نحوه بازاریابی و فروش محصولات ساخته شده با mmb

mbsa

Active Member
سلام دوستان
همونطور که ساخت یه برنامه با MMB و توسعه ی اون مهمه ، نحوه بازاریابی و فروش اون هم درمواردی مهمه.
خیلی از کاربران این انجمن باوجود این که برنامه های سطح بالاو کاربردی ساختند ولی قادر به تولید انبوه یا فروش اون نشدند چرا که در اصـول فروش و بازاریابی محصولات مولتی مدیا دانش کافی نداشتند .
در این تاپیک قصد داریم با استفاده از تجریبات سایر کاربران به بحث درباره ی فروش این محصولات بپردازیم.:shock:

اما چند تا نکته :
-جای هیچگونه بحثی خارج ازموضوع تاپیک ممنوعـه ! نمیخوایم مثل چند تا تاپیک دیگه این انجمن که درباره ی فروش محصولاته ، این تاپیک هم به چالش کشیده بشه .
-دوستان میتونند در این تاپیک برای فروش محصولات خودشون از سایر کاربران کمک بگیرند .
-ازارائه قیمت های بی اساس خودداری کنید . قیمت محصولات باید تا حد امکان متناسب با برنامه ساخته شده باشد.
-این مبحث جای هیـچگونه تبلیغ نیست . البته ذکر نوع شرکت ها یا ارگان ها اشکالی ندارد .

از کلیه افرادی که تجربه ی کافی در این مبحث دارند تقاضای همکاری دارم . این تاپیک هم مثل سایر تاپیک ها با بحثی دوستانه است !:oops:

hdnsoft

Well-Known Member
سلام
من خودم به شخصه اول مشتری مورد نظر رو پیدا میکنم بعد باتوجه به محیط و سلیقه و علایق مشتریم برنامه میونیسم البته یک چیز دیگه هم هست :mad:همیشه با قدرت و پر انرژی میرم جلو و یادتون باشه همیشه حق با مشتریه :-?
در مورد اینکه چطور سطح قیمت رو تعیین کنیم هم من عقیده دارم با استفاده از بعضی امکانات نرم افزار مورد بحث با مشتری ( مثلا بنده خدا یک سی دی تبلیغاتی یا یک اتوران حرفه ای میخواد ) میشه تا حدی مشتری رو به سمت قیمت مورد نظر سوق داد البته فراموش نکنین که :
قیمت رو باتوجه میزان ادارک اون فرد از کارتون بیاین کنین و همیشه مقداری جا برای تخفیف هم بذارین ! مثلا من یک برنامه مدیریت کافی شاپ رو در رفسنجان به قیمت 200 هزارتومن پیشنهاد دادم و البته زمان دریافت مبلغ پروژه نصف اون رو گرفتم :cry: خب خیلی بنده خدا چونه میزد :neutral: اما خدا رو شکر همون برنامه رو در 2جای دیگه تو مشهد فروختم
خیلی دوست دارم در اینجا هم اگر کسی پیشنهاد کاری ، برنامه ای ، کمکی داره ، بگه شاید من بتونم کمکش کنم یا برنامه مورد نظر رو بنویسم :rose:

mbsa

Active Member
سلام
ممنون از این که تو بحث شرکت کردی .
اما :
من خودم به شخصه اول مشتری مورد نظر رو پیدا میکنم
میشه درباره ی این جمله بیشتر توضیح بدید ، مبحث اصلی این تاپیک به نوعی چگونگی پیدا کردن مشتریه . میتونید با توضیح درباره ی چگونگی پیدا کردن مشتری بحث را کاملتر کنید.

m javad

کاربر متخصص
بهتره برای این بحث یه چهارچوب کلی در نظر گرفته بشه
اینطور نمی تومنه اون چیزی که مد نظرتون هست رو برآورده بسازه

mbsa

Active Member
بهتره برای این بحث یه چهارچوب کلی در نظر گرفته بشه
اینطور نمی تومنه اون چیزی که مد نظرتون هست رو برآورده بسازه
چارچوب کلی این بحث ، بحث درباره ی تجربیات افراد و آشنا شدن کاربران با بازاریابی محصولات mmb است . کلی تر از این دیگه چیزی به نظرم نمیرسه ، ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدید.

hdnsoft

Well-Known Member
سلام
ممنون از این که تو بحث شرکت کردی .
اما :

میشه درباره ی این جمله بیشتر توضیح بدید ، مبحث اصلی این تاپیک به نوعی چگونگی پیدا کردن مشتریه . میتونید با توضیح درباره ی چگونگی پیدا کردن مشتری بحث را کاملتر کنید.
خواهش میکنم ، خب من عقیده ام به اینصورته که همه کسانی که امروزه دارن در مشاغل مختلف به شیوه سنتی کار میکنن ، حتما یک جای کارشون میلنگه ، حساب ها و مخارجشون باهم جور نیست یا حتی اگر این ها هم درست باشه ، امکان حسابرسی دقیق و گرفتن پشتیبان از کارهاشون براشون امکان نداره و الیته این در امر برنامه نویسی آفلاین و دییتابیس هستش ، اما در امر فلش و گرافیگ و طراحی سایت و... هم به نظر من باید اول نقطه ضعف مشتری رو پیدا کنین مثلا من خودم وقتی به شیرینی فروشی هم میرم برای متصدی شیرینی فروشی از میزان ضرر های که به واسطه سنتی بودن سیستم کاریش تحمل میکنه میگم و از مزایایی استقاده از رایانه و سیستم های مدیریت هوشمند تعریف میکنم . در واقع اصول فروش خوب بر پایه یک روانشاسی خوب استواره ... اکثر دوستان من در مجید آنلاین ، بسیار تبحر و مهارت بالای در طراحی پروژه دارند اما درمورد اصول رواشناختی مشتریان زیاد اطلاعاتی ندارند. من حتی به عکاسی هم میرم پیشنهاد نمونه کار رایگان با قفل تاریخ میدم ، باید همه جا و در همه محل به مخطبینتون که در مشاغل مختلف کار میکنن به چشم یک مشتری نیگاه کنین و در هر لحظه از کارتون این قضیه رو مدنظر داشته باشین ، یک مشتری فوق العاده پس از یک تلاش فوق العاده بدست میاد . امیداورم این تاپیک ادامه پیدا کنه و دوستان مشکلاتشون رو دقیق تر بیان کنن تا همه با هم بتونیم در رفع اون مشکلات کمک حال هم باشیم
**** پی نوشت : امیدوارم این متن رو به عنوان یک نوشتار از یک نویسنده از خود راضی تلقی نکنین ، من هم مانندهمه دوستان گلم در صدد کمک و بهبود اوضاع هستم :rose:

ali guard

Member
سلام دوشت عزیز تایپك موفید شروع كردید من با این روش كار میكنم
اول سیدی اموزشی یك نرم افزار میسازم با همرای جند برنامه‌ ی كه‌ قست فروش انها دارم تو بازار پخش میكنم تو ی ان برنامه‌ ها كه‌ قست فروش انها دارم یك سری تبلیغات در مورد برنامه‌ مینویسم كه‌ میشه‌ این به‌ر نامه‌ تواناهیشون با اینطور دربیاریم اگر قصت خرید این برنامه‌ دارید با هر مشه‌ خساتی دیكه‌ ی كه‌ دوست دارید تماس بگیرید
باخاتر جی این كار میكنم ؟؟!!
خوب انهای كه‌ نیاز با خرید برنامه‌ دارن وه‌ انهای كه‌ نیاز ندارن شاید ندونن جه‌ به‌رنامه‌ی بخرن یا بگم فكر ان نمیكنن من یك دیمو اون نرم افزار كه‌ توزه‌هنم هست شاید فروش داشته‌ باشه‌ دروست میكنم پخش میكنم دیگه‌ هر كسی دید با فكر اضافه‌ كاری برنامه‌ میرسد هرچی دوست داشت بما تماس میگیرد من كاررو هماهنگ میكنیم

silvercover

کاربر متخصص
از اونجایی که ما داریم در مورد حالتی صحبت می کنیم که ما خودمون مجری تولید یک محصول هستیم و سفارش تولید اون از جایی به ما ارائه نشده می تونم اظهاراتی رو که در ادامه میاد بیان کنم:

از نظر من شاخص ترین عاملی که موفقیت یک محصول رو رقم میزنه نیاز جامعه هدف به اون محصول هست. یعنی محصول باید لزوما بر پایه نیاز مبرمی که وجود داره ساخته بشه، نه اینکه بدون در نظر گرفتن این مورد ساخته بشه و سعی در ایجاد یک نیاز کنه. احتمالا تنها شرکت ها و افرادی می تونن ایجاد نیاز کنن که سرمایه تبلیغاتی عظیم و اعتبار زیادی داشته باشند، شرکت هایی مثل اپل و مایکروسافت.

مطلب مهم بعدی نزدیک بودن به حلقه قدرت و یا به زبان ساده تر داشتن آشنا و واسطه در بازار هست که این مورد در ایران به وفور دیده می شه. بارها دیده شده که یک محصول ساده یا بی کیفیت توسط شرکت های پخش کننده نرم افزاری فعال در بازار در سطحی وسیع پخش و فروخته شده. پس این عامل رو باید حتما در نظر داشت. من توصیه ای به رو آوردن یا نیاوردن به سمت این مورد ندارم، تنها قصد روایت آنچه که هست رو دارم.

مطلب شاخص بعدی ارائه نو آوری و محتوای جدید هست. همیشه محتوا هست که باعث موفقیت یک سایت یا یک محصول چند رسانه ای مد نظر ما میشه. خودتون رو موقعی که به بازار برای خرید یک نرم افزار میرید و یا در نت با عجله به دنبال یک نرم افزار می گردید تصور کنید، هر چیزی رو که مانع یافتن سریع اون چیز مد نظر شما بشه ، سریعا نادیده می گیرید و به جستجو ادامه می دین. پس عامل های تکراری و زائد در محتوا و عدم ارائه محتوای بکر و جدید از دیگر عامل های روی گردانی مخاطب از محصول هست. بسیاری از مواقع هیجان فراگرفتن یک کار یا کار با یک نرم افزار باعث میشه تا فرد یا افرادی هیجان زده و شتاب زده تلاش در تولید یک محصول کنند که منجر به شکست خواهد شد. ابزارهای روتینی که (که باعث هیجان زده شدن شما هم میشه) در اختیار شما برای تولید محتوا هست، در اختیار خیلی های دیگه هم هست، فرق بین شما خلاقیت و فکر شماست.

از دیگر شاخص ها میشه به استراتژی تبلیغاتی و توان تبلیغاتی اشاره کرد که همه ما می تونیم ساعت ها در موردش حرف بزنیم، دریغ از اینکه یه محصول موفق تولید کرده باشیم. شخصا استراتژی هایی رو که در بازار بیمار ایران هست نمی پسندم، از اسپم کردن ایمیلی و اس ام اسی گرفته تا ادعای فروش یک مجموعه چند میلیون دلاری در یک پک نرم افزاری. از طرفی هم به دلیل وضعیت بیمار بازار نرم افزاری ایران شاید تن دادن به کلیشه ها و روال های بازار تنها راه ممکن باشه.

m javad

کاربر متخصص
به نظر من اگر با توجه به نمودار رشد محصول به این مورد نگاه بکنیم هم بد نیست
طبق این نمودار هر محصولی یه دوران رشد و یک دوران بلوغ و یک دوران اشباع و یک دوران نزول داره
اگر کسی بتونه موضوع کاری رو جوری انتخاب بکنه که این نمودار برای محصولش دارای بیشترین بازه زمانی در دوران بلوغ رو دارا باشه اون کار موفق خواهد بود
انتخاب موضوع با توجه به شرایط یکی از کارهای مهمی هست که معمولا لحاظ نمیشه
منظورم اینه که بهتره منتظر رسیدن سفارش نباشیم و با ایده های قوی وارد بازار بشیم
یه طراح موفق کسی هست که بتونه بر حسب شرایط نیاز رو درک بکنه و محصول خودش رو ارائه بده

hdnsoft

Well-Known Member
واقعا خوشحالم که میبینم دوستان گلمون اینقدر علمی با این قضیه برخورد میکنن ، جا داره از مدیر بازنشسته مون هم یک تشکر جانانه بکنم که حسابی زحمت کشیدن و مطالب جالبی رو نوشتن و دوست دیگرمون هم که به چرخه محصول اشاره کردن... ممنونم
اما دوستان یک نکته مهم فراموش شده : و اون اینکه اکثر کسانی که من میشناسم سبکشون بر این قراره که محصول رو تولید میکنن و بعد در عرصه بازار به دنبال کاربر میگردن دقیقا همون نکته ای که مدیر عزیز بهش اشاره کردن یعنی بر خلاف اینکه واسه نیاز ها برنامه بنویسن و اسه برنامه هاشون نیاز تولید میکنن
من عقیده ام اینه یک پروژه خو ف از یک تیم قوی تشکیل شده که در اون هر کسی وظایف خودش رو بلده ، در کل بازم تاکید میکنم اول مشتری رو ببنید و بعد بر اساس نیاز مشتری و نوع المان های محیط مشتری یک نمونه طرح رایگان بزنید و مطمئن باشید که این کار جواب میده

hdnsoft

Well-Known Member
ظاهرا بقیه دوستان مایل نیستند که در این امر کمک حال بقیه دوستانشون در مجید آنلاین باشند:-?

mbsa

Active Member
ظاهرا بقیه دوستان مایل نیستند که در این امر کمک حال بقیه دوستانشون در مجید آنلاین باشند

آره منم خیلی حالم گرفته است ! با یه اشتیاق خاصی این تاپیک را راه انداختم ولی مثل این که سایر دوستان ، علاقه ی چندانی به کمک ندارند . من حتی برای چند نفر هم پیغام خصوصی دادم و برای شرکت تو بحث دعوتشون کردم ، اما فقط چند نفری شرکت کردند ...

امیدوارم این تاپیک با نظرات خوب دوستانی مثل شما پربار تر بشه .
و همینجا مجدداً از همه دوستان تقاضا دارم ، اگه تجربه ای در این زمینه دارند ، دریغ نکنند .
ممنون از همگی !

amin2dpr

Well-Known Member
سلام به همگی

موضوع جالبیه من خودم به شخصه کارمو رو بازار یابی نکردم ولی تا شرفش رفتم

اول از همه درسته باید طبق میل مشتری باشه ولی شما اگه طبق سلیقه مشتری که پیدا میکنی برنامه درست کنی، مشتریات هم ممکنه محدود بشه و همه گیر نباشه

به مثال زیر دقت کنید

اگه برای ارگانی خاصی میخای برنامه بسازی مثل ارشاد و... خوب قیمیت همیشه اونی که میخای نمیشه ولی بد هم نیست فقط روابط عمومی عالی میخاد به چند دلیل

1.کلا ارگانها همیشه مشکل مالی دارن اگه در نظر بگیریم برای نیروی انتظامی یا بسیج روزی که برای شهدا برنامه دارن و به فرزندان آنها جوایزی داده میشود آنها نرم افزارهای

مذهبی رو معمولا ارائه میدن

خوب اونا رو چند میخرن؟ چه تعداد میخرن؟

هر dvd رو میگیریم 1500 بخرن و تعدادشم 100 تا باشه

شما باید نرم افزار مذهبی بسازی که حداقل مثل نرم افزارهای داخل بازار باشه و ابتکاری را به خرج ببری که اجرا نشده و یا نوع خدماتشون قیمت و بالا برده

و جوری باشد که هم برای کودکان باشه دارای بازی،آموزش نماز، داستان و... و هم برای بزرگ سالان جالب باشه. ترتیل قرآن، زدن اذان، مفاتیح و...

تا تمام گروه سنی رو در بر بگیره و نظر خریداران رو برآورده کنه!! البته با صحبتهایی که میکنید

خوب قیمیت هم بسته به کنتاک شما با خریدار و نوع آشنایی و... شاخ و بال زده میشود. ولی برای شروع یک فعالیت خوب است

2. در این صورت شما نرم افزاری مذهبی دارید که هم قابل ارائه به ارشاد، بسیج، سپاه، مساجد، اوقاف و.... می باشد و محدود به شخص

و یا ارگان خاصی نمیشه و خلاصه پولو عشق فقط پول!!؟ همه گیر!!

اما اگر میخواهید برای شخص نرم افزار بسازی، کیه که پول خوب بده چون کارتون تیراژی نخواهد داشت یا اگه آن شخص پول خوبی هم بده که بازم از کار با ارگانها کمتره

کاری خوبی میخاد چون که کار شخصیه پس کار سختی خواهد بود

pcj

Member
ما برنامه نويس ها هر چه مي كشيم از نبودن كپي رايت است

اگر كپي رايت بود هر وقت يه نرم افزار مد مي شد همه نمي رفتن اون رو بخرن

ديگه از ترس كپي شدن برنامه ها مون صد تا قفل نمي زديم روي برنامه مون

مردم براي انجام يك كار فقط دنبال بهترين نمي گشتن به قيمتش هم فكر مي كردن

همه فتوشاپ نداشتن
همه فلش سي اس 5 نداشتن
بلكه مي گفتن اگر فلش هست سوييش مكس هم هست

به نظر من مشكل بازار ايران اينه وگرنه يه برنامه نويس براي فروختن برنامش اين همه دغدغه نداشت

توي بازار نرم افزار ايران به جاي اين كه حرف اول را شركت هاي برنامه نويسي بزنن شركت هايي كه نرم افزار هاي شركت هاي خارجي را رايت مي كنند و مي فروشند مي زنند

بازار ايران از نظر نرم افزار = افتضاح

amin2dpr

Well-Known Member
از آقای pcj ممنونم

ولی ما همین برنامه mmb رو خریداری نکردیم کردیم؟

ولی اگه از آپادانا استفاده کنیم چرا میگفتیم با یه برنامه رایگان داریم کار میکنم ولی خود ما هم کپی رایت رو رعایت نمیکنیم بنا به دلایلی

یکی از دلایلش نبودن بازار عرضه مستقیم محصولات نرم افزاری داخلی و یا خارجی برای حمایت از تولید کنندگان هستش

دومیش حمایت نشدن برنامه نویسان از طرف ارگانها هستش که باعث همه گیر شدن برنامه نمیشه و قدرت ریسک و کم میکنه و برنامه نویسانو تشویق

سومیش عرضه به صورت مستقل هستش که این خودش باعث بالا رفتن قیمت تمام شده محصول به دلیل تیراژ کار میشه و بسته به نوع محتواش مخاطبو

محدود میکنه و میشه ضرر مطلق یا ریسک بزرگ

اما بازم میشه فعالیت کردش همیشه اینطوری نمیمونه

بازیهای کامپیوتری ایرانی رو کسی کپی نکرد، کرک نکردش و واسه دانلود نزاشت و حتی براش تبلیغ هم کردند

باید فرهنگش به وجود بیاد

hdnsoft

Well-Known Member
دوست خوبم جناب MBSA فارق از همه ای قضایا ، شما خودتون رو ناراحت نکنین درسته میشه انشاالله ، من چند جا دعوت نامه شما از دوستان رو دیدیم و متاسفانه عدم مشارکت دوستان رو هم دیدم@!!@
ببینید دوستان من به شخصه بحث کپی رایت و عدم رعایت این مسئله در ایران رو قبول دارم
اما مشکل اصلی ما اینجا چیز دیگه ایه
یک مثال کوچیک میزنم ، آقای مدیری یک برنامه خانگی تهیه میکنه و بعد اعلام میکنه توروخداکپی رایت نکنین، و کلی جایزه هم میذاره که مردم اگر شرف کپی رایت روندارن، به خاطروسوسه جایزه هم که شده این محصول رو به صورت اورجینال بخرن
حالا سوال اینجاست ؟ چون برنامه ای که همکاران تدوین گر آقای مدیری از اون استفاده میکنن ، اورجینال نیست( حداقل ویندزشون که اورجینال نیستش و بقیه برنامه های مونتاژفیلم ) ما بایدکل کار رو زیر سوال ببریم ؟ و خیلی راحت کپی رایت کنیم ؟؟؟
از کپی رایت بگذریم چون موضوع بحث ما نیست ،چیشنهاد میکنم یکی از دوستان مبحثی در مورد این کپی رایت راه اندازی کنه تا همه بیایم و مشارکت کنیم
اما در مورد این بحثی که الان داریم باید بگم درمورد کار با ارگان های دولتی قبل از هرچیزی داشتن یک فرد که دارای روابط داخلی خوبی با اعضاء تصمیم گیرنده اون ارگان داشته باشه خیلی موثره
در مورد قیمت گذاری هم دوستان یادتون باشه وقتی قرارداد رو تنطیم به مراحل پس از فروش هم یک گوشه نگاهی داشته باشید :wink:
جون جدا از قیمت محصول
درآمد حاصله از دوره عرضه محصول هم خیلی مهمه

m javad

کاربر متخصص
چرا اتقاقا این قانون (کپی رایت) به این موضوع ربط داره
مشکل اینه که ما یاد نگرفتیم بابت زحمات دیگران هزینه بکنیم.
متاسفانه این اشکال یه ضعف فرهنگی هست که نمی دونم تا کی زمان بر هست تا اصلاح بشه.

از مشکلات دیگه این داستان اینه که توی ایران Teamworking تعریف نشده هست.

اصلا معنی نداره یه نفر خودش همه ی کارهای یه پروژه رو انجام بده
ایده:X
طراح: X
برنامه نویس:X
ویراستار:X
ناظر کیفی:X
مشاور فروش:x
بازاریاب:X
پخش کننده:X
پس تخصص تو زمینه های مختلف برای چی هست؟؟؟

برای همینه که یه کار خوب و گروهی موفق میشه
چون هر قسمت داره از توان یک متخصص خوب توی همون قسمت بهره میگیره

mbsa

Active Member
سلام.
از همه بچه ها که نظراتشون راتو این تاپیک اعلام کردند ، واقعاً سپاسگزارم .
اما دوستان ،مشکل کپی رایت ، مشکلی نیست که با نظرات چند نفر ، چند ارگان و تو چند ماه یا حتی چند سال حل بشه . این مشکلیه که باید همه ی کشور اونا بشناسند ، ضرر هاشا بدونند و به ایمان بیارند که هر نرم افزار یا کلاً هر محصول مولتی مدیا را اگر به صورت قانونی خریداری کنند و استفاده کنند ، به نفع خودشونه .
بزارید یه مثال بزنم : مثلاً ما یه مجموعه نرم افزاری مثل lord یا king می خریم . بیش از 10 دی وی دی نرم افزار و سیستم عامل تو این مجموعه هست اگه بخوایم کل قیمت این نرم افزار ها را به صورت اوریجینال براورد کنید . چیزی میشه بیشتر از چند هزار دلار .
خب چرا این سوال برامون پیش نمیاد که این همه سایت که نرم افزار ها را همراه با کرک عرضه می کنه ، ولی خیلی کم پیش میاد که کسی که خارج از ایران زندگی میکنه و بره این نرم افزارها را دانلود کنه . چون فرهنگ سازی شده .چون به این ایمان دارند که خرید نرم افزار های اوریجینال باعث رونق بازار نرم افزار و بهبود کارایی اون ها میشه.امیدورام این فرهنگ هر چه سریع تر تو کشور ما هم جا بیفته .
اصلا معنی نداره یه نفر خودش همه ی کارهای یه پروژه رو انجام بده
با این حرف شما موافقم ، ولی مثلآً خودم ، یکساله دارم رو نرم افزارم کار می کنم ولی نتونستم کسی را تو محل زندگی خودم پیدا کنم که بتونه باهام همکاری کنه . یعنی جایی را نمیشناسم که برم دنبال چنین آدمایی.و دارم واقعاً از این مشکل رنج می برم . اگر شما روشی را میشناسید که بشه همکار پیدا کرد ، ممنون میشم که بگید.
ممنون از همگی....

pcj

Member
شهر هاي ديگه رو نمي دونم ولي توي تهران من وقتي مي خواهم يك سايت طراحي كنم مثلا براي يك موسسه اون ها يك طرح گرافيكي آماده و ايده پردازي شده رو كه توسط يك گرافيست طراحي شده در قالب psd مي دهند و من فقط برنامه نويسي و كلا كار طراحي رو انجام مي دهم
ولي در مالتي مديا همچين چيزي نيست مشتري انتظار انجام همه كار ها را از طراح داره

amin2dpr

Well-Known Member
با تشکر از آقای hdnsoft که نظرات خوبی دادن و من هم دوباره حرفشونو تکرار میکنم ::: به مراحل پس از فروش هم توجه کنید ::: بچه ها

اما در زمینه فرهنگ همه یه جوری راست میگن و هیچ نکته ای در این رابطه نمیمونه برای بحث. چون همیشه کپی رایت = فرهنگ

اینجا یه خواهشی دارم از بچه ها و خودمم سعی میکنم دیگه در مورد کپی رایت صحبت نکنیم و روی بازاریابی و فروش تمرکز کنیم

از کپی رایت بگذریم چون موضوع بحث ما نیست ،پیشنهاد میکنم یکی از دوستان مبحثی در مورد این کپی رایت راه اندازی کنه تا همه بیایم و مشارکت کنیم

جدیدترین ارسال ها

بالا