین پس گیری دومین میگید من میگم دزدین ! پس گرفتن کجا دزدیدن کجا!

تازه اگه مقایسه هم دارید می کنید قیمت هم مهمه! اونم مقایسه کنید. تعداد حروف هم مقایسه کنید 2 حرفه و...
اونم که تو گوگل دیر ایندکس میشه بی لطفی گوگل هست نه مشکل آی آر!
کشوری که پهنای باندش افتضاح هست ثبت 98 هزار دامنه خودش رکورده!:http://www.nic.ir/Statistics

mehdinasiri

پارس لند گروپ
مهمترین مطلب برای هر شخصی که سایت میزنه این هست که روباتهای جستجوی گوگل و یاهو اطلاعات کلیدی سایت رو ایندکس کنند و بتونند مرتبه خوبی رو در این زمینه کسب کنند. دامین های آی آر فاجعه هستند خیلی بد تو این زمینه پذیرفته میشن.
شما برای ترنسفر کردن دامین دات کام نیم ساعت وقت بزاری و 2 تا ایمیل رو تایید کنی مشکل حل میشه اما برای آی آر چون اونا می خوان بدونن شما کی هستی و چی هستی که 2 روز دیگه راحت بتونن بیان سر وقت احوال شما باید کپی شناسنامه هم براشون فکس کنی و این یعنی فضولی در حریم خصوصی.
مدت ها قبل دامین دات آی آر پنلی رو ایجاد کرد که بعد ها همه کاربرها رو مجبور کرد دامین هاشون رو ترنسفر به پنل جدید تری کنند که اگر آدرس شرکت یا منزل یا شماره تلفن شما از پنل قدیم با پنل جدید فرق داشت پوست شما رو میکندن تا پنل رو اکتیو کنن.
پاسخگویی NIC.IR به صورت تلفنی ساعت های خیلی محدودی در روز هست که اگر شما از یه جای در پیت دامین بخری حداقل از طریق یاهو مسنجر هم شده کارت رو راه میندازه.
فراموش کردن پسورد پنل آی آر شما همراه میشه با مراجعه حضوری به مرکز NIC.IR . این یعنی دوستی که از اهواز مشکل پیدا کنه .... . Forget Password داره اما در اکثر مواقع کار شما رو راه نمیندازه.
در رابطه با دامین های پرشین بلاگ و بلاگ فا هم بگم پرشین بلاگی ها خیلی سیاسی برخورد می کنند قطعا آقایان میخواستند تحت کنترل خودشون باشه. مگر یادتون نیست وقتی اوایل وارد دامنه دات کام پرشین بلاگ می شدید می زد این سایت دزدیده شده به دات آی آر برید! بلاگ فا و آقای شیرازی فقط دارن کار می کنن و این خطری برای کسی نداره
شدیدا و اکیدا توصیه می کنم هیچ وقت به سوی دامنه های آی آر نرید.
و برای آخرین مثال بگم برای مشکلی تونستم بالاخره با اپراتورهای فیزیک نظری تماس بگیرم اون موقع فقط 2 ساعت در روز پاسخ گو بودن گزینه های پنل جدید رو نمی دونستن. از حفظ یه چیزایی از پنل قدیم یادشون بود و وقتی با اعتراض من روبرو شدن گفتن ایمیل بزنید و گوشی را در کمال بی ادبی گزاشتن ....

kitiran

Active Member
مهمترین مطلب برای هر شخصی که سایت میزنه این هست که روباتهای جستجوی گوگل و یاهو اطلاعات کلیدی سایت رو ایندکس کنند و بتونند مرتبه خوبی رو در این زمینه کسب کنند. دامین های آی آر فاجعه هستند خیلی بد تو این زمینه پذیرفته میشن.
شما برای ترنسفر کردن دامین دات کام نیم ساعت وقت بزاری و 2 تا ایمیل رو تایید کنی مشکل حل میشه اما برای آی آر چون اونا می خوان بدونن شما کی هستی و چی هستی که 2 روز دیگه راحت بتونن بیان سر وقت احوال شما باید کپی شناسنامه هم براشون فکس کنی و این یعنی فضولی در حریم خصوصی.
مدت ها قبل دامین دات آی آر پنلی رو ایجاد کرد که بعد ها همه کاربرها رو مجبور کرد دامین هاشون رو ترنسفر به پنل جدید تری کنند که اگر آدرس شرکت یا منزل یا شماره تلفن شما از پنل قدیم با پنل جدید فرق داشت پوست شما رو میکندن تا پنل رو اکتیو کنن.
پاسخگویی NIC.IR به صورت تلفنی ساعت های خیلی محدودی در روز هست که اگر شما از یه جای در پیت دامین بخری حداقل از طریق یاهو مسنجر هم شده کارت رو راه میندازه.
فراموش کردن پسورد پنل آی آر شما همراه میشه با مراجعه حضوری به مرکز NIC.IR . این یعنی دوستی که از اهواز مشکل پیدا کنه .... . Forget Password داره اما در اکثر مواقع کار شما رو راه نمیندازه.
در رابطه با دامین های پرشین بلاگ و بلاگ فا هم بگم پرشین بلاگی ها خیلی سیاسی برخورد می کنند قطعا آقایان میخواستند تحت کنترل خودشون باشه. مگر یادتون نیست وقتی اوایل وارد دامنه دات کام پرشین بلاگ می شدید می زد این سایت دزدیده شده به دات آی آر برید! بلاگ فا و آقای شیرازی فقط دارن کار می کنن و این خطری برای کسی نداره
شدیدا و اکیدا توصیه می کنم هیچ وقت به سوی دامنه های آی آر نرید.
و برای آخرین مثال بگم برای مشکلی تونستم بالاخره با اپراتورهای فیزیک نظری تماس بگیرم اون موقع فقط 2 ساعت در روز پاسخ گو بودن گزینه های پنل جدید رو نمی دونستن. از حفظ یه چیزایی از پنل قدیم یادشون بود و وقتی با اعتراض من روبرو شدن گفتن ایمیل بزنید و گوشی را در کمال بی ادبی گزاشتن ....

1-باسه این کار تکنیک های خاص خودشو می خواد که کسی اگه بلد باشه خیلی سریع می تونه انجام بده! ومستر تولز یکیش هست! ....

2- تا حال کپی شناسنامه نخواستند من کلی دامنه ثبت کردم فقط در co.ir , sch.ir ,ac.ir و.. می خواد که منطقی به نظر میرسه!
باس تایید مثلا من یادمه یکی xxxschool.ir مخواست که گیر دادن گفتن باید مدرک بیاری خوب اینا الان دارن پیشگیری می کنن که یکی نیاد دامنه که مثلا باسه یه مدرسه رو بخره 2 سال بعد مدرسه خواست ثبت کنه باید بیاد از طرف 500 تومن بده تا بگیره! دلالی یه سری رو بسته
یا مثلا اسم شهر.ای آر که مشکلی من توش نمی بینم! منطقی که نذارن یه فرد karaj.ir رو مثلا ثبت نکنه

3- برای ترانسفر شما کجا ترانسفر می کنید من تا اونجایی که می دونم در direti حد اقل 5 روز وقت می گیره!
4-برای عوض کرن پسورد مثل همه جای دنیا سوال می پرسه که موقعه ثبت نام باید خودت درست کنی! اون دیگه مشکل یوزر های ایرانی معمولا به این سوال توجه نمی کنند! من خودم چند ماه پیش پسور عوش کردم از دم کامپیوترم اونورتر نرفتم.
5- شما اگه مشکل دارید بسویش نرید.
6- من با همه اپراتور ها تماس داشتم ایرانی گرفته تا خارجی همشون وفتی می خوای ازشون بخری مهربونن وقتی مشکل داری درست جواب نمی دن!
سیستم قدیمی ویندوز بود اینکی لینوکسه که انتقال مشکلات خودشو داره حالا ....
7- شما کی با دایرکتی تماس گرفتید که ثبت کنه دامنه رو؟ شما با اون در پیت که میگین نماینده هاش هستند! همین الان پول بریز من باست یه دومین پی کنم!!!
سایت nic.ir مرکز .ir هست نه نماینده فروش!

آخرین ویرایش:

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
یک دومین .ir رو ثبت کردم، قبول کرد، هزینه رو هم پرداخت کردم، یک هفته بعد ایمیل زدند که این نام دامنه توسط وزارت کشور پیش فرض ثبت شده !

بحث این نیست که چرا این دومین رو به من ندادند، بحث این هست که من به مشتری OK دادم، پول رو پرداخت کرده، سفارش وب ر. گرفتم، مهمتر از همه اینکه برنامه ریزی کردم.
اما خیلی ساده لوحانه میان برنامه های ما رو بهم میریزند....

kitiran

Active Member
یک دومین .ir رو ثبت کردم، قبول کرد، هزینه رو هم پرداخت کردم، یک هفته بعد ایمیل زدند که این نام دامنه توسط وزارت کشور پیش فرض ثبت شده !
:-?
انگار فقط مدافع دامنه ملی ما هستیم ! :sad:
باسه این موارد که دخل تصرفه فکر کنم می تونستید شکایت کنید :http://iana.org
نام دامنه چی بوده

IRSecret

Member
باید یک فکری به حال دامنه ملی بکنن. یعنی واقعا نمیشه یه پنل درست حسابی براش درست کرد !
رسلرهای دامین خارجی پنلشون 100 برابر بهتر از این هست.
از این دست موارد که دامین پاک میشه و .... هم من زیاد دیدم . لااقل پولشم برنمیگردونن!
و..... مشکلات دیگه که امیدوارم هر چه زودتر حل بشه.

مساله تحریم هم درسته که نقصیر nic.ir نیست اما شاملش که میشه ‍!

الان گواهینامه SSL هم برای ir. گفتن صادر نمیشه.

کلا در مقایسه با دامنه خارجی خیلی کاستی داره.

جدیدترین ارسال ها

بالا