كي پايه است با هم سي ياد بگيريم؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
خوبه ولی پس فعلا 4 تا تاپیک داریم :
1. آموزش - ++C ...
2. مسئله - ++C ...
3. بحث و گفتگو
4. هیئت امنا ( یا مدیره و یا هر چیز دیگر )

.............

در مورد پیشنهاد های جدید، همه عالی هستند. پس از مطرح شدن در هیئت مدیره به اطلاع عموم میرسد :)

از همه ی عزیزان میخوام که نظراتشون رو خودشون مطرح کنند ... ساکت نباشید و برای بحث به صحنه بیایید ... این طور نمیشه که Saleek جور همه رو بکشه ؟!؟!؟!!!!

به همه افتتاح تالار C رو تبریک میگم :)

saalek110

Well-Known Member
مي گم حالا كه اهل فن(سي) اينجا جمع هستند. حيفه يك بحث سبك نكنيم.
من ديشب يك مقاله اي در يك سايتي خواندم كه نويسنده اش خيلي قشنگ راجع به تاريخچه سي و سي ++ و جاوا بحث كرده بود. ايشان تاكيد داشتند كه...
كلاس نوعي كپسوله كردنه و كاربردش اينه كه وقتي برنامه بزرگ شد ، راحت تر ميشه كنترلش كرد

حتي رقم هم ذكر كرده بودند. گفته بودند اگر خطوط كد ما بالاي 100 هزار برود، كنترلش بدون كلاس سخت ميشه. و خوانايي خيلي كم ميشه.
حالا سئوال من اينه: اگر برنامه كوچك باشه، مي شه گفت سي چون راحت تره ، بر سي ++ ارجح است؟
استدلال من اينه كه اگر كلاس و تورارث و از اين فبيل تكنيكها ، فقط براي افزايش كنترله، خوب اگر برنامه من چند خطي بيشتر نباشه ، ديگر نيازي نيست بروم سراغ سي ++ .
.

آخرین ویرایش:

aira

Member
والا من از برنامه نويسي موبايل:eek: سردر نميارم ولي تا اونجا كه بشه در خدمتم.فوقش ميرم دنبايش تا به يه جايي برسم ديگه

بابا انقدر این ++C بیچاره رو بهش گیر ندید ! :))
++C دقیقا عین C هستش، فقط یک سری چیزها اضافه شده و یک سری چیزها هم روندشون خیلی ساده تر و user friendly تر شده ... ++C شما را مجبور نمیکنه که حتما از کلاس ها یا چیزهای دیگر استفاده کنید ... بلکه امکانات شما را افزایش میدهد تا شما بتونید سطح برنامه ی خودتون رو بالا ببرید یا اینکه همون level قدیمی خودتون رو حفظ کرده و راحت تر ( ساده تر ) برنامه نویسی کنید ...

سلام

aira گفت:
والا من از برنامه نويسي موبايل:eek: سردر نميارم ولي تا اونجا كه بشه در خدمتم.فوقش ميرم دنبايش تا به يه جايي برسم ديگه

من منظورم تو نوشتن جزوه های ++C بود ... موبایل آموزشش با خودمه ، البته اگر تصویب بشه ... اما خوب همه جا کمک نیاز هستش :)

آخرین ویرایش:

دريامهر

New Member
آقا من نفهميدم

سلام
من خيلي خوشحال مي شم كه سي ياد بگيرم
ولي اين آموزش كدام قسمت است
من كه اينجا هيچي نديدم
موفق باشين:-?

saalek110

Well-Known Member
مخاطبان برنامه ساخته شده توسط ما

يك قضيه اي ذهن من را به خود مشغول كرده كه خواهشا از دوستان مي خواهم من را روشن كنند.
من با سي زياد آشنا نيستم. و فقط كمي ويژوال بيسيك كار كرده ام.
در ويژوال بيسيك ، وقتي از يك فايل dll استفاده ميشه ، توابع آن فايل dll ترجمه نمي شوند و فقط لينكي به آن توابع داده مي شود. (در موقع ساخت كامپايل و ساخت فايل exe )
ولي فكر كنم در سي اين طور نيست. يعني وقتي مثلا ، include مي كنيم يك فايل header را ، موقع كامپايل و ساخت فايل exe ، قسمتي از آن فايل كه لازمه به صورت قابل فهم براي cpu ترجمه شده و به فايل exe ما اضافه مي شود.
من نمي دانم چرا در ويژوال بيسيك هم مثل سي ، آن تكه فايل dll را به شكل قابل فهم براي cpu در نمي آورند. شايد امكانش نبوده. و اين قضيه باعث ميشه تا ما مجبور باشيم كه آن فايل dll يا ocx را همراه پروژه امان روانه مقصد(كامپيوتر ديگر) كنيم.
نمي دانم در سي اوضاع از چه قرار است. آيا هيچ فايلي نياز به روانه كردن همراه فايل exe ما ندارد؟
يعني ممكنه كه من يك فايل با ويژوال سي يا سي شارپ بسازم و به كامپيوتر دوستم ببرم و بعد دوستم فردا بگه : برنامه اجرا نمي شه و يك فايل مي خواد؟ آيا اين اتفاق راجع به برنامه هاي سي واقعا رخ مي دهد يا نه؟؟ لطفا شرح دهيد.
اگر چنين اتفاقي مي افتد، آيا ميشه طوري برنامه را نوشت كه اين چنين نباشد؟ يعني طوري كدنويسي و كامپايل كنيم كه نيازي به ضميمه كردن فايلي نباشد؟
در ويژوال بيسيك وقتي از showopen استفاده كنيم ، بايد فايل كامون ديالوگ را همراش بفرستيم ولي ديشب در يك وبلاگي ديدم كه با قرار دادن يكسري كد در يك ماژول و استفاده از آن نياز به ضميمه كردن اين فايل از بين رفته بود.

البته مهم نيست كه ما يك يا چند فايل را ضميمه كنيم. و اين كار چندان هزينه اي ندارد. ولي اين سئوالات را براي اين مي پرسم كه نفس كلي برنامه نويسي و كامپايل برايم جا بيافتد.

مسلمه كه همه كدها براي cpu قابل فهم نيست و مقدار زيادي از كدها با ويندوز صحبت مي كنند. ولي منظور من اينجا اين است كه علاوه بر ويندوز گاهي برنامه ما مخاطب ديگري مي طلبد. مثل يك فايل dll.

مي خواهم دوستان اطلاعات خود را بنويسند تا كمي بحث شود.
سئوال كلي اين پست اين است: مخاطبان فايل exe ساخته شده توسط ما كيست؟
آيا ميشه برنامه اي نوشت كه هيچ نيازي به ويندوز نداشته باشه؟ مي دانم كه پاسخ اين سئوال مثبت است. ولي مي خواهم بدونم كه چه وقتي برنامه ما به سراغ اجزاي ويندوز مي رود و چه وقتي با ويندوز كاري ندارد.
مثلا يك سئوال: آيا مي شود برنامه ما يك پنجره شبيه پنجره هاي ويندوز داشته باشد ولي از فايلهاي ويندوز استفاده نكند؟ يعني خودمان كدهاي لازم براي ايجاد پنجره را بنويسيم و برنامه ما وابسته به ويندوز نباشد. مسلما اين كار ممكن است ، ولي هزينه كار چقدر است؟ شايد اين كاري رايج نباشد يا باشد ولي تمام اين بحثهاي من براي فهم دقيق تر نفس كار است. خواهشا نظر خود را بنويسيد.

saalek110

Well-Known Member
مبتني بر چي ...

دو اصطلاح داريم به نام ((مبتني بر ويندوز)) و ((مبتني بر dos )).
ولي اينجا هم همه چيز شفاف نيست. مبتني بر كدام ويندوز مثلا؟ xp يا 98 ؟؟
و با چه مقدار ارتقاي هر يك. سرويس پك ، ويندوز شما را به ويندوز ديگري تبديل كرده و اين قابل انكار نيست.
و اصطلاح ((مبتني بر cpu )) اصلا نداريم. زيرا برنامه اي كه با اسمبلي هم نوشته شود، اگر ، از وقفه هاي dos استفاده كرده باشد، مبتني بر dos است نه مبتني بر cpu .

حالا سئوال اين است: وقتي من با توربو سي يك برنامه exe ساختم، مبتني بر چيست؟ به احتمال زياد مبتني بر dos. دوستان در اين قسمت جواب بدهند. و وقتي با ويژوال سي بنويسم ، احتمالا مبتني بر ويندوز ميشه. يعني با وينوز قابل اجراست. البته اگر كنسولي نباشه. باز هم دوستان شفاف سازي كنند خواهشا.

ولي اينكه من افراطي گري كنم و بروم سراغ اسمبلي و قصد كنم از dos هم استفاده نكنم، شايد باز هم مبتني بر cpu نشه. و شايد مبتني بر bios باشه برنامه من.

من در همه اين موارد سئوال دارم. لطفا راهنمايي كنيد.
.

***UNIQUE***

Active Member
تا اونجایی که من میدونم در vb6 به همین صورتی بود که شما میگید اما طرز اضافه کردن dll ها و کار با آنها در net. تغیرات زیادی کرده من الان متاسفانه امکانش برام نیست اما سعی میکنم تا آخر هفته مطالبی که میدونم اینجا بذارم
این مقاله رو یکی از دوستانم راجع به FrameWork .net نوشته البته شاید زیاد با موضوع صحبت شما مرتبط نباشه ولی گفتم اینجا بذارم بد نیست
موفق باشید

پیوست ها

• Introduction To .NET Framework Platform Architecture.part1.rar
    293 کیلوبایت · بازدیدها: 44
  • Introduction To .NET Framework Platform Architecture.part2.rar
    293 کیلوبایت · بازدیدها: 42
  • Introduction To .NET Framework Platform Architecture.part3.rar
    293 کیلوبایت · بازدیدها: 42
  • Introduction To .NET Framework Platform Architecture.part4.rar
    157.4 کیلوبایت · بازدیدها: 36

saalek110

Well-Known Member
سلام. من ويژوال بيسيك را مثال زدم.چون در سي چيزي زياد نمي دانم. منظورم بررسي اين قضيه در سي بود. ولي دنبال دات نت هم هستم. مقالات را دانلود كردم. تشكر. مي خوانم بعد اشكال داشتم مي پرسم. اگر ميشه فوكوس روي سي،، هم كمي شرح دهيد.
.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
***UNIQUE*** گفت:
این مقاله رو یکی از دوستانم راجع به FrameWork .net نوشته البته شاید زیاد با موضوع صحبت شما مرتبط نباشه ولی گفتم اینجا بذارم بد نیست
موفق باشید
فايلها بي نظير بود. واقعا ممنون. نوشته فارسي كامل كم پيدا ميشه.
.

***UNIQUE***

Active Member
saalek گفت:
منظورم بررسي اين قضيه در سي بود. ولي دنبال دات نت هم هستم. مقالات را دانلود كردم. تشكر. مي خوانم بعد اشكال داشتم مي پرسم. اگر ميشه فوكوس روي سي،، هم كمي شرح دهيد.
.
ببخشید منظورتون از فوکوس روی سی چیه؟؟ :wink:
خوشحالم که مقاله براتون مفید بود :)

saalek110

Well-Known Member
منظورم اينه كه وقتي برنامه هايي را با كامپايلرهاي سي ، مثل توربو سي ، ويژوال سي ، يا سي شارپ مي سازيم، آيا برنامه يا اپليكيشن ما مستقل مي تونه روي ويندوز يا داس زندگي كنه ؟ يا بايد با فايل هايي حمايت بشه؟
.

saalek110

Well-Known Member
ارجحيت سي بر سي++

Here are some advantages of using C over C++:

Programs written in C are usually faster then those written in C++
More companies use C than C++
C code can be used in C++ programs

http://www.eastcoastgames.com/c/introc.html

.​
البته شايد منظورش قديم بوده ولي سرعت اجرا ربطي به قديم و جديد ندارد.
.

سلام

سلام . من یک چند روزی نبودم . ببخشید.
در ضمن C زبان خیلی قوی هستش، کسی منکر این نیست. تنها مسئله ای که هستش اینه که کار کردن با ++C خیلی راحت تره و در عین حال انقدر فرقشون کمه که میشه با هم یادشون گرفت ولی فراموش نکنید که C از قدرت برنامه نویسی OOP (شی گرایی) بی بهره هستش و ++C این قابلیت بزرگ رو داره و صد البته تمام کامپایلر های ++C دستورهای C رو بدون هیچ مشکلی به طور کامل اجرا میکنند. نظر من اینه که سعی کنیم هر دو رو در کنار همدیگه یاد بگیریم به طوری که وقتی Printf که مخصوص C هست رو آموزش میدیم Cout که مخصوص ++C است رو هم مطرح کنیم.( باز هم میگم که ++C همه ی دستورات C رو اجرا میکنه مثلا در ++C میتونید بنویسید printf جای cout )

در باره ی portable یا همون قابل انتقال بودن برنامه ها، من در باره ی VB چیزی نمیدونم اما در دلفی یک نوع application نویسی بود که با پسوند CLX ذخیره میشد و در همه جا ( windows & Linux رو مطمئن هستم ) اجرا میشد. این یعنی به OS ربطی نداره. با C هم اگر با کمی دقت بنویسید برنامه رو در همه جا اجرا میتونه بشه...

شهاب.

saalek110

Well-Known Member
ممنون از توضيحات خوب شما. استرانگر عزيز. راستي چند روز نبوديد، دلتنگ شدم.
منظور من از اين سئوالها و بحثها ايجاد فضاست. فضاي ارتباط دهنده. و توضيحات شما و ديگر اهل فن، پاسخ گوي شبهات .
.

saalek110

Well-Known Member
شمارشگر تاپيكها به كار افتاده. از تمامي كساني كه زحمت اصلاحش را كشيده اند ، من جمله مديريت محترم اين تالار ، ممنونم.
درود.

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا