نقطه قرمز روی لنز برای چی هست

adame_haji

Member
آقا یه سوال اساسی دارم لطفا هر کی بلده بگه که آبروی مارو بخره
من تو کار عکاسی آنالوگ نیستم البته به صورت حرفه ای
ولی دیجیتال چرا چون یه نونکی از بقلش میخورم
اما اصل ماجرا این دوستمون که استاد عکاسی هم هست به من گفت من هر موقع بخوام حال مال بگیرم اساسی و بصورت خیلی راحت به دانش آموزام میگم برید تقیق کنید که اون رنگ قرمزی که روی لنز دوربین عکاسی آنالوگ هست برای چه کاریه ؟ اینام به هر دری میزنن کسی نمیتونه جوابشونو بده
البته اینو هم بگم این دوستمون فارق التحصیل رشته هنر و فوق دیپلم تدوین داره و تو کارهای سینمایی هم دست داشته و الان خودش عکاسی بزرگی داره و غیر از همه اینا هم استاد رشته تصویر برداری و عکاسی هم هست . این سوالارو اونجا برای بچه ها مطرح میکنه این بچه ها هم میرن از عکاسهای محل میپرسن اونها هم هیچ کدوم نمیدونن
اینو داشت برای من تعریف میکرد که من گفتم کاری نداره که خودم میرم تخقیق میکنم میام بهت میگم برای چیه
حالا هر کی میدونه یه ندا بده ممنون میشم
یا علی

Pooriya_Online

Active Member
اولا اين نقطه قرمز فقط روي لنز دوربين انالوگ نيست و روي لنز هستش و لنز ديجيتال و آنالوگ (به جز برخي كه اونم از همه لحاظ شبيه اونه به جز كراپ لنز) با هم فرقي نداره.
ولي حالا اون چيه. روي بدنه دوربينهاي Slr محل قرار گيري لنز هم يه همچين نقطه اي هست. حالا چي بايد اون نقطه روي لنز رو با روي بدنه دوربين مطابقت بديم و بعد ببنديم. در واقع يه جور علامت هستش كه نشون ميده لنز از اينجا بايد روي بدنه بسته بشه وگنه چور ديگه اي قرار نميگيره.
يه چيز ديگم هست. روي همه لنزها رنگش قرمز نيست و من خودم سفيد هم ديدم.

adame_haji

Member
Pooriya_Online جان منظورم اون نبود ببین بقل رینگ فوکوس یه شاخص هست با یه خط سفید که فاصله شخص با دوربین رو با اون تنظیم میکنیم مثلا اگه 5 فاصله 5 متر باشه ما اونو روی 5 تنظیم میکنیم .
خب حالا دقیقا بغل اون یه نقطه قرمز هست اونو منظورم هست که بدرد چی میخوره
تو ور خدا یکی جواب بده

Pooriya_Online

Active Member
والله من متوجه نشده بودم.
روي لنز 70-300 سيگناي من همچين علامتي نيست ولي روي لنز 28-105 كنونم هت. فكر ميكنم اون نقطه تنظيم ميزان هستش. در واقع وقتي ميخوان خط افق صاف صاف باشه (به خصوص روي سه پايه) ميان اون نقطه رو با پيچ سه پايه يكي ميكنن (در يه جا قرار ميدن) و كادر در اون موقع صافه. اصطلاحا ميگن فريم نگاتيو يا سنسور رو درست در مقابل پيچ سه پايه قرار بديد.
البته نميدونم درسته يا نه ها. اساتيد بايد نظر بدن.

Pooriya_Online

Active Member
داود درست ميگه...
يعني در واقع من غلط بالايي رو گفتم. من خط ديگه رو منظورم بود.
ببينيد اين طور ميشه گفت كه چون طول موج توي عكاسي مادون قرمز فرق داره فكوسشم بايد فرق داشته باشه پس به جاي اينكه روي اون خط كه متراژ رو نشون ميده فكوس بشه روي اون قرمزه فكوس ميشه. اونم نقطه نيست يه قط كوچيكه...

adame_haji

Member
Pooriya_Online جان ميشه دقيق تر توضيح بدي
چون من متوجه نشدم كه عكاسي در نور مادون قرمز يعني چي ؟

راستي يه سوال ديگه لامپي تو بازار هست كه نور مادون قرمز از خودش صادر كنه ؟ اگه وجود داره قيمتش چنده
ممنون
راستي من منتظر بودم آپديت شدن اين مبحثو ايميل اتوماتيك بهم اطلاع بده ديدم خبري نشد تا خودم چك كردم ديدم اطلاع نداده نميدونم چرا
يا علي

adame_haji

Member
آقا در مورد اين موضوع 2 تا عكس پيدا كردم

zenit-15_front.jpg

zenit.gif

اون نقطه قرمزه رو ميگم راستي اون حرف سبزا رو هم اگه ميدونيد براي چيه بگيد
ممنون
يا علي

Pooriya_Online

Active Member
ببينيد عكاسي زير مادون قرمز نه. عكاسي مادون قرمز كه توسط نگاتيوهاي مادون قرمز و يا فيلتر مادون قرمز انجام ميشه در واقع نور از چندين رنگ تشكيل شده كه ما نميبينيم ديگه حالا اين فيلتر يا فيلم يه كاري ميكنن كه فقط نور مادون قرمز داخل بشه و يه حالت خاصي رو ايجاد ميكنه و درضمن در عكاسي نوجومي هم فكر كنم كاربرد داره (ايو بايد از مرزبان پرسيد).
اما ببين تو عكسي كه گذاشتي (من فقط اولي رو ميبينم و دومي نشون نميده) دوتا خط قرمز هستش كه خط كوچولوتره براي عكاسي مادون قرمز هستش يعني چون فركانسش فرق داره فاصله هم كمي تغيير ميكنه و روي اون خطه فاصله رو نشون ميده.
اون عددهاي سبز هم براي پيدا كردن عمق ميدان توي فاصله هاي مختلف هستش...

adame_haji

Member
دمت گرم پوريا جان
من همين الان زنگ زدم بهش راجع به يه موضوع الكي باهاش صحبت كردم بعد بهش گفتم راستي اون نقطه قرمزه رو رفتم از چند تا استاتيد اهل فن پرسيدم همه گفتن مربوط به عكاسي مادون قرمزه . آقا اين رفيق ما كفش بريد . گفت ايول حتما طرف حرفه اي بوده ( كه همين طور هم هست ) گگفت كه من چند تا سوال ديگم ميپرسم اونا رو هم مطرح كن . خدا به دادتون برسه
البته بهتون بگگم ها دوستمون مثل خودتون بچه خيلي باحاليه و اصلا هم فكر حال گيري و چشم و همچشمي و اينحرفا تو كلش نيست الان هم كه بهش زنگ زدم تو هيئت بود . فقط فكرش تبادل اطلاعات و ارتقاء سطح دانش هست . قبلا هم گفتم خودش دبير رشته عكاسي و تصويربرداري هست
تا اينجا كه دمتون گرم اگه بازم سوالي پرسيد ميام همينجا مطرح ميكنم و اميدوارم كه باز آبرومو بخريد
ممنون
يا علي

Pooriya_Online

Active Member
استاد؟ من؟ نه بابا اينا رو من خودم از اساتيد ياد گرفتم...
آقا ميشه اسم اين دوستتون رو بگيد شايد بشناسيم.

جدیدترین ارسال ها

بالا